REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
stłuczka wypadek kolizja Fot. Fotolia
stłuczka wypadek kolizja Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pełni bardzo ważną rolę. Dzięki tej instytucji, odszkodowanie mogą otrzymać wybrani wierzyciele upadłych zakładów ubezpieczeń oraz osoby, które poniosły szkody na wskutek wypadku spowodowanego przez nieznanego lub nieubezpieczonego kierowcę. Ta druga sytuacja w praktyce jest znacznie częstsza.

Działalność UFG ma na celu ochronę osób poszkodowanych w wypadkach. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że ze względu na ograniczone fundusze UFG i możliwość wyłudzeń, zostały wprowadzone pewne ograniczenia w wypłacie odszkodowań. Na rekompensatę nie mogą liczyć np. te osoby, którym nieustalony sprawca wyrządził tylko szkodę majątkową.

REKLAMA

Likwidacja szkód osobowych jest priorytetem w działaniu UFG

Zasady funkcjonowania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego zostały określone w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. (Dz.U. 2003 Nr 124 poz. 1152). Ten akt prawny zawiera ważne informacje na temat sposobu likwidowania szkód przez UFG. Zgodnie z ustawowymi zasadami, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny odpowiada za szkody, które:

a) dotyczą osoby (szkody osobowe) i zostały wyrządzone na terenie Polski przez niezidentyfikowanego sprawcę w warunkach uzasadniających odpowiedzialność z obowiązkowego ubezpieczenia OC kierowców

b) dotyczą mienia poszkodowanego, wskazują na odpowiedzialność z tytułu OC kierowców, zostały wyrządzone na terenie Polski przez niezidentyfikowanego sprawcę i spełniają przynajmniej jeden z dodatkowych warunków (1. równocześnie co najmniej jeden z uczestników zdarzenia poniósł śmierć 2. doszło do naruszenia czynności narządów ciała lub rozstroju zdrowia trwającego dłużej niż 14 dni)

c) dotyczą mienia lub osoby i zostały wyrządzone w Polsce albo za granicą przez zidentyfikowanego oraz nieubezpieczonego kierowcę

Dalszy ciąg materiału pod wideo

d) dotyczą mienia lub osoby i zostały wyrządzone przez posiadacza zidentyfikowanego pojazdu zarejestrowanego na terenie krajów UE lub Andory, Czarnogóry, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Serbii, Szwajcarii (warunki: pojazd nie był ubezpieczony i nie posiadał ważnych tablic rejestracyjnych)

Zobacz też: Czy lepiej naprawiać samochód bez gotówki?

REKLAMA

Warto nadmienić, że w przypadku sytuacji z podpunktu b), Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przewiduje pomniejszenie wypłacanego odszkodowania za uszkodzenia pojazdu o równowartość 300 euro (przeliczaną po średnim kursie NBP z dnia ustalenia odszkodowania). Jeśli UFG ponosi odpowiedzialność za uszkodzenia pojazdu, a poszkodowany równocześnie posiada AC, to fundusz pokryje tylko szkodę niezlikwidowaną z Autocasco i zrekompensuje podwyżkę składki dobrowolnego ubezpieczenia.

Jak widać, przepisy nie przewidują możliwości wypłaty odszkodowania jeśli niezidentyfikowany kierowca wyrządził tylko szkody majątkowe. Takie rozwiązanie jest kontrowersyjne, ale chroni UFG przed likwidacją dużej liczby drobnych szkód (np. otarć parkingowych) i łatwym wyłudzaniem odszkodowań przez zorganizowane grupy przestępców.

Sprawdź jak otrzymać wysokie odszkodowanie z OC oraz AC

ZWRÓĆ UWAGĘ: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie ponosi odpowiedzialności, jeżeli niezidentyfikowany kierowca wyrządził tylko szkodę majątkową. Wypłata rekompensaty za szkody na majątku jest możliwa jeśli równocześnie miała miejsce poważna szkoda osobowa, a sprawcy nie udało się zidentyfikować.

Polisa AC w awaryjnej sytuacji może być jedynym rozwiązaniem

Zasady wypłaty odszkodowania przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny sprawiają, że dobrowolna polisa Autocasco może być bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku drobnych szkód majątkowych, spowodowanych przez nieznanego kierowcę. Przydatność ubezpieczenia AC doceniają osoby, które po powrocie do samochodu pozostawionego na parkingu, zauważyły np. wgnieciony błotnik lub urwane lusterko. W takich sytuacjach, ustalenie sprawcy szkody jest praktycznie niemożliwe, o ile nie zachowały się nagrania z monitoringu.

Zobacz też: Brak prawa jazdy, a ubezpieczenie AC

REKLAMA

Przydatność ubezpieczenia AC w przypadku niewielkich szkód, może być ograniczona przez franszyzę integralną lub wkład własny (franszyzę redukcyjną). W pierwszym przypadku, mamy do czynienia z niewielką kwotą (np. 500 zł), która wyznacza minimalny limit odpowiedzialności ubezpieczyciela. Franszyza integralna chroni zakład ubezpieczeń przed likwidacją dużej liczby drobnych szkód. W ramach franszyzy redukcyjnej, każde odszkodowanie z AC jest pomniejszane o kwotę ustaloną w umowie (np. 300 zł). 

ZWRÓĆ UWAGĘ: Ubezpieczenie Autocasco może być przydatne w przypadku niewielkich szkód, które spowodował nieznany kierowca. Trzeba jednak uwzględniać ograniczenia w wypłacie odszkodowania (tzn. franszyzę integralną i redukcyjną).

Źródło: porównywarka OC/AC Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

REKLAMA

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.

REKLAMA