Sierpień miesiącem bez alkoholu - pamiętaj o tym kierowco!

REKLAMA
REKLAMA
Alkoholizm Polaków
Polska należy do krajów, w których spożycie alkoholu rejestrowanego sięga prawie 14 litrów rocznie na jednego mieszkańca. Wielu z nas chlubi się swoimi „ogromnymi możliwościami” w spożywaniu napojów alkoholowych zapominając, że tego typu umiejętności w powszechnej ocenie są świadectwem słabości. Alkoholizm niszczy rodziny, przyjaźnie czy kariery zawodowe wielu osób w naszym społeczeństwie. Słynne hasło wypisywane niejednokrotnie na polskich murach „Alkohol zagładą Polaków” jest tym bardziej przekonujące, jeśli poddamy analizie statystyki wypadków publikowanych przez policję. To alkohol przyczynia się w dużym stopniu do rodzinnych awantur, nadmiernej agresji, zbrodni popełnianych w chwilowym uniesieniu czy nadmiernej brawury zarówno nad wodą jak i na drogach. Choć główną winowajczynią wypadków na polskich drogach jest nadmierna prędkość, to jazda po spożyciu alkoholu co roku odbiera życie setkom osób.
REKLAMA
Zobacz też: Jak alkohol wpływa na kierowcę?
Wypadki drogowe z udziałem nietrzeźwych kierowców.
W 2012 roku nietrzeźwi uczestnicy ruchu spowodowali 3 407 wypadków (9,2% ogółu), w których zginęło 475 osób (13,3%), a rannych zostało 4 071 osób (8,9%). Najliczniejszą grupę nietrzeźwych sprawców wypadków stanowili kierujący pojazdami. Byli oni sprawcami 2 336 wypadków, w których zginęło 306 osób, a rannych zostało 3 125 osób. W odniesieniu do ogólnej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących, nietrzeźwi stanowili 7,7%.
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy - Polska
W polskim prawie wyróżnia się 2 poziomy stężenia alkoholu we krwi, od których zależy odpowiedzialność sprawcy. Jest to tzw. stan po spożyciu alkoholu, który w przypadku kierowania pojazdem jest wykroczeniem oraz stan nietrzeźwości, który w tym samym przypadku jest przestępstwem.
Gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ to jego stan auta określa się mianem po spożyciu. Jazda autem jest w takim przypadku wykroczeniem.
Jeśli natomiast zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi ponad 0,5 ‰ to kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości, a kierowanie autem jest traktowane jako przestępstwo.
Zobacz też: Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w innych krajach?
Odebranie prawa jazdy
Kara za jazdę po alkoholu, czy to finansowa czy pozbawienia uprawnień do kierowania (na okres od 6 miesięcy do 3 lat), to najlepsze co może spotkać osobę, która decyduje się na jazdę samochodem pod wpływem alkoholu. Oczywiście gros kierowców, których policjanci zatrzymali za jazdę po alkoholu, "wpadło" podczas porannej kontroli drogowej, kilka godzin po zakończeniu wieczornego spożywania napojów alkoholowych. Nie umniejsza to jednak ich winy, bowiem człowiek musi być świadomy, jak długo alkohol rozkłada się w organizmie. Jeśli nie jest w stanie tego oszacować, to jako kierowca, powinien zbadać się przy użyciu alkomatu.
Sierpień - tradycja, kultura, zasady moralne
Sierpień to szczególny miesiąc w polskiej tradycji i kulturze. Nasze społeczeństwo obchodzi w tym okresie zarówno wiele wiele świąt ważnych dla katolików, którzy stanowią zdecydowaną większość naszego narodu, jak i przede wszystkim rocznic istotnych z punktu widzenia historii Polski. Nawet jeśli nie jesteś gorliwym wyznawcą wiary, ale masz szacunek zarówno wobec historii swojego kraju jak i zasad moralnego postępowania, spróbuj ograniczyć spożycie alkoholu. Na pewno na tym nie stracisz, za to zawsze możesz coś zyskać.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA