REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można legalnie nie płacić OC za samochód?

Auto osobowe musi mieć wykupioną polisę OC nawet jeśli jest nieużywane przez właściciela
Auto osobowe musi mieć wykupioną polisę OC nawet jeśli jest nieużywane przez właściciela
Autotesto

REKLAMA

REKLAMA

Wielu kierowców zastanawia się, czy możliwa jest rezygnacja z polisy OC jeśli samochód będzie nieużytkowany przez dłuższy okres czasu. Takie rozwiązanie z pewnością ucieszyłoby niejednego właściciela auta. Niestety krajowe przepisy są bardzo restrykcyjne, jeżeli chodzi o obowiązek ubezpieczeniowy. Polisę OC muszą opłacać nawet osoby i firmy, których pojazd został czasowo wycofany z ruchu.

Rejestracja na terenie Polski determinuje obowiązek zakupu polisy

Najważniejsze informacje o obowiązku ubezpieczeniowym kierowców, znajdziemy w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. (Dz.U. 2003, nr 124, poz. 1152). Wspomniany akt prawny wyraźnie wskazuje na związek rejestracji pojazdu z koniecznością zakupu polisy. Właściciel powinien kupić ubezpieczenie samochodu [oblicz ubezpieczenie OC samochodu] najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Konstrukcja obowiązujących przepisów sugeruje, że sam fakt rejestracji przesądza o obowiązku posiadania ubezpieczenia OC. Dlatego nawet auto, które jest nieużytkowane, powinno zostać objęte ochroną ubezpieczeniową. W przypadku takiego pojazdu, również istnieje ryzyko szkód związanych z:

REKLAMA

 • ruchem, zatrzymaniem albo postojem
 • wsiadaniem lub wysiadaniem
 • bezpośrednim załadowywaniem/rozładowywaniem

Zobacz też: Kiedy zapłacisz składkę OC za innego kierowcę?

Prawdopodobieństwo wspomnianych szkód jest znacznie mniejsze niż w przypadku regularnie użytkowanych pojazdów. Można jednak wyobrazić sobie sytuację, w której właściciel postanawia nieco „rozruszać” auto stojące na co dzień w garażu i doprowadza do wypadku. Rzecznik Finansowy jako jeden z argumentów przemawiających za ciągłością ubezpieczenia OC, podaje również możliwość kradzieży auta i spowodowania szkody przez złodzieja.

Po czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu nadal trzeba płacić składkę 

Krajowe przepisy przewidują możliwość czasowego wycofania z ruchu samochodów ciężarowych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych oraz autobusów. Wielu właścicieli firmowych pojazdów myśli, że przejściowe wycofanie z ruchu, pozwala na uniknięcie ubezpieczenia OC. Niestety przepisy nie przewidują takiego rozwiązania. Mimo złożenia dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych do depozytu, właściciel pojazdu nadal musi opłacać składkę ubezpieczenia OC. Wspomniany obowiązek występuje nawet wtedy, gdy ubezpieczony chce wykorzystać maksymalny okres wycofania pojazdu z ruchu (48 miesięcy).

Zobacz też: Kolizja z obcokrajowcem w Polsce

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto jednak nadmienić, że ustawa z dnia 22 maja 2003 roku przewiduje możliwość obniżenia składki o przynajmniej 95% po czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu. Takie rozwiązanie oznacza, że klient (po złożeniu odpowiedniego wniosku u ubezpieczyciela) zapłaci najwyżej 5% pierwotnej składki za okres przejściowego wyłączenia pojazdu z eksploatacji. Posiadacz pojazdu musi jednak powiadomić ubezpieczyciela, gdy pojazd znów zostanie wprowadzony do ruchu. Sankcją za niewypełnienie takiego obowiązku, jest odpowiednia podwyżka składki

Zobacz też: Wszystko co warto wiedzieć o polisie AC!

Dla właścicieli samochodów osobowych, jedyną szansą na legalne uniknięcie składki OC jest po prostu sprzedaż lub wyrejestrowanie pojazdu. Przepisy ustawy prawo drogowe przewidują możliwość wyrejestrowania auta jeśli:

 • doszło do przekazania całości/części pojazdu do stacji demontażu albo punktu zbierania pojazdów
 • pojazd został wycofany z obrotu ze względu na brak homologacji
 • kasacji pojazdu dokonano za granicą
 • właściciel złoży oświadczenie o kradzieży pojazdu (pod odpowiedzialnością karną)
 • pojazd został wywieziony za granicę lub sprzedany zagranicznemu nabywcy
 • właściciel może udokumentować trwałą i całkowitą utratę pojazdu bez zmiany prawa własności (np. na wskutek pożaru)

Zobacz też: Kiedy ubezpieczyciel może zmniejszyć wysokość odszkodowania?

Co do zasady, pojazdy nie podlegają ponownej rejestracji. Wyjątek dotyczy tylko:

 • ciągników i przyczep rolniczych
 • pojazdów zabytkowych
 • pojazdów liczących sobie 25 lat i uznanych przez rzeczoznawcę za wartościowe historycznie lub unikalne
 • pojazdów wywiezionych z kraju albo zbytych ze granicę
 • pojazdów odzyskanych po kradzieży

Jak widać, obowiązujące przepisy są mało korzystne dla osób, które regularnie nie użytkują swojego pojazdu. Niestety na razie nie pojawiły się informacje o możliwości zmian w przepisach dotyczących ciągłości obowiązku ubezpieczeniowego.

Źródło:porównywarka OC AC Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

REKLAMA

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

Ceny paliw w Polsce. Ile zapłacimy za benzynę, olej napędowy czy gaz?

Portal e-petrol.pl prognozuje, że ceny hurtowe paliw wkrótce zaczną spadać. To może oznaczać, że na stacjach nie będzie większych zmian w cenach.

Nowe zasady przeglądu samochodu. Od 1 czerwca 2024 r. Każdy kierowca powinien to wiedzieć. Co z podwyżką opłat?

Przegląd techniczny pojazdu po nowemu. Każdy kierowca powinien wiedzieć o zmianach z 2024 r. Choć nie weszły jeszcze w życie wszystkie nowe zasady, które były zapowiadane, to jednak od 1 czerwca diagnosta działa inaczej.

REKLAMA

1500 zł mandatu i utrata prawa jazdy. Dodatkowo 13 punktów karnych. To kara za przegapienie tylko jednego znaku

Rozkojarzenie za kierownicą jest niewskazane, a kara za przegapienie tego jednego znaku może być surowa. 13 punktów karnych i 1500 zł mandatu. Lepiej uważać. 

Noga z gazu. Posypią się mandaty. Policja szykuje akcję na weekend

Mazowiecka policja ogłosiła, że w najbliższą sobotę na drogach Mazowsza przeprowadzi akcję "Kaskadowy pomiar prędkości". W ramach tej inicjatywy policjanci będą korzystać zarówno z oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów wyposażonych w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości.

REKLAMA