REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Leasing samochodu: czy można zastrzec karę umowną?

Sprawdź jakie zapisy zostały zawarte w Twojej umowie leasingu
Sprawdź jakie zapisy zostały zawarte w Twojej umowie leasingu

REKLAMA

REKLAMA

Umowa leasingu może zawierać określone dodatkowe klauzule umowne, które będą szczegółowo regulować zakres praw i obowiązków stron umowy. Wśród nich może być także kara umowna.

Zawarta w Kodeksie cywilnym zasada swobody umów pozwala stronom modyfikować treść zobowiązań umownych wedle swojego uznania, chyba że modyfikacja ta sprzeciwia się prawu, zasadom współżycia społecznego lub właściwości stosunku.

REKLAMA

Kara umowna

Powyższe oznacza, że w ramach umowy leasingu możliwe jest również zawarcie klauzuli dotyczącej kary umownej. Zgodnie z art. 483 Kodeksu cywilnego można zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę kary umownej.

REKLAMA

Taka klauzula daje stronie, na której korzyść kara umowna została zastrzeżona duże uprawnienia. W przypadku stwierdzenia niewykonania umowy lub nienależytego wykonania umowy będzie ona mogła zażądać zapłaty umówionej kary umownej bez względu na to, czy przez niewykonanie lub nienależyte wykonanie doznała szkody.

Strona, która niewykonana lub nienależycie wykonała zobowiązanie będzie obowiązania zapłacić karę umowną bez względu na to, czy wyrządziła niewykonaniem szkodę swojemu kontrahentowi.

Zobacz serwis: Najem samochodu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobowiązania niepieniężne

Co jednak istotne zastrzeżenie kary umownej jest możliwe jedynie w odniesieniu do zobowiązań niepieniężnych. W praktyce oznacza, że nieważne będzie postanowienie ustanawiające karę umowną za nieterminową spłatę rat leasingowych przez leasingobiorcę. Kara umowna może być już jednak zastrzeżona w odniesieniu do jego obowiązku zachowania przedmiotu leasingu (np. samochodu) w należytym stanie.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie samochodu

Określenie kary umownej w umowie

Co do zasady kara umowna powinna być sformułowana dokładnie. Chodzi tutaj o wskazanie określonej sumy. Niemniej jednak określenie kary umownej może nastąpić przez wskazanie kryteriów, które będą służyły do ustalenia jej całkowitej wysokości.

Kara umowna może być zastrzeżona pod postacią określonego procenta wartości przedmiotu leasingu.

W umowie leasingu może być zastrzeżona kara umowna. Co istotne kara umowna nie może być zastrzeżona na niekorzyść klienta. Wynika to z faktu, iż zastrzega się ją jedynie dla zobowiązań niepieniężnych. Tymczasem do obowiązków korzystającego (czyli leasingobiorcy) należy terminowe spłacanie rat, które jest świadczeniem pieniężnym.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA