Kiedy zapłacisz składkę OC za innego kierowcę?
REKLAMA
REKLAMA
Polisa płatna w ratach również automatycznie „przejdzie” na nabywcę auta
Na wstępie warto przypomnieć, że po sprzedaży samochodu lub motocykla, aktualne ubezpieczenie OC (oblicz najtańsze ubezpieczenie OC samochodu), automatycznie „przechodzi” na kolejnego właściciela. Takie rozwiązanie, które jest niezależne od sposobu płatności składki, zapewnia większe bezpieczeństwo na drodze, gdyż samochód pozostaje ubezpieczony pomimo zmiany właściciela. Dokładne zasady „przejścia” polisy na kolejnego kierowcę, określa ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Ten akt prawny mówi, że osoba nabywająca auto razem z polisą, może wypowiedzieć umowę ubezpieczenia przed końcem okresu ochrony. Od lutego 2012 r. nie obowiązuje już restrykcja, która pozwalała na rezygnację z polisy w trakcie 30 dni od zakupu auta. W 2012 r. usunięto też przepis, który przewidywał automatyczne odnowienie polisy kupionej razem z autem.
REKLAMA
Zobacz też: Wszystko co warto wiedzieć o polisie AC!
ZWRÓĆ UWAGĘ: Przy zakupie samochodu, obowiązkowa polisa OC „przechodzi” na nowego właściciela (niezależnie od sposobu płatności składki). Nabywca auta może jednak wypowiedzieć umowę zaraz po zakupie pojazdu. Czas na wypowiedzenie mija wraz z dniem wygaśnięcia ochrony.
Poprzedniemu właścicielowi opłaca się szybkie powiadomienie o transakcji
Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych wskazuje, że w trakcie 14 dni od sprzedaży samochodu, jego wcześniejszy właściciel musi powiadomić ubezpieczyciela o transakcji. Takie zawiadomienie powinno zawierać imię oraz nazwisko nabywcy, jego numer PESEL i adres zamieszkania. W przypadku firm nabywających auto, konieczne jest podanie ich nazwy, siedziby oraz numeru REGON. Warto podkreślić, że wyrządzone szkody nie obciążają poprzedniego właściciela auta już od dnia przeniesienia własności pojazdu.
Zobacz też: Ranking najtańszych ubezpieczeń samochodowych - luty 2016 r.
Dzień zgłoszenia transakcji ubezpieczycielowi ma duże znaczenie w przypadku, gdy składka jest płacona ratalnie, a jej termin płatności już minął. Obowiązujące przepisy mówią, że:
- sprzedający jest odpowiedzialny za brak płatności w okresie poprzedzającym zbycie pojazdu
- zbywca pojazdu i jego nabywca solidarnie odpowiadają za składkę należną od dnia sprzedaży auta do dnia powiadomienia ubezpieczyciela o transakcji
- za składkę dotyczącą okresu po poinformowaniu ubezpieczyciela, odpowiada wyłącznie nabywca pojazdu
Jak widać, poprzedni właściciel tylko przez pewien czas odpowiada solidarnie razem z nabywcą. Ten okres może trwać na przykład jeden dzień, jeżeli wszystkie formalności zostaną załatwione szybko i sprawnie. Cechą solidarnej odpowiedzialności jest to, że ubezpieczyciel może żądać zapłacenia całej kwoty od każdego z dłużników (tzn. poprzedniego i obecnego właściciela pojazdu), a zapłata zwalnia drugą stronę z odpowiedzialności wobec wierzyciela. Takie zasady określa ustawa kodeks cywilny. Po zapłaceniu składki w ramach solidarnej odpowiedzialności, jeden z dłużników solidarnych może domagać się zwrotu części kosztów od drugiej strony.
Zobacz też: W jakich przypadkach ubezpieczyciel nie zapłaci za wypadek?
REKLAMA
ZWRÓĆ UWAGĘ: Sprzedawca samochodu solidarnie odpowiada z kupującym za koszt nieopłaconej ochrony w okresie od sprzedaży pojazdu do powiadomienia ubezpieczyciela o transakcji. Za płatność dotyczącą okresu przed transakcją, jest odpowiedzialny wyłącznie sprzedawca. Nabywca auta ponosi samodzielną odpowiedzialność za okres od powiadomienia ubezpieczyciela o transakcji.
Warto pamiętać, że sprzedawca w ogóle nie będzie odpowiedzialny wobec ubezpieczyciela, jeżeli auto sprzedano przed terminem płatności kolejnej raty. Podział kosztów nieopłaconej ochrony występuje, jeżeli umowa sprzedaży została zawarta już po dniu wskazanym jako termin płatności raty.
Kwestie dotyczące kosztów ubezpieczenia można uregulować w umowie …
Ze względu na możliwe komplikacje, które wynikają z „przejścia” ubezpieczenia płatnego w ratach, nabywca samochodu powinien być poinformowany o wszystkich kwestiach dotyczących polisy. Szczególnie ważne jest to, czy kolejne części rocznej składki zostały opłacone w terminie. Informacje dotyczące polisy mogą znaleźć się w umowie sprzedaży samochodu.
Zobacz też: Odszkodowanie za wypadek sprzed lat - kiedy przysługuje?
REKLAMA
Strony transakcji powinny również uzgodnić zasady rozliczenia. Możliwe jest na przykład rozwiązanie polegające na tym, że sprzedawca auta opłaca wszystkie kolejne raty związane z ubezpieczeniem i dolicza poniesione koszty do wartości samochodu. Jeżeli nabywca pojazdu wypowie umowę ubezpieczenia przed zakończeniem okresu ochrony, to poprzedni właściciel pojazdu otrzyma zwrot składki (za okres od wypowiedzenia do planowego końca polisy).
ZWRÓĆ UWAGĘ: Informacje dotyczące płatności za ubezpieczenie można zawrzeć w umowie sprzedaży samochodu. Ten dokument powinien również precyzować obowiązki stron, które są związane z uregulowaniem składki.
Źródło: Porównywarka OC AC Ubea.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.