REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co różni kredyt samochodowy od leasingu?

Co różni kredyt samochodowy od leasingu?
Co różni kredyt samochodowy od leasingu?

REKLAMA

REKLAMA

Wielu przedsiębiorców korzysta z dodatkowego finansowania, aby powiększyć park maszynowy lub też rozbudować flotę samochodową o kolejne pojazdy pomagające w prowadzeniu działalności gospodarczej. Najczęściej wykorzystywanymi produktami są zatem kredyty bankowe oraz leasing (operacyjny lub finansowy, w zależności od potrzeb przedsiębiorcy). Oba rodzaje finansowania znacząco się różnią, chociaż ich oprocentowanie może być bardzo zbliżone.

Kredyt na zakup środka transportu

Przez wiele lat banki decydowały się na finansowanie jedynie nowych środków transportu, obecnie kredytują zakup także samochodów używanych, których wiek nie przekracza wieku ustalonego przez bank. Aby wnioskować o kredyt przedsiębiorca musi przedstawić szereg dokumentów, które pozwolą na zbadanie jego zdolności kredytowej. Jednak znacząco to ogranicza dostępność kredytów bankowych dla firm, które dopiero rozpoczynają działalność. Zwykle takie firmy albo nie otrzymują kredytu, albo muszą ustanowić dodatkowe zabezpieczenie. Zakup samochodu na kredyt jest opłacalny w przypadku nabycia pojazdu używanego od osoby fizycznej. Ten sposób finansowania pozwala na odliczenie odsetek od raty spłacanego kredytu poprzez wpisanie ich do kosztów uzyskania przychodu, umożliwia również dokonywanie odpisów z tytułu amortyzacji (zakupiony pojazd staje się środkiem trwałym). Umowa kredytu zawierana jest na konkretny okres, jednak w czasie jej trwania przedsiębiorca ma pełną dowolność w zakresie użytkowania czy serwisowania kredytowanego pojazdu.

REKLAMA

Więcej informacji na temat leasingu znajdziesz tutaj

Leasing na zakup środka transportu

Na polskim rynku wszelkie pojazdy można finansować korzystając z leasingu operacyjnego lub finansowego. W zależności od rodzaju leasingu przedsiębiorca ma prawo do dokonywania różnych odpisów. Leasing operacyjny pozwala przedsiębiorcy na wpisanie w koszty uzyskania przychodu wysokości całej raty leasingu, z kolei leasing finansowy pozwala na wpisanie w koszty jedynie odsetek od umowy leasingu, dodatkowo przedsiębiorca może dokonywać odpisów amortyzacyjnych leasingowanego pojazdu. Oprocentowanie leasingu w skali roku jest zbliżone do oprocentowania kredytu na zakup pojazdu, jednak leasing jest bardziej opłacalny dla przedsiębiorcy z podatkowego punktu widzenia. Umowa leasingu obowiązuje leasingobiorcę i leasingodawcę przez wskazany okres, przy czym po zakończeniu trwania umowy przedsiębiorca może wykupić leasingowany pojazd korzystając z prawa pierwokupu. Zawarcie umowy leasingu nie ma wpływu na zdolność kredytową przedsiębiorcy. Przy umowie leasingu należy pamiętać, że leasingodawca może wskazać ubezpieczyciela, u którego należy wykupić kompletny pakiet ubezpieczeń, obejmujący AC, OC i NNW, natomiast leasingowany pojazd musi być serwisowany jedynie w autoryzowanych serwisach.

Leasing konsumencki

O ile z kredytów na zakup samochodu mogą korzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci indywidualni, o tyle tradycyjny leasing dla klientów indywidualnych nie był dostępny. Zmieniło się to wraz z wprowadzeniem pojęcia leasingu konsumenckiego. Ten rodzaj finansowania jest przeznaczony dla osób o niskiej zdolności kredytowej, które nie uzyskałyby tradycyjnego kredytu bankowego. Leasing konsumencki umożliwia korzystanie z pojazdu, przy czym jego właścicielem przez cały okres trwania umowy leasingu jest leasingodawca.

Gdzie szukać dobrych ofert leasingu

Jeśli nie wiemy, czy zdecydować się na leasing operacyjny czy finansowy, a może w ogóle lepszym rozwiązaniem będzie zakup środka transportu przez właściciela firmy z wykorzystaniem leasingu konsumenckiego, wówczas warto odwiedzić stronę cls.pl. Firma CLS posiada różne rodzaje finansowania, dopasowane do branży, w jakiej działa dane przedsiębiorstwo. W oddzielnej kategorii produktowej zgromadzone zostały oferty leasingu, przeznaczone dla kadry menadżerskiej czy klientów indywidualnych, którzy również mogą korzystać z leasingu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Materiał firmy CLS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

REKLAMA

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

REKLAMA

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

REKLAMA