REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak długo można żądać odszkodowania za wypadek?

Jak długo można żądać odszkodowania za wypadek? Fot. Fotolia
Jak długo można żądać odszkodowania za wypadek? Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy prawo do uzyskania odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej może ulec przedawnieniu? Czy zwlekając z wystąpieniem o należne zadośćuczynienie można stracić do niego prawo? Na te i inne pytania dotyczące tego problemu, odpowiedzieli nasi eksperci z portalu Ubea.pl

Instytucja przedawnienia roszczeń, pozwala dłużnikowi na uwolnienie się od starych zobowiązań. Korzyści z przedawnienia może czerpać na przykład osoba, która spowodowała wypadek drogowy. W zdecydowanej większości przypadków, odpowiedzialność za skutki takiej kolizji, przejmuje jeden z ubezpieczycieli oferujących polisy OC (najtańsze ubezpieczenie OC wg porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl) ). Osoba występująca do firmy ubezpieczeniowej z wnioskiem o odszkodowanie lub zadośćuczynienie, musi zwracać uwagę na termin przedawnienia swoich roszczeń. Na szczęście, krajowe prawo chroni ofiary wypadków poprzez długie terminy przedawnienia.

REKLAMA

Przedawnienie chroni dłużnika, ale nie przysługuje mu z urzędu

Na wstępie, warto przypomnieć podstawowe informacje o przedawnieniu roszczeń w prawie cywilnym. Ta instytucja może chronić dłużnika przed spłatą zobowiązań sprzed lat, ale nie przysługuje mu z urzędu. Zarzut przedawnienia wykorzysta osoba fizyczna lub prawna, która w odpowiedzi na roszczenie, wykazała upływ odpowiedniego terminu. W prawniczej teorii, dopuszczalnym rozwiązaniem jest niewykorzystanie uprawnień płynących z przedawnienia długu. Takie zrzeczenie się prawa do korzystania z przedawnienia, staje się wiążące dopiero po upływie terminu wskazanego przez przepisy. Innymi słowy, nie można się zrzec korzystania z przedawnienia, które jeszcze nie nastąpiło. Warto również podkreślić, że dłużnik, który nie wiedział o przedawnieniu swojego zobowiązania, później nie może domagać się zwrotu zapłaconej kwoty (patrz artykuł 411 punkt 3 kodeksu cywilnego - KC).

Zobacz też: Czy warto sądzić się z ubezpieczycielem?

REKLAMA

ZWRÓĆ UWAGĘ: Dzięki przedawnieniu, dłużnik po upływie ustawowego terminu, nie musi już regulować swojego zobowiązania. Dłużnik może nie skorzystać z zarzutu przedawnienia roszczeń i spłacić dług. Po zapłacie przedawnionego długu, nie ma możliwości odzyskania pieniędzy.

W przypadku ubezpieczeń, przepisy przewidują trzyletni termin przedawnienia roszczeń (naliczany od dnia wymagalności roszczenia). Taki podstawowy termin przedawnienia stosuje się między innymi do roszczeń ubezpieczyciela, które są związane z niezapłaconą składką za polisę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ZWRÓĆ UWAGĘ: Roszczenie ubezpieczyciela o zapłatę składki, przedawni się po trzech latach.

Kodeks cywilny ustanawia dłuższe terminy przedawnienia, które dotyczą ubezpieczeń OC. (Zobacz najtańsze ubezpieczenie OC wg porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl)

Zgodnie z art. 819 § 3 KC oraz art. 4421 § 1 KC, ofiary wypadków drogowych mogą skutecznie domagać się odszkodowania przez 3 lata od dnia, w którym dowiedziały się o szkodzie oraz osobie fizycznej lub prawnej (np. firmie ubezpieczeniowej) zobowiązanej do naprawienia szkody. Termin przedawnienia szkód majątkowych nie może być jednak dłuższy niż 10 lat od dnia wypadku. Co ważne, to dziesięcioletnie ograniczenie nie dotyczy szkód osobowych (patrz art. 4421 § 3 KC).

Zobacz też: Kolizja z obcokrajowcem w Polsce

REKLAMA

Obowiązujące przepisy przewidują znacznie dłuższy termin przedawnienia roszczeń jeśli szkoda jest wynikiem przestępstwa (tzn. zbrodni lub występku). Szkoda będąca skutkiem przestępstwa, przedawnia się dopiero po 20 latach do dnia jej wystąpienia. Wspomniany termin jest niezależny od tego, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie oraz osobie zobowiązanej do jej naprawienia. Dwudziestoletni termin przedawnienia obowiązuje również wtedy, gdy sprawcy wypadku nie można zidentyfikować (zobacz: uchwała Sądu Najwyższego z 29 października 2013 r.  - sygnatura akt III CZP 50/13).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Podstawowy termin przedawnienia roszczeń wynikających z wypadku drogowego (m.in. roszczeń wobec ubezpieczyciela), to trzy lata od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie oraz osobie zobowiązanej do jej naprawienia. Szkody będące skutkiem przestępstwa, przedawniają się dopiero po 20 latach od ich wystąpienia.

Kilkuletni termin przedawnienia często zaczyna biec od nowa

Sama wiedza o terminach przedawnienia roszczeń nie wystarcza do zrozumienia, dlaczego dłużnik (np. zakład ubezpieczeń sprawcy, klient zwlekający z zapłatą składki lub sprawca wypadku), po jakimś czasie może uchylić się od odpowiedzialności za swoje zobowiązania. W tym kontekście, kluczowe są informacje na temat przerywania terminu przedawnienia. Zgodnie z kodeksem cywilnym (patrz artykuł 123 KC), przerwanie terminu przedawnienia następuje po:

  1. każdej czynności przed sądem, sądem polubownym lub komornikiem (przykłady: złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji do komornika, złożenie wniosku o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności, złożenie pozwu do sądu cywilnego o zapłatę odszkodowania lub zadośćuczynienia) 
  2. rozpoczęciu mediacji
  3. uznaniu swojego zobowiązania przez dłużnika
  4. zgłoszeniu ubezpieczycielowi roszczenia lub zdarzenia objętego ubezpieczeniem (ten przypadek określony w art. 819 § 4 KC dotyczy tylko roszczeń kierowanych do zakładu ubezpieczeń)

Przerwanie terminu przedawnienia, oznacza jego „wyzerowanie”. W takim przypadku, ustawowy termin, po którym można uchylić się od zapłaty długu, zaczyna po prostu biec od nowa. Opisywane rozwiązanie sprawia, że nawet skorzystanie z trzyletniego terminu przedawnienia nie jest łatwe.

Zobacz też: Czy można legalnie nie płacić OC za samochód?

Warto pamiętać, że kolejny termin przedawnienia jest naliczany dopiero po prawomocnym zakończeniu postępowania sądowego, egzekucyjnego lub mediacyjnego. W szczególnym przypadku dotyczącym ubezpieczeń (patrz powyższy punkt 4), ponowny bieg terminu przedawnienia rozpocznie się po doręczeniu pisemnej decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania za szkody majątkowe lub zadośćuczynienia za szkody osobowe.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Termin przedawnienia przerywa się i jest naliczany od nowa za każdym razem, gdy wierzyciel podejmuje formalne czynności w celu zaspokojenia swoich roszczeń (np. składa wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej lub pozew dotyczący odszkodowania). Złożenie wniosku o odszkodowanie do ubezpieczyciela też skutkuje przerwaniem terminu przedawnienia.

Źródło: Porównywarka OC AC Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Seniorzy, zwłaszcza mieszkańcy terenów wiejskich, są bardziej skłonni zamienić auta na elektryczne niż pozostałe grupy Polaków

Kolejne badania pokazują jak błędny jest stereotyp emeryta przywiązanego do gotówki przynoszonej przez listonosza czy unikającego korzystania ze smartfonowych aplikacji. Seniorzy w większości są nowocześni i gotowi na daleko idące zmiany technologiczne. Kolejnym tego dowodem jest pozytywny stosunek do elektromobilności.

Chińskie pojazdy elektryczne na celowniku Komisji Europejskiej. "Zagrożenie dla unijnych producentów"

Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu tymczasowych ceł na chińskie pojazdy elektryczne z powodu “nieuczciwego subsydiowania” przez chińskie firmy tego sektora. Subsydia te stanowią zagrożenie dla unijnych producentów. KE zwróciła się do władz ChRL w celu osiągnięcia porozumienia w tej kwestii. Jeśli negocjacje z Pekinem nie przyniosą rezultatów, tymczasowe cła wejdą w życie od 4 lipca.

Kierowco, do czwartku duże utrudnienia na autostradzie A1

Na autostradzie A1 pod Łodzią do czwartku 13 czerwca potrwają duże utrudnienia dla kierowców. Będzie wymieniana popękana betonowa płyta nawierzchni, zamknięty jest również prawy pas jezdni. 

Zniknie ponad siedem milionów aut. Sprawdź, kiedy ostatnio robiłeś te badania

W poniedziałek, 10 czerwca, z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostanie wykreślonych ponad siedem milionów aut. To wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Przede wszystkim chodzi o samochody, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż są obecne w bazach danych. 

REKLAMA

Od 7,09/l za Pb98, od 6,36/l za Pb95, od 6,38/l za diesla i od 2,69/l za autogaz. Tyle możemy zapłacić za paliwa na stacjach

Eksperci z serwisu e-petrol.pl przewidują spadek cen detalicznych paliw w nadchodzącym tygodniu. Możemy oczekiwać, że benzyna Pb95 będzie kosztować od 6,36 do 6,48 zł/l, a diesel - od 6,38 do 6,49 zł/l. Zauważono, że cena ropy naftowej na giełdzie w Londynie była w tym tygodniu najniższa od lutego.

Ciężar elektryfikacji transportu drogowego właśnie spadł na firmy logistyczne. Poradzą sobie z tym wyzwaniem?

Udział elektrycznych vanów, wykorzystywanych głównie w logistyce miejskiej przekracza zaledwie 1% unijnej floty pojazdów tej klasy. Napędzanych prądem ciężarówek jest jeszcze mniej, bo to wkład na poziomie 0,1%. W Polsce jest znacznie gorzej, na domiar złego, według najnowszych kalkulacji ACEA, aby sprostać celom dekarbonizacji transportu, infrastruktura ładowania w UE powinna być budowana osiem razy szybciej niż obecnie i to tylko w przypadku pojazdów lekkich do 3,5 t. Potrzeba miliardów na inwestycje, a rządowego wsparcia wystarczy na ułamek realnych potrzeb. Logistyka już wie, że transformację musi sfinansować sama, a zagrożeń i problemów wciąż przybywa.  

Od 17 czerwca 2024 roku polskie prawo jazdy - nowe przepisy dla kierowcy

Kierowcy muszą przygotować się na nowe przepisy, które wchodzą w życie już 17 czerwca 2024 roku. Od tej daty akceptowane będzie tylko polskie prawo jazdy. Jakie jeszcze zmiany będą obowiązywać?

Konfiskata samochodów nie odstraszyła kierowców. Na "podwójnym gazie" złapano w tym roku 34 tys. osób

Policja skonfiskowała już prawie 1,6 tys. samochodów od kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Ta kara nie spowodowała jednak znaczącego spadku liczby pijanych kierowców na drogach - informuje "Rzeczpospolita".

REKLAMA

Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

REKLAMA