REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

10 najważniejszych zasad ekologicznej jazdy

 Green Drive
To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.
Kierowca TIR fot. Newspress
Kierowca TIR fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Świadomy kierowca, który jeździ zgodnie z zasadami tzw. ecodrivingu może zmniejszyć spalanie nawet o 20 proc. Jak to zrobić? Stosując się do porad, które znajdują się w przygotowanym przez nas poradniku.

Jeżdżąc zgodnie z zasadami ecodrivingu jesteśmy w stanie znacznie ograniczyć koszt przejechanie 100 km. Poniżej przedstawiamy dziesięć najważniejszych zasad ekologicznej jazdy:

REKLAMA

1. DOKŁADNIE OBEJRZYJ SWÓJ SAMOCHÓD Z ZEWNĄTRZ
Zadbaj o aerodynamikę pojazdu. Zdejmij wszystkie niepotrzebne osłonki, które zaburzają przepływ powietrza. Zainstaluj spoiler dachowy. Dzięki tego typu zabiegom, możesz oszczędzić od kilku do kilkunastu procent paliwa.

REKLAMA

2. PRZYGOTUJ SAMOCHÓD DO JAZDY
Przed wyruszeniem w trasę starannie przygotuj samochód do jazdy. Sprawdź ciśnienie w oponach, bieżnik, filtr powietrza, poziom oleju, uszczelki, mocowanie naczepy, połączenie przewodów itp. Prawidłowe przygotowanie pojazdu pozwala zmniejszyć spalanie nawet o 10%, zapobiega awariom i zwiększa bezpieczeństwo na drodze.

3. NATYCHMIAST NAPRAWIAJ USTERKI
Kiedy wiesz, że coś zaczyna się psuć, nie czekaj, aż samochód przestanie jechać albo nie będzie chciał zapalić. Naprawiaj natychmiast. Unikniesz „niespodzianek” w trasie i kosztownych napraw. Co prawda, niektóre awarie nie wpływają bezpośrednio na pracę silnika, ale mogą wpłynąć na poziom spalania, lub wysokość mandatu.

Zobacz też: Tempomat a oszczędzanie paliwa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. ZUŻYWAJ TYLE PRĄDU, ILE NAPRAWDĘ CI POTRZEBA
Jeżeli używasz klimatyzacji – nie otwieraj okna. Jak wysiadasz z samochodu - wyłączaj radio. Zastanów się, czy laptop w kabinie jest Ci naprawdę niezbędny, a jeżeli tak, to czy koniecznie cały czas musi się ładować? Każde urządzenie, które pobiera prąd wpływa na zwiększenie zużycia paliwa.

REKLAMA

5. JEDŹ ZE STAŁĄ PRĘDKOŚCIĄ
Jak w szachach – przewiduj kilka ruchów do przodu. Jedź równomiernie i utrzymuj taką odległość od pojazdu przed Tobą, żebyś mógł spokojnie i bezpiecznie reagować na to, co dzieje się na drodze. Częste hamowanie i przyspieszanie ma największy wpływ na wysokość spalania.

6. JEDŹ NA NISKICH OBROTACH
Staraj się przyspieszać w krótkim czasie. Zmieniaj bieg na wyższy najszybciej jak to możliwe. Zapamiętaj – im wyższe obroty, tym większe spalanie. Jadąc na niskich obrotach oszczędzasz paliwo. Zmieniając samą technikę jazdy możesz zmniejszyć spalanie o ok. 8%.

Zobacz też: Jak oszczędnie jeździć ciężarówką?

7.NIE NADUŻYWAJ HAMULCA
Nie dojeżdżaj do przeszkody na drodze (np. do świateł) hamując w ostatnim momencie. Jeśli widzisz, że będziesz musiał się zatrzymać lub zwolnić, zacznij od puszczenia gazu i redukcji biegów. Jeśli Twój samochód ma retarder – używaj go, zwłaszcza na zjazdach „z górki”. Dzięki tym prostym zabiegom wydłużysz żywotność hamulców i ograniczysz spalanie. W żadnym wypadku nie jedź „na luzie”.

8. ZOPTYMALIZUJ WIELKOŚĆ I ROZMIESZCZENIE ŁADUNKU
Wykorzystuj w pełni możliwości ładunkowe, ale pamiętaj, że jazda przeładowanym samochodem jest nie tylko niezgodna z prawem, ale też niebezpieczna i wyniszczająca dla samochodu. Pamiętaj o równomiernym rozmieszczeniu ładunku. Zabezpieczysz w ten sposób naczepę, opony, silnik i wiele innych elementów. Zmniejszysz też spalanie.

9. WYŁĄCZAJ SILNIK, KIEDY TO MOŻLIWE
Stoisz kilka godzin w kolejce do granicy, w korku na autostradzie, na parkingu – wyłącz silnik. Tylko pamiętaj: jedynie, w sytuacjach kiedy jest to bezpieczne.

Zobacz też: Dlaczego nie należy jeździć „na luzie”?

10. PLANUJ TRASĘ PRZEJAZDU
Jadąc, staraj się unikać „godzin szczytu”, remontów, górek i niepewnych dróg. Zaplanuj trasę dokładnie i z głową, a dzięki temu nie tylko zmniejszysz spalanie, ale też skrócisz czas przejazdu i zaoszczędzisz sobie dużo nerwów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA