REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy zapłacisz składkę OC za innego kierowcę?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kiedy zapłacisz składkę OC za innego kierowcę? Fot. Fotolia
Kiedy zapłacisz składkę OC za innego kierowcę? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Krajowi ubezpieczyciele zwykle przewidują dwa warianty zapłaty za ubezpieczenie OC. Składka tej polisy może być płatna jednorazowo albo w ratach (np. kwartalnych). Drugi wariant jest bardziej korzystny zwłaszcza dla osób płacących wysokie składki (np. młodych kierowców). Trzeba jednak pamiętać, że ratalna płatność za OC, może spowodować pewne komplikacje przy odsprzedaży pojazdu. Niewielu kierowców wie, że po nabyciu auta będą odpowiadać za część niezapłaconej raty w taki sam sposób jak osoba, która kupiła obowiązkowe ubezpieczenie.

Polisa płatna w ratach również automatycznie „przejdzie” na nabywcę auta

Na wstępie warto przypomnieć, że po sprzedaży samochodu lub motocykla, aktualne ubezpieczenie OC (oblicz najtańsze ubezpieczenie OC samochodu), automatycznie „przechodzi” na kolejnego właściciela. Takie rozwiązanie, które jest niezależne od sposobu płatności składki, zapewnia większe bezpieczeństwo na drodze, gdyż samochód pozostaje ubezpieczony pomimo zmiany właściciela. Dokładne zasady „przejścia” polisy na kolejnego kierowcę, określa ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Ten akt prawny mówi, że osoba nabywająca auto razem z polisą, może wypowiedzieć umowę ubezpieczenia przed końcem okresu ochrony. Od lutego 2012 r. nie obowiązuje już restrykcja, która pozwalała na rezygnację z polisy w trakcie 30 dni od zakupu auta. W 2012 r. usunięto też przepis, który przewidywał automatyczne odnowienie polisy kupionej razem z autem.

REKLAMA

Zobacz też: Wszystko co warto wiedzieć o polisie AC!

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przy zakupie samochodu, obowiązkowa polisa OC „przechodzi” na nowego właściciela (niezależnie od sposobu płatności składki). Nabywca auta może jednak wypowiedzieć umowę zaraz po zakupie pojazdu. Czas na wypowiedzenie mija wraz z dniem wygaśnięcia ochrony.

Poprzedniemu właścicielowi opłaca się szybkie powiadomienie o transakcji

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych wskazuje, że w trakcie 14 dni od sprzedaży samochodu, jego wcześniejszy właściciel musi powiadomić ubezpieczyciela o transakcji. Takie zawiadomienie powinno zawierać imię oraz nazwisko nabywcy, jego numer PESEL i adres zamieszkania. W przypadku firm nabywających auto, konieczne jest podanie ich nazwy, siedziby oraz numeru REGON. Warto podkreślić, że wyrządzone szkody nie obciążają poprzedniego właściciela auta już od dnia przeniesienia własności pojazdu.

Zobacz też: Ranking najtańszych ubezpieczeń samochodowych - luty 2016 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzień zgłoszenia transakcji ubezpieczycielowi ma duże znaczenie w przypadku, gdy składka jest płacona ratalnie, a jej termin płatności już minął. Obowiązujące przepisy mówią, że:

  • sprzedający jest odpowiedzialny za brak płatności w okresie poprzedzającym zbycie pojazdu
  • zbywca pojazdu i jego nabywca solidarnie odpowiadają za składkę należną od dnia sprzedaży auta do dnia powiadomienia ubezpieczyciela o transakcji
  • za składkę dotyczącą okresu po poinformowaniu ubezpieczyciela, odpowiada wyłącznie nabywca pojazdu 

Jak widać, poprzedni właściciel tylko przez pewien czas odpowiada solidarnie razem z nabywcą. Ten okres może trwać na przykład jeden dzień, jeżeli wszystkie formalności zostaną załatwione szybko i sprawnie. Cechą solidarnej odpowiedzialności jest to, że ubezpieczyciel może żądać zapłacenia całej kwoty od każdego z dłużników (tzn. poprzedniego i obecnego właściciela pojazdu), a zapłata zwalnia drugą stronę z odpowiedzialności wobec wierzyciela. Takie zasady określa ustawa kodeks cywilny. Po zapłaceniu składki w ramach solidarnej odpowiedzialności, jeden z dłużników solidarnych może domagać się zwrotu części kosztów od drugiej strony.

Zobacz też: W jakich przypadkach ubezpieczyciel nie zapłaci za wypadek?

REKLAMA

ZWRÓĆ UWAGĘ: Sprzedawca samochodu solidarnie odpowiada z kupującym za koszt nieopłaconej ochrony w okresie od sprzedaży pojazdu do powiadomienia ubezpieczyciela o transakcji. Za płatność dotyczącą okresu przed transakcją, jest odpowiedzialny wyłącznie sprzedawca. Nabywca auta ponosi samodzielną odpowiedzialność za okres od powiadomienia ubezpieczyciela o transakcji.

Warto pamiętać, że sprzedawca w ogóle nie będzie odpowiedzialny wobec ubezpieczyciela, jeżeli auto sprzedano przed terminem płatności kolejnej raty. Podział kosztów nieopłaconej ochrony występuje, jeżeli umowa sprzedaży została zawarta już po dniu wskazanym jako termin płatności raty.

Kwestie dotyczące kosztów ubezpieczenia można uregulować w umowie …

Ze względu na możliwe komplikacje, które wynikają z „przejścia” ubezpieczenia płatnego w ratach, nabywca samochodu powinien być poinformowany o wszystkich kwestiach dotyczących polisy. Szczególnie ważne jest to, czy kolejne części rocznej składki zostały opłacone w terminie. Informacje dotyczące polisy mogą znaleźć się w umowie sprzedaży samochodu.

Zobacz też: Odszkodowanie za wypadek sprzed lat - kiedy przysługuje?

REKLAMA

Strony transakcji powinny również uzgodnić zasady rozliczenia. Możliwe jest na przykład rozwiązanie polegające na tym, że sprzedawca auta opłaca wszystkie kolejne raty związane z ubezpieczeniem i dolicza poniesione koszty do wartości samochodu. Jeżeli nabywca pojazdu wypowie umowę ubezpieczenia przed zakończeniem okresu ochrony, to poprzedni właściciel pojazdu otrzyma zwrot składki (za okres od wypowiedzenia do planowego końca polisy).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Informacje dotyczące płatności za ubezpieczenie można zawrzeć w umowie sprzedaży samochodu. Ten dokument powinien również precyzować obowiązki stron, które są związane z uregulowaniem składki.

Źródło: Porównywarka OC AC Ubea.pl

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
R.Kubica: Le Mans to wyścig, który powinien zostać zakazany. Ludzie nie śpią przez dwa dni próbując się zdrzemnąć na krzesełku. Jak spalić 12 tys. kalorii w jedną noc

Robert Kubica uważa, że zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu Le Mans było jego celem odkąd wystąpił w nim pierwszy raz w 2021 r. "Dało mi to mnóstwo pozytywnych emocji, mimo że był to jeden z trudniejszych momentów w mojej karierze" - powiedział podczas briefingu w Warszawie. Podkreślił wyczerpujący charakter tego wyścigu, a brak snu był jednym z poważniejszych wyzwań.

Rząd otwiera drogi dla pojazdów autonomicznych [projekt przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy umożliwiający testowanie pojazdów autonomicznych na polskich drogach. Nowe regulacje mają wesprzeć innowacje i rozwój branży motoryzacyjnej, dostosowując przepisy do wyzwań współczesnego transportu.

Zmiana zasad rejestracji pojazdów w 2026 r. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym - projekt deregulacyjny

W dniu 17 czerwca 2025 r. opublikowany został projekt ustawy, która ma znowelizować Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja ta ma zrealizować m.in. postulaty deregulacyjne zespołu SprawdzaMy kierowanego przez Rafała Brzoskę - w szczególności w zakresie rejestracji pojazdów. Zmiany mają wejść w życie w większości po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc z pewnością już w 2026 roku.

Sektor logistyczny pokazuje w I połowie 2025 r., że radzi sobie z globalnymi zakłóceniami (wojna handlowa USA-Chiny). Koszty wymiany handlowej będą jednak rosły

Widmo historycznego spadku wolumenu przeładunków i wzrost kosztów transportu to dwa dominujące efekty w logistyce, które wywołała wojna handlowa na linii Chiny-USA. Pomimo obniżenia globalnych prognoz dla PKB i handlu, operatorzy logistyczni wciąż radzą sobie zaskakująco dobrze, choć wśród europejskich ekspertów zarządzających łańcuchami dostaw panuje zgodność co do tego, że koszty wymiany handlowej będą rosły. Jednocześnie 70% z nich twierdzi, że na kolejne zakłócenia i nieoczekiwane zwroty akcji będzie w stanie odpowiedzieć w ciągu maksymalnie 3 dni.

REKLAMA

Większa elastyczność w wypowiadaniu umów OC [Projekt nowelizacji trafił do konsultacji]

Do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany w OC.

KGP: 112 716 interwencji, 470 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 716 interwencji. Byli wzywani do 470 wypadków drogowych.

OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

REKLAMA

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

Rozwiązanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) [PROJEKT]

W środę, 4 czerwca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany dotyczące rozwiązania umowy OC.

REKLAMA