REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wyząbkowane opony: naprawa jest możliwa?
Wyząbkowane opony: naprawa jest możliwa?
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Wyząbkowane opony: naprawa jest możliwa? W pewnym sensie tak. Dyskusyjna jest jednak skuteczność tej metody. Co zatem powinien zrobić kierowca?

Ząbkowanie opon: skąd się bierze?

Ząbkowanie opon to w dużej mierze krzywe ścieranie bieżnika. Jego klocki z jednej strony ścierają się mocniej niż z drugiej. Skutek? Kierowca wyraźnie wyczuwa na powierzchni śladu opony tzw. zęby. Dokładny mechanizm powstawania uszkodzenia mieliśmy już okazję opisać. Można go znaleźć w linku zamieszczonym poniżej. Co zrobić z ząbkowaniem? Czy wyząbkowane opony można naprawić? To sprawdzimy w dalszej części tego materiału.

REKLAMA

Zobacz również: Ząbkowanie opon

Wyząbkowane opony: naprawa jest możliwa!

Jak naprawić wyząbkowane opony? Metody są dwie. Po pierwsze kierowca ma do dyspozycji tzw. szorstkowanie opon. Na czym ono polega? Ogumienie trafia do specjalnej maszyny, w której bieżnik jest mechanicznie docierany. Dzięki temu jego klocki w krawędzi spływu i natarcia stają się równe. Wykonanie zabiegu szorstkowania opon nie jest drogie. W przypadku jednej sztuki ogumienia ceny zaczynają się od 40 zł. Warto jednak pamiętać o tym, że mechaniczne ścieranie bieżnika skraca żywotność opony - nie ma zatem sensu w przypadku modeli, które są eksploatowane od kilku lat. Po szorstkowaniu mogą bowiem wykazać graniczne zużycie.

Wyząbkowane opony: najpierw usuń przyczynę

Drugą z metod naprawczych jest wymiana opon na nowe. W tym punkcie kierowca powinien zdać sobie sprawę z jeszcze jednego faktu. Naprawa ząbkowania opon nie ma sensu bez poznania przyczyny powodującej efekt. Jeżeli krzywe ścieranie ogumienia wynika np. z nieprawidłowo ustawionej geometrii czy uszkodzonego zawieszenia, najpierw należy usunąć usterki. W przeciwnym razie ząbkowanie szybko powróci.

Czy na wyząbkowanych oponach można jeździć?

Nie ma przepisów, które zabraniałyby kierowcy jazdy z wyząbkowanymi oponami. Szczególnie że efekt nie ma np. większego wpływu na właściwości jezdne także w trudnych warunkach drogowych. Podczas jazdy z wyząbkowanymi oponami największa niedogodność dotyczy tak naprawdę hałasu. Jego natężenie rośnie wraz z prędkością. Podczas jazdy poza miastem "buczenie" może się stać naprawdę nieznośne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

REKLAMA

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy. Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha zapewnił, że osoby łamiące sądowy zakaz będą surowo karane i najmocniej odczują proponowane przez nas zmiany. Projekt nowego prawa jest już przygotowany.

Badanie techniczne pojazdu 2025 r. Ile wynosi?

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, każdy właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru, przyczepy lub samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego. Ile wynosi badanie techniczne pojazdu w 2025 r.?

KGP: 99 285 interwencji, 239 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 285 interwencji. Byli wzywani do 239 wypadków drogowych.

REKLAMA

Odcinkowy pomiar prędkości na trasie Wielowieś - Cieślin z ograniczeniem do 70 km/h

Odcinkowy pomiar prędkości na trasie Wielowieś - Cieślin z ograniczeniem do 70 km/h. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości.

Od 1 stycznia wzrosną opłaty za przejazdy autostradami

Kierowcy podróżujący tymi trasami nie mają powodów do zadowolenia. Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną opłaty za przejazdy autostradami. Ile i gdzie?

REKLAMA