REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co różni kredyt samochodowy od leasingu?

Co różni kredyt samochodowy od leasingu?
Co różni kredyt samochodowy od leasingu?

REKLAMA

REKLAMA

Wielu przedsiębiorców korzysta z dodatkowego finansowania, aby powiększyć park maszynowy lub też rozbudować flotę samochodową o kolejne pojazdy pomagające w prowadzeniu działalności gospodarczej. Najczęściej wykorzystywanymi produktami są zatem kredyty bankowe oraz leasing (operacyjny lub finansowy, w zależności od potrzeb przedsiębiorcy). Oba rodzaje finansowania znacząco się różnią, chociaż ich oprocentowanie może być bardzo zbliżone.

Kredyt na zakup środka transportu

Przez wiele lat banki decydowały się na finansowanie jedynie nowych środków transportu, obecnie kredytują zakup także samochodów używanych, których wiek nie przekracza wieku ustalonego przez bank. Aby wnioskować o kredyt przedsiębiorca musi przedstawić szereg dokumentów, które pozwolą na zbadanie jego zdolności kredytowej. Jednak znacząco to ogranicza dostępność kredytów bankowych dla firm, które dopiero rozpoczynają działalność. Zwykle takie firmy albo nie otrzymują kredytu, albo muszą ustanowić dodatkowe zabezpieczenie. Zakup samochodu na kredyt jest opłacalny w przypadku nabycia pojazdu używanego od osoby fizycznej. Ten sposób finansowania pozwala na odliczenie odsetek od raty spłacanego kredytu poprzez wpisanie ich do kosztów uzyskania przychodu, umożliwia również dokonywanie odpisów z tytułu amortyzacji (zakupiony pojazd staje się środkiem trwałym). Umowa kredytu zawierana jest na konkretny okres, jednak w czasie jej trwania przedsiębiorca ma pełną dowolność w zakresie użytkowania czy serwisowania kredytowanego pojazdu.

REKLAMA

Więcej informacji na temat leasingu znajdziesz tutaj

Leasing na zakup środka transportu

Na polskim rynku wszelkie pojazdy można finansować korzystając z leasingu operacyjnego lub finansowego. W zależności od rodzaju leasingu przedsiębiorca ma prawo do dokonywania różnych odpisów. Leasing operacyjny pozwala przedsiębiorcy na wpisanie w koszty uzyskania przychodu wysokości całej raty leasingu, z kolei leasing finansowy pozwala na wpisanie w koszty jedynie odsetek od umowy leasingu, dodatkowo przedsiębiorca może dokonywać odpisów amortyzacyjnych leasingowanego pojazdu. Oprocentowanie leasingu w skali roku jest zbliżone do oprocentowania kredytu na zakup pojazdu, jednak leasing jest bardziej opłacalny dla przedsiębiorcy z podatkowego punktu widzenia. Umowa leasingu obowiązuje leasingobiorcę i leasingodawcę przez wskazany okres, przy czym po zakończeniu trwania umowy przedsiębiorca może wykupić leasingowany pojazd korzystając z prawa pierwokupu. Zawarcie umowy leasingu nie ma wpływu na zdolność kredytową przedsiębiorcy. Przy umowie leasingu należy pamiętać, że leasingodawca może wskazać ubezpieczyciela, u którego należy wykupić kompletny pakiet ubezpieczeń, obejmujący AC, OC i NNW, natomiast leasingowany pojazd musi być serwisowany jedynie w autoryzowanych serwisach.

Leasing konsumencki

O ile z kredytów na zakup samochodu mogą korzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci indywidualni, o tyle tradycyjny leasing dla klientów indywidualnych nie był dostępny. Zmieniło się to wraz z wprowadzeniem pojęcia leasingu konsumenckiego. Ten rodzaj finansowania jest przeznaczony dla osób o niskiej zdolności kredytowej, które nie uzyskałyby tradycyjnego kredytu bankowego. Leasing konsumencki umożliwia korzystanie z pojazdu, przy czym jego właścicielem przez cały okres trwania umowy leasingu jest leasingodawca.

Gdzie szukać dobrych ofert leasingu

Jeśli nie wiemy, czy zdecydować się na leasing operacyjny czy finansowy, a może w ogóle lepszym rozwiązaniem będzie zakup środka transportu przez właściciela firmy z wykorzystaniem leasingu konsumenckiego, wówczas warto odwiedzić stronę cls.pl. Firma CLS posiada różne rodzaje finansowania, dopasowane do branży, w jakiej działa dane przedsiębiorstwo. W oddzielnej kategorii produktowej zgromadzone zostały oferty leasingu, przeznaczone dla kadry menadżerskiej czy klientów indywidualnych, którzy również mogą korzystać z leasingu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Materiał firmy CLS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

REKLAMA

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

REKLAMA