Wyprzedzanie samochodem
REKLAMA
REKLAMA
Kierowcy jeżdżący zgodnie z przepisami (respektujący ograniczenia prędkości) częściej są wyprzedzanymi niż wyprzedzającymi J Nie zmienia to faktu, że i im czasem zdarza się sytuacja, w której bez wyprzedzenia ani rusz. Weźmy pod uwagę choćby ciągnik rolniczy jadący 20km/h
REKLAMA
Zobacz też: Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu?
Co zatem warto wiedzieć o wyprzedzaniu?
Wyprzedzanie to przejeżdżanie lub przechodzenie obok uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 metr.
Zobacz też: Wyprzedzanie ciężarówki - wskazówki
Przed rozpoczęciem wyprzedzania należy upewnić się czy:
- wyprzedzanie w danym miejscu jest dozwolone (czy nie jest zabronione znakami drogowymi lub przepisami ruchu drogowego )
- jest odpowiednia widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu
- kierujący, jadący za nami, nie rozpoczął wyprzedzania
- kierujący, jadący przed nami na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.
Zobacz też: Hamowanie silnikiem – zjeżdżanie ze wzniesień
Zabrania się wyprzedzania:
- pojazdu silnikowego jadącego po jezdni na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany
- pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
- pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany
- pojazdu na przejeździe tramwajowym i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany
- pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim
- gdy jest ustawiony znak zakaz wyprzedzania
- pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym.
Dodatkowo nie wolno wyprzedzać pojazdu silnikowego jadącego po jezdni na drogach dwukierunkowych gdzie pasy ruchu nie są wyznaczone:
- przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;
- na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;
Zobacz też: Wjazd na rondo - nie zatrzymuj się!
Z której strony należy wyprzedzać?
Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu, ale:
- pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony, chyba że położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej
- wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony.
Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu (z wyjątkiem wyprzedzania przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia lub na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi):
- na jezdni jednokierunkowej;
- na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym, przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.
Zobacz też: Mandat za jazdę po buspasie
Jakie obowiązki ma kierujący pojazdem wyprzedzanym
Swoje obowiązki ma także kierującemu pojazdem wyprzedzanym!
- Zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości.
- Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej prawej strony w celu ułatwienia wyprzedzenia innym pojazdom.
- Poza obszarem zabudowanym, na jezdniach dwukierunkowych o dwóch pasach ruchu, kierujący pojazdem objętym indywidualnym ograniczeniem prędkości albo pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 7 m jest obowiązany utrzymywać taki odstęp od pojazdu silnikowego znajdującego się przed nim, aby inne wyprzedzające pojazdy mogły bezpiecznie wjechać w lukę utrzymywaną między tymi pojazdami. Przepisu tego nie stosuje się, jeżeli kierujący pojazdem przystępuje do wyprzedzania lub gdy wyprzedzanie jest zabronione.
Zobacz też: Mandat z Niemiec
Co jeszcze warto wiedzieć o wyprzedzaniu?
!!! Wyprzedzanie jest jednym z niebezpieczniejszych manewrów na drodze, zwłaszcza jeśli przy wyprzedzaniu trzeba wjechać na część jezdni przeznaczoną do jazdy w kierunku przeciwnym.
!!! Kierujący pojazdem silnikowym poza obszarem zabudowanym podczas mgły jest obowiązany podczas wyprzedzania dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe.
!!! Na przejściu dla pieszych, przejeździe dla rowerzystów oraz przejeździe tramwajowym i kolejowym nie wolno wyprzedzać również rowerzysty
!!! Dopuszcza się wyprzedzanie na skrzyżowaniu pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym.
!!! Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.