REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto porady

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Peugeot 307: naprawa klaksonu i kierunkowskazów

Problemy w prawidłowym działaniu kierunkowskazów oraz klaksonu są dosyć częstą usterką w Peugeot 307. W poradniku tym dowiesz się jak naprawić klakson i kierunkowskazy w modelu 307.

Holowanie: co to jest?

Holowanie należy do manewrów trudnych i niebezpiecznych. Może to być holowanie przyczepy lub innego pojazdu, a w skrajnym i bardzo rzadkim przypadku, także przeciąganie jednostki pływającej np. wzdłuż kei (nabrzeża) przez samochód lub ciągnik rolniczy itp.

Włączanie się do ruchu

Pod pojęciem włączania się do ruchu rozumiemy każdą bez wyjątku inicjację ruchu pojazdu mającą na celu jazdę drogą publiczną, nawet gdy nie porusza się nią w zasięgu wzroku żaden inny pojazd.

Zawracanie

Zawracanie polega na zmianie kierunku jazdy na przeciwny, czyli o kąt równy 180 stopni. Jest to jeden z najtrudniejszych manewrów, zwłaszcza w sytuacji, gdy promień skrętu zawracającego auta jest większy, niż szerokość drogi, po której się on porusza.

REKLAMA

Wymijanie

Wymijanie, zwane także mijaniem, polega na przejechaniu obok innego uczestnika, poruszającego się w kierunku przeciwnym, z zachowaniem bezpiecznej odległości między pojazdami.

Wyprzedzanie

Wyprzedzanie jest jednym z najbardziej niebezpiecznych manewrów na drodze. Polega ono na przejechaniu obok pojazdu, poruszającego się w tym samym kierunku.

Parkowanie na skos, tyłem do krawędzi jezdni

Parkowanie skośnie w stosunku do osi drogi, tyłem do krawędzi jezdni znajduje bardzo niewielu zwolenników wśród kierowców i specjalistów od inżynierii drogowej.

Parkowanie na skos, przodem do krawędzi jezdni

Parkowanie pojazdów ukosem do krawędzi jezdni jest bardzo rozpowszechnione z uwagi na prostotę wykonania manewru.

REKLAMA

Parkowanie tyłem prostopadle do krawędzi jezdni

Parkowanie tyłem, prostopadle do krawędzi jezdni bardzo przypomina parkowanie prostopadłe przodem, ale jest od niego o wiele trudniejsze, za to znacznie bezpieczniejsze.

Parkowanie przodem prostopadle do krawędzi jezdni

Parkowanie prostopadłe przodem do krawędzi, a więc najczęściej także do osi drogi, jest manewrem prostym. Jedyna trudność polega na ocenie szerokości własnego pojazdu i wolnego miejsca pozostawionego przez zaparkowane wcześniej samochody.

Parkowanie równoległe tyłem

Parkowanie równoległe do krawędzi jezdni tyłem, zwane potocznie „na kopertę” lub „kopertą”, pozwala na ustawienie pojazdu pomiędzy innymi pojazdami na miejscu o długości niewiele przekraczającej jego długość.

Parkowanie równoległe przodem

Parkowanie równoległe do krawędzi jezdni, po wjechaniu przodem na miejsce parkingowe należy do najłatwiejszych sposobów parkowania.

Parkowanie

Parkowanie to pozostawienie pojazdu na dłuższy postój, kiedy kierowca oddala się od niego i traci z nim bezpośredni kontakt. Nie jest parkowaniem zatrzymanie się nawet na kilka minut, jeżeli kierowca nie opuszcza pojazdu i może nim w każdej chwili odjechać, lub jeśli postój jest spowodowany awarią, uniemożliwiającą dalszą jazdę.

Ruszanie w ruchu pozamiejskim

Ruszanie w ruchu pozamiejskim wiąże się najczęściej z włączaniem się do ruchu po postoju na poboczu, a znacznie rzadziej wynika z przymusowej sytuacji na drodze, zmuszającej do zatrzymania się bez opuszczania drogi.

Ruszanie w ruchu miejskim

Ruszanie w ruchu miejskim wymaga uwagi i staranności. Nie może to być ruszanie „sportowe”, z gwałtownym przyspieszeniem, zwłaszcza przy średnim i dużym natężeniu ruchu, kiedy większość kierowców nie spodziewa się gwałtownych manewrów, bardzo niebezpiecznych na zatłoczonej jezdni.

Ruszanie

Ruszaniem nazywamy wprawienie pojazdu w ruch. W normalnych warunkach czynności te mają na celu płynne przekazanie momentu obrotowego wału korbowego pracującego silnika na napędzaną oś, nieruchomą w początkowym stadium.

Manewrowanie

Manewrowanie pojazdem jest pojęciem bardzo szerokim, obejmującym w praktyce wszystkie planowane akcje, w jakich bierze udział w sposób czynny lub bierny samochód i jego kierowca.

Przewodniki motoryzacyjne

W dziale Motoryzacyjne przewodniki w serwisie Auto w podróży wortalu moto.wieszjak.pl zgromadziliśmy wiele ciekawych porad dla zmotoryzowanych turystów. Wiele z nich pogrupowaliśmy w cykle tematyczne typu Samochodem na weekend, Samochodem na narty, czy Śladami sommelierów.

Peugeot 205: przegląd układu kierowniczego

W poradniku tym dokonamy przeglądu układu kierowniczego w Peugeocie 205. Nie jest to trudna operacja i bez problemu poradzimy sobie z jej przeprowadzeniem.

Peugeot 205: kontrola układu hamulcowego

Sprawne hamulce pozwalają nam na pewne prowadzenie naszego Peugeota 205. W poradniku tym opiszemy na czym polega kontrola układu hamulcowego w samochodzie Peugeot 205.

Peugeot 205: kontrola skrzyni biegów

Celem tego poradnika będzie sprawdzenie manualnej i automatycznej skrzyni biegów w samochodzie Peugeot 205. Dodatkową czynnością będzie wymiana oleju w automatycznej skrzyni Peugeota 205.

Peugeot 205: wymiana świec zapłonowych i sprawdzenie połączeń elektrycznych

Celem tego poradnika jest przeprowadzenie pełnej kontroli świec zapłonowych w Peugeot 205. Jednym z elementów będzie wymiana świec w Peugeot 205 w silniku benzynowym.

Peugeot 205: wymiana filtru powietrza i paliwa w silniku benzynowym

Wymiana filtru paliwa i powietrza w Peugeocie 205 nie należy do skomplikowanych czynności. Poniżej znajduje się instrukcja jak dokonać wymiany filtru powietrza i paliwa w samochodzie Peugeot 205.

Peugeot 205: kontrola układu chłodzenia

Wymiana płynu chłodniczego i kontrola układu chłodzenia w Peugeocie 205 nie należy do trudnych. W poradniku tym dowiesz się jak dokonać prawidłowej wymiany płynu chłodzenia a także sprawdzenia układu chłodzenia.

Peugeot 205: wymiana oleju silnikowego

Wymiana oleju silnikowego w Peugeocie 205 nie jest trudna. W poradniku tym przedstawimy opis krok po kroku jak wymienić olej silnikowy w Modelu Peugeot 205.

Technika jazdy w mieście

Technika jazdy po mieście wymaga od kierowcy wielu umiejętności. Z jednej strony kierujący musi świetnie sobie radzić z manewrami parkingowymi, a z drugiej bezbłędnie oceniać sytuację na ruchliwych skrzyżowaniach. Przydaje się także znajomość zasad poruszania się po rondzie. W dziale Miasto serwisu technika jazdy zgromadziliśmy szereg porad dotyczących sposobów parkowania, poruszania się po rondach oraz zasad jazdy na skrzyżowaniach.

Czy wiesz jak tankować na stacjach samoobsługowych?

Tankowanie na samoobsługowych stacjach jest proste i łatwo można się go nauczyć. Krok po kroku wyjaśniam jak korzystać z samoobsługowych stacji paliw.

Czy wiesz jak wybrać dobrą żarówkę samochodową?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo żarówek samochodowych. Podpowiadam jak wybrać najlepszą.

Ford Mondeo MK3: wymiana rozrusznika

W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać wymiany rozrusznika w Fordzie Mondeo MK3, czyli trzeciej generacji.

Ford Mondeo MK3: wymiana alternatora

W poradniku tym pokażemy jak wymienić alternator w Fordzie Mondeo trzeciej generacji.

Ford Mondeo MK3: wymiana oleju silnikowego

W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić olej silnikowy w Fordzie Mondeo trzeciej generacji. Jest to jedna z podstawowych czynności, które warto wykonywać samemu. Czynność wymiany oleju jest prosta i pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Ford Mondeo MK3: kontrola układu hamulcowego i wymiana płynu

W poradniku tym przedstawimy wymianę płynu hamulcowego w Fordzie Mondeo Mk3 oraz przeprowadzimy przegląd całego układu, który określi nam jego autentyczny stan.

Ford Mondeo MK3: kontrola układu kierowniczego i zawieszenia

Układ kierowniczy i zawieszenie odgrywają bardzo dużą role w naszym aucie. Wszelkie usterki przekładają się na jakość prowadzenia naszego Mondeo. Oto, jak przeprowadzić kontrolę układu kierowniczego i zawieszenia w Fordzie Mondeo Mk3.

Ford Mondeo MK3: kontrola skrzyni biegów

W poradniku tym pokażemy jak prawidłowo przeprowadzić kontrolę skrzyni biegów w Fordzie Mondeo Mk3. Sprawdzimy szczelność, poziom oleju i uzupełnimy ewentualne braki.

Ford Mondeo MK3: wymiana świec zapłonowych

Wymiana świec zapłonowych jest bardzo ważna. Większość kierowców aut z silnikiem benzynowym zapomina o ich istnieniu. Poniżej opis jak prawidłowo wykonać taką wymianę.

Ford Mondeo MK3: kontrola układu chłodzenia

W poradniku tym pokażemy jak sprawdzić stan układu chłodzenia w Fordzie Mondeo Mk3. Nie potrzebujemy do tego specjalistycznych narzędzi. Wystarczy chwila czasu i przejdziemy przez wszystkie punkty kontrolne.

Ford Mondeo MK3: wymiana filtra paliwa

Regularna wymiana filtru paliwa jest szczególnie ważna w silniku Diesla. Czytając ten opis dowiesz się jak dokonać wymiany w jednostce benzynowej i wysokoprężnej w Fordzie Mondeo Mk3.

Ford Focus MK1: wymiana wszystkich żarówek

W poradniku tym pokażemy jak wymienić żarówki w Fordzie Focusie MK1. Warto wiedzieć jak to zrobić zawczasu, niż uczyć się podczas nocnej wymiany na trasie przy deszczowej pogodzie.

Ford Focus MK1: wymiana tarcz hamulcowych

W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić tarcze hamulcowe w Fordzie Focus Mk1.

Ford Focus MK1: wymiana klocków hamulcowych

Klocki hamulcowe to kolejny element, który możemy wymienić we własnym zakresie. W poradniku tym pokażemy jak wymienić klocki hamulcowe w Fordzie Focus Mk1.

Ford Focus MK1: wymiana płynu i odpowietrzenie układu hamulcowego

W poradniku tym pokażemy jak wymienić płyn hamulcowy w Fordzie Focusie Mk1. Nie jest to trudne zadanie i bez problemu poradzimy sobie z nim we własnym zakresie.

Ford Focus MK1: kontrola układu hamulcowego

Sprawne i bardzo dobre hamulce są konieczne w każdym aucie. Oto opis krok po kroku jak dokonać kontroli układu hamulcowego w Fordzie Focus Mk1.

Ford Focus MK1: wymiana wahacza i kolumny McPhersona

Uszkodzony wahacz w Fordzie Focus Mk1 powoduje zazwyczaj ściąganie auta i niekontrolowane ruchy kierownicą. Podobne objawy towarzyszą usterkom kolumny McPhersona.

Ford Focus MK1: kontrola zawieszenia i układu kierowniczego

Nienaganny stan zawieszenia i układu kierowniczego zapewnia nam odpowiednie bezpieczeństwo jak i komfortową jazdę. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać przeglądu zawieszenia i układu kierowniczego w Fordzie Focus Mk1.

Ford Focus MK1: kontrola skrzyni biegów i półosi napędowych

W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać kontroli półosi napędowych i skrzyni biegów. Cała operacja nie jest trudna oraz nie wymaga od nas dużego doświadczenia.

Ford Focus MK1: kontrola układu wydechowego

Poprawna praca układu wydechowego zapewnia dobre odprowadzenie spalin, cichą pracę auta oraz uczucie komfortu. W poradniku tym pokażemy jak skontrolować układ wydechowy w Fordzie Focusie Mk1.

Ford Focus MK1: przegląd układu zapłonowego

Przegląd układu zapłonowego jest często pomijany przez wielu użytkowników. Wbrew pozorom jest to bardzo ważny element w każdym aucie. Oto opis jak dokonać takiego przeglądu w Fordzie Focusie Mk1.

Ford Focus MK1: kontrola i wymiana pompy paliwa w silniku benzynowym

W poradniku tym przyjrzymy się dokładnie pompie paliwa w Focusie MK1. Pokażemy jak przeprowadzić kontrolę oraz ewentualną wymianę w silniku benzynowym.

Ford Focus MK1: wymiana filtru paliwa i powietrza

Regularna wymiana filtrów to podstawa w utrzymaniu odpowiedniego stanu technicznego naszego Forda Focusa Mk1. W poradniku tym dowiesz się jak samemu to zrobić.

Ford Focus MK1: naprawa wentylatora i wymiana przewodów układu chłodzenia

Uszkodzony wentylator jest już poważną usterką. Oto jak sobie poradzić z jego awarią w Fordzie Focus Mk1. Dodatkowo wymienimy też przewody układu chłodzenia.

REKLAMA