REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy ubezpieczyciel zapłaci za zastępczy samochód?

stłuczka wypadek kolizja Fot. Fotolia
stłuczka wypadek kolizja Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wielu kierowców, których auto zostało uszkodzone w wyniku kolizji czy wypadku drogowego nie ma innego wyjścia jak skorzystać z auta zastępczego. Kiedy ubezpieczyciel zapłaci za jego wynajem?

Kolizja spowodowana przez innego kierowcę i konieczność naprawy samochodu może skutecznie zdezorganizować nie tylko życie przedsiębiorcy. Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej (konsumenci), też mają obowiązki wymagające użycia samochodu (np. dowóz dzieci do przedszkola lub szkoły). Dlatego sądy uważają, że konsumentowi również przysługuje prawo do korzystania z zastępczego auta na koszt firmy ubezpieczającej sprawcę wypadku. Podobne stanowisko prezentował Rzecznik Ubezpieczonych (obecny Rzecznik Finansowy). Mimo tego, ubezpieczyciele czasem niesłusznie odmawiają konsumentom zapłacenia za zastępczy samochód. W takiej sytuacji, warto powołać się na jeden z wyroków sądowych lub skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego.

REKLAMA

Ubezpieczyciel nie może odesłać poszkodowanego do autobusu

Orzecznictwo sądów w sprawie wynajmu samochodu zastępczego z polisy OC sprawcy wypadku jest bogate, gdyż opisywana kwestia już od kilkunastu lat budzi spore kontrowersje. Sprawy dotyczące pokrycia kosztów wynajmu auta trafiały nawet na wokandę Sądu Najwyższego (SN).

Zobacz też: Wypadek z przyczepą - kto zapłaci odszkodowanie?

REKLAMA

Najważniejszy polski sąd już w 2004 roku potwierdził, że utrata możliwości korzystania z samochodu jest szkodą majątkową (patrz wyrok SN z 8 września 2004 r., sygn. akt IV CK 672/03). Zgodnie ze wspomnianym wyrokiem, „jeżeli poszkodowany poniósł w związku z tym koszty, które były konieczne, na wynajem pojazdu zastępczego, to mieszczą się one w granicach skutków szkodowych podlegających wyrównaniu”. Według orzeczenia Sądu Najwyższego z 8 września 2004 roku, ubezpieczyciel nie może wymagać, aby poszkodowany na czas wynajmu zmieniał swój sposób korzystania z samochodu (np. ograniczał przejeżdżany dystans). Taką wykładnię przepisów Sąd Najwyższy potwierdził w uchwale z 22 listopada 2013 r. (sygn. akt III CZP 76/13).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Utrata możliwości korzystania z samochodu, stanowi szkodę majątkową. Ubezpieczyciel musi pokryć konieczne koszty wynajmu samochodu, które poniósł poszkodowany. Zwrot tych kosztów może być pomniejszony o kwotę, którą poszkodowany zaoszczędził w związku z nieużytkowaniem własnego auta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po wyroku Sądu Najwyższego z 2004 r. pojawiły się wątpliwości, kiedy wynajem samochodu można uznać za konieczny. Powszechną praktyką ubezpieczycieli stało się płacenie za wynajem samochodu tylko poszkodowanym przedsiębiorcom. Takie zasady likwidacji szkód kwestionował między innymi Rzecznik Ubezpieczonych. Stanowisko korzystne dla konsumentów zajął również Sąd Najwyższy. Uchwała SN z 17 listopada 2011 r. (sygn. III CZP 05/11) mówi, że ubezpieczyciel nie powinien dyskryminować poszkodowanych powołując się na to, że dana osoba nie prowadzi działalności gospodarczej lub może korzystać ze środków komunikacji publicznej (autobus, tramwaj lub pociąg). Zwrot kosztów wynajmu nie będzie konieczny, jeżeli poszkodowany dysponuje innym sprawnym autem lub używa samochodu sporadycznie. W drugim przypadku, można jednak wnioskować o refundację kosztów korzystania z taksówki.

Zobacz też: Nowe wytyczne dotyczące rozliczania szkód z OC

ZWRÓĆ UWAGĘ: Firma ubezpieczeniowa w kwestii refundacji wydatków za wynajem samochodu zastępczego, nie powinna inaczej traktować osób nieprowadzących działalności gospodarczej (konsumentów). Odmowna decyzja ubezpieczyciela dotycząca zwrotu za zastępcze auto, nie powinna być uzasadniona możliwością korzystania z komunikacji publicznej przez poszkodowaną osobę. 

Poszkodowany również ma obowiązki dotyczące wynajmu auta

Wspomniane wyroki sądów były ważnym sygnałem dla ubezpieczycieli. Na praktyki firm ubezpieczeniowych, odpowiedziała również Komisja Nadzoru Finansowego. W swojej rekomendacji z 16 grudnia 2014 r. KNF postanowił, że:

  • każdy wniosek o zwrot kosztów wynajmu auta musi być rozpatrywany indywidualnie
  • ubezpieczyciel zaraz po zgłoszeniu szkody powinien poinformować o zasadach refinansowania wynajmu (np. akceptowalnej klasie wynajmowanego pojazdu)
  • okres refinansowanego wynajmu auta nie powinien się ograniczać do z góry przyjętego czasu naprawy (trzeba uwzględnić faktyczny okres pracy warsztatu i jego wydłużenie związane np. z dostawą dodatkowych części)

Nadzór finansowy potwierdził również wcześniejsze orzecznictwo sądów (m.in. orzeczenia SN z sygnaturą IV CK 672/03, III CZP 05/11 oraz III CZP 76/13).

Zobacz też: Co robić po zagranicznym wypadku?

REKLAMA

Trzeba jednak pamiętać, że wprowadzenie rozwiązań korzystnych dla poszkodowanych konsumentów, nie zwalnia z przestrzegania pewnych zasad najmu. Osoba korzystająca z wynajętego samochodu, musi uzasadnić celowość poniesionych kosztów. Warto również zwracać uwagę na wybór wypożyczalni i samochodu. Ubezpieczyciel na pewno będzie kwestionował wypłatę odszkodowania, jeżeli poszkodowany wynajął auto za sumę znacznie przekraczającą lokalną średnią.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Osoba wnioskująca o zwrot kosztów wynajmu samochodu musi uzasadnić, że auto było jej potrzebne. Konsument lub przedsiębiorca powinien pamiętać o tym, że wynajem zbyt drogiego auta spowoduje kłopoty ze zwrotem wydatków. 

Źródło: Kalkulator OC AC Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA