Opony zimowe: co Polacy o nich wiedzą? Niestety... za mało!
REKLAMA
REKLAMA
Polacy chętnie zmieniają opony na zimowe. I to dobrze!
Continental Opony Polska i InsightOut Lab postanowili przeprowadzić badanie ankietowe, które sprawdzi poziom wiedzy polskich kierowców na temat wymiany opon i jej wpływu na bezpieczeństwo na drogach. I pierwsza informacja płynąca z sondażu bez wątpienia jest dobra. Bo zdecydowana większość kierowców zmienia opony na zimowe. Postawę taką deklaruje aż 75 proc. Co z pozostałą częścią? Większość nie zmienia ogumienia na sezonowe, bo nie... musi. Ma w aucie zamontowane opony wielosezonowe.
REKLAMA
W tym punkcie warto wspomnieć o jeszcze jednej ciekawostce. 1 na 3 ankietowanych sądzi, że w świetle prawa trzeba zmieniać opony na zimowe, choć tak naprawdę wymiana wcale nie jest obowiązkowa.
Kierowcy zmieniają opony na zimowe, ale konkretnie kiedy?
Kiedy kierowcy w Polsce zmieniają opony na zimowe? To pytanie numer dwa. 37 proc. robiło to w październiku, a 40 proc. w listopadzie. A pytanie jest o tyle zasadnicze, że miało pokazać czy Polscy zakładają w samochodzie zimówki w porę czy może nieco zbyt późno. Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) średnia temperatura w październiku 2020 r. wyniosła 10,5°C, a w listopadzie już tylko 5,6°C. Wynika stąd, że Polacy zmieniają opony na zimowe nieco za późno.
Temperatura: wskaźnik ekstremalnie ważny dla zimówek
Miesiąc, miesiącem. Do znudzenia wszyscy eksperci z segmentu moto powtarzają jednak to, że optymalny termin wymiany opon na zimowe zależy przede wszystkim od temperatury.
Temperatura powietrza, przy której opona zimowa zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa niż letnia, wynosi 7°C. W takich warunkach mieszanka gumowa w oponie letniej twardnieje i traci na przyczepności. – informują eksperci Continentala.
I poziom wiedzy w tym temacie niestety jest niski. O tej zależności wie tylko 22 proc. ankietowanych. W sumie aż 52 proc. respondentów sądzi, że opony zimowe zyskują przewagę nad letnimi dopiero w temperaturze 3, a nawet 0°C.
Kierowcy wiedzą jak ogromny wpływ na bezpieczeństwo mają zimówki?
Trend przeceniania poziomu bezpieczeństwa opon letnich widać również w odpowiedziach ankietowanych na pytania o różnice w drodze hamowania między oponami letnimi i zimowymi. Zaledwie 11 proc. osób wskazuje prawidłową różnicę między dwoma rodzajami opon w warunkach śnieżnych. Według danych, cytowanych przez Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (PZPO), wynosi ona 31 metrów. Tymczasem w sumie aż 64 proc. ankietowanych sądzi, że jest ona krótsza.
Źródło: Materiały prasowe Continental
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.