REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po jakiej drodze można jeździć bez ubezpieczenia?

Po jakiej drodze można jeździć bez ubezpieczenia? Fot. Fotolia
Po jakiej drodze można jeździć bez ubezpieczenia? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Niektóre pojazdy (np. motocykle crossowe) nie są produkowane z myślą o poruszaniu się po publicznych drogach. To samo dotyczy wielu pojazdów wolnobieżnych. Ich posiadacze często zastanawiają się, czy konieczne będzie wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Odpowiedź na takie pytanie jest niejednoznaczna. Problem wynika z faktu, że krajowe przepisy odwołują się do bardzo ogólnej i mało konkretnej definicji drogi.

Obowiązek ubezpieczenia nie zawsze musi być powiązany z rejestracją

REKLAMA

Zakup ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zazwyczaj ma związek z rejestracją pojazdu. Obowiązkową polisę OC (Porównaj swoje ubezpieczenie oc dla samochodu osobowego za pomocą porównywarki Ubea.pl) najpóźniej w dniu rejestracji, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia do ruchu, muszą wykupić właściciele „niehistorycznych” pojazdów samochodowych, motorowerów, ciągników rolniczych oraz przyczep (z wyjątkiem przyczep motocyklowych i przyczep specjalnych przeznaczonych do ciągnięcia przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny). Warto pamiętać, że mianem pojazdu samochodowego określany jest każdy pojazd silnikowy (z wyłączeniem ciągnika rolniczego), który ma konstrukcję pozwalającą na przekroczenie prędkości 25 km/h. Tak więc, motocykl również będzie zaliczany do kategorii pojazdów samochodowych. Właściciele pojazdów samochodowych, motorowerów, przyczep i ciągników rolniczych powinni je zarejestrować i regularnie kontrolować stan techniczny, jeżeli zamierzają się poruszać po drogach publicznych, strefach zamieszkania i strefach ruchu. Na wszystkich tych obszarach w pełni obowiązuje ustawa o ruchu drogowym. W innych miejscach, przepisy wspomnianej ustawy są egzekwowane tylko w zakresie wynikającym ze znaków i sygnałów drogowych lub koniecznym dla zapewnienia bezpieczeństwa innych osób.

REKLAMA

ZWRÓĆ UWAGĘ: Zgodnie z obowiązującymi przepisami, droga publiczna to droga gminna, droga powiatowa, droga wojewódzka lub droga krajowa. Pod pojęciem strefy zamieszkania trzeba rozumieć „obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi”. Mianem strefy ruchu jest określany „obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną, na który wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi”.

Polisę OC przed wprowadzeniem pojazdu do ruchu muszą wykupić właściciele:

 • pojazdów wolnobieżnych (poza pojazdami wolnobieżnymi wykorzystywanymi przez rolnika)
 • niezarejestrowanych pojazdów samochodowych, motorowerów, ciągników rolniczych oraz przyczep
 • pojazdów historycznych

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych definiuje wprowadzenie do ruchu jako wjazd na drogę w znaczeniu określonym przez prawo o ruchu drogowym. Według ustawy prawo o ruchu drogowym, drogą jest „wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt”. Taka bardzo ogólna definicja, w praktyce stwarza trudności interpretacyjne. Dlatego dość często przyjmuje się, że wprowadzenie do ruchu dotyczy tylko obszaru bezwzględnego obowiązywania prawa o ruchu drogowym (tzn. dróg publicznych, stref zamieszkania i stref ruchu). Takie stanowisko można znaleźć np. w niektórych opracowaniach Rzecznika Ubezpieczonych (obecnie Rzecznika Finansowego).

Zobacz też: Kiedy można kupić OC na miesiąc?

REKLAMA

Brak bardziej skonkretyzowanej definicji wprowadzenia pojazdu do ruchu, stanowi problem już od nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z 2006 r. Niestety ustawodawca przez dziesięć lat nie zdecydował się na wprowadzenie poprawek. W związku z problemami w interpretacji przepisów można ostrożnie przyjąć, że obowiązek ubezpieczenia pojazdu przed wprowadzeniem go do ruchu, nie dotyczy m.in. prywatnych działek oraz prowizorycznych dróg gruntowych, które się na nich znajdują.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Obowiązkową polisę OC przed wprowadzeniem pojazdu do ruchu muszą wykupić właściciele pojazdów historycznych, „nierolniczych” pojazdów wolnobieżnych oraz niezarejestrowanych samochodów, motocykli, ciągników rolniczych, motorowerów i przyczep. W przypadku pojazdów wolnobieżnych oraz zabytkowych, można zakupić krótkookresowe ubezpieczenie OC (okres ochrony dla pojazdów wolnobieżnych - przynajmniej 3 miesiące, okres ochrony dla pojazdów historycznych - przynajmniej 30 dni). 

Brak obowiązku ubezpieczenia nie zwalnia kierowcy z odpowiedzialności

W ramach uzupełnienia warto przypomnieć, że brak obowiązku wykupywania polisy OC, nie jest równoznaczny ze zwolnieniem z odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę. Kierowca pojazdu poruszającego się na prywatnej posesji lub prywatnej drodze również odpowiada za szkody. Ich skutki trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni. W takich przypadkach, zasady odpowiedzialności kierującego również określa kodeks cywilny. Trzeba też pamiętać o odpowiedzialności wynikającej z kodeksu wykroczeń. Artykuł 98 tego kodeksu mówi, że kierowca, który „prowadząc pojazd poza drogą publiczną, strefą zamieszkania lub strefą ruchu, nie zachowuje należytej ostrożności, czym zagraża bezpieczeństwu innej osoby, podlega karze grzywny albo karze nagany”.

Zobacz też: Współwłasność samochodu, a ubezpieczenie OC

ZWRÓĆ UWAGĘ: Obowiązek naprawienia wyrządzonych szkód jest niezależny od konieczności wykupienia polisy OC. Za stwarzanie zagrożenia dla innych poza drogą publiczną, można też zapłacić grzywnę (patrz art. 98 kodeksu wykroczeń). 

Źródło: Porównywarka OC Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

  Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

  Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

  Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

  Nowa benzyna E10 od 1 stycznia 2024 r. na stacjach. Co gdy silnik nie jest dostosowany do nowego PB 95?

  1 stycznia 2024 r. na polskich stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Zastąpi oferowane dotychczas PB 95 E5. A to oznacza jedno. Właściciele starszych samochodów powinni sprawdzić, czy ich samochód jest dostosowany do nowego paliwa.

  Czy można przerobić samochód spalinowy na elektryczny?

  Przerobienie samochodu na napęd elektryczny staje się nośnym hasłem. Nośnym, ale czy realnym? Istnieje taka możliwość. Konwersje pojazdów spalinowych na elektryczne są jak najbardziej wykonalne. Takimi właśnie przeróbkami zajmuje się nawet polska firma.

  REKLAMA

  Zmiany w Park & Ride Warszawa. Ładowanie elektryków będzie płatne. Zniknie Karta Eko

  Podczas parkowania w ramach Park & Ride Warszawa kierowcy samochodów elektrycznych stracą możliwość bezpłatnego ładowania pojazdu i zniknie wydawana im Karta Eko. A to nie koniec zmian. Kiedy zaczną obowiązywać?

  Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

  Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

  Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydajną flotę

  Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

  Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

  Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

  REKLAMA

  Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

  1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

  Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

  Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

  REKLAMA