Wypowiedzenie umowy najmu samochodu
REKLAMA
REKLAMA
Wypowiadanie umowy najmu jest zróżnicowane w zależności od tego, czy umowa została zawarta na czas określone, czy też nie. Zgodnie z art. 673 Kodeksu cywilnego jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych.
REKLAMA
Terminy ustawowe
REKLAMA
Ustawowe terminy wypowiedzenia najmu są następujące: gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny miesięcznie - na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu - na trzy dni naprzód; gdy najem jest dzienny - na jeden dzień naprzód.
A i B zawarli umowę najmu samochodu na czas nieograniczony. W umowie ustalono, że najemca będzie płatny co miesiąc. W takiej sytuacji umowa musi być wypowiedziana na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego.
Zobacz serwis: Auto i prawo
Umowa na czas określony
Inaczej przedstawia się wypowiadanie umów zawartych na czas określony. Zgodnie z brzmieniem art. 673 par. 3 Kodeksu cywilnego wynajmujący jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach przewidzianych w umowie. Jak wynika z tego przepisu możliwość wypowiedzenia umowy najmu zawartej na czas określony musi być przewidziana w umowie.
Rozwiązanie bez wypowiedzenia
W wyjątkowych sytuacjach umowa najmu będzie mogła być rozwiązana bez zachowania terminu wypowiedzenia. Będzie tak w sytuacji, gdy najemca popadnie w zwłokę z zapłatą czynszu za dwa okresy płatności.
Zobacz: Kiedy przedawniają się roszczenia z umowy najmu samochodu
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.