REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wzniesienie nie pozwala ocenić czy na przeciwległym pasie znajduje się pojazd oraz w jakiej jest on odległości od naszego auta. Dlatego bezwzględnie stosujmy się do zakazu wyprzedzania.
Wzniesienie nie pozwala ocenić czy na przeciwległym pasie znajduje się pojazd oraz w jakiej jest on odległości od naszego auta. Dlatego bezwzględnie stosujmy się do zakazu wyprzedzania.

REKLAMA

REKLAMA

Wyprzedzanie aut przed wzniesieniem to kompletny brak rozsądku oraz skrajne narażanie innych osób na śmierć bądź kalectwo. Co za to grozi? Czemu dochodzi do tego typu zdarzeń?

Wypadki drogowe w Polsce na przestrzeni lat

Zarówno liczba wypadków samochodowych jak i osób, które poniosły w nich śmierć z każdym rokiem maleje. Nadal jednak jesteśmy w ogonie Europy pod względem poziomu bezpieczeństwa na drogach.

REKLAMA

1989 rok 2001 rok  2006 rok 2012 rok
liczba wypadków  46 338 53 799 46 876 37 046
liczba zabitych 6 724 5534 5 243 3 571

tab. Wypadki drogowe w Polsce, oprac. Kamil Fraszkiewicz, źródło: Policja

Największy problem dla polskich kierowców stanowi respektowanie ograniczeń prędkości oraz zachowanie pierwszeństwa przejazdu. Najtragiczniejsze w skutkach są bowiem zderzenia czołowe i boczne pojazdów spowodowane nadmierną brawurą i brakiem szacunku dla innych kierowców na drodze. Także nadmierny pośpiech niejednokrotnie przyczynia się do ludzkich tragedii.

Zderzenie czołowe - zabici i ranni

Zderzenie czołowe jest szczególnie niebezpiecznym rodzajem kolizji drogowej, bowiem najczęściej następuję przy dużej prędkości obu pojazdów. Wyjątkowo niskie szanse na przeżycie mają osoby, które uczestniczą w zderzeniu aut na zakręcie lub na wzniesieniu. W tym drugim przypadku bardzo często kierowca poprawnie jadący autem, nie ma nawet szans na jakąkolwiek reakcję obronną, bowiem po prostu nie widzi nadjeżdżającego z naprzeciwka pirata drogowego. Skrajna  lekkomyślność, głupota i brak zdrowego rozsądku sprawia, że osoba łamiąca przepisy ruchu drogowego przyczynia się bezpośrednio do śmierci bądź ciężkich obrażeń osób trzecich. Skoro popełnia wykroczenie w sposób umyślny to moim zdaniem powinien być traktowany przez sąd jako przestępca, a wyrok stanowić powinien zasłużoną karę.

Wyprzedzanie "pod górkę" - przyczyny

Są oczywiście sytuacje, w których kierujący autem wyprzedza inny pojazdu nie zdając sobie sprawy, że wykonuje manewr tuż przed wzniesieniem. Brak oznaczeń na drodze w postaci ciągłych linii, czy złe warunki pogodowe (zamieć śnieżna) uniemożliwiają prawidłową ocenę sytuacji. Zanim jednak przystąpimy do manewru wyprzedzania musimy być na 100% pewni, że możemy go rozpocząć i zakończyć w sposób bezpieczny. Jeśli mamy co do tego wątpliwości, to nie mamy też prawa podejmować się próby wyprzedzania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyprzedzanie przed wzniesieniem  - mandat

Przepisy ruchu drogowego wyraźnie zakazują wyprzedzania innego pojazdu silnikowego przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia. Nierespektowanie ich zapisów grozi mandatem karnym w wysokości 300 zł oraz 5 punktami karnymi. Swoją drogą taki mandat to najlepsza rzecz jaka może spotkać takiego kierowcę. Gorzej jeśli swoim zachowaniem doprowadziłby do czyjejś tragedii. Pamiętajmy o tym, że na drodze są inne osoby, które po prostu chcą bezpiecznie dojechać do celu swojej podróży. Mają one rodziny i konkretne plany na przyszłość. Nie pozbawmy ich tego swoją chwilową lekkomyślnością czy pośpiechem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

REKLAMA

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

REKLAMA