REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można legalnie nie płacić OC za samochód?

Auto osobowe musi mieć wykupioną polisę OC nawet jeśli jest nieużywane przez właściciela
Auto osobowe musi mieć wykupioną polisę OC nawet jeśli jest nieużywane przez właściciela
Autotesto

REKLAMA

REKLAMA

Wielu kierowców zastanawia się, czy możliwa jest rezygnacja z polisy OC jeśli samochód będzie nieużytkowany przez dłuższy okres czasu. Takie rozwiązanie z pewnością ucieszyłoby niejednego właściciela auta. Niestety krajowe przepisy są bardzo restrykcyjne, jeżeli chodzi o obowiązek ubezpieczeniowy. Polisę OC muszą opłacać nawet osoby i firmy, których pojazd został czasowo wycofany z ruchu.

Rejestracja na terenie Polski determinuje obowiązek zakupu polisy

Najważniejsze informacje o obowiązku ubezpieczeniowym kierowców, znajdziemy w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. (Dz.U. 2003, nr 124, poz. 1152). Wspomniany akt prawny wyraźnie wskazuje na związek rejestracji pojazdu z koniecznością zakupu polisy. Właściciel powinien kupić ubezpieczenie samochodu [oblicz ubezpieczenie OC samochodu] najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Konstrukcja obowiązujących przepisów sugeruje, że sam fakt rejestracji przesądza o obowiązku posiadania ubezpieczenia OC. Dlatego nawet auto, które jest nieużytkowane, powinno zostać objęte ochroną ubezpieczeniową. W przypadku takiego pojazdu, również istnieje ryzyko szkód związanych z:

REKLAMA

  • ruchem, zatrzymaniem albo postojem
  • wsiadaniem lub wysiadaniem
  • bezpośrednim załadowywaniem/rozładowywaniem

Zobacz też: Kiedy zapłacisz składkę OC za innego kierowcę?

Prawdopodobieństwo wspomnianych szkód jest znacznie mniejsze niż w przypadku regularnie użytkowanych pojazdów. Można jednak wyobrazić sobie sytuację, w której właściciel postanawia nieco „rozruszać” auto stojące na co dzień w garażu i doprowadza do wypadku. Rzecznik Finansowy jako jeden z argumentów przemawiających za ciągłością ubezpieczenia OC, podaje również możliwość kradzieży auta i spowodowania szkody przez złodzieja.

Po czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu nadal trzeba płacić składkę 

Krajowe przepisy przewidują możliwość czasowego wycofania z ruchu samochodów ciężarowych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych oraz autobusów. Wielu właścicieli firmowych pojazdów myśli, że przejściowe wycofanie z ruchu, pozwala na uniknięcie ubezpieczenia OC. Niestety przepisy nie przewidują takiego rozwiązania. Mimo złożenia dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych do depozytu, właściciel pojazdu nadal musi opłacać składkę ubezpieczenia OC. Wspomniany obowiązek występuje nawet wtedy, gdy ubezpieczony chce wykorzystać maksymalny okres wycofania pojazdu z ruchu (48 miesięcy).

Zobacz też: Kolizja z obcokrajowcem w Polsce

Warto jednak nadmienić, że ustawa z dnia 22 maja 2003 roku przewiduje możliwość obniżenia składki o przynajmniej 95% po czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu. Takie rozwiązanie oznacza, że klient (po złożeniu odpowiedniego wniosku u ubezpieczyciela) zapłaci najwyżej 5% pierwotnej składki za okres przejściowego wyłączenia pojazdu z eksploatacji. Posiadacz pojazdu musi jednak powiadomić ubezpieczyciela, gdy pojazd znów zostanie wprowadzony do ruchu. Sankcją za niewypełnienie takiego obowiązku, jest odpowiednia podwyżka składki

Zobacz też: Wszystko co warto wiedzieć o polisie AC!

Dla właścicieli samochodów osobowych, jedyną szansą na legalne uniknięcie składki OC jest po prostu sprzedaż lub wyrejestrowanie pojazdu. Przepisy ustawy prawo drogowe przewidują możliwość wyrejestrowania auta jeśli:

  • doszło do przekazania całości/części pojazdu do stacji demontażu albo punktu zbierania pojazdów
  • pojazd został wycofany z obrotu ze względu na brak homologacji
  • kasacji pojazdu dokonano za granicą
  • właściciel złoży oświadczenie o kradzieży pojazdu (pod odpowiedzialnością karną)
  • pojazd został wywieziony za granicę lub sprzedany zagranicznemu nabywcy
  • właściciel może udokumentować trwałą i całkowitą utratę pojazdu bez zmiany prawa własności (np. na wskutek pożaru)

Zobacz też: Kiedy ubezpieczyciel może zmniejszyć wysokość odszkodowania?

Co do zasady, pojazdy nie podlegają ponownej rejestracji. Wyjątek dotyczy tylko:

  • ciągników i przyczep rolniczych
  • pojazdów zabytkowych
  • pojazdów liczących sobie 25 lat i uznanych przez rzeczoznawcę za wartościowe historycznie lub unikalne
  • pojazdów wywiezionych z kraju albo zbytych ze granicę
  • pojazdów odzyskanych po kradzieży

Jak widać, obowiązujące przepisy są mało korzystne dla osób, które regularnie nie użytkują swojego pojazdu. Niestety na razie nie pojawiły się informacje o możliwości zmian w przepisach dotyczących ciągłości obowiązku ubezpieczeniowego.

Źródło:porównywarka OC AC Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA