REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można legalnie nie płacić OC za samochód?

Auto osobowe musi mieć wykupioną polisę OC nawet jeśli jest nieużywane przez właściciela
Auto osobowe musi mieć wykupioną polisę OC nawet jeśli jest nieużywane przez właściciela
Autotesto

REKLAMA

REKLAMA

Wielu kierowców zastanawia się, czy możliwa jest rezygnacja z polisy OC jeśli samochód będzie nieużytkowany przez dłuższy okres czasu. Takie rozwiązanie z pewnością ucieszyłoby niejednego właściciela auta. Niestety krajowe przepisy są bardzo restrykcyjne, jeżeli chodzi o obowiązek ubezpieczeniowy. Polisę OC muszą opłacać nawet osoby i firmy, których pojazd został czasowo wycofany z ruchu.

Rejestracja na terenie Polski determinuje obowiązek zakupu polisy

Najważniejsze informacje o obowiązku ubezpieczeniowym kierowców, znajdziemy w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. (Dz.U. 2003, nr 124, poz. 1152). Wspomniany akt prawny wyraźnie wskazuje na związek rejestracji pojazdu z koniecznością zakupu polisy. Właściciel powinien kupić ubezpieczenie samochodu [oblicz ubezpieczenie OC samochodu] najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Konstrukcja obowiązujących przepisów sugeruje, że sam fakt rejestracji przesądza o obowiązku posiadania ubezpieczenia OC. Dlatego nawet auto, które jest nieużytkowane, powinno zostać objęte ochroną ubezpieczeniową. W przypadku takiego pojazdu, również istnieje ryzyko szkód związanych z:

REKLAMA

  • ruchem, zatrzymaniem albo postojem
  • wsiadaniem lub wysiadaniem
  • bezpośrednim załadowywaniem/rozładowywaniem

Zobacz też: Kiedy zapłacisz składkę OC za innego kierowcę?

Prawdopodobieństwo wspomnianych szkód jest znacznie mniejsze niż w przypadku regularnie użytkowanych pojazdów. Można jednak wyobrazić sobie sytuację, w której właściciel postanawia nieco „rozruszać” auto stojące na co dzień w garażu i doprowadza do wypadku. Rzecznik Finansowy jako jeden z argumentów przemawiających za ciągłością ubezpieczenia OC, podaje również możliwość kradzieży auta i spowodowania szkody przez złodzieja.

Po czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu nadal trzeba płacić składkę 

Krajowe przepisy przewidują możliwość czasowego wycofania z ruchu samochodów ciężarowych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych oraz autobusów. Wielu właścicieli firmowych pojazdów myśli, że przejściowe wycofanie z ruchu, pozwala na uniknięcie ubezpieczenia OC. Niestety przepisy nie przewidują takiego rozwiązania. Mimo złożenia dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych do depozytu, właściciel pojazdu nadal musi opłacać składkę ubezpieczenia OC. Wspomniany obowiązek występuje nawet wtedy, gdy ubezpieczony chce wykorzystać maksymalny okres wycofania pojazdu z ruchu (48 miesięcy).

Zobacz też: Kolizja z obcokrajowcem w Polsce

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto jednak nadmienić, że ustawa z dnia 22 maja 2003 roku przewiduje możliwość obniżenia składki o przynajmniej 95% po czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu. Takie rozwiązanie oznacza, że klient (po złożeniu odpowiedniego wniosku u ubezpieczyciela) zapłaci najwyżej 5% pierwotnej składki za okres przejściowego wyłączenia pojazdu z eksploatacji. Posiadacz pojazdu musi jednak powiadomić ubezpieczyciela, gdy pojazd znów zostanie wprowadzony do ruchu. Sankcją za niewypełnienie takiego obowiązku, jest odpowiednia podwyżka składki

Zobacz też: Wszystko co warto wiedzieć o polisie AC!

Dla właścicieli samochodów osobowych, jedyną szansą na legalne uniknięcie składki OC jest po prostu sprzedaż lub wyrejestrowanie pojazdu. Przepisy ustawy prawo drogowe przewidują możliwość wyrejestrowania auta jeśli:

  • doszło do przekazania całości/części pojazdu do stacji demontażu albo punktu zbierania pojazdów
  • pojazd został wycofany z obrotu ze względu na brak homologacji
  • kasacji pojazdu dokonano za granicą
  • właściciel złoży oświadczenie o kradzieży pojazdu (pod odpowiedzialnością karną)
  • pojazd został wywieziony za granicę lub sprzedany zagranicznemu nabywcy
  • właściciel może udokumentować trwałą i całkowitą utratę pojazdu bez zmiany prawa własności (np. na wskutek pożaru)

Zobacz też: Kiedy ubezpieczyciel może zmniejszyć wysokość odszkodowania?

Co do zasady, pojazdy nie podlegają ponownej rejestracji. Wyjątek dotyczy tylko:

  • ciągników i przyczep rolniczych
  • pojazdów zabytkowych
  • pojazdów liczących sobie 25 lat i uznanych przez rzeczoznawcę za wartościowe historycznie lub unikalne
  • pojazdów wywiezionych z kraju albo zbytych ze granicę
  • pojazdów odzyskanych po kradzieży

Jak widać, obowiązujące przepisy są mało korzystne dla osób, które regularnie nie użytkują swojego pojazdu. Niestety na razie nie pojawiły się informacje o możliwości zmian w przepisach dotyczących ciągłości obowiązku ubezpieczeniowego.

Źródło:porównywarka OC AC Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA