REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

10 najważniejszych zasad ekologicznej jazdy

 Green Drive
To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.
Kierowca TIR fot. Newspress
Kierowca TIR fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Świadomy kierowca, który jeździ zgodnie z zasadami tzw. ecodrivingu może zmniejszyć spalanie nawet o 20 proc. Jak to zrobić? Stosując się do porad, które znajdują się w przygotowanym przez nas poradniku.

Jeżdżąc zgodnie z zasadami ecodrivingu jesteśmy w stanie znacznie ograniczyć koszt przejechanie 100 km. Poniżej przedstawiamy dziesięć najważniejszych zasad ekologicznej jazdy:

REKLAMA

1. DOKŁADNIE OBEJRZYJ SWÓJ SAMOCHÓD Z ZEWNĄTRZ
Zadbaj o aerodynamikę pojazdu. Zdejmij wszystkie niepotrzebne osłonki, które zaburzają przepływ powietrza. Zainstaluj spoiler dachowy. Dzięki tego typu zabiegom, możesz oszczędzić od kilku do kilkunastu procent paliwa.

REKLAMA

2. PRZYGOTUJ SAMOCHÓD DO JAZDY
Przed wyruszeniem w trasę starannie przygotuj samochód do jazdy. Sprawdź ciśnienie w oponach, bieżnik, filtr powietrza, poziom oleju, uszczelki, mocowanie naczepy, połączenie przewodów itp. Prawidłowe przygotowanie pojazdu pozwala zmniejszyć spalanie nawet o 10%, zapobiega awariom i zwiększa bezpieczeństwo na drodze.

3. NATYCHMIAST NAPRAWIAJ USTERKI
Kiedy wiesz, że coś zaczyna się psuć, nie czekaj, aż samochód przestanie jechać albo nie będzie chciał zapalić. Naprawiaj natychmiast. Unikniesz „niespodzianek” w trasie i kosztownych napraw. Co prawda, niektóre awarie nie wpływają bezpośrednio na pracę silnika, ale mogą wpłynąć na poziom spalania, lub wysokość mandatu.

Zobacz też: Tempomat a oszczędzanie paliwa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. ZUŻYWAJ TYLE PRĄDU, ILE NAPRAWDĘ CI POTRZEBA
Jeżeli używasz klimatyzacji – nie otwieraj okna. Jak wysiadasz z samochodu - wyłączaj radio. Zastanów się, czy laptop w kabinie jest Ci naprawdę niezbędny, a jeżeli tak, to czy koniecznie cały czas musi się ładować? Każde urządzenie, które pobiera prąd wpływa na zwiększenie zużycia paliwa.

REKLAMA

5. JEDŹ ZE STAŁĄ PRĘDKOŚCIĄ
Jak w szachach – przewiduj kilka ruchów do przodu. Jedź równomiernie i utrzymuj taką odległość od pojazdu przed Tobą, żebyś mógł spokojnie i bezpiecznie reagować na to, co dzieje się na drodze. Częste hamowanie i przyspieszanie ma największy wpływ na wysokość spalania.

6. JEDŹ NA NISKICH OBROTACH
Staraj się przyspieszać w krótkim czasie. Zmieniaj bieg na wyższy najszybciej jak to możliwe. Zapamiętaj – im wyższe obroty, tym większe spalanie. Jadąc na niskich obrotach oszczędzasz paliwo. Zmieniając samą technikę jazdy możesz zmniejszyć spalanie o ok. 8%.

Zobacz też: Jak oszczędnie jeździć ciężarówką?

7.NIE NADUŻYWAJ HAMULCA
Nie dojeżdżaj do przeszkody na drodze (np. do świateł) hamując w ostatnim momencie. Jeśli widzisz, że będziesz musiał się zatrzymać lub zwolnić, zacznij od puszczenia gazu i redukcji biegów. Jeśli Twój samochód ma retarder – używaj go, zwłaszcza na zjazdach „z górki”. Dzięki tym prostym zabiegom wydłużysz żywotność hamulców i ograniczysz spalanie. W żadnym wypadku nie jedź „na luzie”.

8. ZOPTYMALIZUJ WIELKOŚĆ I ROZMIESZCZENIE ŁADUNKU
Wykorzystuj w pełni możliwości ładunkowe, ale pamiętaj, że jazda przeładowanym samochodem jest nie tylko niezgodna z prawem, ale też niebezpieczna i wyniszczająca dla samochodu. Pamiętaj o równomiernym rozmieszczeniu ładunku. Zabezpieczysz w ten sposób naczepę, opony, silnik i wiele innych elementów. Zmniejszysz też spalanie.

9. WYŁĄCZAJ SILNIK, KIEDY TO MOŻLIWE
Stoisz kilka godzin w kolejce do granicy, w korku na autostradzie, na parkingu – wyłącz silnik. Tylko pamiętaj: jedynie, w sytuacjach kiedy jest to bezpieczne.

Zobacz też: Dlaczego nie należy jeździć „na luzie”?

10. PLANUJ TRASĘ PRZEJAZDU
Jadąc, staraj się unikać „godzin szczytu”, remontów, górek i niepewnych dróg. Zaplanuj trasę dokładnie i z głową, a dzięki temu nie tylko zmniejszysz spalanie, ale też skrócisz czas przejazdu i zaoszczędzisz sobie dużo nerwów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA