REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy odszkodowanie z OC lub AC trzeba wpisać do PIT-u?

PIT./ Fot. Fotolia
PIT./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy, którzy jeszcze nie wypełnili rocznego PIT-u, powinni szybko zająć się kwestią rocznego rozliczenia. W 2016 r. formularze PIT - 36, PIT - 37 i PIT - 38 można składać nieco dłużej (do 2 maja), gdyż 30 kwietnia przypada na sobotę. Mimo tego, z wypełnianiem PIT-u nie warto czekać na ostatnie dni kwietnia. W deklaracji dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, na ogół nie trzeba wpisywać odszkodowań ubezpieczeniowych, które otrzymał podatnik. Warto jednak wiedzieć, że od tej ogólnej zasady istnieją ważne wyjątki. Jeden z nich dotyczy odsetek od wszystkich odszkodowań.

Wartość odszkodowania muszą wykazać między innymi przedsiębiorcy

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) wymienia odszkodowania dotyczące ubezpieczeń majątkowych i osobowych jako jedno ze źródeł dochodu, które podlega zwolnieniu z podatku. Warto jednak wiedzieć, że szczegółowe przepisy ustawy o PIT, przewidują wyjątki od ogólnej zasady. Odszkodowanie ubezpieczeniowe w swoim rocznym rozliczeniu podatkowym będą musiały uwzględnić osoby, które:

REKLAMA

 • otrzymały rekompensatę za szkody na majątku związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (w deklaracji PIT trzeba wykazać również kwoty, które zostały otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej)
 • otrzymały rekompensatę za szkody na majątku związane z prowadzeniem specjalnego działu produkcji rolnej (działem specjalnym produkcji rolnej jest na przykład hodowla powyżej 100 sztuk drobiu rzeźnego)

Warto podkreślić, że podatek PIT obejmuje tylko odszkodowania za szkody powstałe na majątku przedsiębiorcy lub rolnika prowadzącego jeden ze specjalnych działów produkcji (przykład: odszkodowanie z OC sprawcy za uszkodzenie samochodu dostawczego). Co ważne, opodatkowanie nie dotyczy żadnych szkód osobowych. W zależności od sposobu opodatkowania, dochód/przychód z odszkodowania będzie objęty stawką 18,00%/32,00% (skala podatkowa), 8,50% (ryczałt ewidencjonowany) lub 19,00% (stawka liniowa).

Zobacz też: Czy można legalnie nie płacić OC za samochód?

REKLAMA

Trzeba wspomnieć o wyjątku podatkowym, który nie dotyczy motoryzacji oraz ubezpieczeń komunikacyjnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zwolnieniu z podatku PIT nie podlegają kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń inwestycyjnych. Taka zmiana, która jest niekorzystna dla podatników, obowiązuje od 1 stycznia 2015 r. Zryczałtowany podatek od zysków z polis inwestycyjnych (tzw. podatek Belki) jest potrącany przez ubezpieczyciela i nie trzeba go już wykazywać w rocznym zeznaniu podatkowym (podobnie jak np. odsetek od lokat). 

Jeżeli podatnik musi rozliczyć odszkodowanie od ubezpieczyciela, to jego wartość powinna być uwzględniona we właściwych rubrykach formularza. Odpowiednie pola w deklaracjach podatkowych zostały oznaczone następującymi numerami:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • 13 - 17 (formularz PIT - 36L za 2015 rok, odszkodowanie dotyczy działalności gospodarczej)
 • 18 - 22 (formularz PIT - 36L za 2015 rok, odszkodowanie dotyczy działów specjalnych produkcji rolnej)
 • 53 - 57 (indywidualny formularz PIT - 36 za 2015 rok, odszkodowanie dotyczy działalności gospodarczej)
 • 53 - 57 lub 104 - 108 (formularz PIT - 36 dla małżonków za 2015 rok, odszkodowanie dotyczy działalności gospodarczej)
 • 59 - 63 (indywidualny formularz PIT - 36 za 2015 rok, odszkodowanie dotyczy działów specjalnych produkcji rolnej)
 • 59 - 63 lub 110 - 114 (formularz PIT - 36 dla małżonków za 2015 rok, odszkodowanie dotyczy działów specjalnych produkcji rolnej)
 • 22 lub 29 (formularz PIT - 28 za 2015 r.)

Zobacz też: Kolizja z obcokrajowcem w Polsce

W kontekście „ryczałtowej” deklaracji PIT - 28 warto pamiętać, że termin na jej złożenie upływa wraz z końcem stycznia kolejnego roku (termin to 31 stycznia 2016 r. dla rozliczenia za 2015 r.).

Zwolnienie podatkowe niestety nie obejmuje odsetek od ubezpieczyciela

REKLAMA

W niektórych przypadkach osoba posiadająca polisę (np. ubezpieczenie OC lub AC) –  (oblicz ubezpieczenie OC samochodu), otrzymuje odszkodowanie razem z odsetkami za zwłokę. Taka sytuacja nieco komplikuje sposób rozliczeń z fiskusem. Może się okazać, że na podstawie obowiązujących przepisów samo odszkodowanie jest zwolnione z podatku dochodowego, ale trzeba będzie podzielić się odsetkami z fiskusem. Takie dość dziwne rozwiązanie niestety znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądów. Przykładem może być wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 stycznia 2007 roku (sygn. akt II FSK 36/06). W tym orzeczeniu możemy przeczytać, że „posłużenie się w zapisie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (…) jedynie pojęciem odszkodowania, bez użycia słowa odsetki powoduje, iż jedynie te pierwsze (odszkodowania), a nie te ostatnie (odsetki), mogą być uznane za zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych”.

W związku ze stanowiskiem sądów oraz fiskusa, nawet niewielkie odsetki od prywatnych i firmowych odszkodowań wypłacanych przez ubezpieczycieli, powinny zostać uwzględnione w rocznej deklaracji PIT. Odsetki trzeba wpisać w tych samych polach formularza, co odszkodowania. Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, traktują odsetki jako dochód z innych źródeł (rubryki 59 - 63 lub 90 - 94 w deklaracji PIT - 37). Do opodatkowania odsetek stosuje się identyczne stawki, jak te, które miałyby zastosowanie w przypadku odszkodowań ubezpieczeniowych.

Źródło:porównywarka OC Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Badania techniczne także poza stacjami kontroli pojazdów. Przepisy wykonawcze są w drodze

  Dziś właściciel traktora musi jechać na przegląd do okręgowej stacji. To oznacza wydatek na paliwo i torowanie dróg. To może się jednak zmienić już 1 czerwca 2024 r. W drodze jest akt wykonawczy do przepisów, które pozwolą na wykonanie przeglądu poza SKP.

  Czy numer VIN pojazdu oznacza dane osobowe? Pytanie absurdalne. Odpowiedź jeszcze bardziej!

  Pojęcie danych osobowych stanowi gorący kartofel prawny. Bo jest mało precyzyjne i wymaga interpretacji. Czy numer VIN pojazdu oznacza dane osobowe? Na ten temat wypowiedziało się TSUE. Część rynku motoryzacyjnego nie będzie zadowolona z odpowiedzi.

  Karta parkingowa niepełnosprawnego straciła ważność. Ile kierowca dostanie mandatu za parkowanie na niebieskiej kopercie?

  Karty parkingowe osób niepełnosprawnych wkrótce tracą ważność. To wynik działania przepisów i sytuacja, która oznacza poważny problem. Ile wynosi mandat za parkowanie na niebieskiej kopercie bez ważnej karty? To jedna z wyższych kar w taryfikatorze.

  Samochód w firmie 2024. Które branże i profesje kupują najwięcej nowych aut? Jakie modele są najpopularniejsze? Jakie odliczenia podatkowe od samochodów?

  Najwięcej nowych samochodów zamawiają przedsiębiorcy, którzy trudnią się programowaniem, doradztwem lub prowadzą działalność związaną z transportem – wynika z danych Carsmile. Jakie jeszcze profesje stoją na ożywionym popytem na nowe samochody? Jakie auta są najpopularniejsze? Ile kosztuje leasing i wynajem dłpugoterminowy?

  REKLAMA

  Zasada ograniczonego zaufania. Drogowy obowiązek czy raczej możliwość?

  Mądrzejszy powinien ustąpić... Tak w języku osiedlowym można byłoby wytłumaczyć istotę zasady ograniczonego zaufania. Uzupełnia ona reguły drogowe. Ale uzupełnia jako dodatkowy obowiązek kierowców czy raczej możliwość i ostrzeżenie? Rozstrzygnijmy tę kwestię.

  Jazda na rowerze po alkoholu w 2024 r. Czy rowerzysta straci prawo jazdy?

  Rower i alkohol to złe połączenie. Odradzamy je i to stanowczo. Jaka jednak kara grozi za prowadzenie roweru po alkoholu w 2024 r.? I czy rowerzysta straci np. prawo jazdy? Odpowiedzmy na te pytania.

  Będą opłaty za auta spalinowe. Kierowcy zaczną płacić podatek w 2025 r. Wiceminister potwierdza

  Miał być podatek od aut spalinowych 2024, a będzie opłata dla posiadaczy aut spalinowych 2025. Za rok pojawi się dopiero pierwsza z danin. Druga zacznie obowiązywać w 2026. Tak przynajmniej twierdzi wiceminister klimatu i środowiska.

  Pasażerowie bez zapiętych pasów na filmikach promujących... bezpieczeństwo!

  Taka rzecz mogła się zdarzyć chyba tylko we Włoszech. Tamtejsze ministerstwo infrastruktury i transportu postanowiło promować bezpieczeństwo drogowe. Ale na filmikach opracowanych przez resort, pasażerowie w pojazdach nie mają zapiętych pasów bezpieczeństwa.

  REKLAMA

  Stan wyższej konieczności. Kierowca popełnił wykroczenie, ale kary nie dostanie

  Kierowca może popełnić wykroczenie i kary nie dostać. I przypadki takie są dwa. Podstawowym jest oczywiście stan wyższej konieczności. Ten wymaga jednak spełnienia pewnego wymogu. Wiesz jakiego?

  Masz auto służbowe? Zatem zapłacisz więcej za parkowanie. Pomysł Sopotu storpedowało WSA

  W Sopocie w 2023 r. zmieniły się zasady działania stref płatnego parkowania. I od razu wzbudziły kontrowersje. Powód? Mieszkańcy SPP mają prawo do preferencyjnego abonamentu, chyba że mają auto użyczone lub w najmie. Wtedy uprawnienie to tracą. Zapis zakwestionował właśnie WSA na wniosek RPO.

  REKLAMA