REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co nie sprzyja koncentracji kierowcy?

Tomasz Korniejew
kierowca
kierowca
pointb.pl

REKLAMA

REKLAMA

Koncentracja kierowcy ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Podpowiadamy, co w samochodzie koncentrację kierowcy obniża, a co sprzyja jej utrzymaniu?

Rozbudowane systemy multimedialne dostępne we współczesnych samochodach, rozmowa z pasażerami, rozmowa przez telefon, nieodpowiednia temperatura, muzyka czy zapach samochodowy. To tylko niektóre z czynników mające wpływ na koncentrację kierowcy. Co obniża koncentrację kierowcy podczas jazdy, a co sprzyja jej utrzymaniu?

REKLAMA

Zobacz też: Aktualizacja fabrycznej nawigacji

Co nie sprzyja koncentracji kierowcy? Używanie telefonu komórkowego i rozmowa z pasażerami

REKLAMA

Mimo, że przepisy ruchu drogowego dopuszczają możliwość prowadzenia rozmowy przez telefon podczas jazdy, nie oszukujmy się - nawet korzystając z zestawu głośnomówiącego podczas rozmowy znacznie obniżamy poziom koncentracji na prowadzeniu samochodu. Wielokrotnie przeprowadzone testy i badania dowiodły, że rozmawiając przez zestaw głośnomówiący podczas jazdy poziom koncentracji obniża się do stanu, jaki cechuje kierowcę prowadzącego po spożyciu alkoholu.

To samo dotyczy absorbującej rozmowy kierowcy z pasażerami, nie wspominając o kłótniach. Pasażerowie powinni z jednej strony nie przeszkadzać kierowcy, z drugiej dbać o to, by nie szarżował i robił odpowiednio często postoje.

Zobacz też: Uruchamianie silnika na gazie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co nie sprzyja koncentracji kierowcy? Spożywanie posiłków i senna muzyka

Prowadzenie pojazdu z pustym żołądkiem nie sprzyja koncentracji. Ale bardziej niebezpieczne jest spożywanie posiłków przez prowadzącego pojazd kierowcę. Zwłaszcza, gdy prowadzi pojazd z manualną przekładnią w ruchu miejskim. Stale zmieniająca się sytuacja dookoła pojazdu, skrzyżowania i konieczność częstej zmiany biegów sprawiają, że równoczesne jedzenie lub picie to wprost proszenie się o kłopoty.

Wpływ na poziom koncentracji kierowcy ma również muzyka, której słucha podczas jazdy. Wiadomo, że nocą warto unikać spokojnych ballad, bo działają usypiająco. Z kolei zbyt głośne i zbyt żwawe rytmy wzmagają agresję. Także sięganie do radia celem zmiany stacji radiowej, czy odtwarzanego utworu dekoncentruje prowadzącego. Dobrym towarzyszem podróży są audiobooki.

Zobacz też: Wiek kierowcy a jego sprawność za kierownicą

Co nie sprzyja koncentracji kierowcy? Temperatura i zapach samochodowy

Temperatura panująca we wnętrzu samochodu ma bardzo istotny wpływ na koncentrację kierowcy. Gdy jest zbyt ciepło, poziom koncentracji się obniża i wzrasta czas reakcji. Z kolei, gdy jest zbyt chłodno - samopoczucie kierowcy się pogarsza, co również przekłada się na zmniejszenie koncentracji na prowadzeniu pojazdu. Dlatego według wszelkich naukowych źródeł optymalną temperaturą dla kierowcy jest ta w zakresie 19-23 stopni Celcjusza.

Przy temacie koncentracji nie wolno zapominać o dobraniu odpowiedniego zapachu samochodowego. Lepiej wybierać zapachy rześkie - cytrusowe, miętowe niż ciężkie, typu wanilii.

Zobacz też: Zapach samochodowy - jaki wybrać?

Co nie sprzyja koncentracji kierowcy? Wiek kierowcy

Niestety wrogiem kierowcy jest również postępujący wiek. Według badań zdolność do podzielności uwagi zmniejsza się znacznie po przekroczeniu 50-tego roku życia. W wyniku tego kierowcy 50+ są w stanie w mniejszym stopniu skoncentrować się na kilku czynnościach na raz i w rezultacie później zauważają niektóre sytuacje na drodze.

Źródło: Materiały prasowe Skoda

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

REKLAMA

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

16-latek urządził sobie tor wyścigowy na parkingu przed marketem

16-letni drifter urządzał sobie tor wyścigowy na parkingu przed jednym z piaseczyńskich marketów. Został złapany na gorącym uczynku. Sprawą zajmie się sąd rodzinny.

REKLAMA

KGP: 99 237 interwencji, 415 wypadków drogowych, 31 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 237 interwencji.

15-latek zabrał na przejażdżkę starszych kolegów swoim samochodem. Auto dachowało

15-latek kupił samochód i zabrał dwóch starszych kolegów na przejażdżkę. Chłopak stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do dachowania. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. 

REKLAMA