REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak długo można żądać odszkodowania za wypadek?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jak długo można żądać odszkodowania za wypadek? Fot. Fotolia
Jak długo można żądać odszkodowania za wypadek? Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy prawo do uzyskania odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej może ulec przedawnieniu? Czy zwlekając z wystąpieniem o należne zadośćuczynienie można stracić do niego prawo? Na te i inne pytania dotyczące tego problemu, odpowiedzieli nasi eksperci z portalu Ubea.pl

Instytucja przedawnienia roszczeń, pozwala dłużnikowi na uwolnienie się od starych zobowiązań. Korzyści z przedawnienia może czerpać na przykład osoba, która spowodowała wypadek drogowy. W zdecydowanej większości przypadków, odpowiedzialność za skutki takiej kolizji, przejmuje jeden z ubezpieczycieli oferujących polisy OC (najtańsze ubezpieczenie OC wg porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl) ). Osoba występująca do firmy ubezpieczeniowej z wnioskiem o odszkodowanie lub zadośćuczynienie, musi zwracać uwagę na termin przedawnienia swoich roszczeń. Na szczęście, krajowe prawo chroni ofiary wypadków poprzez długie terminy przedawnienia.

REKLAMA

Przedawnienie chroni dłużnika, ale nie przysługuje mu z urzędu

Na wstępie, warto przypomnieć podstawowe informacje o przedawnieniu roszczeń w prawie cywilnym. Ta instytucja może chronić dłużnika przed spłatą zobowiązań sprzed lat, ale nie przysługuje mu z urzędu. Zarzut przedawnienia wykorzysta osoba fizyczna lub prawna, która w odpowiedzi na roszczenie, wykazała upływ odpowiedniego terminu. W prawniczej teorii, dopuszczalnym rozwiązaniem jest niewykorzystanie uprawnień płynących z przedawnienia długu. Takie zrzeczenie się prawa do korzystania z przedawnienia, staje się wiążące dopiero po upływie terminu wskazanego przez przepisy. Innymi słowy, nie można się zrzec korzystania z przedawnienia, które jeszcze nie nastąpiło. Warto również podkreślić, że dłużnik, który nie wiedział o przedawnieniu swojego zobowiązania, później nie może domagać się zwrotu zapłaconej kwoty (patrz artykuł 411 punkt 3 kodeksu cywilnego - KC).

Zobacz też: Czy warto sądzić się z ubezpieczycielem?

REKLAMA

ZWRÓĆ UWAGĘ: Dzięki przedawnieniu, dłużnik po upływie ustawowego terminu, nie musi już regulować swojego zobowiązania. Dłużnik może nie skorzystać z zarzutu przedawnienia roszczeń i spłacić dług. Po zapłacie przedawnionego długu, nie ma możliwości odzyskania pieniędzy.

W przypadku ubezpieczeń, przepisy przewidują trzyletni termin przedawnienia roszczeń (naliczany od dnia wymagalności roszczenia). Taki podstawowy termin przedawnienia stosuje się między innymi do roszczeń ubezpieczyciela, które są związane z niezapłaconą składką za polisę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ZWRÓĆ UWAGĘ: Roszczenie ubezpieczyciela o zapłatę składki, przedawni się po trzech latach.

Kodeks cywilny ustanawia dłuższe terminy przedawnienia, które dotyczą ubezpieczeń OC. (Zobacz najtańsze ubezpieczenie OC wg porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl)

Zgodnie z art. 819 § 3 KC oraz art. 4421 § 1 KC, ofiary wypadków drogowych mogą skutecznie domagać się odszkodowania przez 3 lata od dnia, w którym dowiedziały się o szkodzie oraz osobie fizycznej lub prawnej (np. firmie ubezpieczeniowej) zobowiązanej do naprawienia szkody. Termin przedawnienia szkód majątkowych nie może być jednak dłuższy niż 10 lat od dnia wypadku. Co ważne, to dziesięcioletnie ograniczenie nie dotyczy szkód osobowych (patrz art. 4421 § 3 KC).

Zobacz też: Kolizja z obcokrajowcem w Polsce

REKLAMA

Obowiązujące przepisy przewidują znacznie dłuższy termin przedawnienia roszczeń jeśli szkoda jest wynikiem przestępstwa (tzn. zbrodni lub występku). Szkoda będąca skutkiem przestępstwa, przedawnia się dopiero po 20 latach do dnia jej wystąpienia. Wspomniany termin jest niezależny od tego, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie oraz osobie zobowiązanej do jej naprawienia. Dwudziestoletni termin przedawnienia obowiązuje również wtedy, gdy sprawcy wypadku nie można zidentyfikować (zobacz: uchwała Sądu Najwyższego z 29 października 2013 r.  - sygnatura akt III CZP 50/13).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Podstawowy termin przedawnienia roszczeń wynikających z wypadku drogowego (m.in. roszczeń wobec ubezpieczyciela), to trzy lata od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie oraz osobie zobowiązanej do jej naprawienia. Szkody będące skutkiem przestępstwa, przedawniają się dopiero po 20 latach od ich wystąpienia.

Kilkuletni termin przedawnienia często zaczyna biec od nowa

Sama wiedza o terminach przedawnienia roszczeń nie wystarcza do zrozumienia, dlaczego dłużnik (np. zakład ubezpieczeń sprawcy, klient zwlekający z zapłatą składki lub sprawca wypadku), po jakimś czasie może uchylić się od odpowiedzialności za swoje zobowiązania. W tym kontekście, kluczowe są informacje na temat przerywania terminu przedawnienia. Zgodnie z kodeksem cywilnym (patrz artykuł 123 KC), przerwanie terminu przedawnienia następuje po:

  1. każdej czynności przed sądem, sądem polubownym lub komornikiem (przykłady: złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji do komornika, złożenie wniosku o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności, złożenie pozwu do sądu cywilnego o zapłatę odszkodowania lub zadośćuczynienia) 
  2. rozpoczęciu mediacji
  3. uznaniu swojego zobowiązania przez dłużnika
  4. zgłoszeniu ubezpieczycielowi roszczenia lub zdarzenia objętego ubezpieczeniem (ten przypadek określony w art. 819 § 4 KC dotyczy tylko roszczeń kierowanych do zakładu ubezpieczeń)

Przerwanie terminu przedawnienia, oznacza jego „wyzerowanie”. W takim przypadku, ustawowy termin, po którym można uchylić się od zapłaty długu, zaczyna po prostu biec od nowa. Opisywane rozwiązanie sprawia, że nawet skorzystanie z trzyletniego terminu przedawnienia nie jest łatwe.

Zobacz też: Czy można legalnie nie płacić OC za samochód?

Warto pamiętać, że kolejny termin przedawnienia jest naliczany dopiero po prawomocnym zakończeniu postępowania sądowego, egzekucyjnego lub mediacyjnego. W szczególnym przypadku dotyczącym ubezpieczeń (patrz powyższy punkt 4), ponowny bieg terminu przedawnienia rozpocznie się po doręczeniu pisemnej decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania za szkody majątkowe lub zadośćuczynienia za szkody osobowe.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Termin przedawnienia przerywa się i jest naliczany od nowa za każdym razem, gdy wierzyciel podejmuje formalne czynności w celu zaspokojenia swoich roszczeń (np. składa wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej lub pozew dotyczący odszkodowania). Złożenie wniosku o odszkodowanie do ubezpieczyciela też skutkuje przerwaniem terminu przedawnienia.

Źródło: Porównywarka OC AC Ubea.pl

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

REKLAMA

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

REKLAMA

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

To już pewne: będą zmiany w cenach za badania techniczne pojazdów. Co czeka kierowców i stacje kontroli pojazdów

Jak informuje resort, jeszcze w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma ona na celu całkowitą rewolucję w opłatach za badania techniczne samochodów i innych pojazdów.

REKLAMA