REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy ubezpieczyciel zapłaci za zastępczy samochód?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
stłuczka wypadek kolizja Fot. Fotolia
stłuczka wypadek kolizja Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wielu kierowców, których auto zostało uszkodzone w wyniku kolizji czy wypadku drogowego nie ma innego wyjścia jak skorzystać z auta zastępczego. Kiedy ubezpieczyciel zapłaci za jego wynajem?

Kolizja spowodowana przez innego kierowcę i konieczność naprawy samochodu może skutecznie zdezorganizować nie tylko życie przedsiębiorcy. Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej (konsumenci), też mają obowiązki wymagające użycia samochodu (np. dowóz dzieci do przedszkola lub szkoły). Dlatego sądy uważają, że konsumentowi również przysługuje prawo do korzystania z zastępczego auta na koszt firmy ubezpieczającej sprawcę wypadku. Podobne stanowisko prezentował Rzecznik Ubezpieczonych (obecny Rzecznik Finansowy). Mimo tego, ubezpieczyciele czasem niesłusznie odmawiają konsumentom zapłacenia za zastępczy samochód. W takiej sytuacji, warto powołać się na jeden z wyroków sądowych lub skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego.

REKLAMA

Ubezpieczyciel nie może odesłać poszkodowanego do autobusu

Orzecznictwo sądów w sprawie wynajmu samochodu zastępczego z polisy OC sprawcy wypadku jest bogate, gdyż opisywana kwestia już od kilkunastu lat budzi spore kontrowersje. Sprawy dotyczące pokrycia kosztów wynajmu auta trafiały nawet na wokandę Sądu Najwyższego (SN).

Zobacz też: Wypadek z przyczepą - kto zapłaci odszkodowanie?

REKLAMA

Najważniejszy polski sąd już w 2004 roku potwierdził, że utrata możliwości korzystania z samochodu jest szkodą majątkową (patrz wyrok SN z 8 września 2004 r., sygn. akt IV CK 672/03). Zgodnie ze wspomnianym wyrokiem, „jeżeli poszkodowany poniósł w związku z tym koszty, które były konieczne, na wynajem pojazdu zastępczego, to mieszczą się one w granicach skutków szkodowych podlegających wyrównaniu”. Według orzeczenia Sądu Najwyższego z 8 września 2004 roku, ubezpieczyciel nie może wymagać, aby poszkodowany na czas wynajmu zmieniał swój sposób korzystania z samochodu (np. ograniczał przejeżdżany dystans). Taką wykładnię przepisów Sąd Najwyższy potwierdził w uchwale z 22 listopada 2013 r. (sygn. akt III CZP 76/13).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Utrata możliwości korzystania z samochodu, stanowi szkodę majątkową. Ubezpieczyciel musi pokryć konieczne koszty wynajmu samochodu, które poniósł poszkodowany. Zwrot tych kosztów może być pomniejszony o kwotę, którą poszkodowany zaoszczędził w związku z nieużytkowaniem własnego auta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po wyroku Sądu Najwyższego z 2004 r. pojawiły się wątpliwości, kiedy wynajem samochodu można uznać za konieczny. Powszechną praktyką ubezpieczycieli stało się płacenie za wynajem samochodu tylko poszkodowanym przedsiębiorcom. Takie zasady likwidacji szkód kwestionował między innymi Rzecznik Ubezpieczonych. Stanowisko korzystne dla konsumentów zajął również Sąd Najwyższy. Uchwała SN z 17 listopada 2011 r. (sygn. III CZP 05/11) mówi, że ubezpieczyciel nie powinien dyskryminować poszkodowanych powołując się na to, że dana osoba nie prowadzi działalności gospodarczej lub może korzystać ze środków komunikacji publicznej (autobus, tramwaj lub pociąg). Zwrot kosztów wynajmu nie będzie konieczny, jeżeli poszkodowany dysponuje innym sprawnym autem lub używa samochodu sporadycznie. W drugim przypadku, można jednak wnioskować o refundację kosztów korzystania z taksówki.

Zobacz też: Nowe wytyczne dotyczące rozliczania szkód z OC

ZWRÓĆ UWAGĘ: Firma ubezpieczeniowa w kwestii refundacji wydatków za wynajem samochodu zastępczego, nie powinna inaczej traktować osób nieprowadzących działalności gospodarczej (konsumentów). Odmowna decyzja ubezpieczyciela dotycząca zwrotu za zastępcze auto, nie powinna być uzasadniona możliwością korzystania z komunikacji publicznej przez poszkodowaną osobę. 

Poszkodowany również ma obowiązki dotyczące wynajmu auta

Wspomniane wyroki sądów były ważnym sygnałem dla ubezpieczycieli. Na praktyki firm ubezpieczeniowych, odpowiedziała również Komisja Nadzoru Finansowego. W swojej rekomendacji z 16 grudnia 2014 r. KNF postanowił, że:

  • każdy wniosek o zwrot kosztów wynajmu auta musi być rozpatrywany indywidualnie
  • ubezpieczyciel zaraz po zgłoszeniu szkody powinien poinformować o zasadach refinansowania wynajmu (np. akceptowalnej klasie wynajmowanego pojazdu)
  • okres refinansowanego wynajmu auta nie powinien się ograniczać do z góry przyjętego czasu naprawy (trzeba uwzględnić faktyczny okres pracy warsztatu i jego wydłużenie związane np. z dostawą dodatkowych części)

Nadzór finansowy potwierdził również wcześniejsze orzecznictwo sądów (m.in. orzeczenia SN z sygnaturą IV CK 672/03, III CZP 05/11 oraz III CZP 76/13).

Zobacz też: Co robić po zagranicznym wypadku?

REKLAMA

Trzeba jednak pamiętać, że wprowadzenie rozwiązań korzystnych dla poszkodowanych konsumentów, nie zwalnia z przestrzegania pewnych zasad najmu. Osoba korzystająca z wynajętego samochodu, musi uzasadnić celowość poniesionych kosztów. Warto również zwracać uwagę na wybór wypożyczalni i samochodu. Ubezpieczyciel na pewno będzie kwestionował wypłatę odszkodowania, jeżeli poszkodowany wynajął auto za sumę znacznie przekraczającą lokalną średnią.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Osoba wnioskująca o zwrot kosztów wynajmu samochodu musi uzasadnić, że auto było jej potrzebne. Konsument lub przedsiębiorca powinien pamiętać o tym, że wynajem zbyt drogiego auta spowoduje kłopoty ze zwrotem wydatków. 

Źródło: Kalkulator OC AC Ubea.pl

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Karta parkingowa w 2025 roku [FAQ]

Kto może otrzymać kartę parkingową w 2025 roku? Co daje taka karta osobie z niepełnosprawnością? Oto kilka odpowiedzi na często zadawane pytania!

Zielone strzałki wracają do gry – czas skończyć z absurdami, które blokują miasta

W ostatnich latach wiele polskich miast zdecydowało się na masowe usuwanie zielonych strzałek warunkowego skrętu. Efekt? Większe korki, mniejsza przepustowość skrzyżowań i rosnąca frustracja kierowców. Tymczasem te niepozorne zielone strzałki mogłyby i powinny poprawiać płynność ruchu, usprawniać komunikację w centrach miast i ograniczać emisję spalin. Pora na zdroworozsądkową korektę.

KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

REKLAMA

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA