REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Opony A-Z

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ściąganie samochodu przez opony. Z czego wynika?

Ściąganie samochodu przez opony może być wynikiem jednego z kilku błędów lub usterek. Co warto sprawdzić w aucie?

Kiedy zmienić opony na nowe? Kryteriów jest kilka

Kiedy zmienić opony na nowe? Sygnałów świadczących o tym, że posiadane już ogumienie nie nadaje się do jazdy, jest co najmniej kilka.

Kiedy zmienić opony na zimowe 2021 r.?

Kiedy zmienić opony na zimowe 2021 r.? Pogoda właściwa do wizyty u wulkanizatora chyba się zbliża. Jak ją rozpoznać?

Zmiana opon na zimowe: Polacy o niej pamiętają?

Zmiana opon na zimowe? Aż 83,5 proc. polskich kierowców zmienia opony sezonowo. Tylko co czwarty wie, kiedy powinno się to robić.

REKLAMA

Opony zimowe: co Polacy o nich wiedzą? Niestety... za mało!

Opony zimowe stają się must have w Polsce. I choć kierowcy chętnie je stosują, nadal powinni nieco więcej wiedzieć na ich temat.

Niskie ciśnienie w oponach a spalanie

Niskie ciśnienie w oponach a spalanie, czyli dziś opowiemy o tym jak duże znaczenie dla kosztów eksploatacji może mieć stopień napompowania opon.

Ile lat można jeździć na oponach?

Ile lat można jeździć na oponach? Żywotność ogumienia zależy od wielu czynników, z których wiek jest dopiero pierwszym z nich.

Ciśnienie powietrza w oponach to podstawa bezpieczeństwa

Ciśnienie powietrza w oponach – to drugie zaraz za stanem ogumienia pojęcie, które ma szczególnie duże znaczenie z uwagi na warunki trakcyjne.

REKLAMA

Kupowanie opon samochodowych: o czym pamiętać?

Kupowanie opon samochodowych to zadanie odpowiedzialne. Ogumienie gwarantuje bowiem bezpieczeństwo. O czym pamiętać w czasie wyboru opon?

Wymiana jednej opony? Ubezpieczyciel musi zapłacić za dwie

Wymiana jednej opony? To częsta propozycja w przypadku polis na ogumienie. Takie rozwiązanie nie ma sensu z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Historia opony: ogumienie wczoraj i dziś. Jak to się zaczęło?

Historia opony, czyli komu zawdzięczamy bezpieczeństwo jazdy na drodze? Jak wyglądały pierwotnie? Na czym polega proces ich produkcji?

Opony zimowe latem, czyli ubiór auta w drodze na plażę

Opony zimowe latem? Tak to się zdarza. Parkingi przed plażami są pełne takich aut. Zimówki nie lubią jednak wysokiej temperatury...

Jak założyć wyząbkowane opony? Czy się da?

Jak założyć wyząbkowane opony? To o tyle zasadnicze pytanie, że ząbkowanie oznacza uszkodzenie bieżnika w ogumieniu.

Wyząbkowane opony: naprawa jest możliwa?

Wyząbkowane opony: naprawa jest możliwa? W pewnym sensie tak. Dyskusyjna jest jednak skuteczność tej metody. Co zatem powinien zrobić kierowca?

Ząbkowanie opon

Ząbkowanie opon: czy ogumienie da się naprawić? Niestety nie - nadaje się do wymiany. Dlatego warto wiedzieć czym jest ząbkowanie i z czego wynika.

Głośność opon: czy kierowca ma na nią wpływ?

Głośność opon, czyli dziś zastanowimy się nad tym czemu koła głośno zachowują się w czasie jazdy i co kierowca może z tym zrobić.

Nowa etykieta opon: od maja 2021 r. będzie łatwiej?

Nowa etykieta opon zacznie obowiązywać od maja 2021 r. Na ile zmieni się europejskie oznaczenie ogumienia i na ile ułatwi kierowcy zakup? Sprawdźmy.

Mandat za brak zimowych opon 2021 r.

Mandat za brak zimowych opon? 2021 r. zmienia stan prawny? Czy kierowca musi obawiać się kary? To postanowiliśmy sprawdzić dziś.

Różna wysokość bieżnika na jednej osi. Czy to problem?

Różna wysokość bieżnika na jednej osi może stanowić poważny problem. Przykład? Często powoduje, że samochód ściąga podczas jazdy!

Czy można założyć różne opony na przód i tył? Odpowiadamy!

Czy można założyć różne opony na przód i tył? Czyli dziś będziemy rozmawiać o bezpieczeństwie jazdy i sposobach kierowców na oszczędności.

Opona całoroczna a zimowa. Są takie same?

Opona całoroczna a zimowa: czym się różnią, jakie mają parametry i jak wygląda ich klasyfikacja prawna? O tym opowiemy w tym materiale.

Jak odczytać rozmiar opon? Podpowiadamy.

Jak odczytać rozmiar opon? To dość proste. I choć oznaczenie łatwo rozszyfrować, ma ono ogromne znaczenie chociażby dla spalania silnika!

Europejska etykieta: opony z nowymi oznaczeniami od 2021 roku

Europejska etykieta opony została wprowadzona w roku 2012. Teraz włodarze UE chcą rozszerzyć pojawiające się na niej właściwości ogumienia.

Opona kierunkowa: źle założona będzie... No właśnie co?

Opona kierunkowa: źle założona nie tylko zniszczy się dużo szybciej, ale i powoduje zagrożenie dla bezpieczeństwa. Jak uniknąć błędów?

Jak przechowywać opony? Pamiętaj o tych zasadach!

Jak przechowywać opony? Sezonowa wymiana ogumienia za pasem, co oznacza że to pytanie zyskuje szczególny sens. Sprawdź najważniejsze zasady!

Opony letnie z homologacją zimową: co to znaczy?

Opony letnie z homologacją zimową, czyli dziś przyjrzymy się ciekawej alternatywie dla zimówek. Czemu tak się je określa i skąd wzięła się nazwa?

Opony letnie, 0 stopni i... No właśnie, co wtedy?

Opony letnie przy 0 stopniach stają się twarde jak kamień. To odbiera im możliwość utrzymywania prawidłowej trakcji. A na tym problemy nie kończą się.

Zawieszenie pneumatyczne a wymiana opon. Jak nie popsuć auta?

Jak wygląda wymiana opon w samochodzie z zawieszeniem pneumatycznym? Jak uniknąć uszkodzeń i potężnych kosztów naprawy? Sprawdzimy to.

Opony zimowe a deszcz. Sprawdzą się w tych warunkach?

Zimówki świetnie radzą sobie na śniegu i lodzie. Tylko czy to wyczerpuje ich właściwości? Zobaczmy jak wypadają opony zimowe a deszcz.

Wymiana opon na zimowe a koronawirus. Z mandatem czy bez?

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że koronawirus nie ogranicza możliwości wymiany opon. Na kierowców nie czekają mandaty!

Lepsze opony na przód czy tył? Poszukajmy odpowiedzi.

Lepsze opony na przód czy tył? To pytanie, na które poszukamy dziś odpowiedzi. Sprawdzimy stereotypy, ale i opinie specjalistów.

Europejska etykieta: opony z pakietem koniecznych informacji?

Jak wiedzieć, który model ogumienia wybrać? W tym kierowcom ma pomóc europejska etykieta. Opony wskazują na niej główne parametry.

Zużyte opony: objawy, które powinny zwrócić uwagę

Jak zobaczyć czy w twoim aucie lub aucie używanym są zużyte opony? Objawy świadczące o końcu życia ogumienia omówimy w tym materiale.

Gwarancja na opony - od kiedy jest liczona?

Czy data produkcji opon ma znaczenie dla kierowcy? Okazuje się, że nie. Najlepsi producenci opon udzielają gwarancji na nowe opony osobowe od daty ich zakupu, a nie produkcji - podpowiadają przedstawiciele Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego.

Indeks nośności opony: co powinieneś o nim wiedzieć?

Ogumienie samochodowe to nie tylko rozmiar i technologia. Ogumienie to także indeksy. Jednym z kluczowych jest indeks nośności. Co on tak właściwie oznacza i jaki powinien mieć wpływ na decyzję o wyborze nowych opon?

Indeks prędkości - bierzesz go pod uwagę przy zakupie?

Podczas zakupu opon znaczenie ma nie tylko rozmiar. Kluczowy jest też indeks prędkości! Zmiana wartości określonej przez producenta może doprowadzić w czasie jazdy do sytuacji potencjalnie niebezpiecznej!

Opony run flat - co to jest?

Przebita opona wcale nie musi popsuć podróży. A wszystko zależy od tego, czy kierowca dobrze przygotuje swoje auto. Remedium? Tym bez wątpienia mogą się stać opony run flat. Co to takiego?

Jaki wpływ mają opony na bezpieczeństwo drogowe?

Ponad 1/3 wypadków ma związek z kondycją ogumienia, natomiast tylko 2/3 kierowców w sezonie jesienno-zimowym jeździ na oponach zimowych lub całorocznych z homologacją zimową - takich informacji dostarczają eksperci PZPO. Specjaliści wskazują, że opony jako jedyny element łączący pojazd z drogą mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Odpowiednie ogumienie zwiększa bezpieczeństwo, skraca drogę hamowania oraz przekłada się na zmniejszone zużycie paliwa.

Kiedy opony nadają się do wymiany?

Opony to jedyna powierzchnia styku między samochodem a nawierzchnią, dlatego ich jakość i stan techniczny mają kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Kiedy opony nadają się do wymiany? Oto pięć sygnałów, które świadczą o tym, że należy wymienić opony na nowe.

Opony? Nigdy z drugiej ręki!

Zakup używanego ogumienia o nieznanej historii to zawsze ruletka – nigdy nie ma pewności, czy nie trafi się na wadliwą oponę. W fabrykach nowe opony z zerowym przebiegiem są prześwietlane promieniami rentgenowskimi, żeby zbadać czy nie posiadają wewnętrznych wad. Czy warto kupić opony z drugiej ręki?

Opony rolnicze – jak oszczędzić nawet 12% paliwa?

Opony rolnicze są poddawane pracom w zróżnicowanym terenie i pod dużymi obciążeniami. Z uwagi na to, ogumienie maszyn rolniczych musi być przystosowane do trudnych warunków eksploatacji. Jak możesz zwiększyć żywotność opon rolniczych i zmniejszyć zużycie paliwa?

Jak długo przydatne są opony i jak je magazynować?

Czas starzenia się opon jest uzależniony od warunków magazynowania - kilkuletnia, nieużywana lecz odpowiednio przechowywana opona jest jak nowa. Głównym czynnikiem, który decyduje o żywotności opon jest więc sposób eksploatacji. Jak więc należy eksploatować i przechowywać opony by jak najdłużej zachowały swe właściwości?

Jak zmniejszyć hałas w samochodzie dzięki oponom?

Opony głośniejsze o 1 decybel to hałas większy o 26% - informuje Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego. Hałas w przypadku ogumienia jest spowodowany tarciem oraz częstotliwością drgania opony i powietrza w niej. Jak więc zmniejszyć hałas w samochodzie dzięki oponom?

Czy używane opony są bezpieczne?

Opony używane czy nieużywane - oto jest pytanie! Wątpliwości niczym z Szekspirowskiego dramatu rozwiewa Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego. Według fachowców tylko kupno nieużywanych, odpowiednio magazynowanych opon jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo.

Jakie znaczenie ma wiek opon? Nieużywana, kilkuletnia opona jest jak nowa

Kilkuletnia, nieużywana lecz odpowiednio przechowywana opona jest tak samo dobra jak nowa - przypomina Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego. Jakie czynniki wpływają na starzenie się opony i jakie działania trzeba podjąć by opona jak najdłużej opierała się procesom starzenia? Sprawdź!

Jak dobrać dobre opony? UOKiK radzi i podpowiada ile można na tym zaoszczędzić

15 państw w tym Polska, wzięło udział w projekcie kontroli jakości opon - wyniki są zachęcające. Polska Inspekcja Handlowa w trakcie kontroli zakwestionowała oznakowanie jedynie 3 proc opon, wszystkie pomyślnie przeszły badania laboratoryjne. UOKiK radzi więc jak dobrać odpowiednie opony i ile można na tym zaoszczędzić?

Czy warto kupić opony całoroczne?

Coraz krótsze i cieplejsze zimy sprawiają, że wielu kierowców zastanawia się nad zakupem opon całorocznych. Jakie wady i zalety ma tego typu ogumienie? Czy warto kupić opony całoroczne?

Jakie błędy najczęściej popełniają wulkanizatorzy?

Oddając nasz samochód do wulkanizatora na zmianę opon lub ich naprawę oczekujemy profesjonalizmu. Niestety, z jakością usług w warsztatach wulkanizacyjnych bywa różnie. Jakie błędy najczęściej popełniają wulkanizatorzy?

Kiedy opona jest do wymiany?

Nieważne czy jest markowa, czy budżetowa, niektóre uszkodzenia dyskwalifikują oponę z dalszej eksploatacji. Nie warto się narażać. Sprawdź, kiedy opona jest do wymiany.

Na którą oś założyć lepsze opony?

Przy okazji każdej zmiany opon zimowych na letnie i na odwrót tysiące polskich kierowców ma wątpliwości związane z ogumieniem. Na którą oś założyć lepsze opony - na przednią czy tylną? Podpowiadamy jak założyć opony, by nie ucierpiało na tym bezpieczeństwo podróżowania.

REKLAMA