Czym jest szkolenie podstawowe i dodatkowe?
REKLAMA
REKLAMA
Szkolenie podstawowe
REKLAMA
Szkolenie to musi obyć każdy, kto chce uzyskać prawo jazdy. W przypadku ubiegania się o prawo jazdy kategorii B (czyli na samochód), składa się on z 30 godzin teoretycznych i 30 godzin praktycznych. Wiele szkół jazdy oferuje kursy przyspieszone (np. teoria w weekend, w tydzień) albo rozszerzone (np. o 10 godzin praktycznych więcej). Na część praktyczną naszego szkolenia musimy przeznaczyć co najmniej 13 dni , choć często ze względu na różne inne zajęcia, musimy poświęcić na nią nieco więcej czasu.
Po odbyciu szkolenia podstawowego i zaliczeniu egzaminu wewnętrznego w szkole jazdy, otrzymamy zaświadczenie o ukończeniu kursu. Jest to dokument, który jest niezbędny do zapisania się na egzamin państwowy.
Zobacz: W jakim przypadku egzaminator przerwie egzamin na prawo jazdy?
Szkolenie dodatkowe
Szkolenie dodatkowe podobnie jak podstawowe również jest obowiązkowe. Z tymże nie dotyczy wszystkich ubiegających się o prawo jazdy. W szkoleniu dodatkowym wezmą udział tylko te osoby, które trzykrotnie nie zdały części teoretycznej lub praktycznej egzaminu państwowego na prawo jazdy.
Pamiętaj, że egzamin teoretyczny jest ważny tylko przez 6 miesięcy!
Osoba, która po raz trzeci (z rzędu!) nie zdała egzaminu teoretycznego, jest obowiązana odbyć 10-godzinne szkolenie z tego zakresu. W przypadku egzaminu teoretycznego – 5 godzin jazd.
Osoba X przystąpiła do egzaminu teoretycznego i ukończyła go wynikiem pozytywnym. Od tego czasu biegnie 6-miesięczny termin ważności tego egzaminu.
Jeżeli w ciągu tego czasu podejdzie do egzaminu praktycznego dwukrotnie, a następnie będzie musiała kolejny raz przystąpić do egzaminu teoretycznego z racji upływu terminu, to podejścia do egzaminu praktycznego będą liczyły się od nowa.
Szkolenie uzupełniające
Szkolenie uzupełniające przeprowadzane jest na wniosek osoby szkolonej, w zakresie ustalonym przez nią z kierownikiem ośrodka szkolenia kierowców. Jest to szkolenie przeznaczone dla osób, które ukończyły kurs podstawowy lub dodatkowy i nie przystąpiły do egzaminu państwowego lub go nie zdały (np. dodatkowe godziny jazd z instruktorem).
Zobacz serwis: Prawo jazdy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.