REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczyciel może nam zapłacić za prywatne leczenie

karetka, wypadek, pierwsza pomoc, ratownik/  fot. Fotolia
karetka, wypadek, pierwsza pomoc, ratownik/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy jest szansa na to, aby ubezpieczyciel pokrył koszty prywatnego leczenie osoby poszkodowanej np. w wypadku samochodowym? Z takim pytaniem skierowaliśmy się do naszych ekspertów z firmy Ubea.pl

W polskich warunkach, skorzystanie z usług prywatnej służby zdrowia, może być jedynym sposobem na szybkie przeprowadzenie wielu zabiegów. Trudno ukryć, że oczekiwanie na niektóre procedury refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, pogarsza stan pacjentów. W związku z powyższym, kwestia odszkodowania z OC za prywatne leczenie ofiar wypadków, nabiera dużego znaczenia. Przez dłuższy czas istniały spore kontrowersje związane z finansowaniem usług niepublicznej służby zdrowia przez ubezpieczycieli. Niedawna uchwała Sądu Najwyższego wyjaśniła sytuację na korzyść poszkodowanych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że rozstrzygnięcia niekorzystne dla firm ubezpieczeniowych, prawdopodobnie spowodują dodatkowy wzrost składek obowiązkowego ubezpieczenia OC dla kierowców. 

REKLAMA

Wybór systemu leczenia powinien należeć do poszkodowanego

Problemy i kontrowersje związane z refundacją kosztów prywatnego leczenia przez ubezpieczycieli sprawiły, że Rzecznik Finansowy (dawny Rzecznik Ubezpieczonych) złożył do Sądu Najwyższego (SN) wniosek o odpowiednią uchwałę. Siedmiu sędziów SN ogłosiło swoje stanowisko w uchwale z dnia 19 maja 2016 r. (sygn. akt III CZP 63/15). Treść tej uchwały brzmi następująco: „Świadczenie ubezpieczyciela w ramach umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje także uzasadnione i celowe koszty leczenia oraz rehabilitacji poszkodowanego niefinansowane ze środków publicznych (art. 444 § 1 KC)”. Artykuł 444 paragraf 1 kodeksu cywilnego, na który powołują się sędziowie wskazuje, że rekompensata za uszkodzenia ciała lub rozstrój zdrowia obejmuje wszystkie wynikłe z tego powodu koszty.

Zobacz też: Reklamacje u ubezpieczyciela są teraz łatwiejsze

REKLAMA

Na żądanie poszkodowanego, sprawca wypadku lub jego ubezpieczyciel musi z góry pokryć koszty leczenia oraz sumę potrzebną na przekwalifikowanie zawodowe. Jeżeli poszkodowany już wcześniej poniósł koszty leczenia, to rekompensata również jest wymagana. W razie utraty lub obniżenia zdolności do pracy, wzrostu kosztów życia na wskutek wypadku albo pogorszenia perspektyw zawodowych, sprawca wypadku/ubezpieczyciel musi dodatkowo wypłacić stosowną rentę.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Sprawca wypadku lub jego ubezpieczyciel w razie rozstroju zdrowia albo uszkodzenia ciała, musi pokryć wszystkie koszty wynikające z tego tytułu (patrz art. 444 § 1 kodeksu cywilnego). 

REKLAMA

Przepisy kodeksu cywilnego nie precyzują, czy zadośćuczynienie z obowiązkowego OC dla kierowców, powinno obejmować również koszty leczenia poza systemem publicznej służby zdrowia. W swojej uchwale z dnia 19 maja 2016 r. Sąd Najwyższy przypomniał, że rekompensata z tytułu art. 444 KC obejmuje wszystkie konieczne, celowe i uzasadnione koszty, a poszkodowany nie ma obowiązku korzystania z usług NFZ-u. Sędziowie SN ponadto uznali, że wybór systemu leczenia (prywatnego lub publicznego) powinien należeć do poszkodowanego. Ewentualne zastrzeżenia ubezpieczyciela muszą opierać się na argumencie, że w tym samym czasie dane usługi medyczne były dostępne również dla pacjentów korzystających z refundacji NFZ-u. Takie kwestionowanie leczenia prywatnego może być trudne w przypadku zabiegów, na które pacjenci publicznej służby zdrowia czekają miesiącami lub latami. Jeżeli ubezpieczyciele będą chcieli udowodnić ogólny brak wskazań do finansowania niektórych procedur medycznych, ich opinia powinna opierać się na ekspertyzie lekarza orzecznika. W każdym przypadku, to ubezpieczyciel musi przedstawić dowody kwestionujące zasadność zapłaty za prywatne leczenie poszkodowanego. W ten sposób, ciężar dowodu jest przeniesiony na firmę ubezpieczeniową.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Według Sądu Najwyższego, poszkodowany powinien mieć możliwość wyboru leczenia w systemie publicznym lub prywatnym. Ubezpieczyciel może kwestionować decyzję o skorzystaniu z usług NZOZ-u jeśli w tym samym czasie publiczny szpital zrealizowałby taką samą usługę albo dana procedura medyczna w ogóle nie jest konieczna.

Ubezpieczyciele będą musieli dostosować się do orzecznictwa

Niedawne stanowisko Sądu Najwyższego oznacza dla ubezpieczycieli zwiększone wydatki na wypłatę rekompensat za szkody osobowe. Zakłady ubezpieczeń prawdopodobnie będą chciały zmniejszyć te dodatkowe koszty, poprzez nawiązanie współpracy z dużymi NZOZ-ami (niepublicznymi ośrodkami opieki zdrowotnej). Usługi wspomnianych podmiotów będą proponowane ofiarom wypadków. Mimo tego, wpływ nowych zasad refundowania prywatnych zabiegów na składki polis OC, wydaje się nieunikniony.

Zobacz też: Kiedy UFG nie wypłaci odszkodowania?

W kontekście wydatków dla ubezpieczycieli warto również pamiętać, że niedawna uchwała SN otwiera wielu osobom drogę do uzyskania od ubezpieczyciela refundacji za koszty prywatnego leczenia sprzed kilku lub kilkunastu lat oraz należnych odsetek za ten okres. Liczba pozwów dotyczących tej kwestii na pewno będzie duża, bo okres przedawnienia roszczeń z wypadków drogowych wynosi nawet 20 lat.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Po niedawnej uchwale Sądu Najwyższego, wiele osób poszkodowanych w wypadkach będzie się starało odzyskać niezrefundowane koszty leczenia sprzed kilku lub kilkunastu lat i odsetki.  

Źródło: Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    REKLAMA

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    REKLAMA

    Mosiężna skrobaczka do szyb. Fiński wynalazek rzeczywiście nie rysuje szyb?

    Mosiężna skrobaczka do szyb to hit ostatnich lat w Polsce. Powód? Ponoć nie ma możliwości, aby porysowała szybę w samochodzie. Ile jest w tym prawdy? I czym tak właściwie jest fińska skrobaczka? Sprawdziłem to.

    Samochody autonomiczne. Kiedy pojawią się na drogach? Częściowo są już dziś

    W XXI wieku przemysł motoryzacyjny ewoluuje szybciej niż kiedykolwiek. Zmiany te napędzają wymogi prawne, wyścigi producentów, ale też wymogi klientów. A to prowadzi do jednego wniosku. Innowacje stopniowo wprowadzają wizję aut autonomicznych do naszego codziennego życia.

    REKLAMA