REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cena kursu na prawo jazdy będzie ustalona z urzędu?

kurs prawa jazdy
kurs prawa jazdy
DGP

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie cenę kursu na prawo jazdy ustala wolny rynek. Choć koszty kursów są dzięki temu niskie, to jednak ma to swoje konsekwencje, w tym. m.in. spadek jakości kształcenia. Właśnie dlatego pojawił się pomysł aby ustalić odgórnie, z urzędu cenę za kurs nauki jazdy. Co ciekawe pomysł nie wyszedł ze strony rządu a przedsiębiorców!

Ceny kursów na prawo jazdy z urzędu?

Temat kursów na prawo jazdy, ich skuteczności i zakresu nauczania wraca za każdym razem, gdy na polskich drogach dochodzi do większej tragedii lub gdy wejść mają w życie nowe przepisy dotyczące nabywania uprawnień do kierowania pojazdami. Od lat spotkać się można bowiem z opinią, że instruktorzy w szkołach nauki jazdy przygotowują kursantów głównie do zdania egzaminu, a nie do jazdy w realnym ruchu drogowym. Choć osobiście uważam, że tego typu stwierdzenia są mocno przesadzone, to trudno się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że jakość kształcenia kierowców w polskich szkołach nauki jazdy mogłaby być wyższa.

REKLAMA

Zobacz też: Prawo jazdy na auto z automatyczną skrzynią biegów – jak to wygląda?

Opinie o szkołach nauki jazdy są mocno zróżnicowane. Wiele osób skarży się na zbyt stresującą atmosferę w nich panującą, inni natomiast chwalą sobie ostrą „rękę” instruktorów. Prawdziwe problemy pojawiają się wtedy, gdy instruktorzy zaczynają „kombinować” z czasem nauki swoich instruktorów. Wykorzystują go do realizacji swoich obowiązków codziennych (przewożenie mebli, załatwianie spraw urzędowych, zakupy…), a nie na naukę swoich podopiecznych. Co więcej, nie brakuje opinii, że niektóre szkoły celowo wytyczają trasy przejazdów tak, aby kursant większą ich część spędził w korku, z jednej strony ograniczając zużycie paliwa (w jednostce czasu) a z drugiej, zmuszając go do wzięcia dodatkowych jazd doszkalających. Celem jest oczywiście zwiększenie przychodów i ograniczenie kosztów prowadzenia działalności tak, aby móc lepiej rywalizować z konkurencją na rynku.

Nauka jazdy Fot. Fotolia

Kursy nauki jazdy mają mieć ustaloną cenę minimalną Fot. Fotolia

Efektem tego jest ogromna rozbieżność w cenach kursów na prawo jazdy. Za teoretycznie ten sam kurs na kategorię B kursant może zapłacić od 700 do 1500 zł! W praktyce często okazuje się, że jakość tego tańszego kursu jest adekwatna do jego ceny. Nie jest to oczywiście reguła, bo wiele osób skarży się na jakość nauki nawet w najdroższych szkołach, ale trudno sobie wyobrazić, że szkoła nauki jazdy może zaoferować swoim kursantom to samo za połowę ceny.

Aby zahamować rozwój patologii w szkolnictwie kierowców, przedstawiciele firm zajmujących się prowadzeniem szkół nauki jazdy zaproponowali ustawowe określenie minimalnej ceny za kurs prawa jazdy. Niezależnie od szkoły koszt kształcenia byłby taki sam. Zdaniem Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości minimalna stawka za kurs powinna wynieść 1300 zł. Cena ta uwzględnia koszty m.in. samochodu, paliwa, instruktora, wynajmu sali wykładowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Korek uliczny./ Fot. Fotolia

Jak się dowiedzieliśmy Ministerstwo Infrastruktury wcale nie odrzuca tego pomysłu także inicjatywa ta może się udać. Pytanie tylko czy zabieg ten faktycznie poprawi jakość kształcenia kierowców? W końcu do dnia dzisiejszego nie doczekaliśmy się internetowego systemu, w którym kursanci mieli oceniać jakość swojej szkoły nauki jazdy. Poprzedni rząd zwlekał z jego wprowadzeniem choć pomysł był bardzo chwalony. Jakie były powody zwlekania z jego wdrożeniem? Trudno powiedzieć, ale zawsze można zrzucić winę na brak funduszy. Tylko jak ma być lepiej, skoro nic się zmienia? Czy nowa władza zmieni coś w tej sprawie? Czy pomysł ten faktycznie uzdrowi rynek szkół nauki jazdy? A może spowoduje tylko gwałtowny wzrost cen kursów? Zobaczymy!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA