REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nowa firma ma szansę na leasing?

Czy nowa firma ma szansę na leasing?
Czy nowa firma ma szansę na leasing?

REKLAMA

REKLAMA

Czy nowa firma ma szansę na leasing? Jakie wymogi trzeba spełnić, by nająć przedmiot w procedurze leasingowej?

Leasing jest bardzo atrakcyjną alternatywą dla kredytu udzielanego przez banki. Wiele firm nie ma możliwości zakupu sprzętu czy samochodów za gotówkę, więc leasinguje je, co opłaca się często bardziej, niż kredyt. Nowe firmy, krótko działające na rynku, najbardziej narażone są na ogromne koszty, gdyż muszą zakupić cały potrzebny do prowadzania działalności sprzęt, a na razie jeszcze ich zyski są niewielkie, jeśli w ogóle występują. Czy takie firmy mogą ubiegać się o leasing? Jeśli tak, to jak i czy to się opłaca?

REKLAMA

Zobacz też: Samochód wynajmowany – obowiązki dokumentacyjne

Czym jest leasing?

Leasing to jedna z form finansowania bardzo popularna wśród małych i średnich firm.  Polega ona na tym, że firma leasingowa nabywa środek trwały i przekazuje go do użytkowania leasingobiorcy, w zamian za spłacane raty. Kiedy leasingobiorca skończy spłacać raty, przechodzi on na jego własność. Często na wzięcie sprzętu w leasing decydują się firmy, które nie mają szans na uzyskanie kredytu w banku. Czasami jednak po prostu się on bardziej opłaca - leasingobiorca kupując np. flotę 100 samochodów, może wynegocjować niższe ceny, i w ten sposób opłaca mu się dać nam niższą ratę.

Zobacz też: Najem samochodu to rozwiązanie dla młodych firm?

Czy nowa firma ma szansę na leasing?

Oczywiście, to podmioty które długo funkcjonują na rynku, mają duże obroty i przynoszą stabilne zyski, mogą liczyć na najatrakcyjniejsze oferty leasingu. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorstwa, które funkcjonują krótko, nie mogą zdecydować się na leasing, z tym że opcje dla nich są o wiele bardziej ograniczone. Zazwyczaj żeby w ogóle mówić o możliwości wzięcia sprzętu w leasing firma powinna funkcjonować na rynku przynajmniej trzy do sześciu miesięcy i wykazywać choćby niewielkie zyski. Istnieją również instytucje, które umożliwiają wzięcie w leasing sprzętu nawet komuś, kto dopiero rozpoczął działalność gospodarczą (np. Ideabank), jednak to wyjątek.

Dla firm, które krótko działają na rynku, odpowiednia będzie uproszczona wersja leasingu.

Zobacz też: Różnica między najmem a leasingiem samochodu

Uproszczona procedura leasingu

REKLAMA

Standardowa procedura leasingowa zakłada, że do wniosku należy dołączyć dokładną dokumentację dochodów. W przypadku procedury uproszczonej nie powinno być to wymagane. Wystarczy że przedsiębiorca złoży oświadczenie o dochodach i standardowe dokumenty takie jak  wpis do ewidencji działalności gospodarczych oraz potwierdzenia nadania numeru REGON i NIP. Niestety, oferty leasingu dostępne w procedurze uproszczonej często nie są tak atrakcyjne jak te, które dedykowane są dla firm długo funkcjonujących na rynku. Najczęściej w przypadku procedury uproszczonej wymagane są wpłaty początkowe o wartości 10-20% wartości towaru.

Należy również mieć świadomość, że wiele firm kusi nazwą "procedura uproszczona" jednak wymagają one przedkładania  dokładnie tych samych dokumentów co zazwyczaj w procedurze standardowej.

Zobacz też: Leasing samochodu: czy można zastrzec karę umowną?

Co możemy sfinansować w ramach procedury uproszczonej?

W ramach procedury uproszczonej leasingu możemy kupić przede wszystkim popularne środki trwałe. Łatwiej jest nabyć w ten sposób te towary, na które jest duży popyt na rynku wtórnym. Najczęściej w ramach procedury leasingu uproszczonego kupuje się samochody osobowe, zarówno nowe jak i używane (ale niezbyt stare), samochody dostawcze i ciężarowe o masie do 3,5 ton. Często w ramach leasingu uproszczonego można zakupić również maszyny rolnicze, budowlane, sprzęt medyczny, wyposażenie do biur dla przedstawicieli tzw. "wolnych zawodów" na przykład prawników.

Więcej informacji na temat leasingu znajdziesz tutaj

Masz wątpliwości? Skorzystaj z pomocy doradcy

Jeśli nadal masz wątpliwości, w jaki sposób Twoja firma powinna sfinansować zakup sprzętu, warto skorzystać z usług profesjonalnego doradcy. Niezależne, doświadczone firmy doradcze, takie jak na przykład firma CLS zatrudniają ekspertów, którzy najlepiej orientują się w różnych metodach finansowania inwestycji i potrafią doradzić najlepszą. Skorzystanie z pomocy takiej firmy może sprawić, że zaoszczędzimy duże sumy. Nie ma więc potrzeby podejmować tej decyzji samodzielnie, tym bardziej że przecież każdy jest ekspertem w swojej dziedzinie i niekoniecznie musi znać się właśnie na formach finansowania.

Materiał firmy CLS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA