Zakup auta - rejestracja, ubezpieczenie i przegląd techniczny
REKLAMA
REKLAMA
Zakup auta i formalności z nim związane
Udało się! Ostatnie naciśnięcie hamulca i w końcu słyszymy te wyczekiwane słowa: egzamin na prawo jazdy zdany. Chcielibyśmy jak najszybciej wsiąść za kierownicę, ale niestety najpierw czeka nas trochę formalności. Rejestracja, obowiązkowe ubezpieczenie OC, przeglądy – ilość dokumentów może na początku być nieco oszałamiająca. Prześledźmy zatem krok po kroku, co i gdzie musimy załatwić.
REKLAMA
Po pierwsze: rejestracja
Jeżeli początek przygody z jazdą oznacza dla nas także zakup samochodu, to pierwszym krokiem będzie zarejestrowanie auta. Standardowy koszt rejestracji auta pochodzącego
z Polski wyniesie 180,50 zł. Ten koszt spada do 81 zł, jeżeli auto było wcześniej zarejestrowane w tym samym powiecie lub mieście na prawach powiatu.
Po drugie: ubezpieczenie
REKLAMA
Po zarejestrowaniu pojazdu nadszedł czas na jego ubezpieczenie. Brak wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę oraz statystyki wypadków przemawiające przeciwko młodym kierowcom sprawiają, że zakup obowiązkowego OC jest dla nich szczególnie dotkliwym momentem. Niektórzy ubezpieczyciele są jednak bardziej łaskawi dla niedoświadczonych osób, dlatego najlepiej skorzystać z kalkulatora OC, dzięki któremu znajdziemy najtańsze możliwe ubezpieczenie.
Chcąc ograniczyć koszty, młodzi kierowcy często rezygnują z polisy AC. Warto jednak zastanowić się nad zakupem mini autocasco (minicasco), które zapewni nam zazwyczaj odszkodowanie w takich sytuacjach, jak: szkody całkowite (czyli takich, których koszt naprawy przekracza 70% wartości pojazdu) i uszkodzenia wynikające z pożaru i kradzieży. W wyłączeniach odpowiedzialności znajdziemy jednak szkody wynikające ze zderzenia
z innym pojazdem.
Po trzecie: przegląd techniczny
Kierowcy muszą także pamiętać o obowiązkowych przeglądach technicznych pojazdów. Pierwszy przegląd techniczny nowego auta (do 3,5 t) zakupionego w Polsce, przeprowadzamy dopiero po 3 latach od daty pierwszej rejestracji. Drugie badanie przeprowadza się przed upływem 5 lat od rejestracji. Następne przeglądy muszą już odbywać się co roku.
Źródło: materiały prasowe Ubea.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.