REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekroczony limit punktów karnych według nowych zasad

Prawo jazdy. Fot. Fotolia
Prawo jazdy. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2017 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące szkoleń dla kierowców i sposobu nabywania uprawnień do kierowania pojazdami. Inaczej też będzie wyglądać procedura utraty a potem ewentualnego odzyskania uprawnień.

Likwidacja punktów karnych tylko do końca roku

Jazda samochodem to dla większości z nas ogromna przyjemność i wygoda. Zdarza się jednak, że przez nadmierny pośpiech lub roztargnienie kierowcy przestają respektować przepisy ruchu drogowego. W rezultacie o utratę prawa jazdy nietrudno. W myśl obowiązujących do końca 2016 roku przepisów kierowca, który ma prawo jazdy powyżej 1 roku może zebrać maksymalnie 24 punkty karne (w ciągu roku). Jeśli przekroczy ten limit będzie musiał ponownie zdać egzamin na prawo jazdy. Pewną furtką ratunkową dla kierowców jest możliwość odbycia 6 godzinnego szkolenia w WORD, redukującego 6 punktów karnych (można z niego skorzystać raz na 6 miesięcy).

REKLAMA

Przekroczony limit punktów karnych po nowym roku

Od 1 stycznia 2017 roku system odbierania i przywracania uprawnień kierowcom zostanie istotnie zmodyfikowany. Kierowca, który przekroczy dopuszczalny limit punktów karnych zostanie automatycznie skierowany na kurs reedukacyjny WORD, likwidujący wszystkiego jego punkty karne. Będzie kosztował on ok. 500 zł i trwał 4 dni. Kierowca będzie mógł go zrobić w terminie do 6 tygodni, uzupełniając go badania psychologicznymi (płatnymi).

Zobacz też: Odebrania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h

Po odbyciu kursu w WORD konto punktowe kierowcy zostanie w pełni wyzerowane. Nie oznacza to jednak, że jego przewinienia ujdą mu na sucho. Jeśli w przeciągu następnych 5 lat ponownie zbierze ponad 24 punkty karne, wtedy straci swoje prawo jazdy. Co gorsza, będzie traktowany jak osoba, która nie posiadała wcześniej uprawnień. Oznacza to, że będzie musiał zapisać od nowa na kurs nauki jazdy, odbyć szkolenia praktyczne i teoretyczne, zdać egzaminy wewnętrzne, a potem państwowe w WORD. Co więcej, będzie on objęty okresem próbnym dla kierowców przez co przez pierwsze 2 lata po ponownym zdobyciu uprawnień, będzie musiał stosować się m.in. do bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących prędkości.

Zobacz też: Okres próbny dla kierowców – część przepisów już obowiązuje!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany w przepisach dotyczących nabywania uprawnień dla kierowców na pierwszy rzut wydawały się raczej przychylne kierowcom. W rezultacie przekroczenie dopuszczalnego limitu punktów karnych będzie dużo poważniejsze w skutkach. O ile pierwszy taki wybryk kierowcy będzie jeszcze dość łagodny dla niego w skutkach, o tyle kolejny może istotnie skomplikować mu jego życie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

REKLAMA

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

REKLAMA

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA