Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto zakupić samochodowe OC na spółkę z rodzicami?

Aby obniżyć wysokość składki OC za auto, warto rozważyć jego rejestrację razem z doświadczonym kierowcą. Fot. Fotolia
Aby obniżyć wysokość składki OC za auto, warto rozważyć jego rejestrację razem z doświadczonym kierowcą. Fot. Fotolia
Roczne składki dla kierowców posiadających swój pierwszy samochód, mogą osiągać naprawdę horrendalny poziom. Obowiązkowa ochrona dla osoby stawiającej pierwsze kroki „za kółkiem”, nierzadko kosztuje nawet 3000 zł - 4000 zł. Koszt polisy będzie wyższy dla kierowców mieszkających w dużym mieście. Na szczęście, istnieje możliwość legalnego obniżenia składki za OC. Mowa o rejestracji i ubezpieczeniu samochodu razem ze starszym kierowcą.

Ubezpieczenie z rodzicem obniża horrendalną składkę nawet o 80%

Skutki wspólnego ubezpieczenia samochodu z bardziej doświadczonym kierowcą (np. rodzicem), warto przeanalizować na realistycznym przykładzie. W ramach obliczeń, porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl przyjęła następujące założenia: 

Młody kierowca: dziewiętnastoletni klient ubezpieczyciela, ma prawo jazdy od 16 czerwca 2015 r. Posiadacz Fiata Pandy jest studentem, kawalerem, nie posiada dzieci i mieszka na terenie Warszawy (kod pocztowy: 04-301). Fiat Panda to pierwszy samochód przykładowego kierowcy. Młody właściciel auta będzie dodatkowym kierowcą w przypadku rejestracji razem z ojcem (głównym kierowcą).

Doświadczony kierowca: czterdziestopięcioletni ojciec młodego kierowcy otrzymał prawo jazdy 16 czerwca 1991 r. Klient ubezpieczyciela jest żonatym informatykiem i ma dwoje dzieci (19 lat, 15 lat).  Przykładowy kierowca mieszka w Warszawie (kod pocztowy: 04-301). Wcześniej użytkował on sześć samochodów (najdłuższy okres użytkowania jednego auta to 7 lat). Dotychczas klient firmy ubezpieczeniowej miał 24 roczne polisy. Jego bonus z aktualnego ubezpieczenia (w Allianz) wynosi 60%. Doświadczony kierowca po raz ostatni spowodował szkodę osiem lat temu.  

Zobacz też: Co robić po zagranicznym wypadku?

Po wykonaniu odpowiednich kalkulacji okazuje się, że wspólne ubezpieczenie auta razem z rodzicem, może skutkować dużą obniżką kosztów. Taka zmiana dla sześciu porównywanych ubezpieczycieli średnio wynosi 34%. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że dwie firmy (Aviva Direct oraz Generali Direct) nie zaproponowały ojcu i synowi niższej składki, a obniżka zastosowana przez Liberty Ubezpieczenia (3%) była jedynie symboliczna. Znacznie większe korzyści dla klientów rejestrujących samochód razem z doświadczonym kierowcą, proponują trzy towarzystwa: AXA Direct (-52%), Gothaer (-56%) oraz Link4 (-82%).

Ubezpieczenia OC: przykładowa obniżka składki dla młodego kierowcy po rejestracji auta razem z rodzicem

Nazwa ubezpieczyciela

Roczna składka dla młodego kierowcy

Roczna składka                     dla młodego oraz doświadczonego kierowcy (współwłaścicieli)

Procentowa różnica                 w wysokości rocznej składki      

AXA Direct

2 489 zł

1 199 zł

-52%

Aviva Direct

5 258 zł

5 258 zł

0%

Generali Direct

3 533 zł

3 533 zł

0%

Gothaer

6 383 zł

2 815 zł

-56%

Liberty Ubezpieczenia

2 530 zł

2 465 zł

-3%

Link4

3 872 zł

694 zł

-82%

Średnia stawka dla analizowanych towarzystw

4 011 zł

2 661 zł

-34%

Zobacz też: Karę za brak OC można umorzyć lub rozłożyć na raty

*- Pozostałe założenia: auto podlegające ubezpieczeniu to czerwony Fiat Panda hatchback 1.2 Dynamic (5d) z 2007 r. Samochód pochodzi z polskiego salonu Fiata i został po raz pierwszy zarejestrowany 17 czerwca 2007 r. Pojazd do tej pory nie miał uszkodzeń, a jego łączny przebieg wynosi 135 000 km (oczekiwany przebieg roczny to 15 000 km). Fiat posiada fabryczny oraz sprawny immobilizer i zawsze jest parkowany w garażu indywidualnym (kod pocztowy: 04-301). Samochód jest regularnie użytkowany w kraju, a klient nie wykorzystuje go do działalności gospodarczej. Ubezpieczenie będzie obowiązywało od 16 czerwca 2016 r. Klient kupi polisę przez Internet i opłaci roczną składkę jednorazowym przelewem. Posiadacz auta akceptuje domyślne warianty ochrony, które proponują mu ubezpieczyciele i nie korzysta ze zniżek (np. za posiadanie innych polis tej samej firmy).                                                                                                                                                                                                                                  

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych porównywarki Ubea.pl (z 16 czerwca 2016 r.)

Wspólne ubezpieczenie auta prócz finansowych atutów ma wady …

Finansowe korzyści ze wspólnego ubezpieczenia samochodu przez młodego i bardziej doświadczonego kierowcę są bezsprzeczne. Trzeba jednak pamiętać o wyborze ubezpieczyciela, który w takiej sytuacji przewiduje spore zniżki (patrz powyższa tabela). Osoby planujące ubezpieczenie auta razem z mniej doświadczonym kierowcą, muszą pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Chodzi o możliwość utraty części wypracowanych zniżek, gdy początkujący kierowca spowoduje wypadek, prowadząc wspólny samochód. Przed zawarciem umowy ubezpieczenia przez młodszego i starszego współwłaściciela warto dokładnie dowiedzieć się, jakie będą konsekwencje wypadku adepta jazdy.    

Źródło: porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl


Reklama
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Jak przygotować się do zmian 2023
Jak przygotować się do zmian 2023
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przejście sugerowane: co to jest, jak wygląda, przepisy

    Pieszy może tu legalnie przejść przez jezdnię, ale punkt ten tak właściwie przejściem dla pieszych nie jest. Przejście sugerowane to dziwna konstrukcja, która nakłada na przechodzącego przez jezdnię nowe obowiązki.

    70 lat temu zbudowano polski samochód Pionier

    70 lat temu powstał prototyp samochodu Pionier. Po wojnie była to jedna z pierwszych prób stworzenia auta rodzimej konstrukcji.

    Na wakacje samochodem po Europie. Gdzie jest najwięcej fotoradarów?

    Wyjazd autem na wakacje za granicę jest coraz bardziej popularny. Polscy kierowcy mogą jednak przeżyć szok w poszczególnych państwach UE. Wszystko za sprawą fotoradarów, których jest znacznie więcej niż w Polsce.

    Jakich samochodów elektrycznych szukają Polacy?

    Dziś mamy listę 20 najbardziej poszukiwanych aut elektrycznych. I choć kluczowym warunkiem zakupu jest uzyskanie dotacji, nabywcy aut elektrycznych mają trudny wybór. Czasami bowiem warunki programu "Mój elektryk" wykluczają mocniejszą baterię.

    Biurowa sieć ładowania aut elektrycznych. Zachęta do zakupu elektryka?

    Budowa biurowej sieci ładowania aut elektrycznych może się stać zachętą do zakupu elektryka, ale i pozapłacowym benefitem dla pracownika. Firmowe sieci ładowania pojazdów elektrycznych natomiast warto planować perspektywicznie. To ogranicza koszty.

    Czy Polacy przesiądą się na rowery elektryczne, jeśli dostaną dotację na ich zakup?

    Rynek rowerów elektrycznych rozwija się w Polsce powoli, głównie z powodu wysokich cen takich pojazdów. To właśnie one są główną przeszkodą w zakupie elektryka – przypominają eksperci Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego przy okazji Światowego Dnia Roweru, przypadającego 3 czerwca. Czy rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie dopłat do zakupu elektrycznych dwóch kółek?

    Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio, czyli 510-konna, włoska koniczynka

    Ma 2,9-litrową, podwójnie doładowaną V-szóstkę pod maską. Motor oferuje 510 koni i rozpędza ważącego 1800 kg SUV-a do pierwszej setki w 3,8 sekundy. A do tego robi to przy akompaniamencie wydechu Akrapovica. To musi być Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio.

    Test: Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio. Czterolistna koniczyna na szczęście. Dosłownie!

    Czterolistna koniczyna, czyli quadrifoglio, przynosi szczęście. I w tym aucie się to sprawdza. Tyle że nie będzie to szczęście w miłości czy grach losowych. Super-SUV Stelvio sprawi, że podczas jazdy uśmiech nie zniknie z twojej twarzy. Będziesz szczęśliwy. Po prostu!

    Innowacyjna produkcja pyłów gumowych w Polsce. A wszystko przy zakładzie Michelin

    Przy olsztyńskiej fabryce opon Michelin rusza zaawansowany technologicznie zakład produkcji pyłów gumowych wytwarzanych z opon poddanych recyklingowi. Uruchomienie zakładu to znaczący krok w rozwiązywaniu środowiskowego problemu zużytych opon.

    Kara za brak OC w 2024 roku? Kwota mrozi krew w żyłach kierowców

    Kierowcy w Polsce niedługo staną się gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Dobija się ich bowiem kolejnymi opłatami. Tym razem mówimy o prostym błędzie i wynikającej z niego karze. Ta po 1 stycznia 2024 roku sięgnie 8,4 tys. zł!

    Z kartą GreenWay naładujesz auto w IONITY. Dotyczy to całej Europy

    Klienci GreenWay będą mogli korzystać ze stacji ładowania IONITY na terenie całej Europy. Do ładowania swojego samochodu elektrycznego kierowcom wystarczy standardowa karta RFID GreenWay.

    Koniec diesla jest bliski? To nie takie proste...

    Udział diesla w rynku w Europie systematycznie maleje. Tylko czy to oznacza, że koniec diesla jest bliski? To chyba zbyt daleko idący wniosek. Jak aktualnie wygląda sytuacja w branży i jaka przyszłość czeka auta z silnikiem wysokoprężnym? Sprawdźmy.

    Toyota Yaris 2024 ze 130-konną hybrydą. Mocniejszy napęd to nie koniec zmian

    W Toyocie Yaris 2024 debiutuje nowa hybryda o mocy 130 KM. Nowy napęd o oznaczeniu Hybrid 130 będzie dostępny w dwóch wersjach. A to nie koniec nowości. Ulepszone są też systemy bezpieczeństwa i ekrany.

    Używany Volkswagen Passat B8 (2014 – 2023). Awarie, wady, ceny, opinie

    Dymiący diesel w Passacie świetnie pasował do białych skarpet i sandałów. Generacja B8 nie jest jednak dymiąca, bywa naprawdę droga na rynku wtórnym, a przez to jest wybierana przez bardziej wysublimowanych klientów. Czy jednak jest tak pancerna jak poprzednicy?

    Opel Corsa 2023. Lifting dodaje do gamy 48-woltową hybrydę

    Opal zaprezentował poliftingowe wydanie Corsy F. Modernizacja kojarzy się z delikatnymi zmianami? Na polu stylistycznym być może i tak. Małego hatchbacka czeka jednak rewolucja technologiczna.

    Jak podróżować autem ze zwierzętami?

    Podróż autem ze zwierzęciem może być prawdziwym wyzwaniem. Co zatem zrobić, aby zadbać o komfort, ale i bezpieczeństwo czworonoga oraz zabezpieczyć auto przed zniszczeniami? Jest kilka porad, które powinniście poznać.

    DS 7 Rivoli E-Tense 4x4 300. Bo SUV może być... artystyczny!

    Czy DS 7 jest pretensjonalny? W żadnym razie! Czy jest nietuzinkowy? W stu procentach. A lifting jedynie podkreślił wartości tego rodzinnego SUV-a. Chociaż sprawdźcie na własne oczy.

    Test: DS 7 po liftingu. Wersja E-Tense 4x4 300 jest szybka jak... hot-hatch!

    Choć jest 5-osobowym SUV-em z 555-litrowym bagażnikiem, oferuje 300 koni i może jeździć... za darmo! A to dopiero początek ciekawostek dotyczących testowego przeze mnie DS 7 po liftingu w wersji E-Tense 4x4 300.

    Sejmowa komisja przeciw poprawkom do projektu zniesienia opłat za państwowe autostrady

    Sejmowa Komisja Infrastruktury nie poparła poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania do projektu dot. zniesienia opłat za państwowe autostrady. Jedna z nich miałby skutkować zdjęciem opłat ze wszystkich autostrad w Polsce.

    Używane Audi A4 B8 (2007 – 2015). Awarie, wady, ceny, opinie

    Używane Audi A4 to marzenie przeciętnego Polaka. Szczególnie gdy mówimy o generacji B8. Auta są przystępne cenowo. Tylko czy z technologicznego punktu widzenia nie stanowią zakupowej miny? Sprawdźmy, co psuje się w używanych sedanach i kombi z Niemiec.

    Tajemnica różnic cenowych samochodów używanych. Co ma największy wpływ?

    Na cenę samochodów używanych najbardziej wpływa przebieg, historia serwisowa i historia szkodowa. Cena dwóch identycznych modeli z tego samego rocznika na rynku wtórnym bywa różna o ponad 20%.

    Używany Opel Astra K (2015 – 2021). Awarie, wady, ceny, opinie

    Kompaktowy Ople starzeje się z godnością. Przynajmniej pod względem stylistyki. Czy to samo można powiedzieć o technologii? Dziś sprawdzimy czy używany Opel Astra K psuje się i jakie ma słabe punkty.

    Auto na wodór - „elektryk” z wydajniejszym magazynem energii. Plusy i minusy wodoru w motoryzacji

    Czy samochody napędzane wodorem są realną alternatywą dla aut elektrycznych? Jakie są plusy i minusy technologii wodorowej w motoryzacji?

    Toyota Tacoma 2024. Pick-up z 331-konną hybrydą. Niestety nie dla Polski...

    Potężny pick-up z mocną hybrydą pod maską. To musi być Toyota Tacoma 2024. Dobra informacja jest taka, że auto wygląda i zapowiada się świetnie. Zła jest taka, że oficjalnie nie trafi do Polski.

    Efekt zmiany przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych? Raczej odwrotny...

    Rządzący mocno chwalili się zmianą przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych na pasach. Tyle że czas pokazuje, iż kierunek mógł być błędny. Bo poprawy bezpieczeństwa pieszych nie widać w statystykach.