REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Technika jazdy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jazda samochodem w nocy - Szkoły Auto ŠKODA

Nocna jazda wiąże się z wyraźnym ograniczeniem widoczności a przez to wydłużeniem czasu reakcji kierowcy na potencjalne niebezpieczeństwo. Oto kilka porad od instruktorów Szkoły Auto SKODA, które pomogą zwiększyć bezpieczeństwo w trakcie nocnej jazdy.

Kiedy można używać świateł awaryjnych?

Kiedy można włączyć światła awaryjnie? Czy za ich nadużywanie można otrzymać mandat?

Jak zachować się na drodze podczas mgły?

Podróżującą we mgle, możemy spodziewać się wielu nieprzewidzianych sytuacji na drodze. Podpowiemy krótko w jaki sposób radzić sobie na drodze podczas mgły.

Zmniejszenie dopuszczalnej prędkości w mieście do 30 km/h

Coraz częściej słyszy się o ograniczeniu maksymalnej prędkości w miastach do 30 km/h. Czy ma to sens? Jakie jest Wasze zdanie w tym temacie drodzy czytelnicy?

REKLAMA

Jak bezpiecznie holować samochód?

Każdy podróżujący samochodem musi być przygotowany na ewentualność awarii. Poradzimy Wam, jak bezpiecznie holować samochód, gdy nie da się go naprawić na miejscu.

Jazda we mgle - użyteczne wskazówki

Mgła w sposób zdecydowany ogranicza widoczność na drodze. Co robić gdy znajdziemy się na obszarze jej występowania?

Kiedy nie warto wrzucać na luz?

Wrzucanie biegu jałowego w czasie jazdy, czyli tzw. luzu, nie zawsze przynosi wymierne korzyści. Co więcej, może wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo jazdy.

Technika jazdy podczas przymrozków

Kierowcy poruszający się samochodami jesienią powinni być wyczuleni na możliwość wystąpienia poślizgu na drodze. Pułapką dla prowadzących są przymrozki, ostre słońce i zalegające na drodze mokre liście.

REKLAMA

Poranne przymrozki - technika jazdy autem

Jesienią wyraźnemu pogorszeniu ulegają warunki do podróżowania autem. Przygruntowe przymrozki czy zalegające na drodze liście zmniejszają przyczepność auta do drogi. Jak radzić sobie w takich warunkach za kierownicą samochodu?

Ciąża a zapinanie pasów bezpieczeństwa

Prowadzenie auta czy nawet podróżowanie nim w ciąży rodzi pewne wątpliwości na temat zapinania pasów bezpieczeństwa. Czy czynność ta nie zagraża kobiecie, a przede wszystkim jej dziecku?

Kierunkowskazy, jak używać?

Niemal co piąty polski kierowca nie ma nawyku używania kierunkowskazów. Tę przerażającą statystykę przytaczają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Kiedy i jak powinno się używać kierunkowskazów?

Jasienią za kierownicą

Jesienią odnotowuje się najwięcej dni deszczowych w porównaniu do innych pór roku. Pada mniej intensywnie niż latem, ale za to zdecydowanie częściej. Kierowcy muszą dostosować sposób prowadzenia samochodu do tych bardziej niebezpiecznych warunków jazdy.

Co wpływa na komfort kierowcy?

Porządek w kabinie, poprawność działania np. wycieraczek i... prawidłowo ustawiony fotel. To tylko niektóre z istotnych punktów, które wpływają na komfort prowadzącego samochód kierowcy.

10 najważniejszych zasad ekologicznej jazdy

Świadomy kierowca, który jeździ zgodnie z zasadami tzw. ecodrivingu może zmniejszyć spalanie nawet o 20 proc. Jak to zrobić? Stosując się do porad, które znajdują się w przygotowanym przez nas poradniku.

Jak jeździć jesienią?

Najcieplejsza pora roku dobiegła końca. Przyszła złota, piękna jesień a wraz z nią zmiany warunków atmosferycznych na drogach. Powinniśmy teraz pamiętać nie tylko o cieplejszym stroju ale również o naszych samochodach, które potrzebują odrobiny uwagi wraz ze zmieniającą się porą roku.

Podróż autem jesienią - kilka wskazówek

Jesień to okres, którym ma miejsce najwięcej wypadków na polskich drogach. Gęste mgły, opady deszczu czy zalegające na drodze liście drzew stanowią czynniki zwiększające ryzyko wypadku na drodze. Ale czy to wszystko co może nas zaskoczyć prowadząc auto?

Holowanie pojazdu - prędkość, rodzaj holu i zakazy

Wiedza na temat holowania auta przyda się każdemu kierowcy. Oto garść najważniejszych wskazówek na ten temat.

Szkolenia z Ecodrivingu - czy to się opłaca?

Na rynku działa sporo firm, które oferują szkolenia z tzw. ecodrivingu, ale głównie jest to oferta skierowana dla prowadzących samochody osobowe. Tymczasem w ramach kampanii Green Drive takie szkolenie mogą przejść za darmo kierowcy ciężarówek.

Zderzenie z dzikim zwięrzęciem - co robić?

Kolizja z łosiem czy sarną ma najczęściej poważne skutki. Uszkodzone auto to najmniejszy problem. Wiele osób przypłaca życiem spotkanie ze zwierzęciem na drodze. Zobacz co zrobić gdy dojdzie do takiej sytuacji!

Pasy bezpieczeństwa - czy warto je zapinać?

Jazda bez pasów grozi mandatem i zwiększa ryzko poważnych obrażeń w trakcie niewielkiej kolizji auta czy nawet gwałtownego hamowania. Dlaczego warto zapinać pasy bezpieczeństwa?

Stres za kierownicą - konsekwencje i skutki

Pod wpływem stresu wielu kierowców zachowuje się w sposób nieracjonalny i po prostu niebezpieczny. Zobacz dlaczego zestresowany kierowca to kiepski kierowca.

Zasady jazdy po mieście

Jazda w ruchu miejskim to nie lada wyzwanie dla każdego mieszkańca dużej aglomeracji. Zwłaszcza jesienią i zimą, gdy warunki pogodowe znacznie utrudniają widoczność, łatwo o stłuczkę lub potrącenie pieszego. Przedstawiamy kilka zasad bezpiecznej jazdy po mieście.

Jak podróżować z przyczepą?

Holowanie przyczepy kempingowej wymaga wprawy i wyobraźni. Poza tym niezbędne są także odpowiednie kwalifikacje. Zobacz o czym należy pamiętać chcąc wybrać się na wakacje czy weekend z przyczepą kempingową.

Niezapięte pasy pasażerów - konsekwecje

Niezapięte pasy narażają na śmierć nie tylko osobę, która je zignorowała ale także innych pasażerów auta. Zobacz dlaczego warto zapinać pasy bezpieczeństwa.

Wyprzedzanie samochodem

Kiedy wolno, a kiedy nie wolno wyprzedzać innych pojazdów, gdy prowadzimy samochód? Jakie są obowiązki kierowcy pojazdu wyprzedzanego?

Hamowanie silnikiem – zjeżdżanie ze wzniesień

Hamowanie silnikiem poprawia efektywność wytracania prędkości pojazdu oraz zmniejsza zużycie paliwa. Zobacz jak wykonać ten manewr poprawnie.

Co nie sprzyja koncentracji kierowcy?

Koncentracja kierowcy ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Podpowiadamy, co w samochodzie koncentrację kierowcy obniża, a co sprzyja jej utrzymaniu?

Ekspert ITS o bezpieczeństwie jazdy autem z kierownicą po prawej stronie

Auto z kierownicą po prawej stronie w powszechnej opinii negatywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy w krajach o ruchu prawostronnym. Zobacz jakie jest zdanie na ten temat ekspertów z Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie.

Wiek kierowcy a jego sprawność za kierownicą

Nie od dziś wiadomo, że wraz z wiekiem człowiek traci pewne umiejętności, bądź wyraźnie się one u niego obniżają. Czy zatem podeszły wiek kierowcy zwiększa ryzyko spowodowania przez niego wypadku na drodze?

Sierpień miesiącem bez alkoholu - pamiętaj o tym kierowco!

Sierpień, z uwagi na liczne ważne święta narodowe oraz kościelne, uważany jest za miesiąc, w którym Polacy powinni unikać spożywania alkoholu. Jakie kary grożą kierowcom za jazdę po alkoholu? Ile osób ginie każdego roku przez głupotę bądź lekkomyślność pijanych osób?

Wypadki drogowe z udziałem dzieci - bezmyślność rodziców

Najmłodsi pasażerowie pojazdów padają ofiarami wypadków tak, jak dorośli. Z uwagi na ich młody wiek są jednak bardziej narażone na poważne obrażenia, a w konsekwencji także śmierć. Co jest największym zagrożeniem dla maluchów w pojazdach? Bezmyślność dorosłych.

Wypadki motocyklistów - wina nie leży po ich stronie!

93 % wypadków, w których ginie lub zostaje ranny motocyklista spowodowanych jest przez kierowców samochodów osobowych i ciężarowych. Czy naprawdę tak trudno jest dostrzec motocyklistę na drodze?

Jazda w kontrolowanym poślizgu - techniki cz. II

Przedstawiamy kolejne trzy techniki wprowadzania samochodu w kontrolowany poślizg.

Jazda w kontrolowanym poślizgu - techniki cz. I

Jazda w poślizgu samochodem, o ile jest on przez nas kontrolowany, jest źródłem sporej frajdy i satysfakcji. Podpowiadamy najbardziej znane techniki wprowadzania auta kontrolowany poślizg.

Wyprzedzanie - jak wykonać je poprawnie?

Wyprzedzanie to jeden z najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych manewrów do wykonania na drodze. Jak wykonać go w sposób sprawny i bezpieczny?

Prędkość – jak szacują ją media?

Zapewne niejednokrotnie spotkaliście się z sytuacją, w której prezenter telewizyjny próbuje oszacować prędkość z jaką poruszał się pojazd w chwili wypadku. Skąd on to wie? W jaki sposób niektórzy dziennikarze tak szybko ustalają właściwe wartości?

Jak wyjechać samochodem z piasku?

Latem, często zjeżdżamy samochodami z asfaltowych dróg i podążamy gruntowymi ścieżkami. Łatwo wtedy o ugrzęźnięcie. Jak wyjechać samochodem z grząskiego piasku?

Wyprzedzanie "pod górkę" - konsekwencje

Wyprzedzanie aut przed wzniesieniem to kompletny brak rozsądku oraz skrajne narażanie innych osób na śmierć bądź kalectwo. Co za to grozi? Czemu dochodzi do tego typu zdarzeń?

Podróż autostradą - sposoby na uniknięcie mandatu

Autostrady w Polsce to temat dość świeży, dlatego warto wiedzieć jak zachować się na autostradzie, aby nie otrzymać kilkuset złotowego mandatu.

Kobieta za kierownicą - jak odnajduje drogę?

Problem z odnalezieniem właściwiej drogi jest u kobiet zjawiskiem powszechnym. Nawet agresywni za kierownicą mężczyźni są wyjątkowo wyrozumiali widząc szukającą drogi przedstawicielkę płci pięknej. Skąd biorą się kłopoty kobiet z orientacją w przestrzeni?

Kierowca, pieszy, motocyklista - kto jest najczęstszym sprawcą wypadków drogowych?

Liczba wypadków drogowych w Polsce co roku sukcesywnie spada. Nadal jest ona za wysoka. Kto najczęściej jest sprawcą wypadków drogowych w naszym kraju?

Ślepy zakręt - co to jest?

Na polskich drogach roi się od tzw. ślepych zakrętów. Co to znaczy, że zakręt jest ślepy oraz jak najbezpieczniej taki zakręt przejechać?

Martwe pole – co to takiego? Jak je wyeliminować?

Martwe pole to spory problem, zwłaszcza dla początkujących kierowców. Zobacz na czym on polega oraz jak sobie można z nim poradzić.

Wyprzedzanie ciężarówki - wskazówki

Wyprzedzanie ciężarówki jest manewrem tym trudniejszym, im słabszym silnikiem dysponuje nasz samochód. Podpowiadamy jak wykonać ten manewr sprawnie i bezpiecznie.

Prawidłowe ustawienie lusterek - porady

Aby zwiększyć pole widzenia za kierownicą należy poprawnie ustawić lusterka wsteczne w aucie. Podpowiadamy jak to zrobić!

Od czego zależy długość drogi hamowania?

Długość drogi hamowania zależy od wielu czynników. Do głównych należy oczywiście prędkość pojazdu. Nie jest ona jednak jedynym determinantem długości drogi hamowania. Jakie są główne przyczyny wydłużonej drogi hamowania auta?

Nagła zmiana pogody - jak się zachować za kierownicą?

Nagła zmiana pogody powinna się wiązać z równie szybką zmianą stylu prowadzenia pojazdu przez kierowcę. Uniknie on w ten sposób niepotrzebnego ryzyka i zwiększy swoje bezpieczeństwo na drodze.

Wjazd na rondo - nie zatrzymuj się!

Jak wjeżdżać prawidłowo na rondo? Przede wszystkim płynnie, bez wcześniejszego zatrzymywania pojazdu. Dojeżdżając do ronda warto ograniczyć prędkość i płynnie włączyć się do ruchu. Zatrzymywanie się przed nim jest w wielu przypadkach dowodem świadczącym o bardzo niskich umiejętnościach kierowcy.

Zaśnięcie za kierownicą - Ekspert ITS radzi o jakiej porze dnia lepiej unikać jazdy autem

Zaśnięcie za kierownicą spowodowane zmęczeniem kierowcy to coraz większy problem na polskich drogach. Ekspert z Instytutu Transportu Samochodowego wyjaśni nam co jest przyczyną tego zjawiska i kiedy zachodzi największe zagrożenie nim.

Jak zmniejszyć zużycie paliwa? Cześć II

W drugiej części naszego poradnika przybliżymy kolejne sposoby na ograniczenie zużycia paliwa przez silniki samochodu.

REKLAMA