REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochód wynajmowany – obowiązki dokumentacyjne

Jeżeli przedsiębiorca ponosi koszty wykorzystywania wynajmowanych samochodów osobowych (w rozumieniu art. 4a pkt 9a ustawy o podatku dochodowym od  osób prawych - dalej jako ustawa o PDOP), to ciążą na nim odpowiednie obowiązki dokumentacyjne na gruncie tej ustawy.
Jeżeli przedsiębiorca ponosi koszty wykorzystywania wynajmowanych samochodów osobowych (w rozumieniu art. 4a pkt 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawych - dalej jako ustawa o PDOP), to ciążą na nim odpowiednie obowiązki dokumentacyjne na gruncie tej ustawy.
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli przedsiębiorca ponosi koszty wykorzystywania wynajmowanych samochodów osobowych (w rozumieniu art. 4a pkt 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawych - dalej jako ustawa o PDOP), to ciążą na nim odpowiednie obowiązki dokumentacyjne na gruncie tej ustawy.

Jeżeli przedsiębiorca ponosi koszty wykorzystywania wynajmowanych samochodów osobowych (w rozumieniu art. 4a pkt 9a ustawy o podatku dochodowym od  osób prawych - dalej jako ustawa o PDOP), to ciążą na nim odpowiednie obowiązki dokumentacyjne na gruncie tej ustawy. Przedsiębiorca może bowiem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość wydatków związanych z użytkowaniem tychże samochodów, z uwzględnieniem jednak limitu wynikającego z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o PDOP. Zgodnie bowiem z tym przepisem, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków (...) z tytułu kosztów używania, dla potrzeb działalności gospodarczej, samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.

REKLAMA

Zobacz też: Leasing auta a montaż instalacji LPG

W celu więc ustalenia opisywanego powyżej limitu, niezbędne jest prowadzenie przez podatnika ewidencji przebiegu pojazdu, o której mowa wa art. 16 ust. 5 ustawy o PDOP. Zgodnie z tym przepisem, przebieg pojazdu, o którym mowa w ust. 1 pkt 30 i 51, powinien być, z wyłączeniem ryczałtu pieniężnego, udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu, potwierdzonej przez podatnika na koniec każdego miesiąca. Ewidencja przebiegu pojazdu powinna zawierać co najmniej następujące dane: nazwisko, imię i adres zamieszkania osoby używającej pojazdu, numer rejestracyjny pojazdu i pojemność silnika, kolejny numer wpisu, datę i cel wyjazdu, opis trasy (skąd - dokąd), liczbę faktycznie przejechanych kilometrów, stawkę za jeden kilometr przebiegu, kwotę wynikającą z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu oraz podpis podatnika (pracodawcy) i jego dane. W razie braku tej ewidencji, wydatki z tytułu używania samochodów nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Zobacz też: Najem samochodu to rozwiązanie dla młodych firm?

Ewidencja przebiegu pojazdu powinna zawierać co najmniej następujące dane:

  • nazwisko, imię i adres zamieszkania osoby używającej pojazdu,
  • numer rejestracyjny pojazdu i pojemność silnika,
  • kolejny numer wpisu,
  • datę i cel wyjazdu,
  • opis trasy (skąd - dokąd),
  • liczbę faktycznie przejechanych kilometrów,
  • stawkę za jeden kilometr przebiegu,
  • kwotę wynikającą z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu,
  • podpis podatnika (pracodawcy) i jego dane.

Zobacz też: Wynająć samochód, czy kupić na własność?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeżeli ewidencja przebiegu pojazdu nie zawiera wszystkich danych wymienionych w art. 16 ust. 5 ustawy o PDOP, organ podatkowy może zakwestionować zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wartości wynikających z omawianych ewidencji. Posiadanie ewidencji niekompletnej może być bowiem uznane za nieposiadanie ewidencji w ogóle.

Jednocześnie jednak same opłaty za wynajem mogą w całości stanowić koszt uzyskania przychodów poza limitem wynikającym z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o PDOP (nawet, jeśli podatnik nie prowadziłby ewidencji przebiegu pojazdu w ogóle). Pomimo bowiem, że wśród organów podatkowych do niedawna dominowało stanowisko, zgodnie z którym koszty takie należy rozliczać uwzględniając limit tzw. kilometrówki (np.: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 listopada 2012 r. znak IPPB3/423-652/12-2/GJ) , nie zyskało ono akceptacji w orzecznictwie sądów administracyjnych. Sądy wskazywały, iż czynsz najmu samochodów nie mieści się w pojęciu kosztów eksploatacyjnych pojazdu, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o PDOP. Z uwagi na występujące w tym zakresie kontrowersje, Minister Finansów wydał interpretację ogólną, wskazując, że czynsz najmu należy rozliczać poza limitem tzw. kilometrówki (interpretacja ogólna z 8.11.2013 r., znak DD2/033/55/MWJ/13/RD-111005). W efekcie, czynsz najmu może w całości stanowić koszt uzyskania przychodów na zasadach ogólnych (tj. po wykazaniu związku z przychodem). W zakresie objętym limitem wynikającym z art. 16 ust. 1 pkt. 51 pozostają więc koszty paliwa i inne wydatki bezpośrednio związane z używaniem samochodu wynajętego (np. okresowe przeglądy, wydatki na materiały eksploatacyjne itp.).

Tekst: Grzegorz Wachołek, ECDDP Spółka Doradztwa Podatkowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

REKLAMA

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.

REKLAMA