REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypadek z przyczepą - kto zapłaci odszkodowanie?

Wypadek z przyczepą
Wypadek z przyczepą
Volvo

REKLAMA

REKLAMA

Przyczepy campingowe są coraz częściej widywane na polskich drogach. Co jednak gdy dojdzie do wypadku z udziałem takiego pojazdu? Czy przyczepa taka posiada ubezpieczenie?

Wraz z początkiem sezonu urlopowego, na polskich drogach pojawia się znacznie więcej przyczep campingowych. Niezależnie od pory roku, często można spotkać samochody ciągnące niewielkie przyczepki. Zgodnie z przepisami, zdecydowana większość przyczep musi posiadać dowód rejestracyjny. Właściciele takich doczepianych pojazdów, powinni również wykupić ubezpieczenie OC (jego wysokość może obliczyć korzystając z kalkulatora OC porównywarki Ubea.pl). Niekiedy zdarza się, że polisa dotycząca przyczepy i pojazdu ciągnącego została wykupiona w różnych towarzystwach. Taka sytuacja może powodować pewne wątpliwości, jeżeli osoba kierująca zespołem pojazdów (samochodem i przyczepą) spowoduje wypadek. Na szczęście, krajowe przepisy określają jednoznaczne zasady odpowiedzialności za szkodę spowodowaną zespołem pojazdów.

REKLAMA

Pojazd ciągnący przyczepę obejmuje ją swoim ubezpieczeniem

REKLAMA

Na wstępie warto przypomnieć, że zgodnie z przepisami ustawy o ruchu drogowym, przyczepa jest traktowana jako osobny pojazd, który wymaga rejestracji. Dodatkowy obowiązek dotyczy ubezpieczenia przyczep. Polisę OC trzeba wykupić najpóźniej w dniu rejestracji przyczepy lub wprowadzenia jej do ruchu. Wyjątek od obowiązku rejestracji i ubezpieczenia dotyczy jedynie przyczep motocyklowych oraz przyczep specjalnych, które są przeznaczone do ciągnięcia przez pojazd wolnobieżny lub ciągnik rolniczy (patrz art. 71 ust. 3 ustawy prawo o ruchu drogowym).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Obowiązek rejestracji i ubezpieczenia nie dotyczy tylko przyczep motocyklowych oraz specjalnych przyczep do ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych. Właściciel nieubezpieczonej przyczepy, w razie kontroli drogowej lub elektronicznej zapłaci karę nałożoną przez UFG (do 620 zł w 2016 r.).

Ze względu na brak obowiązku wykupywania polisy OC dla przyczepy i samochodu w tym samym towarzystwie, ustawodawca musiał wprowadzić przepis rozstrzygający, który ubezpieczyciel odpowiada po wypadku spowodowanym zespołem pojazdów (samochód + przyczepa). Opisywaną kwestię reguluje art. 37 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (dalej: ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych). Wspomniany przepis mówi, że ubezpieczeniem pojazdu ciągnącego będzie objęta szkoda, którą wyrządzono:

  • przyczepą jadącą i złączoną z tym pojazdem
  • toczącą się przyczepą po odłączeniu od pojazdu

Zobacz też: Karę za brak OC można umorzyć lub rozłożyć na raty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczenie OC przyczepy jest brane pod uwagę, jeżeli ten pojazd bez silnika wyrządził szkodę:

  • nie będąc połączony z pojazdem ciągnącym
  • po odłączeniu od pojazdu ciągnącego i wcześniejszym zatrzymaniu się

REKLAMA

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych wskazuje również, że polisą OC nie są objęte szkody, które zostały wyrządzone przez przyczepę w pojeździe ciągnącym. Taka sama zasada obowiązująca po nowelizacji ustawy z 2011 roku, dotyczy również zniszczeń, jakie pojazd ciągnący wywołał w przyczepie. 

ZWRÓĆ UWAGĘ: Ubezpieczenie OC pojazdu ciągnącego jest uwzględniane, jeżeli szkody wyrządziła przyczepa połączona i ciągnięta lub odczepiona i poruszająca się. W pozostałych sytuacjach, odszkodowanie będzie wypłacane z polisy dotyczącej przyczepy. Ubezpieczenie nie obejmuje szkód, które wyrządziły sobie pojazdy sprzęgnięte w zespół (samochód + przyczepa).

Zasady dotyczące przyczep stosuje się też podczas holowania …

W kontekście zasad dotyczących pojazdu ciągnącego i przyczepy, warto wspomnieć, że takie same reguły stosuje się jeśli szkoda została wyrządzona przez zespół pojazdów połączonych linką holowniczą. Polisa OC nie pokrywa szkód, które wynikają z kolizji takich pojazdów. Ubezpieczenie wykupione przez właściciela pojazdu ciągnącego będzie wykorzystywane do likwidacji szkód, jeżeli drugi (niesprawny) pojazd spowodował szkody w trakcie holowania albo po odczepieniu się od linki holowniczej. W pozostałych sytuacjach, szkody musi likwidować towarzystwo, które ubezpiecza kierowcę holowanego pojazdu.

ZWRÓĆ UWAGĘ: W przypadku holowania pojazdu, stosuje się takie same zasady jak te, które dotyczą przyczepy i ciągnącego ją samochodu. Polisa OC nie pokrywa szkód, które wynikają z kolizji pojazdów połączonych linką holowniczą.

Źródło: Porównywarka OC Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

REKLAMA

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

REKLAMA