REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Peugeot 307: naprawa klaksonu i kierunkowskazów

Robert Kuśpiel
Peugeot 307 naprawa klaksonu i kierunkowskazów
Peugeot 307 naprawa klaksonu i kierunkowskazów

REKLAMA

REKLAMA

Problemy w prawidłowym działaniu kierunkowskazów oraz klaksonu są dosyć częstą usterką w Peugeot 307. W poradniku tym dowiesz się jak naprawić klakson i kierunkowskazy w modelu 307.

Jeżeli nasz Peugeot 307 wykazuje problemy w poprawnym funkcjonowaniu klaksonu lub kierunkowskazów nie ma potrzeby kupowania nowych części. Możemy podjąć się naprawy. Zazwyczaj problem ten jest do samodzielnego naprawienia. W poradniku tym na początku opiszemy dokładnie jak objawiają się problemy w funkcjonowaniu klaksonu oraz przełącznika kierunkowskazów.

REKLAMA

Zobacz też: Peugeot – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

REKLAMA

Gdy zauważamy, że po mocnym skręcie kierownicą kierunkowskazy przełączają się automatycznie na miganie w przeciwnym kierunku lub po jego przełączeniu musimy poruszać manetką to znak, że musimy naprawić kierunkowskazy. Podobnie sprawa wygląda z klaksonem. Jeżeli podczas używania go sygnał dźwiękowy działa losowo to również taki element kwalifikuje się do wymiany. Są to najczęstsze objawy tego typu usterek. Osobie, która nie posiada zbyt dużego doświadczenia zajmie to około 1,5 - 2 godzin.

Zaczynamy od rozłączenia akumulatora, żeby nie doprowadzić do aktywacji poduszek powietrznych. Pamiętajmy, że prowadząc jakiekolwiek prace przy podłączonym akumulatorze narażamy się na ryzyko  detonacji poduszki powietrznej. Wykręcamy dolną osłonę kolumny kierownicy. Zamontowana jest na dwóch śrubach Torx. Teraz wyjmujemy górną osłonę kolumny kierownicy, która zamocowana jest na zacisk.

Zobacz też: Czy warto kupować części regenerowane?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Następnie odłączamy kable od immobilisera, poduszek powietrznych i wspomagania. Osoby, które nie odłączyły wcześniej akumulatora muszą zrobić to w tym momencie. Kolejnym krokiem będzie demontaż poduszki powietrznej kierowcy. Ewentualne uaktywnienie jest bardzo niebezpieczne. Teraz wyjmujemy z kierownicy poduszkę naciskając długim śrubokrętem z dwóch stron kierownicy sprężynę trzymającą jednocześnie w tym samym czasie przyciągamy ją do siebie.

Rozpinamy kable od poduszki i kładziemy je w bezpieczne miejsce. Musimy pamiętać jak były podłączone. Jak da się łatwo zauważyć kolor wtyczki odpowiada kolorowi złącza w poduszce, kolor zielony jest na górze, natomiast kolor niebieski na dole. Następnie wykręcamy śrubę mocującą kierownicę przy pomocy klucza Torx 50. Polecamy do tego mocną przedłużkę z tryczką. Będzie nam o wiele wygodniej. Po zdjęciu poduszki będziemy widzieli przewody. Po lewej stronie kierownicy znajduje się masa, którą odpinamy wraz z złączem klaksonu – znajduje się na dole kierownicy.

Po wykonaniu wszystkich wymienionych wyżej czynności możemy wyjąć kierownicę (ciągniemy ją do siebie). Jeśli pojawi się problem możemy użyć WD-40. Zanim to zrobimy warto się przyjrzeć jak jest zamocowana. Znajdują się na niej i na drążku mocującym specjalne nacięcia w celu równego, ponownego osadzenia.

Do naprawy sygnału dźwiękowego konieczne jest odkręcenie plastiku znajdującego się na sprężynach oraz wyczyścić zaśniedziałe styki. Używamy do tego papieru ściernego i smaru WD – 40. Postępujemy tak samo z trzema stycznikami w plastikowym elemencie. Przechodzimy do naprawy kierunkowskazów. Najprawdopodobniej powód takiej awarii leży w przełącznikach zespolonych. Do jego zdjęcia potrzebny będzie klucz 10 w celu zdjęcia obejmy mocującej.

Po wyjęciu demontujemy sterowanie radiem naciskając zaczep. Delikatnie podważamy tulejkę i wyjmujemy ją wraz ze sprężyną. Odsuwamy każdy plastikowy zaczep w obudowie i wkładamy jednocześnie dwa śrubokręty w otwory, w które podłącza się poduszki i wypychamy górną część przełącznika zespolonego. Kiedy już obudowa jest otwarta trzeba wypiąć dwie wtyczki podłączone do płytki.

Zobacz też: Naprawy blacharskie: jakie uszkodzenia karoserii i lakieru naprawić w pierwszej kolejności?

Przechodzimy do jej demontażu. Trzymają ją zatrzaski, wystarczy lekko pociągnąć ją w górę. Zdejmujemy również manetkę od kierunkowskazów podważamy ją delikatnie płaskim śrubokrętem. Na wierzchołku manetki znajduje się plastikowa część, która poprzez ścieranie się powoduje samoczynne przełączanie kierunkowskazów. Wyjmujemy ją (plastikową część) oraz sprężynkę, która widoczna jest w środku (tej części) również wyciągamy i lekko rozciągamy śrubokrętem. To także jest powód usterki.

W celu powiększenia siły sprężyny możemy umieścić coś na dnie białej części i włożyć sprężynkę z powrotem do tulejki. Minusem takiej operacji jest cięższa praca manetki. Pamiętajmy, żeby podczas wkładania tego elementu do manetki ułożyć go odwrotnie, aby ścierała się druga strona. Dla poprawy łączności przemywamy styki miedziane w płytce drukowanej w miejscach, gdzie jest kontakt z przełącznikiem kierunkowskazów.

Składamy teraz cały przełącznik zespolony w odwrotnej kolejności. Przed zamontowaniem poduszki powietrznej sprawdzamy czy nie mamy zbyt skręconej taśmy, należy ostrożnie przekręcić część obrotową do momentu aż poczujemy opór i przekręcamy w przeciwną stronę 2,5 obrotu. Wszystko po to, aby ustawić wszystko w odpowiednim położeniu. Pamiętajmy, aby podczas składania odgiąć blaszki w otworach, w których podłącza się przewody od poduszek. Instalujemy przełącznik w samochodzie, podłączamy wszystkie kable i zakładamy poduszkę. Sprawdzamy czy manetki i kierunkowskazy działają bez problemów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA