REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co nie sprzyja koncentracji kierowcy?

Tomasz Korniejew
kierowca
kierowca
pointb.pl

REKLAMA

REKLAMA

Koncentracja kierowcy ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Podpowiadamy, co w samochodzie koncentrację kierowcy obniża, a co sprzyja jej utrzymaniu?

Rozbudowane systemy multimedialne dostępne we współczesnych samochodach, rozmowa z pasażerami, rozmowa przez telefon, nieodpowiednia temperatura, muzyka czy zapach samochodowy. To tylko niektóre z czynników mające wpływ na koncentrację kierowcy. Co obniża koncentrację kierowcy podczas jazdy, a co sprzyja jej utrzymaniu?

REKLAMA

Zobacz też: Aktualizacja fabrycznej nawigacji

Co nie sprzyja koncentracji kierowcy? Używanie telefonu komórkowego i rozmowa z pasażerami

REKLAMA

Mimo, że przepisy ruchu drogowego dopuszczają możliwość prowadzenia rozmowy przez telefon podczas jazdy, nie oszukujmy się - nawet korzystając z zestawu głośnomówiącego podczas rozmowy znacznie obniżamy poziom koncentracji na prowadzeniu samochodu. Wielokrotnie przeprowadzone testy i badania dowiodły, że rozmawiając przez zestaw głośnomówiący podczas jazdy poziom koncentracji obniża się do stanu, jaki cechuje kierowcę prowadzącego po spożyciu alkoholu.

To samo dotyczy absorbującej rozmowy kierowcy z pasażerami, nie wspominając o kłótniach. Pasażerowie powinni z jednej strony nie przeszkadzać kierowcy, z drugiej dbać o to, by nie szarżował i robił odpowiednio często postoje.

Zobacz też: Uruchamianie silnika na gazie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co nie sprzyja koncentracji kierowcy? Spożywanie posiłków i senna muzyka

Prowadzenie pojazdu z pustym żołądkiem nie sprzyja koncentracji. Ale bardziej niebezpieczne jest spożywanie posiłków przez prowadzącego pojazd kierowcę. Zwłaszcza, gdy prowadzi pojazd z manualną przekładnią w ruchu miejskim. Stale zmieniająca się sytuacja dookoła pojazdu, skrzyżowania i konieczność częstej zmiany biegów sprawiają, że równoczesne jedzenie lub picie to wprost proszenie się o kłopoty.

Wpływ na poziom koncentracji kierowcy ma również muzyka, której słucha podczas jazdy. Wiadomo, że nocą warto unikać spokojnych ballad, bo działają usypiająco. Z kolei zbyt głośne i zbyt żwawe rytmy wzmagają agresję. Także sięganie do radia celem zmiany stacji radiowej, czy odtwarzanego utworu dekoncentruje prowadzącego. Dobrym towarzyszem podróży są audiobooki.

Zobacz też: Wiek kierowcy a jego sprawność za kierownicą

Co nie sprzyja koncentracji kierowcy? Temperatura i zapach samochodowy

Temperatura panująca we wnętrzu samochodu ma bardzo istotny wpływ na koncentrację kierowcy. Gdy jest zbyt ciepło, poziom koncentracji się obniża i wzrasta czas reakcji. Z kolei, gdy jest zbyt chłodno - samopoczucie kierowcy się pogarsza, co również przekłada się na zmniejszenie koncentracji na prowadzeniu pojazdu. Dlatego według wszelkich naukowych źródeł optymalną temperaturą dla kierowcy jest ta w zakresie 19-23 stopni Celcjusza.

Przy temacie koncentracji nie wolno zapominać o dobraniu odpowiedniego zapachu samochodowego. Lepiej wybierać zapachy rześkie - cytrusowe, miętowe niż ciężkie, typu wanilii.

Zobacz też: Zapach samochodowy - jaki wybrać?

Co nie sprzyja koncentracji kierowcy? Wiek kierowcy

Niestety wrogiem kierowcy jest również postępujący wiek. Według badań zdolność do podzielności uwagi zmniejsza się znacznie po przekroczeniu 50-tego roku życia. W wyniku tego kierowcy 50+ są w stanie w mniejszym stopniu skoncentrować się na kilku czynnościach na raz i w rezultacie później zauważają niektóre sytuacje na drodze.

Źródło: Materiały prasowe Skoda

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA