REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy zapłacisz składkę OC za innego kierowcę?

Kiedy zapłacisz składkę OC za innego kierowcę? Fot. Fotolia
Kiedy zapłacisz składkę OC za innego kierowcę? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Krajowi ubezpieczyciele zwykle przewidują dwa warianty zapłaty za ubezpieczenie OC. Składka tej polisy może być płatna jednorazowo albo w ratach (np. kwartalnych). Drugi wariant jest bardziej korzystny zwłaszcza dla osób płacących wysokie składki (np. młodych kierowców). Trzeba jednak pamiętać, że ratalna płatność za OC, może spowodować pewne komplikacje przy odsprzedaży pojazdu. Niewielu kierowców wie, że po nabyciu auta będą odpowiadać za część niezapłaconej raty w taki sam sposób jak osoba, która kupiła obowiązkowe ubezpieczenie.

Polisa płatna w ratach również automatycznie „przejdzie” na nabywcę auta

Na wstępie warto przypomnieć, że po sprzedaży samochodu lub motocykla, aktualne ubezpieczenie OC (oblicz najtańsze ubezpieczenie OC samochodu), automatycznie „przechodzi” na kolejnego właściciela. Takie rozwiązanie, które jest niezależne od sposobu płatności składki, zapewnia większe bezpieczeństwo na drodze, gdyż samochód pozostaje ubezpieczony pomimo zmiany właściciela. Dokładne zasady „przejścia” polisy na kolejnego kierowcę, określa ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Ten akt prawny mówi, że osoba nabywająca auto razem z polisą, może wypowiedzieć umowę ubezpieczenia przed końcem okresu ochrony. Od lutego 2012 r. nie obowiązuje już restrykcja, która pozwalała na rezygnację z polisy w trakcie 30 dni od zakupu auta. W 2012 r. usunięto też przepis, który przewidywał automatyczne odnowienie polisy kupionej razem z autem.

REKLAMA

Zobacz też: Wszystko co warto wiedzieć o polisie AC!

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przy zakupie samochodu, obowiązkowa polisa OC „przechodzi” na nowego właściciela (niezależnie od sposobu płatności składki). Nabywca auta może jednak wypowiedzieć umowę zaraz po zakupie pojazdu. Czas na wypowiedzenie mija wraz z dniem wygaśnięcia ochrony.

Poprzedniemu właścicielowi opłaca się szybkie powiadomienie o transakcji

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych wskazuje, że w trakcie 14 dni od sprzedaży samochodu, jego wcześniejszy właściciel musi powiadomić ubezpieczyciela o transakcji. Takie zawiadomienie powinno zawierać imię oraz nazwisko nabywcy, jego numer PESEL i adres zamieszkania. W przypadku firm nabywających auto, konieczne jest podanie ich nazwy, siedziby oraz numeru REGON. Warto podkreślić, że wyrządzone szkody nie obciążają poprzedniego właściciela auta już od dnia przeniesienia własności pojazdu.

Zobacz też: Ranking najtańszych ubezpieczeń samochodowych - luty 2016 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzień zgłoszenia transakcji ubezpieczycielowi ma duże znaczenie w przypadku, gdy składka jest płacona ratalnie, a jej termin płatności już minął. Obowiązujące przepisy mówią, że:

  • sprzedający jest odpowiedzialny za brak płatności w okresie poprzedzającym zbycie pojazdu
  • zbywca pojazdu i jego nabywca solidarnie odpowiadają za składkę należną od dnia sprzedaży auta do dnia powiadomienia ubezpieczyciela o transakcji
  • za składkę dotyczącą okresu po poinformowaniu ubezpieczyciela, odpowiada wyłącznie nabywca pojazdu 

Jak widać, poprzedni właściciel tylko przez pewien czas odpowiada solidarnie razem z nabywcą. Ten okres może trwać na przykład jeden dzień, jeżeli wszystkie formalności zostaną załatwione szybko i sprawnie. Cechą solidarnej odpowiedzialności jest to, że ubezpieczyciel może żądać zapłacenia całej kwoty od każdego z dłużników (tzn. poprzedniego i obecnego właściciela pojazdu), a zapłata zwalnia drugą stronę z odpowiedzialności wobec wierzyciela. Takie zasady określa ustawa kodeks cywilny. Po zapłaceniu składki w ramach solidarnej odpowiedzialności, jeden z dłużników solidarnych może domagać się zwrotu części kosztów od drugiej strony.

Zobacz też: W jakich przypadkach ubezpieczyciel nie zapłaci za wypadek?

REKLAMA

ZWRÓĆ UWAGĘ: Sprzedawca samochodu solidarnie odpowiada z kupującym za koszt nieopłaconej ochrony w okresie od sprzedaży pojazdu do powiadomienia ubezpieczyciela o transakcji. Za płatność dotyczącą okresu przed transakcją, jest odpowiedzialny wyłącznie sprzedawca. Nabywca auta ponosi samodzielną odpowiedzialność za okres od powiadomienia ubezpieczyciela o transakcji.

Warto pamiętać, że sprzedawca w ogóle nie będzie odpowiedzialny wobec ubezpieczyciela, jeżeli auto sprzedano przed terminem płatności kolejnej raty. Podział kosztów nieopłaconej ochrony występuje, jeżeli umowa sprzedaży została zawarta już po dniu wskazanym jako termin płatności raty.

Kwestie dotyczące kosztów ubezpieczenia można uregulować w umowie …

Ze względu na możliwe komplikacje, które wynikają z „przejścia” ubezpieczenia płatnego w ratach, nabywca samochodu powinien być poinformowany o wszystkich kwestiach dotyczących polisy. Szczególnie ważne jest to, czy kolejne części rocznej składki zostały opłacone w terminie. Informacje dotyczące polisy mogą znaleźć się w umowie sprzedaży samochodu.

Zobacz też: Odszkodowanie za wypadek sprzed lat - kiedy przysługuje?

REKLAMA

Strony transakcji powinny również uzgodnić zasady rozliczenia. Możliwe jest na przykład rozwiązanie polegające na tym, że sprzedawca auta opłaca wszystkie kolejne raty związane z ubezpieczeniem i dolicza poniesione koszty do wartości samochodu. Jeżeli nabywca pojazdu wypowie umowę ubezpieczenia przed zakończeniem okresu ochrony, to poprzedni właściciel pojazdu otrzyma zwrot składki (za okres od wypowiedzenia do planowego końca polisy).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Informacje dotyczące płatności za ubezpieczenie można zawrzeć w umowie sprzedaży samochodu. Ten dokument powinien również precyzować obowiązki stron, które są związane z uregulowaniem składki.

Źródło: Porównywarka OC AC Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA