REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nowa firma ma szansę na leasing?

Czy nowa firma ma szansę na leasing?
Czy nowa firma ma szansę na leasing?

REKLAMA

REKLAMA

Czy nowa firma ma szansę na leasing? Jakie wymogi trzeba spełnić, by nająć przedmiot w procedurze leasingowej?

Leasing jest bardzo atrakcyjną alternatywą dla kredytu udzielanego przez banki. Wiele firm nie ma możliwości zakupu sprzętu czy samochodów za gotówkę, więc leasinguje je, co opłaca się często bardziej, niż kredyt. Nowe firmy, krótko działające na rynku, najbardziej narażone są na ogromne koszty, gdyż muszą zakupić cały potrzebny do prowadzania działalności sprzęt, a na razie jeszcze ich zyski są niewielkie, jeśli w ogóle występują. Czy takie firmy mogą ubiegać się o leasing? Jeśli tak, to jak i czy to się opłaca?

REKLAMA

Zobacz też: Samochód wynajmowany – obowiązki dokumentacyjne

Czym jest leasing?

Leasing to jedna z form finansowania bardzo popularna wśród małych i średnich firm.  Polega ona na tym, że firma leasingowa nabywa środek trwały i przekazuje go do użytkowania leasingobiorcy, w zamian za spłacane raty. Kiedy leasingobiorca skończy spłacać raty, przechodzi on na jego własność. Często na wzięcie sprzętu w leasing decydują się firmy, które nie mają szans na uzyskanie kredytu w banku. Czasami jednak po prostu się on bardziej opłaca - leasingobiorca kupując np. flotę 100 samochodów, może wynegocjować niższe ceny, i w ten sposób opłaca mu się dać nam niższą ratę.

Zobacz też: Najem samochodu to rozwiązanie dla młodych firm?

Czy nowa firma ma szansę na leasing?

Oczywiście, to podmioty które długo funkcjonują na rynku, mają duże obroty i przynoszą stabilne zyski, mogą liczyć na najatrakcyjniejsze oferty leasingu. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorstwa, które funkcjonują krótko, nie mogą zdecydować się na leasing, z tym że opcje dla nich są o wiele bardziej ograniczone. Zazwyczaj żeby w ogóle mówić o możliwości wzięcia sprzętu w leasing firma powinna funkcjonować na rynku przynajmniej trzy do sześciu miesięcy i wykazywać choćby niewielkie zyski. Istnieją również instytucje, które umożliwiają wzięcie w leasing sprzętu nawet komuś, kto dopiero rozpoczął działalność gospodarczą (np. Ideabank), jednak to wyjątek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla firm, które krótko działają na rynku, odpowiednia będzie uproszczona wersja leasingu.

Zobacz też: Różnica między najmem a leasingiem samochodu

Uproszczona procedura leasingu

REKLAMA

Standardowa procedura leasingowa zakłada, że do wniosku należy dołączyć dokładną dokumentację dochodów. W przypadku procedury uproszczonej nie powinno być to wymagane. Wystarczy że przedsiębiorca złoży oświadczenie o dochodach i standardowe dokumenty takie jak  wpis do ewidencji działalności gospodarczych oraz potwierdzenia nadania numeru REGON i NIP. Niestety, oferty leasingu dostępne w procedurze uproszczonej często nie są tak atrakcyjne jak te, które dedykowane są dla firm długo funkcjonujących na rynku. Najczęściej w przypadku procedury uproszczonej wymagane są wpłaty początkowe o wartości 10-20% wartości towaru.

Należy również mieć świadomość, że wiele firm kusi nazwą "procedura uproszczona" jednak wymagają one przedkładania  dokładnie tych samych dokumentów co zazwyczaj w procedurze standardowej.

Zobacz też: Leasing samochodu: czy można zastrzec karę umowną?

Co możemy sfinansować w ramach procedury uproszczonej?

W ramach procedury uproszczonej leasingu możemy kupić przede wszystkim popularne środki trwałe. Łatwiej jest nabyć w ten sposób te towary, na które jest duży popyt na rynku wtórnym. Najczęściej w ramach procedury leasingu uproszczonego kupuje się samochody osobowe, zarówno nowe jak i używane (ale niezbyt stare), samochody dostawcze i ciężarowe o masie do 3,5 ton. Często w ramach leasingu uproszczonego można zakupić również maszyny rolnicze, budowlane, sprzęt medyczny, wyposażenie do biur dla przedstawicieli tzw. "wolnych zawodów" na przykład prawników.

Więcej informacji na temat leasingu znajdziesz tutaj

Masz wątpliwości? Skorzystaj z pomocy doradcy

Jeśli nadal masz wątpliwości, w jaki sposób Twoja firma powinna sfinansować zakup sprzętu, warto skorzystać z usług profesjonalnego doradcy. Niezależne, doświadczone firmy doradcze, takie jak na przykład firma CLS zatrudniają ekspertów, którzy najlepiej orientują się w różnych metodach finansowania inwestycji i potrafią doradzić najlepszą. Skorzystanie z pomocy takiej firmy może sprawić, że zaoszczędzimy duże sumy. Nie ma więc potrzeby podejmować tej decyzji samodzielnie, tym bardziej że przecież każdy jest ekspertem w swojej dziedzinie i niekoniecznie musi znać się właśnie na formach finansowania.

Materiał firmy CLS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

REKLAMA

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

REKLAMA