REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy zapłacisz składkę OC za innego kierowcę?

Kiedy zapłacisz składkę OC za innego kierowcę? Fot. Fotolia
Kiedy zapłacisz składkę OC za innego kierowcę? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Krajowi ubezpieczyciele zwykle przewidują dwa warianty zapłaty za ubezpieczenie OC. Składka tej polisy może być płatna jednorazowo albo w ratach (np. kwartalnych). Drugi wariant jest bardziej korzystny zwłaszcza dla osób płacących wysokie składki (np. młodych kierowców). Trzeba jednak pamiętać, że ratalna płatność za OC, może spowodować pewne komplikacje przy odsprzedaży pojazdu. Niewielu kierowców wie, że po nabyciu auta będą odpowiadać za część niezapłaconej raty w taki sam sposób jak osoba, która kupiła obowiązkowe ubezpieczenie.

Polisa płatna w ratach również automatycznie „przejdzie” na nabywcę auta

Na wstępie warto przypomnieć, że po sprzedaży samochodu lub motocykla, aktualne ubezpieczenie OC (oblicz najtańsze ubezpieczenie OC samochodu), automatycznie „przechodzi” na kolejnego właściciela. Takie rozwiązanie, które jest niezależne od sposobu płatności składki, zapewnia większe bezpieczeństwo na drodze, gdyż samochód pozostaje ubezpieczony pomimo zmiany właściciela. Dokładne zasady „przejścia” polisy na kolejnego kierowcę, określa ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Ten akt prawny mówi, że osoba nabywająca auto razem z polisą, może wypowiedzieć umowę ubezpieczenia przed końcem okresu ochrony. Od lutego 2012 r. nie obowiązuje już restrykcja, która pozwalała na rezygnację z polisy w trakcie 30 dni od zakupu auta. W 2012 r. usunięto też przepis, który przewidywał automatyczne odnowienie polisy kupionej razem z autem.

REKLAMA

Zobacz też: Wszystko co warto wiedzieć o polisie AC!

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przy zakupie samochodu, obowiązkowa polisa OC „przechodzi” na nowego właściciela (niezależnie od sposobu płatności składki). Nabywca auta może jednak wypowiedzieć umowę zaraz po zakupie pojazdu. Czas na wypowiedzenie mija wraz z dniem wygaśnięcia ochrony.

Poprzedniemu właścicielowi opłaca się szybkie powiadomienie o transakcji

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych wskazuje, że w trakcie 14 dni od sprzedaży samochodu, jego wcześniejszy właściciel musi powiadomić ubezpieczyciela o transakcji. Takie zawiadomienie powinno zawierać imię oraz nazwisko nabywcy, jego numer PESEL i adres zamieszkania. W przypadku firm nabywających auto, konieczne jest podanie ich nazwy, siedziby oraz numeru REGON. Warto podkreślić, że wyrządzone szkody nie obciążają poprzedniego właściciela auta już od dnia przeniesienia własności pojazdu.

Zobacz też: Ranking najtańszych ubezpieczeń samochodowych - luty 2016 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzień zgłoszenia transakcji ubezpieczycielowi ma duże znaczenie w przypadku, gdy składka jest płacona ratalnie, a jej termin płatności już minął. Obowiązujące przepisy mówią, że:

 • sprzedający jest odpowiedzialny za brak płatności w okresie poprzedzającym zbycie pojazdu
 • zbywca pojazdu i jego nabywca solidarnie odpowiadają za składkę należną od dnia sprzedaży auta do dnia powiadomienia ubezpieczyciela o transakcji
 • za składkę dotyczącą okresu po poinformowaniu ubezpieczyciela, odpowiada wyłącznie nabywca pojazdu 

Jak widać, poprzedni właściciel tylko przez pewien czas odpowiada solidarnie razem z nabywcą. Ten okres może trwać na przykład jeden dzień, jeżeli wszystkie formalności zostaną załatwione szybko i sprawnie. Cechą solidarnej odpowiedzialności jest to, że ubezpieczyciel może żądać zapłacenia całej kwoty od każdego z dłużników (tzn. poprzedniego i obecnego właściciela pojazdu), a zapłata zwalnia drugą stronę z odpowiedzialności wobec wierzyciela. Takie zasady określa ustawa kodeks cywilny. Po zapłaceniu składki w ramach solidarnej odpowiedzialności, jeden z dłużników solidarnych może domagać się zwrotu części kosztów od drugiej strony.

Zobacz też: W jakich przypadkach ubezpieczyciel nie zapłaci za wypadek?

REKLAMA

ZWRÓĆ UWAGĘ: Sprzedawca samochodu solidarnie odpowiada z kupującym za koszt nieopłaconej ochrony w okresie od sprzedaży pojazdu do powiadomienia ubezpieczyciela o transakcji. Za płatność dotyczącą okresu przed transakcją, jest odpowiedzialny wyłącznie sprzedawca. Nabywca auta ponosi samodzielną odpowiedzialność za okres od powiadomienia ubezpieczyciela o transakcji.

Warto pamiętać, że sprzedawca w ogóle nie będzie odpowiedzialny wobec ubezpieczyciela, jeżeli auto sprzedano przed terminem płatności kolejnej raty. Podział kosztów nieopłaconej ochrony występuje, jeżeli umowa sprzedaży została zawarta już po dniu wskazanym jako termin płatności raty.

Kwestie dotyczące kosztów ubezpieczenia można uregulować w umowie …

Ze względu na możliwe komplikacje, które wynikają z „przejścia” ubezpieczenia płatnego w ratach, nabywca samochodu powinien być poinformowany o wszystkich kwestiach dotyczących polisy. Szczególnie ważne jest to, czy kolejne części rocznej składki zostały opłacone w terminie. Informacje dotyczące polisy mogą znaleźć się w umowie sprzedaży samochodu.

Zobacz też: Odszkodowanie za wypadek sprzed lat - kiedy przysługuje?

REKLAMA

Strony transakcji powinny również uzgodnić zasady rozliczenia. Możliwe jest na przykład rozwiązanie polegające na tym, że sprzedawca auta opłaca wszystkie kolejne raty związane z ubezpieczeniem i dolicza poniesione koszty do wartości samochodu. Jeżeli nabywca pojazdu wypowie umowę ubezpieczenia przed zakończeniem okresu ochrony, to poprzedni właściciel pojazdu otrzyma zwrot składki (za okres od wypowiedzenia do planowego końca polisy).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Informacje dotyczące płatności za ubezpieczenie można zawrzeć w umowie sprzedaży samochodu. Ten dokument powinien również precyzować obowiązki stron, które są związane z uregulowaniem składki.

Źródło: Porównywarka OC AC Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Prognozy dla globalnego handlu i logistyki na 2024 rok wiszą na włosku
  Stacje wodorowe w Polsce. Orlen zbuduje 17 ogólnodostępnych punktów

  Orlen idzie w wodorową rewolucję. Koncern paliwowy w najbliższym czasie chce postawić w Polsce 17 stacji wodorowych. Lokalizacje zostały już wybrane. Kiedy ruszy realizacja projektu?

  Co pokazuje policjant kierujący ruchem? Gesty w białych rękawiczkach [video]

  Co pokazuje policjant kierujący ruchem? Co oznaczają gesty umundurowanego funkcjonariusz w białych rękawiczkach, który wychodzi na środek skrzyżowania? Zobacz nagranie video!

  Kiedy nietrzeźwy kierowca dożywotnio traci prawo jazdy w 2024 r.?

  Polskie przepisy przewidują taki środek karny, jak dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Co więcej, w przypadku niektórych przestępstw jest on obligatoryjny. Kiedy nietrzeźwy kierowca dożywotnio pożegna się z prawem jazdy?

  REKLAMA

  Paliwo HVO100. Czym jest ekologiczny "olej napędowy"?

  W Europie pojawił się właśnie olej napędowy, który tak naprawdę oleju napędowego nie zawiera. A to dopiero połowa informacji. Nowe paliwo ON o oznaczeniu HVO100 ma pochodzenie roślinne i pozwala na obniżenie emisji CO2 aż o 90 proc. Czy można nim tankować każdego diesla?

  Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 30 km/h w mieście. Propozycja nowych przepisów

  Włodarze unijni biorą się za kierowców przekraczających prędkość w mieście. Chcą wprowadzenia przepisów, które pozwolą na odebranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h na obszarze zabudowanym. Kiedy pojawią się nowe regulacje?

  Za jakie znaki drogowe można dostać mandat? Nie tylko za zakazy

  Kierowcy najczęściej z mandatem łączą znaki zakazu. Powinni zatem wiedzieć, że nie tylko za niestosowanie się do zakazów można dostać karę od policjanta. Jest cały katalog innych oznaczeń. I co gorsze, niestosowanie się do nich oznacza nawet 1500 zł grzywny i 15 punktów karnych.

  NFOŚiGW będzie dopłacać do ładowarek dla elektryków. Zasady dotacji od 17 lutego 2024 r.

  17 lutego 2024 r. w Polsce pojawi się rozporządzenie pozwalające na uzyskanie dotacji do budowy ładowarki dla samochodu elektrycznego. Dofinansowanie może opłacić nawet 100 proc. kosztów. To dobra informacja. Zła jest taka, że program jest kierowany tylko do firm.

  REKLAMA

  Nowe wymogi dotyczące pojazdów pilotujących ponadgabaryty od 16 lutego 2024 r. Co się zmieniło?

  W życie wchodzi właśnie nowe rozporządzenie, które określa wymogi dotyczące pojazdów pilotujących pojazdy nienormatywne. Ono bardzo precyzyjnie określa rodzaj, wyposażenie i znakowanie aut pilotujących. Oto pełna lista nowych wymogów stawianych przed kierowcami.

  Jak uzyskać odstępstwo od warunków technicznych pojazdów w 2024 r.?

  Pojazd nie spełnia wymagań technicznych obowiązujących w Polsce. Czy to oznacza, że nie będzie się dało go zarejestrować? Przepisy całe szczęście mają furtkę na takie przypadki. Jest nią odstępstwo od warunków technicznych pojazdów. Jak się starać o nie w 2024 r.?

  REKLAMA