Kiedy UFG nie wypłaci odszkodowania?
REKLAMA
REKLAMA
Działalność UFG ma na celu ochronę osób poszkodowanych w wypadkach. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że ze względu na ograniczone fundusze UFG i możliwość wyłudzeń, zostały wprowadzone pewne ograniczenia w wypłacie odszkodowań. Na rekompensatę nie mogą liczyć np. te osoby, którym nieustalony sprawca wyrządził tylko szkodę majątkową.
REKLAMA
Likwidacja szkód osobowych jest priorytetem w działaniu UFG
Zasady funkcjonowania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego zostały określone w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. (Dz.U. 2003 Nr 124 poz. 1152). Ten akt prawny zawiera ważne informacje na temat sposobu likwidowania szkód przez UFG. Zgodnie z ustawowymi zasadami, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny odpowiada za szkody, które:
a) dotyczą osoby (szkody osobowe) i zostały wyrządzone na terenie Polski przez niezidentyfikowanego sprawcę w warunkach uzasadniających odpowiedzialność z obowiązkowego ubezpieczenia OC kierowców
b) dotyczą mienia poszkodowanego, wskazują na odpowiedzialność z tytułu OC kierowców, zostały wyrządzone na terenie Polski przez niezidentyfikowanego sprawcę i spełniają przynajmniej jeden z dodatkowych warunków (1. równocześnie co najmniej jeden z uczestników zdarzenia poniósł śmierć 2. doszło do naruszenia czynności narządów ciała lub rozstroju zdrowia trwającego dłużej niż 14 dni)
c) dotyczą mienia lub osoby i zostały wyrządzone w Polsce albo za granicą przez zidentyfikowanego oraz nieubezpieczonego kierowcę
d) dotyczą mienia lub osoby i zostały wyrządzone przez posiadacza zidentyfikowanego pojazdu zarejestrowanego na terenie krajów UE lub Andory, Czarnogóry, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Serbii, Szwajcarii (warunki: pojazd nie był ubezpieczony i nie posiadał ważnych tablic rejestracyjnych)
Zobacz też: Czy lepiej naprawiać samochód bez gotówki?
REKLAMA
Warto nadmienić, że w przypadku sytuacji z podpunktu b), Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przewiduje pomniejszenie wypłacanego odszkodowania za uszkodzenia pojazdu o równowartość 300 euro (przeliczaną po średnim kursie NBP z dnia ustalenia odszkodowania). Jeśli UFG ponosi odpowiedzialność za uszkodzenia pojazdu, a poszkodowany równocześnie posiada AC, to fundusz pokryje tylko szkodę niezlikwidowaną z Autocasco i zrekompensuje podwyżkę składki dobrowolnego ubezpieczenia.
Jak widać, przepisy nie przewidują możliwości wypłaty odszkodowania jeśli niezidentyfikowany kierowca wyrządził tylko szkody majątkowe. Takie rozwiązanie jest kontrowersyjne, ale chroni UFG przed likwidacją dużej liczby drobnych szkód (np. otarć parkingowych) i łatwym wyłudzaniem odszkodowań przez zorganizowane grupy przestępców.
Sprawdź jak otrzymać wysokie odszkodowanie z OC oraz AC
ZWRÓĆ UWAGĘ: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie ponosi odpowiedzialności, jeżeli niezidentyfikowany kierowca wyrządził tylko szkodę majątkową. Wypłata rekompensaty za szkody na majątku jest możliwa jeśli równocześnie miała miejsce poważna szkoda osobowa, a sprawcy nie udało się zidentyfikować.
Polisa AC w awaryjnej sytuacji może być jedynym rozwiązaniem
Zasady wypłaty odszkodowania przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny sprawiają, że dobrowolna polisa Autocasco może być bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku drobnych szkód majątkowych, spowodowanych przez nieznanego kierowcę. Przydatność ubezpieczenia AC doceniają osoby, które po powrocie do samochodu pozostawionego na parkingu, zauważyły np. wgnieciony błotnik lub urwane lusterko. W takich sytuacjach, ustalenie sprawcy szkody jest praktycznie niemożliwe, o ile nie zachowały się nagrania z monitoringu.
Zobacz też: Brak prawa jazdy, a ubezpieczenie AC
REKLAMA
Przydatność ubezpieczenia AC w przypadku niewielkich szkód, może być ograniczona przez franszyzę integralną lub wkład własny (franszyzę redukcyjną). W pierwszym przypadku, mamy do czynienia z niewielką kwotą (np. 500 zł), która wyznacza minimalny limit odpowiedzialności ubezpieczyciela. Franszyza integralna chroni zakład ubezpieczeń przed likwidacją dużej liczby drobnych szkód. W ramach franszyzy redukcyjnej, każde odszkodowanie z AC jest pomniejszane o kwotę ustaloną w umowie (np. 300 zł).
ZWRÓĆ UWAGĘ: Ubezpieczenie Autocasco może być przydatne w przypadku niewielkich szkód, które spowodował nieznany kierowca. Trzeba jednak uwzględniać ograniczenia w wypłacie odszkodowania (tzn. franszyzę integralną i redukcyjną).
Źródło: porównywarka OC/AC Ubea.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.