REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy UFG nie wypłaci odszkodowania?

stłuczka wypadek kolizja Fot. Fotolia
stłuczka wypadek kolizja Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pełni bardzo ważną rolę. Dzięki tej instytucji, odszkodowanie mogą otrzymać wybrani wierzyciele upadłych zakładów ubezpieczeń oraz osoby, które poniosły szkody na wskutek wypadku spowodowanego przez nieznanego lub nieubezpieczonego kierowcę. Ta druga sytuacja w praktyce jest znacznie częstsza.

Działalność UFG ma na celu ochronę osób poszkodowanych w wypadkach. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że ze względu na ograniczone fundusze UFG i możliwość wyłudzeń, zostały wprowadzone pewne ograniczenia w wypłacie odszkodowań. Na rekompensatę nie mogą liczyć np. te osoby, którym nieustalony sprawca wyrządził tylko szkodę majątkową.

REKLAMA

Likwidacja szkód osobowych jest priorytetem w działaniu UFG

Zasady funkcjonowania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego zostały określone w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. (Dz.U. 2003 Nr 124 poz. 1152). Ten akt prawny zawiera ważne informacje na temat sposobu likwidowania szkód przez UFG. Zgodnie z ustawowymi zasadami, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny odpowiada za szkody, które:

a) dotyczą osoby (szkody osobowe) i zostały wyrządzone na terenie Polski przez niezidentyfikowanego sprawcę w warunkach uzasadniających odpowiedzialność z obowiązkowego ubezpieczenia OC kierowców

b) dotyczą mienia poszkodowanego, wskazują na odpowiedzialność z tytułu OC kierowców, zostały wyrządzone na terenie Polski przez niezidentyfikowanego sprawcę i spełniają przynajmniej jeden z dodatkowych warunków (1. równocześnie co najmniej jeden z uczestników zdarzenia poniósł śmierć 2. doszło do naruszenia czynności narządów ciała lub rozstroju zdrowia trwającego dłużej niż 14 dni)

c) dotyczą mienia lub osoby i zostały wyrządzone w Polsce albo za granicą przez zidentyfikowanego oraz nieubezpieczonego kierowcę

d) dotyczą mienia lub osoby i zostały wyrządzone przez posiadacza zidentyfikowanego pojazdu zarejestrowanego na terenie krajów UE lub Andory, Czarnogóry, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Serbii, Szwajcarii (warunki: pojazd nie był ubezpieczony i nie posiadał ważnych tablic rejestracyjnych)

Zobacz też: Czy lepiej naprawiać samochód bez gotówki?

REKLAMA

Warto nadmienić, że w przypadku sytuacji z podpunktu b), Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przewiduje pomniejszenie wypłacanego odszkodowania za uszkodzenia pojazdu o równowartość 300 euro (przeliczaną po średnim kursie NBP z dnia ustalenia odszkodowania). Jeśli UFG ponosi odpowiedzialność za uszkodzenia pojazdu, a poszkodowany równocześnie posiada AC, to fundusz pokryje tylko szkodę niezlikwidowaną z Autocasco i zrekompensuje podwyżkę składki dobrowolnego ubezpieczenia.

Jak widać, przepisy nie przewidują możliwości wypłaty odszkodowania jeśli niezidentyfikowany kierowca wyrządził tylko szkody majątkowe. Takie rozwiązanie jest kontrowersyjne, ale chroni UFG przed likwidacją dużej liczby drobnych szkód (np. otarć parkingowych) i łatwym wyłudzaniem odszkodowań przez zorganizowane grupy przestępców.

Sprawdź jak otrzymać wysokie odszkodowanie z OC oraz AC

ZWRÓĆ UWAGĘ: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie ponosi odpowiedzialności, jeżeli niezidentyfikowany kierowca wyrządził tylko szkodę majątkową. Wypłata rekompensaty za szkody na majątku jest możliwa jeśli równocześnie miała miejsce poważna szkoda osobowa, a sprawcy nie udało się zidentyfikować.

Polisa AC w awaryjnej sytuacji może być jedynym rozwiązaniem

Zasady wypłaty odszkodowania przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny sprawiają, że dobrowolna polisa Autocasco może być bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku drobnych szkód majątkowych, spowodowanych przez nieznanego kierowcę. Przydatność ubezpieczenia AC doceniają osoby, które po powrocie do samochodu pozostawionego na parkingu, zauważyły np. wgnieciony błotnik lub urwane lusterko. W takich sytuacjach, ustalenie sprawcy szkody jest praktycznie niemożliwe, o ile nie zachowały się nagrania z monitoringu.

Zobacz też: Brak prawa jazdy, a ubezpieczenie AC

REKLAMA

Przydatność ubezpieczenia AC w przypadku niewielkich szkód, może być ograniczona przez franszyzę integralną lub wkład własny (franszyzę redukcyjną). W pierwszym przypadku, mamy do czynienia z niewielką kwotą (np. 500 zł), która wyznacza minimalny limit odpowiedzialności ubezpieczyciela. Franszyza integralna chroni zakład ubezpieczeń przed likwidacją dużej liczby drobnych szkód. W ramach franszyzy redukcyjnej, każde odszkodowanie z AC jest pomniejszane o kwotę ustaloną w umowie (np. 300 zł). 

ZWRÓĆ UWAGĘ: Ubezpieczenie Autocasco może być przydatne w przypadku niewielkich szkód, które spowodował nieznany kierowca. Trzeba jednak uwzględniać ograniczenia w wypłacie odszkodowania (tzn. franszyzę integralną i redukcyjną).

Źródło: porównywarka OC/AC Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

    Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

    Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

    Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

    Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

    Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.

    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    REKLAMA

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    REKLAMA

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    REKLAMA