REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jak odczytać rozmiar opon?
Jak odczytać rozmiar opon?
Oponeo.pl

REKLAMA

REKLAMA

Jak odczytać rozmiar opon? To dość proste. I choć oznaczenie łatwo rozszyfrować, ma ono ogromne znaczenie chociażby dla spalania silnika!

Jak czytać rozmiar opon samochodowych?

Podczas zakupu nowego kompletu ogumienia kluczem do sukcesu jest rozmiar opon. Ten jest zapisany na ścianie bocznej i wyrażony ciągiem cyfr i liter. Tak, wystarczy że kierowca zapisze oznaczenie, a później w sklepie motoryzacyjnym kupi komplet o identycznej wielkości. Tylko tak właściwie jak odczytać rozmiar opon?

REKLAMA

Dla przykładu najpopularniejszy rozmiar opon w Europie to 205/55 R16 - oznacza on szerokość bieżnika 205 mm, wysokość ściany bocznej 55 mm oraz średnicę otworu montażowego dostosowanego do felg 16 cali.

Co oznacza rozmiar opony samochodowej?

Rozmiar opony samochodowej określa nie tylko wielkość ogumienia. Wskazuje też na dwa dość kluczowe indeksy - nośności i prędkości. Pierwszy jest wyrażany za pomocą liczby - której zdekodowanie wskazuje maksymalne obciążenie jednego koła, a drugi za sprawą litery - jej zdekodowanie wskazuje maksymalną prędkość podróżną.

Dla przykłady indeksy 91T oznaczają: 91 - maksymalne obciążenie 615 kg, T - maksymalna prędkość 190 km/h.

Gdzie sprawdzić rozmiar opon?

Rozmiar opon jest naniesiony na ścianę boczną. Wystarczy zatem, że kierowca zejdzie do auta i przyjrzy się ogumieniu. Co jednak w przypadku, w którym prowadzący jest kolejnym właścicielem, ewentualnie na osiach zamontowane jest ogumienie różnej wielkości? Warto w takim przypadku upewnić się jaki jest fabrycznie zalecany rozmiar. Zatem jak sprawdzić rozmiar opon? W tym celu wystarczy zajrzeć do książki serwisowej pojazdu, ewentualnie skorzystać z jednego z producenckich konfiguratorów dostępnych w sieci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy rozmiar opon ma wpływ na spalanie?

REKLAMA

Oczywiście że rozmiar opon ma wpływ na spalanie. Co więcej, wpływa nie tylko na nie! Im szersza jest opona, tym większą powierzchnią auto styka się z asfaltem. A im większa powierzchnia styku, tym większe opory występują w czasie jazdy. Opory z kolei w naturalny sposób odbijają się na spalaniu - wraz z ich wzrostem rośnie zapotrzebowanie silnika na paliwo. To jednak nie koniec, bo rozmiar opon wpływa też np. na sposób pracy układu wspomagania kierownicy, zdolności tłumienia zawieszenia czy sposób działania systemów trakcyjnych.

Każdy 1 cm szerokości opony powoduje wzrost oporu o 1,5 proc. - tak wskazują specjaliści. Opory potęguje też np. sposób ukształtowania bieżnika. Stąd na europejską etykietę ogumienia wpisany jest wskaźnik o nazwie efektywność paliwowa.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA