REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nowa firma ma szansę na leasing?

Subskrybuj nas na Youtube
Czy nowa firma ma szansę na leasing?
Czy nowa firma ma szansę na leasing?

REKLAMA

REKLAMA

Czy nowa firma ma szansę na leasing? Jakie wymogi trzeba spełnić, by nająć przedmiot w procedurze leasingowej?

Leasing jest bardzo atrakcyjną alternatywą dla kredytu udzielanego przez banki. Wiele firm nie ma możliwości zakupu sprzętu czy samochodów za gotówkę, więc leasinguje je, co opłaca się często bardziej, niż kredyt. Nowe firmy, krótko działające na rynku, najbardziej narażone są na ogromne koszty, gdyż muszą zakupić cały potrzebny do prowadzania działalności sprzęt, a na razie jeszcze ich zyski są niewielkie, jeśli w ogóle występują. Czy takie firmy mogą ubiegać się o leasing? Jeśli tak, to jak i czy to się opłaca?

REKLAMA

Zobacz też: Samochód wynajmowany – obowiązki dokumentacyjne

Czym jest leasing?

Leasing to jedna z form finansowania bardzo popularna wśród małych i średnich firm.  Polega ona na tym, że firma leasingowa nabywa środek trwały i przekazuje go do użytkowania leasingobiorcy, w zamian za spłacane raty. Kiedy leasingobiorca skończy spłacać raty, przechodzi on na jego własność. Często na wzięcie sprzętu w leasing decydują się firmy, które nie mają szans na uzyskanie kredytu w banku. Czasami jednak po prostu się on bardziej opłaca - leasingobiorca kupując np. flotę 100 samochodów, może wynegocjować niższe ceny, i w ten sposób opłaca mu się dać nam niższą ratę.

Zobacz też: Najem samochodu to rozwiązanie dla młodych firm?

Czy nowa firma ma szansę na leasing?

Oczywiście, to podmioty które długo funkcjonują na rynku, mają duże obroty i przynoszą stabilne zyski, mogą liczyć na najatrakcyjniejsze oferty leasingu. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorstwa, które funkcjonują krótko, nie mogą zdecydować się na leasing, z tym że opcje dla nich są o wiele bardziej ograniczone. Zazwyczaj żeby w ogóle mówić o możliwości wzięcia sprzętu w leasing firma powinna funkcjonować na rynku przynajmniej trzy do sześciu miesięcy i wykazywać choćby niewielkie zyski. Istnieją również instytucje, które umożliwiają wzięcie w leasing sprzętu nawet komuś, kto dopiero rozpoczął działalność gospodarczą (np. Ideabank), jednak to wyjątek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla firm, które krótko działają na rynku, odpowiednia będzie uproszczona wersja leasingu.

Zobacz też: Różnica między najmem a leasingiem samochodu

Uproszczona procedura leasingu

REKLAMA

Standardowa procedura leasingowa zakłada, że do wniosku należy dołączyć dokładną dokumentację dochodów. W przypadku procedury uproszczonej nie powinno być to wymagane. Wystarczy że przedsiębiorca złoży oświadczenie o dochodach i standardowe dokumenty takie jak  wpis do ewidencji działalności gospodarczych oraz potwierdzenia nadania numeru REGON i NIP. Niestety, oferty leasingu dostępne w procedurze uproszczonej często nie są tak atrakcyjne jak te, które dedykowane są dla firm długo funkcjonujących na rynku. Najczęściej w przypadku procedury uproszczonej wymagane są wpłaty początkowe o wartości 10-20% wartości towaru.

Należy również mieć świadomość, że wiele firm kusi nazwą "procedura uproszczona" jednak wymagają one przedkładania  dokładnie tych samych dokumentów co zazwyczaj w procedurze standardowej.

Zobacz też: Leasing samochodu: czy można zastrzec karę umowną?

Co możemy sfinansować w ramach procedury uproszczonej?

W ramach procedury uproszczonej leasingu możemy kupić przede wszystkim popularne środki trwałe. Łatwiej jest nabyć w ten sposób te towary, na które jest duży popyt na rynku wtórnym. Najczęściej w ramach procedury leasingu uproszczonego kupuje się samochody osobowe, zarówno nowe jak i używane (ale niezbyt stare), samochody dostawcze i ciężarowe o masie do 3,5 ton. Często w ramach leasingu uproszczonego można zakupić również maszyny rolnicze, budowlane, sprzęt medyczny, wyposażenie do biur dla przedstawicieli tzw. "wolnych zawodów" na przykład prawników.

Więcej informacji na temat leasingu znajdziesz tutaj

Masz wątpliwości? Skorzystaj z pomocy doradcy

Jeśli nadal masz wątpliwości, w jaki sposób Twoja firma powinna sfinansować zakup sprzętu, warto skorzystać z usług profesjonalnego doradcy. Niezależne, doświadczone firmy doradcze, takie jak na przykład firma CLS zatrudniają ekspertów, którzy najlepiej orientują się w różnych metodach finansowania inwestycji i potrafią doradzić najlepszą. Skorzystanie z pomocy takiej firmy może sprawić, że zaoszczędzimy duże sumy. Nie ma więc potrzeby podejmować tej decyzji samodzielnie, tym bardziej że przecież każdy jest ekspertem w swojej dziedzinie i niekoniecznie musi znać się właśnie na formach finansowania.

Materiał firmy CLS

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA