REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co trzeba wiedzieć o samochodowym OC?

ubezpieczenie OC
ubezpieczenie OC
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla kierowców to zdecydowanie najpopularniejsza polisa w naszym kraju. Dane Komisji Nadzoru Finansowego wskazują, że pod koniec września 2015 r. ochrona z tytułu tej polisy obejmowała około 20 mln pojazdów jeżdżących po polskich drogach. Mimo tej popularności ubezpieczenia OC, nie wszyscy kierowcy znają podstawowe informacje o posiadanej polisie. Dlatego porównywarka OC AC Ubea.pl zebrała najważniejsze fakty o obowiązkowym ubezpieczeniu posiadaczy pojazdów mechanicznych. Informacje zawarte w poniższych punktach mogą być cenne nie tylko dla początkujących kierowców.

1) Obowiązek ubezpieczenia obejmuje samochody ale również motorowery i przyczepy

Ubezpieczenie OC (wysokość składki sprawdzisz w kalkulatorze OC AC Ubea.pl) dla kierowców ma specyficzne zasady działania. Celem wspomnianej polisy jest ochrona kierowcy przed finansowymi skutkami spowodowanego wypadku. Mimo tego, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zostało ustawowo powiązane z pojazdem mechanicznym. Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, obowiązek ubezpieczeniowy obejmuje nie tylko motocykle i pojazdy samochodowe (samochody osobowe, samochody ciężarowe, samochody dostawcze, autobusy, ciągniki siodłowe itd.). Obowiązkową polisę musi wykupić także właściciel motoroweru, przyczepy oraz ciągnika rolniczego. Ustawodawca przewidział również konieczność ubezpieczenia pojazdów wolnobieżnych (np. koparek), które nie należą do rolników i poruszają się do drogach (w rozumieniu ustawy prawo o ruchu drogowym).

REKLAMA

2) Zakład ubezpieczeniowy maksymalnie wypłaci nawet 5 milionów euro

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych ustala również maksymalny poziom odszkodowania wypłacanego przez ubezpieczyciela z tytułu OC. W przypadku polisy dla kierowców, aktualne limity wypłat to:

  • dla szkód osobowych (na osobie) - 5 000 000 euro w ramach jednego wypadku (niezależnie od liczby poszkodowanych)
  • dla szkód majątkowych (na mieniu) - 1 000 000 euro w ramach jednego wypadku (niezależnie od liczby poszkodowanych)

Podane limity przelicza się na złote z uwzględnieniem kursu NBP, obowiązującego w dniu wypadku.

3) Wyłączenie pojazdu z użytku nie wpływa na obowiązek ubezpieczenia

Kierowcy czasem zastanawiają się, czy można zaoszczędzić na kosztach ubezpieczenia pojazdu, który jest zarejestrowany i czasowo wyłączony z eksploatacji (np. ze względu na wyjazd właściciela). Obowiązujące przepisy wskazują jednak, że częstotliwość użytkowania nie ma wpływu na obowiązek ubezpieczeniowy. Kierowca nie będzie musiał ponosić kosztu obowiązkowej polisy, gdy pojazd zostanie wyrejestrowany lub zezłomowany. W takiej sytuacji, umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdź, jakie inne sytuacje skutkują rozwiązaniem umowy OC >

4) Poprzednia polisa ulega automatycznemu przedłużeniu na kolejny rok

REKLAMA

Warto również wiedzieć, że obowiązujące przepisy przewidują automatyczne przedłużenie ubezpieczenia na kolejny rok. Takie rozwiązanie jest stosowane, gdy klient zakładu ubezpieczeniowego najpóźniej w dniu poprzedzającym koniec okresu ochrony nie doręczy pisemnego wypowiedzenia. Jeżeli wypowiedzenie jest wysyłane Pocztą Polską, to liczy się data stempla pocztowego. Wspomniana zasada obowiązuje po nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z lutego 2012 roku.

Zmiana przepisów w 2012 r. wprowadziła jeszcze jedno rozwiązanie, które jest korzystne dla kierowców. Mogą oni zrezygnować z automatycznie przedłużonej polisy OC, jeżeli posiadają drugie obowiązkowe ubezpieczenie. W takiej sytuacji, klientowi firmy ubezpieczeniowej przysługuje zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony.

Dowiedz się więcej o zwrocie składki za niewykorzystany okres ochrony >

5) W pewnych sytuacjach ubezpieczyciel nie pokryje kosztów wypadku

Obowiązujące przepisy zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić szeroki zakres ochrony dla kierowcy. Trzeba jednak wiedzieć, że w pewnych sytuacjach ubezpieczyciel nie będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania. Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, firma sprzedająca polisę OC dla kierowców, nie odpowiada za szkody dotyczące:

  • zniszczeń, które kierujący wyrządził na mieniu posiadacza pojazdu
  • przedmiotów (bagażu, ładunków, przesyłek) przewożonych za opłatą (uwaga: jeśli za wypadek jest odpowiedzialny inny kierowca, ta zasada nie będzie obowiązywać)
  • utraty cennych przedmiotów (m.in. biżuterii, papierów wartościowych, gotówki, dokumentów oraz zbiorów filatelistycznych i numizmatycznych)
  • zanieczyszczenia lub skażenia środowiska

Nieco inne zasady obowiązują, jeżeli kierowca pojazdu:

  • umyślnie spowodował wypadek
  • zbiegł z miejsca wypadku
  • znajdował się w stanie po użyciu alkoholu, stanie nietrzeźwości albo w stanie odurzenia narkotykami lub środkami psychotropowymi
  • nielegalnie wszedł w posiadanie samochodu (np. ukradł go z parkingu)
  • nie posiadał prawa jazdy odpowiedniej kategorii (uwaga: wyjątek dotyczy sytuacji, w której chodziło o ratowanie mienia, życia ludzkiego albo pościg za przestępcą)

REKLAMA

W każdej z wymienionych sytuacji, ubezpieczyciel pokryje szkodę wyrządzoną przez kierowcę, ponieważ priorytetem jest ochrona ofiar wypadku. Przepisy przewidują jednak możliwość zwrócenia się do sprawcy wypadku z roszczeniem zwrotnym (tzw. regresem). Ubezpieczyciele korzystają z takiego sposobu odzyskania poniesionych kosztów jeśli kierowca np. spowodował wypadek po spożyciu alkoholu.

Trzeba pamiętać, że prawo do regresu przysługuje również Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. Ta instytucja likwiduje szkody, jeżeli sprawca wypadku nie posiadał ważnego ubezpieczenia. W dalszej kolejności, UFG obciąża lekkomyślnego kierowcę kosztami likwidacji szkód i narosłymi odsetkami. Roszczenie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych, jeżeli w wypadku jakaś osoba poniosła śmierć lub doznała poważnych obrażeń. 

Źródło: porównywarka OC AC Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA