REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mandat na drodze wewnętrznej 2016

Tomasz Korniejew
Jaki mandat można dostać na drodze wewnętrznej, w strefie ruchu i w strefie zamieszkania? Czym się różnią od siebie te strefy? Okazuje się, że na każdej z nich obowiązuje inny zakres przepisów.
Jaki mandat można dostać na drodze wewnętrznej, w strefie ruchu i w strefie zamieszkania? Czym się różnią od siebie te strefy? Okazuje się, że na każdej z nich obowiązuje inny zakres przepisów.

REKLAMA

REKLAMA

Jaki mandat można dostać na drodze wewnętrznej, w strefie ruchu i w strefie zamieszkania? Czym się różnią od siebie te strefy? Okazuje się, że na każdej z nich obowiązuje inny zakres przepisów.

Czy na drodze osiedlowej można prowadzić samochód bez prawa jazdy? Czy na osiedlowych uliczkach trzeba przestrzegać przepisów ruchu drogowego? Zależy od tego, czy przed wjazdem na osiedle jest ustawiony znak: droga wewnętrzna, strefa ruchu, czy strefa zamieszkania.

REKLAMA

Zobacz też: Co grozi za parkowanie na miejscu dla inwalidy w 2016 r?

Mandat na drodze wewnętrznej 2016

O tym, czy wjeżdżamy na drogę wewnętrzną powinien nas informować znak „Droga wewnętrzna”.

Na drogach wewnętrznych nie obowiązują ogólne przepisy kodeksu drogowego. Kierowcy mogą prowadzić samochód bez prawa jazdy, rozmawiając przez telefon, czy parkować na chodnikach, ale tak by nie utrudniać ruchu.

Trzeba za to stosować się do ustawionych znaków drogowych. Ponadto nie wolno stwarzać zagrożenia w ruchu drogowym i prowadzić pod wpływem alkoholu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za co grozi mandat na drodze wewnętrznej?

  • za niestosowanie się do przepisów dotyczących znaków i sygnałów drogowych
  • za spowodowanie kolizji
  • za jazdę po alkoholu

Otarcie czyjegoś auta na drodze wewnętrznej

O ile na drodze wewnętrznej można dostać mandat za kolizję z innym pojazdem, o tyle kłopotliwe dla policjantów jest wystawienie mandatu za otarcie innego samochodu.

Jeżeli ktoś uszkodzi czyjś pojazd podczas parkingowych manewrów zazwyczaj nie będzie temu towarzyszyło spowodowanie zagrożenia w ruchu. A to właśnie na tej podstawie służby mundurowe mogą ukarać kierowcę na drodze wewnętrznej w przypadku kolizji z innym pojazdem.

Zobacz też: Taryfikator mandatów 2016

Mandat w strefie zamieszkania 2016

O wjeździe do strefy zamieszkania informuje kierowców znak „Strefa zamieszkania”. W przeciwieństwie do dróg wewnętrznych, na drogach w strefie zamieszkania obowiązują przepisy kodeksu drogowego. A nawet są bardziej restrykcyjne. Kierowcy poruszający się samochodami w strefach zamieszkania nie tylko muszą mieć przy sobie dokumenty, czy stosować się do wszystkich przepisów ruchu drogowego, ale jeszcze nie mogą przekraczać prędkości 20 km/h, muszą uznawać zawsze pierwszeństwo pieszych i nie mogą parkować w innych miejscach niż specjalnie do tego wyznaczone.

Za co grozi mandat w strefie zamieszkania?

  • Mandat można dostać za złamanie każdego przepisu ruchu drogowego włączając w to restrykcje typowe dla stref zamieszkania (ograniczenie prędkości, zasady parkowania pojazdów)

Zobacz też: Parkowanie samochodu na zamkniętych osiedlach

Mandat w strefie ruchu 2016

O tym, że wjeżdżamy do strefy ruchu informuje znak „Strefa ruchu”. W przeciwieństwie do strefy zamieszkania, poruszanie się po strefie ruchu jest łatwiejsze. Nie obowiązują tu dodatkowe obostrzenia dotyczące ograniczenia prędkości, bezwzględnego pierwszeństwa pieszych, czy parkowania pojazdu tylko w wyznaczonych miejscach. W strefie ruchu obowiązują dokładnie takie same zasady, jak na wszystkich drogach publicznych.

Za co grozi mandat w strefie ruchu?

  • Za wszystkie wykroczenia przewidziane przez przepisy ruchu drogowego.
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA