REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sierpień miesiącem bez alkoholu - pamiętaj o tym kierowco!

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Będąc pijanym, nikomu nie imponujesz. Alkohol prędzej zniszczy Twoje życie niż je ulepszy. fot. Fotolia
Będąc pijanym, nikomu nie imponujesz. Alkohol prędzej zniszczy Twoje życie niż je ulepszy. fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sierpień, z uwagi na liczne ważne święta narodowe oraz kościelne, uważany jest za miesiąc, w którym Polacy powinni unikać spożywania alkoholu. Jakie kary grożą kierowcom za jazdę po alkoholu? Ile osób ginie każdego roku przez głupotę bądź lekkomyślność pijanych osób?

Alkoholizm Polaków

Polska należy do krajów, w których spożycie alkoholu rejestrowanego sięga prawie 14 litrów rocznie na jednego mieszkańca. Wielu z nas chlubi się swoimi „ogromnymi możliwościami” w spożywaniu napojów alkoholowych zapominając, że tego typu umiejętności w powszechnej ocenie są świadectwem słabości. Alkoholizm niszczy rodziny, przyjaźnie czy kariery zawodowe wielu osób w naszym społeczeństwie. Słynne hasło wypisywane niejednokrotnie na polskich murach „Alkohol zagładą Polaków” jest tym bardziej przekonujące, jeśli poddamy analizie statystyki wypadków publikowanych przez policję. To alkohol przyczynia się w dużym stopniu do rodzinnych awantur, nadmiernej agresji, zbrodni popełnianych w chwilowym uniesieniu czy nadmiernej brawury zarówno nad wodą jak i na drogach. Choć główną winowajczynią wypadków na polskich drogach jest nadmierna prędkość, to jazda po spożyciu alkoholu co roku odbiera życie setkom osób.

REKLAMA

Zobacz też: Jak alkohol wpływa na kierowcę?

Wypadki drogowe z udziałem nietrzeźwych kierowców.

W 2012 roku nietrzeźwi uczestnicy ruchu spowodowali 3 407 wypadków (9,2% ogółu), w których zginęło 475 osób (13,3%), a rannych zostało 4 071 osób (8,9%). Najliczniejszą grupę nietrzeźwych sprawców wypadków stanowili kierujący pojazdami. Byli oni sprawcami 2 336 wypadków, w których zginęło 306 osób, a rannych zostało 3 125 osób. W odniesieniu do ogólnej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących, nietrzeźwi stanowili 7,7%.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy - Polska

W polskim prawie wyróżnia się 2 poziomy stężenia alkoholu we krwi, od których zależy odpowiedzialność sprawcy. Jest to tzw. stan po spożyciu alkoholu, który w przypadku kierowania pojazdem jest wykroczeniem oraz stan nietrzeźwości, który w tym samym przypadku jest przestępstwem.

Gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰  to jego stan auta określa się mianem po spożyciu. Jazda autem jest w takim przypadku wykroczeniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli natomiast zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi ponad 0,5 ‰  to kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości, a kierowanie autem jest traktowane jako przestępstwo.

Zobacz też: Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w innych krajach?

Odebranie prawa jazdy

Kara za jazdę po alkoholu, czy to finansowa czy pozbawienia uprawnień do kierowania (na okres od 6 miesięcy do 3 lat), to najlepsze co może spotkać osobę, która decyduje się na jazdę samochodem pod wpływem alkoholu. Oczywiście gros kierowców, których policjanci zatrzymali za jazdę po alkoholu, "wpadło" podczas porannej kontroli drogowej, kilka godzin po zakończeniu wieczornego spożywania napojów alkoholowych. Nie umniejsza to jednak ich winy, bowiem człowiek musi być świadomy, jak długo alkohol rozkłada się w organizmie. Jeśli nie jest w stanie tego oszacować, to jako kierowca, powinien zbadać się przy użyciu alkomatu.

Sierpień - tradycja, kultura, zasady moralne

Sierpień to szczególny miesiąc w polskiej tradycji i kulturze. Nasze społeczeństwo obchodzi w tym okresie  zarówno wiele wiele świąt ważnych dla katolików, którzy stanowią zdecydowaną większość naszego narodu, jak i przede wszystkim rocznic istotnych z punktu widzenia historii Polski. Nawet jeśli nie jesteś gorliwym wyznawcą wiary, ale masz szacunek zarówno wobec historii swojego kraju jak i zasad moralnego postępowania, spróbuj ograniczyć spożycie alkoholu. Na pewno na tym nie stracisz, za to zawsze możesz coś zyskać.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

To już pewne: będą zmiany w cenach za badania techniczne pojazdów. Co czeka kierowców i stacje kontroli pojazdów

Jak informuje resort, jeszcze w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma ona na celu całkowitą rewolucję w opłatach za badania techniczne samochodów i innych pojazdów.

REKLAMA

Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

REKLAMA

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

REKLAMA