REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Auto i prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Na ile ubezpieczyć zagraniczny wyjazd na wakacje?

Wyjeżdżając w podróż poza granice naszego kraju, warto zastanowić się nad dodatkowym ubezpieczeniem podróży. Pozwoli ono uniknąć ogromnych kosztów leczenia przy ewentualnym wypadku. Problem jest tylko jeden. Jaka suma ubezpieczenia będzie wystarczająca?

Czy pracodawca ma prawo monitorować samochód służbowy?

Systemy do monitoringu samochodów służbowych są coraz popularniejsze wśród pracodawców. Czy stosowanie monitoringu aut jest zgodne z prawem?

Czy kierowca może mieć podwójne ubezpieczenie?

Podwójne ubezpieczenie to dość szczególna sytuacja. W przypadku polis osobowych, nie jest ona problematyczna, gdyż obowiązuje zasada tzw. kumulacji świadczeń.

Kiedy UFG nie wypłaci odszkodowania?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pełni bardzo ważną rolę. Dzięki tej instytucji, odszkodowanie mogą otrzymać wybrani wierzyciele upadłych zakładów ubezpieczeń oraz osoby, które poniosły szkody na wskutek wypadku spowodowanego przez nieznanego lub nieubezpieczonego kierowcę. Ta druga sytuacja w praktyce jest znacznie częstsza.

REKLAMA

Co różni kredyt samochodowy od leasingu?

Wielu przedsiębiorców korzysta z dodatkowego finansowania, aby powiększyć park maszynowy lub też rozbudować flotę samochodową o kolejne pojazdy pomagające w prowadzeniu działalności gospodarczej. Najczęściej wykorzystywanymi produktami są zatem kredyty bankowe oraz leasing (operacyjny lub finansowy, w zależności od potrzeb przedsiębiorcy). Oba rodzaje finansowania znacząco się różnią, chociaż ich oprocentowanie może być bardzo zbliżone.

Czy lepiej naprawiać samochód bez gotówki?

Kierowcy, których samochody ucierpiały podczas kolizji, mają do wyboru dwa warianty likwidacji szkody z polisy OC sprawcy – gotówkowy (kosztorysowy) oraz bezgotówkowy. Każde z tych rozwiązań posiada swoje niezaprzeczalne wady oraz zalety. Od pewnego czasu, wybór sposobu naprawiania szkód jest nieco łatwiejszy.

Jakie są konsekwencje, gdy leasingowane auto zostanie skradzione?

Leasing to bardzo popularna metoda na finansowanie samochodu. Jednak, jakie będą konsekwencje dla leasingobiorcy gdy pojazd zostanie skradziony lub rozbity w tak dużym stopniu, że ubezpieczyciel stwierdzi tzw. szkodę całkowitą?

Czy za pływanie rowerem wodnym po alkoholu w 2016 r. można stracić prawo jazdy?

Czy za pływanie po alkoholu skuterem wodnym, żaglówką, rowerem wodnym, czy kajakiem można stracić prawo jazdy? Można, ale to zależy czym konkretnie się pływa.

REKLAMA

Wynajem samochodu za granicą

Wynajem samochodu podczas zagranicznych wakacji to rozwiązanie, które również w Polsce zyskuje coraz więcej zwolenników. Dzięki sporej liczbie portali internetowych z ofertami wypożyczenia auta, znalezienie odpowiedniego pojazdu w niskiej cenie jest dość łatwe. Osoby skuszone stawkami za wynajem samochodu, nie powinny zapominać o kwestiach dotyczących ubezpieczenia i odpowiedzialności za ewentualne szkody. Równie ważne są zapisy w umowie proponowanej przez firmę zajmującą się wynajmem aut.

Czy polisa może ochronić przed gradem?

Z roku na rok, polska pogoda staje się coraz bardziej nieprzewidywalna. Świadczą o tym między innymi gwałtowne burze pojawiające się już w okresie wiosennym. Takim zjawiskom pogodowym może towarzyszyć grad, który jest groźny dla karoserii samochodu. Wielu kierowców dopiero po uszkodzeniach związanych z gradobiciem, przypomniało sobie o możliwości ubezpieczenia pojazdu. Takie rozwiązanie jest szczególnie zalecane osobom posiadającym droższe auta.

Brak prawa jazdy, a ubezpieczenie AC

Czy w wyniku braku prawa jazdy ubezpieczyciel wstrzyma wypłatę odszkodowania auto casco (AC)? Okazuje się, że nie w każdym przypadku.

Ile kosztuje odholowanie samochodu przez Straż Miejską w 2016 r.?

Ile kosztuje odholowanie samochodu przez Straż Miejską w Warszawie w 2016 r.? Stawki są wysokie, a co więcej - nawet jak holownik zostanie odwołany, właściciel źle zaparkowanego auta zostanie obciążony dodatkowymi kosztami.

Kiedy pojazd może zostać odholowany na koszt właściciela?

W jakich przypadkach nasz pojazd zostanie odholowany na zlecenie straży miejskiej lub policji? Za nieopłacenie parkowania w strefie nam to nie grozi. A kiedy?

Kiedy ubezpieczyciel zapłaci za zastępczy samochód?

Wielu kierowców, których auto zostało uszkodzone w wyniku kolizji czy wypadku drogowego nie ma innego wyjścia jak skorzystać z auta zastępczego. Kiedy ubezpieczyciel zapłaci za jego wynajem?

Czy muszę zapłacić drugą ratę OC po zakupie samochodu?

Czy w przypadku zakupu samochodu, trzeba zapłacić za drugą ratę ubezpieczenia OC, nawet wtedy, gdy mamy ochotę zmienić ubezpieczyciela?

Kobieta w ciąży a prowadzenie auta

Czy w okresie ciąży kobieta może bez obaw prowadzić auto? Czy jadąc autem musi ona zapinać pasy bezpieczeństwa?

Wypadek z przyczepą - kto zapłaci odszkodowanie?

Przyczepy campingowe są coraz częściej widywane na polskich drogach. Co jednak gdy dojdzie do wypadku z udziałem takiego pojazdu? Czy przyczepa taka posiada ubezpieczenie?

Czy warto zakupić samochodowe OC na spółkę z rodzicami?

Roczne składki dla kierowców posiadających swój pierwszy samochód, mogą osiągać naprawdę horrendalny poziom. Obowiązkowa ochrona dla osoby stawiającej pierwsze kroki „za kółkiem”, nierzadko kosztuje nawet 3000 zł - 4000 zł. Koszt polisy będzie wyższy dla kierowców mieszkających w dużym mieście. Na szczęście, istnieje możliwość legalnego obniżenia składki za OC. Mowa o rejestracji i ubezpieczeniu samochodu razem ze starszym kierowcą.

Nowe wytyczne dotyczące rozliczania szkód z OC

Według zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego do końca 2016 r. firmy ubezpieczeniowe mają poprawić procedurę wypłaty odszkodowań z tytułu OC. Wysokość zadośćuczynienia powinna odpowiadać doznanej szkodzie.

Automatyczny włącznik świateł, a mandat

Automatyczny włącznik świateł mijania może być przyczyną mandatu. Kiedy? W przypadku, gdy odpowiednim momencie nie przełączy świateł z tych do jazdy dziennej na mijania.

Wyrok TK w sprawie egzaminów na prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że pomoc państwa dla osób niepełnosprawnych zdających egzamin na prawo jazdy jest dalece niewystarczająca. Co konkretnie sędziowie trybunału uznali a niekonstytucyjne?

Czy dopuszczalny limit alkoholu zostanie zmieniony?

Według doniesień medialnych trwają prace nad zmianą dopuszczalnego limitu stężenia alkoholu we krwi kierowcy prowadzącego pojazd. Czy to prawda?

Co robić po zagranicznym wypadku?

Jeśłi dojdzie do wypadku poza granicami swojego kraju, kierowca powinien wiedzieć jak się zachować. Oto porady naszych ekspertów z portalu Ubea.pl.

Czy na na autostradzie obowiązuje dolny limit prędkości?

Czy w polskich przepisach ruchu drogowego istnieją przepisy mówiące o minimalnej prędkości z jaką można się poruszać po danym odcinku drogi? Postanowiliśmy sprawdzić to na przykładzie polskich autostrad.

Ubezpieczenie podróży w kraju

Podróż po kraju można ubezpieczyć, podobnie jak ma to miejsce w przypadku zagranicznych wyjazdów. Na co zwrócić uwagę i jak kształtują się ceny takich polis ubezpieczeniowych?

Czy nowa firma ma szansę na leasing?

Czy nowa firma ma szansę na leasing? Jakie wymogi trzeba spełnić, by nająć przedmiot w procedurze leasingowej?

Nieodliczony VAT od wydatków związanych z utrzymaniem samochodu a koszt uzyskania przychodu

W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, od których podatnikowi przysługuje odliczenie w wysokości 50% VAT naliczonego, nieodliczoną zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług (dalej jako ustawa o VAT) część podatku można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Karę za brak OC można umorzyć lub rozłożyć na raty

Nieopłacenie plisy OC jest zagrożone wysoką karą finansową. Jest ona na tyle duża, że wiele osób zastanawia się czy można ja rozłożyć na raty. Czy istnieje taka możliwość?

Tablica rejestracyjna na bagażnik na rowery

Od początku 2016 roku obowiązują w Polsce nowe zapisy prawa dotyczące trzeciej, dodatkowej tablicy rejestracyjnej auta. Na czym polegają i do kogo są adresowane?

Czy kierowca zapłaci odszkodowanie członkowi swojej rodziny?

Jeśli kierowca spowoduje wypadek, w którym ucierpią członkowie jego rodziny, to czy musi zapłacić im odszkodowanie? Jak wygląda to z punktu widzenia przepisów prawa?

Za co można stracić gwarancję na samochód?

Za co można stracić gwarancję na samochód? Przyczyn cofnięcia gwarancji przez producenta pojazdu może być wiele. Firmy motoryzacyjne kształtują jej warunki dowolnie. I mają do tego prawo.

Po jakiej drodze można jeździć bez ubezpieczenia?

Niektóre pojazdy (np. motocykle crossowe) nie są produkowane z myślą o poruszaniu się po publicznych drogach. To samo dotyczy wielu pojazdów wolnobieżnych. Ich posiadacze często zastanawiają się, czy konieczne będzie wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Odpowiedź na takie pytanie jest niejednoznaczna. Problem wynika z faktu, że krajowe przepisy odwołują się do bardzo ogólnej i mało konkretnej definicji drogi.

Kiedy można kupić OC na miesiąc?

Krótkoterminowe OC to rozwiązanie, które nie jest dostępne dla wszystkich kierowców. Obowiązujące przepisy przewidują tylko kilka sytuacji, w których właściciel pojazdu może kupić krótkoterminowe ubezpieczenie. Takie polisy znajdują się w standardowej ofercie krajowych ubezpieczycieli. Nabywcy krótkoterminowego OC muszą jednak przygotować się na to, że kupowana polisa w przeliczeniu na rok będzie mniej opłacalna niż zwykłe ubezpieczenie komunikacyjne.

Leasing na 102 lub 105% - co to oznacza?

Co to oznacza, że leasing jest udzielany na 102 lub 105%? Czy takie formy leasingu są opłacalne? Wyjaśniamy to na konkretnym przykładzie.

Jak długo można żądać odszkodowania za wypadek?

Czy prawo do uzyskania odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej może ulec przedawnieniu? Czy zwlekając z wystąpieniem o należne zadośćuczynienie można stracić do niego prawo? Na te i inne pytania dotyczące tego problemu, odpowiedzieli nasi eksperci z portalu Ubea.pl

Współwłasność samochodu, a ubezpieczenie OC

Współwłasność samochodu to dobry sposób na obniżenie kosztów ubezpieczenia OC dla niedoświadczonych kierowców. Ile można zyskać i kto może stracić na współwłasności pojazdu?

Który fotoradar zarejestruje wykroczenia kierowców?

Od nowego roku Straże Miejskie i Gminne w Polsce utraciły prawo do kontroli prędkości przy użyciu fotoradarów. Nie oznacza to jednak, że kierowcy stali się bezkarni. Na drodze pojawiło się szereg nowych urządzeń, skutecznie dyscyplinujących kierowców.

Czy można udostępniać na filmie numery rejestracyjne samochodu?

Czy można udostępniać na filmie numery rejestracyjne samochodu? To zależy w jakim kontekście. Przepisy nie są w tej kwestii jednoznaczne. Zatem, kiedy można?

Czy warto sądzić się z ubezpieczycielem?

Problemy z uzyskaniem od ubezpieczyciela należnego odszkodowania wiodą wielu poszkodowanych na wokandę sądową. Czy warto przekazywać sprawę pod ocenę sądu? Czy są inne rozwiązania?

Kiedy odszkodowanie z OC lub AC trzeba wpisać do PIT-u?

Podatnicy, którzy jeszcze nie wypełnili rocznego PIT-u, powinni szybko zająć się kwestią rocznego rozliczenia. W 2016 r. formularze PIT - 36, PIT - 37 i PIT - 38 można składać nieco dłużej (do 2 maja), gdyż 30 kwietnia przypada na sobotę. Mimo tego, z wypełnianiem PIT-u nie warto czekać na ostatnie dni kwietnia. W deklaracji dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, na ogół nie trzeba wpisywać odszkodowań ubezpieczeniowych, które otrzymał podatnik. Warto jednak wiedzieć, że od tej ogólnej zasady istnieją ważne wyjątki. Jeden z nich dotyczy odsetek od wszystkich odszkodowań.

Konsekwencje przedwczesnego podpisania protokołu zdawczo odbiorczego przy umowie leasingu

Jakie są konsekwencje podpisania protokołu zdawczo odbiorczego przy umowie leasingu w przypadku, gdy przedmiot tej umowy nie został jeszcze wydany? Okazuje się, że ta powszechna praktyka niesie ze sobą przykre konsekwencje dla obu stron umowy leasingowej.

Czy można legalnie nie płacić OC za samochód?

Wielu kierowców zastanawia się, czy możliwa jest rezygnacja z polisy OC jeśli samochód będzie nieużytkowany przez dłuższy okres czasu. Takie rozwiązanie z pewnością ucieszyłoby niejednego właściciela auta. Niestety krajowe przepisy są bardzo restrykcyjne, jeżeli chodzi o obowiązek ubezpieczeniowy. Polisę OC muszą opłacać nawet osoby i firmy, których pojazd został czasowo wycofany z ruchu.

Samochód osobowy z przyczepą a viaTOLL

Czy poruszając się samochodem osobowym z przyczepą należy uiścić opłatę w systemie viaTOLL? Może tak się zdarzyć, nawet gdy podróżujemy z przyczepą kempingową. Wszystko zależy od dopuszczalnej masy całkowitej zestawu: samochód z przyczepą.

Czy można jeździć z hakiem holowniczym?

Czy można jeździć z zamontowanym hakiem holowniczym w przypadku, gdy nie ciągniemy przyczepy? Czy w myśl obowiązujących przepisów trzeba w takiej sytuacji hak zdemontować? A jak to jest w przypadku, gdy wyjeżdżamy za granicę?

Uszkodzenie auta na dziurawej drodze - jak walczyć o odszkodowanie?

Zły stan nawierzchni drogi może być przyczyną poważnych uszkodzeń samochodu. Jak walczyć z zarządcą drogi o należne odszkodowanie?

Kolizja z obcokrajowcem w Polsce

Do kolizji z obywatelem innego państwa, czasem dochodzi na terenie Polski. Warto wiedzieć, jakie są zasady likwidowania szkody w takiej sytuacji. Kierowca z Polski może liczyć na odszkodowanie nawet wtedy, gdy cudzoziemiec nie miał ważnej polisy OC.

Okres próbny dla kierowców – część przepisów już obowiązuje!

Okres próbny dla kierowców już częściowo obowiązuje. Od stycznia 2017 r. mają obowiązywać zaostrzone restrykcje w okresie próbnym dla nowo upieczonych kierowców. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że część zaostrzonych przepisów odnoszących się do okresu próbnego weszła w życie 18 maja 2015 r. Za co świeżo upieczeni kierowcy mogą już w 2016 r. stracić prawo jazdy?

Jak skutecznie negocjować cenę zakupu samochodu?

Negocjacja ceny podczas zakupu samochodu jest nieodłączną częścią transakcji kupna-sprzedaży. Podpowiadamy, jak skutecznie negocjować cenę podczas zakupu samochodu używanego. Co może być przyczyną obniżki ceny pojazdu, a kiedy odstąpić od zakupu?

Kiedy ubezpieczyciel może zmniejszyć wysokość odszkodowania?

Wedle obowiązujących przepisów firmy ubezpieczeniowe mają prawo zredukować wysokość odszkodowania. W jakich przypadkach mogą to zrobić?

Czym się różni agent ubezpieczeniowy od brokera?

Na krajowym rynku działa wielu brokerów i agentów ubezpieczeniowych. Warto wiedzieć, czym w praktyce różnią się te profesje. Ich przedstawiciele oferują usługi przeznaczone dla różnych grup klientów.

REKLAMA