REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ściąganie samochodu przez opony. Z czego wynika?

Ściąganie samochodu przez opony. Z czego wynika?
Ściąganie samochodu przez opony. Z czego wynika?
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Ściąganie samochodu przez opony może być wynikiem jednego z kilku błędów lub usterek. Co warto sprawdzić w aucie?

Ściąganie samochodu przez opony: od czego zacząć?

W pełni sprawne zawieszenie z dobrze ustawioną geometrią sprawia, że samochód jadący po równej i prostej nawierzchni ma utrzymywać stały tor jazdy nawet po puszczeniu kierownicy przez prowadzącego. Niestety tyle mówi teoria, bo w praktyce bywa z tym różnie. Efekt ściągania dotyczy nie tylko aut mocno używanych, ale i prawie nowych. Jak go diagnozować? W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się oponom i felgom. Bo to one mogą być winne usterce.

REKLAMA

Czemu na początek koła i opony? Bo to tak naprawdę pierwszy krok do wykluczenia poważniejszych uszkodzeń. Pierwszy krok, a za razem sposób na najtańsze usunięcie problemu.

Ściąganie samochodu przez opony a ciśnienie powietrza

REKLAMA

Ściąganie samochodu przez opony może wynikać np. z nieprawidłowego ciśnienia powietrza w oponach. Kontrola w tym przypadku jest dziecinnie prosta. Wystarczy że kierowca pojedzie na najbliższą stację benzynową i skorzysta z zamontowanego tam kompresora. Aby jednak najpierw miał wartość odniesienia, powinien też sprawdzić wlepkę np. na wlewie paliwa. Na niej zapisany jest optymalny poziom ciśnienia dla danego modelu. Stopień napompowania kół należy sprawdzić i uzupełnić ewentualne niedobory. Kolejnym krokiem powinna być jazda testowa.

Jeśli różnica ciśnień w oponach zamontowanych na jednej osi wynosi co najmniej 0,5 bara, wówczas pojazd traci stabilność i ściągany jest na stronę, po której znajduje się koło z ogumieniem o niższym ciśnieniu. Ponadto zbyt niski poziom ciśnienia wydłuża drogę hamowania i zwiększa spalanie. Za wysokie ciśnienie opon przekłada się na uszkodzenia ogumienia, a co za tym idzie, na szybsze zużycie zawieszenia samochodu – tłumaczy Artur Posłuszny, Deputy General Manager Yokohama CEE.

Warto pamiętać, że pomiaru należy dokonywać na zimnym ogumieniu lub po jeździe nie dłuższej niż 2 km.

Ściąganie samochodu przez opony. Sprawdź stan ogumienia!

Może się okazać, że po wyregulowaniu ciśnienia sytuacja nie poprawi się. Ściąganie samochodu przez opony czasami jest też bowiem powodowane np. przez nierównomiernie zużyte ogumienie na jednej osi. Czemu tak się dzieje? Sytuacja może wynikać właśnie z różnic ciśnienia w oponach czy też nierównomiernie działających hamulców. Przy okazji kierowca może się przyjrzeć bieżnikowi generalnie i sprawdzić czy spełnia on wymogi bezpieczeństwa.

Kierowca może dokonać pomiaru we własnym zakresie przy pomocy monety dwuzłotowej. Gdy złota obwódka w całości chowa się w zagłębieniach bieżnika, wtedy warunek minimalnej głębokości został zachowany, jednak trzeba skontrolować oponę w kilku miejscach – w rowkach poprzecznych i obwodowych – powiedział Artur Posłuszny z Yokohama CEE.

Problem z oponami to może być... poważniejszy problem

REKLAMA

Na koniec jeszcze drobny pakiet wiedzy. W sytuacji, w której kierowca zauważy nierównomiernie zużyty bieżnik opon na jednej osi, powinien diagnozować problem. Bo w dokładnie ten sam sposób niszczone będą kolejne komplety. Czasami – jak już wspominaliśmy – może to być winą układu hamulcowego. Czasami jednak winna uszkodzenia jest nieprawidłowa geometria pracy zawieszenia.

Co jeszcze może decydować o ściąganiu samochodu? Luzy na przegubach lub końcówkach drążków kierowniczych oraz, co bardziej prawdopodobne, luzy na przekładni kierowniczej, a przede wszystkim skrzywiona zwrotnica lub wahacz.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydają flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    REKLAMA

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    Na stacjach ceny paliw już niższe, a będzie jeszcze taniej!

    Wreszcie obniżki cen paliw na stacjach. To pierwsze od połowy października, a analitycy przewidują, że to jeszcze nie koniec. Na przełomie listopada i grudnia maja spaść ceny wszystkich paliw.

    REKLAMA

    Nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu w 2024 r. Standardem stanie się 5 systemów

    Już w roku 2024 także w Polsce pojawi się nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Narzuca ją Unia Europejska. Czy nowe wyposażenie podwyższy ceny aut z salonu? I co z używanymi pojazdami?

    Włamał się do salonu samochodowego, ukradł trzy auta, laptopy, sejf, ekspres do kawy, telewizor

    Na duże łowy wybrał się 26-latek z Łodzi. Z salonu samochodowego ukradł m.in. trzy auta, komputer, gotówkę i telewizor. Policjantom udało się zatrzymać sprawcę, teraz grozi mu do 10 lat więzienia. 

    REKLAMA