REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cena kursu na prawo jazdy będzie ustalona z urzędu?

kurs prawa jazdy
kurs prawa jazdy
DGP

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie cenę kursu na prawo jazdy ustala wolny rynek. Choć koszty kursów są dzięki temu niskie, to jednak ma to swoje konsekwencje, w tym. m.in. spadek jakości kształcenia. Właśnie dlatego pojawił się pomysł aby ustalić odgórnie, z urzędu cenę za kurs nauki jazdy. Co ciekawe pomysł nie wyszedł ze strony rządu a przedsiębiorców!

Ceny kursów na prawo jazdy z urzędu?

Temat kursów na prawo jazdy, ich skuteczności i zakresu nauczania wraca za każdym razem, gdy na polskich drogach dochodzi do większej tragedii lub gdy wejść mają w życie nowe przepisy dotyczące nabywania uprawnień do kierowania pojazdami. Od lat spotkać się można bowiem z opinią, że instruktorzy w szkołach nauki jazdy przygotowują kursantów głównie do zdania egzaminu, a nie do jazdy w realnym ruchu drogowym. Choć osobiście uważam, że tego typu stwierdzenia są mocno przesadzone, to trudno się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że jakość kształcenia kierowców w polskich szkołach nauki jazdy mogłaby być wyższa.

REKLAMA

Zobacz też: Prawo jazdy na auto z automatyczną skrzynią biegów – jak to wygląda?

Opinie o szkołach nauki jazdy są mocno zróżnicowane. Wiele osób skarży się na zbyt stresującą atmosferę w nich panującą, inni natomiast chwalą sobie ostrą „rękę” instruktorów. Prawdziwe problemy pojawiają się wtedy, gdy instruktorzy zaczynają „kombinować” z czasem nauki swoich instruktorów. Wykorzystują go do realizacji swoich obowiązków codziennych (przewożenie mebli, załatwianie spraw urzędowych, zakupy…), a nie na naukę swoich podopiecznych. Co więcej, nie brakuje opinii, że niektóre szkoły celowo wytyczają trasy przejazdów tak, aby kursant większą ich część spędził w korku, z jednej strony ograniczając zużycie paliwa (w jednostce czasu) a z drugiej, zmuszając go do wzięcia dodatkowych jazd doszkalających. Celem jest oczywiście zwiększenie przychodów i ograniczenie kosztów prowadzenia działalności tak, aby móc lepiej rywalizować z konkurencją na rynku.

Nauka jazdy Fot. Fotolia

Kursy nauki jazdy mają mieć ustaloną cenę minimalną Fot. Fotolia

Efektem tego jest ogromna rozbieżność w cenach kursów na prawo jazdy. Za teoretycznie ten sam kurs na kategorię B kursant może zapłacić od 700 do 1500 zł! W praktyce często okazuje się, że jakość tego tańszego kursu jest adekwatna do jego ceny. Nie jest to oczywiście reguła, bo wiele osób skarży się na jakość nauki nawet w najdroższych szkołach, ale trudno sobie wyobrazić, że szkoła nauki jazdy może zaoferować swoim kursantom to samo za połowę ceny.

Aby zahamować rozwój patologii w szkolnictwie kierowców, przedstawiciele firm zajmujących się prowadzeniem szkół nauki jazdy zaproponowali ustawowe określenie minimalnej ceny za kurs prawa jazdy. Niezależnie od szkoły koszt kształcenia byłby taki sam. Zdaniem Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości minimalna stawka za kurs powinna wynieść 1300 zł. Cena ta uwzględnia koszty m.in. samochodu, paliwa, instruktora, wynajmu sali wykładowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Korek uliczny./ Fot. Fotolia

Jak się dowiedzieliśmy Ministerstwo Infrastruktury wcale nie odrzuca tego pomysłu także inicjatywa ta może się udać. Pytanie tylko czy zabieg ten faktycznie poprawi jakość kształcenia kierowców? W końcu do dnia dzisiejszego nie doczekaliśmy się internetowego systemu, w którym kursanci mieli oceniać jakość swojej szkoły nauki jazdy. Poprzedni rząd zwlekał z jego wprowadzeniem choć pomysł był bardzo chwalony. Jakie były powody zwlekania z jego wdrożeniem? Trudno powiedzieć, ale zawsze można zrzucić winę na brak funduszy. Tylko jak ma być lepiej, skoro nic się zmienia? Czy nowa władza zmieni coś w tej sprawie? Czy pomysł ten faktycznie uzdrowi rynek szkół nauki jazdy? A może spowoduje tylko gwałtowny wzrost cen kursów? Zobaczymy!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA