Czy nowa firma ma szansę na leasing?
REKLAMA
REKLAMA
Leasing jest bardzo atrakcyjną alternatywą dla kredytu udzielanego przez banki. Wiele firm nie ma możliwości zakupu sprzętu czy samochodów za gotówkę, więc leasinguje je, co opłaca się często bardziej, niż kredyt. Nowe firmy, krótko działające na rynku, najbardziej narażone są na ogromne koszty, gdyż muszą zakupić cały potrzebny do prowadzania działalności sprzęt, a na razie jeszcze ich zyski są niewielkie, jeśli w ogóle występują. Czy takie firmy mogą ubiegać się o leasing? Jeśli tak, to jak i czy to się opłaca?
REKLAMA
Zobacz też: Samochód wynajmowany – obowiązki dokumentacyjne
Czym jest leasing?
Leasing to jedna z form finansowania bardzo popularna wśród małych i średnich firm. Polega ona na tym, że firma leasingowa nabywa środek trwały i przekazuje go do użytkowania leasingobiorcy, w zamian za spłacane raty. Kiedy leasingobiorca skończy spłacać raty, przechodzi on na jego własność. Często na wzięcie sprzętu w leasing decydują się firmy, które nie mają szans na uzyskanie kredytu w banku. Czasami jednak po prostu się on bardziej opłaca - leasingobiorca kupując np. flotę 100 samochodów, może wynegocjować niższe ceny, i w ten sposób opłaca mu się dać nam niższą ratę.
Zobacz też: Najem samochodu to rozwiązanie dla młodych firm?
Czy nowa firma ma szansę na leasing?
Oczywiście, to podmioty które długo funkcjonują na rynku, mają duże obroty i przynoszą stabilne zyski, mogą liczyć na najatrakcyjniejsze oferty leasingu. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorstwa, które funkcjonują krótko, nie mogą zdecydować się na leasing, z tym że opcje dla nich są o wiele bardziej ograniczone. Zazwyczaj żeby w ogóle mówić o możliwości wzięcia sprzętu w leasing firma powinna funkcjonować na rynku przynajmniej trzy do sześciu miesięcy i wykazywać choćby niewielkie zyski. Istnieją również instytucje, które umożliwiają wzięcie w leasing sprzętu nawet komuś, kto dopiero rozpoczął działalność gospodarczą (np. Ideabank), jednak to wyjątek.
Dla firm, które krótko działają na rynku, odpowiednia będzie uproszczona wersja leasingu.
Zobacz też: Różnica między najmem a leasingiem samochodu
Uproszczona procedura leasingu
REKLAMA
Standardowa procedura leasingowa zakłada, że do wniosku należy dołączyć dokładną dokumentację dochodów. W przypadku procedury uproszczonej nie powinno być to wymagane. Wystarczy że przedsiębiorca złoży oświadczenie o dochodach i standardowe dokumenty takie jak wpis do ewidencji działalności gospodarczych oraz potwierdzenia nadania numeru REGON i NIP. Niestety, oferty leasingu dostępne w procedurze uproszczonej często nie są tak atrakcyjne jak te, które dedykowane są dla firm długo funkcjonujących na rynku. Najczęściej w przypadku procedury uproszczonej wymagane są wpłaty początkowe o wartości 10-20% wartości towaru.
Należy również mieć świadomość, że wiele firm kusi nazwą "procedura uproszczona" jednak wymagają one przedkładania dokładnie tych samych dokumentów co zazwyczaj w procedurze standardowej.
Zobacz też: Leasing samochodu: czy można zastrzec karę umowną?
Co możemy sfinansować w ramach procedury uproszczonej?
W ramach procedury uproszczonej leasingu możemy kupić przede wszystkim popularne środki trwałe. Łatwiej jest nabyć w ten sposób te towary, na które jest duży popyt na rynku wtórnym. Najczęściej w ramach procedury leasingu uproszczonego kupuje się samochody osobowe, zarówno nowe jak i używane (ale niezbyt stare), samochody dostawcze i ciężarowe o masie do 3,5 ton. Często w ramach leasingu uproszczonego można zakupić również maszyny rolnicze, budowlane, sprzęt medyczny, wyposażenie do biur dla przedstawicieli tzw. "wolnych zawodów" na przykład prawników.
Więcej informacji na temat leasingu znajdziesz tutaj
Masz wątpliwości? Skorzystaj z pomocy doradcy
Jeśli nadal masz wątpliwości, w jaki sposób Twoja firma powinna sfinansować zakup sprzętu, warto skorzystać z usług profesjonalnego doradcy. Niezależne, doświadczone firmy doradcze, takie jak na przykład firma CLS zatrudniają ekspertów, którzy najlepiej orientują się w różnych metodach finansowania inwestycji i potrafią doradzić najlepszą. Skorzystanie z pomocy takiej firmy może sprawić, że zaoszczędzimy duże sumy. Nie ma więc potrzeby podejmować tej decyzji samodzielnie, tym bardziej że przecież każdy jest ekspertem w swojej dziedzinie i niekoniecznie musi znać się właśnie na formach finansowania.
Materiał firmy CLS
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.