Co nie sprzyja koncentracji kierowcy?
REKLAMA
REKLAMA
Rozbudowane systemy multimedialne dostępne we współczesnych samochodach, rozmowa z pasażerami, rozmowa przez telefon, nieodpowiednia temperatura, muzyka czy zapach samochodowy. To tylko niektóre z czynników mające wpływ na koncentrację kierowcy. Co obniża koncentrację kierowcy podczas jazdy, a co sprzyja jej utrzymaniu?
REKLAMA
Zobacz też: Aktualizacja fabrycznej nawigacji
Co nie sprzyja koncentracji kierowcy? Używanie telefonu komórkowego i rozmowa z pasażerami
REKLAMA
Mimo, że przepisy ruchu drogowego dopuszczają możliwość prowadzenia rozmowy przez telefon podczas jazdy, nie oszukujmy się - nawet korzystając z zestawu głośnomówiącego podczas rozmowy znacznie obniżamy poziom koncentracji na prowadzeniu samochodu. Wielokrotnie przeprowadzone testy i badania dowiodły, że rozmawiając przez zestaw głośnomówiący podczas jazdy poziom koncentracji obniża się do stanu, jaki cechuje kierowcę prowadzącego po spożyciu alkoholu.
To samo dotyczy absorbującej rozmowy kierowcy z pasażerami, nie wspominając o kłótniach. Pasażerowie powinni z jednej strony nie przeszkadzać kierowcy, z drugiej dbać o to, by nie szarżował i robił odpowiednio często postoje.
Zobacz też: Uruchamianie silnika na gazie
Co nie sprzyja koncentracji kierowcy? Spożywanie posiłków i senna muzyka
Prowadzenie pojazdu z pustym żołądkiem nie sprzyja koncentracji. Ale bardziej niebezpieczne jest spożywanie posiłków przez prowadzącego pojazd kierowcę. Zwłaszcza, gdy prowadzi pojazd z manualną przekładnią w ruchu miejskim. Stale zmieniająca się sytuacja dookoła pojazdu, skrzyżowania i konieczność częstej zmiany biegów sprawiają, że równoczesne jedzenie lub picie to wprost proszenie się o kłopoty.
Wpływ na poziom koncentracji kierowcy ma również muzyka, której słucha podczas jazdy. Wiadomo, że nocą warto unikać spokojnych ballad, bo działają usypiająco. Z kolei zbyt głośne i zbyt żwawe rytmy wzmagają agresję. Także sięganie do radia celem zmiany stacji radiowej, czy odtwarzanego utworu dekoncentruje prowadzącego. Dobrym towarzyszem podróży są audiobooki.
Zobacz też: Wiek kierowcy a jego sprawność za kierownicą
Co nie sprzyja koncentracji kierowcy? Temperatura i zapach samochodowy
Temperatura panująca we wnętrzu samochodu ma bardzo istotny wpływ na koncentrację kierowcy. Gdy jest zbyt ciepło, poziom koncentracji się obniża i wzrasta czas reakcji. Z kolei, gdy jest zbyt chłodno - samopoczucie kierowcy się pogarsza, co również przekłada się na zmniejszenie koncentracji na prowadzeniu pojazdu. Dlatego według wszelkich naukowych źródeł optymalną temperaturą dla kierowcy jest ta w zakresie 19-23 stopni Celcjusza.
Przy temacie koncentracji nie wolno zapominać o dobraniu odpowiedniego zapachu samochodowego. Lepiej wybierać zapachy rześkie - cytrusowe, miętowe niż ciężkie, typu wanilii.
Zobacz też: Zapach samochodowy - jaki wybrać?
Co nie sprzyja koncentracji kierowcy? Wiek kierowcy
Niestety wrogiem kierowcy jest również postępujący wiek. Według badań zdolność do podzielności uwagi zmniejsza się znacznie po przekroczeniu 50-tego roku życia. W wyniku tego kierowcy 50+ są w stanie w mniejszym stopniu skoncentrować się na kilku czynnościach na raz i w rezultacie później zauważają niektóre sytuacje na drodze.
Źródło: Materiały prasowe Skoda
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.