Parkowanie
REKLAMA
To ważne z punktu widzenia znaków drogowych, pozwala bowiem na rozróżnienie sytuacji oznaczonych znakami zakazu postoju i zakazu parkowania.
REKLAMA
Parkować można zarówno na jezdni, jak i na poboczu lub chodniku, który w ruchu miejskim je zastępuje, o ile tego nie zabraniają lub na to zezwalają odpowiednie znaki i przepisy. Parkując należy zastosować się zarówno do tablic pod znakami, jak i do znaków na drodze, wskazujących dozwolony sposób parkowania, dni i godziny kiedy jest ono dozwolone lub zabronione oraz rodzaje pojazdów, uprawnionych do parkowania w danym miejscu.
Z przepisów, dotyczących stref parkowania płatnego nie wynika jednoznacznie, czy pojazd, zajmujący chwilowo miejsce parkingowe, w którym znajduje się kierowca, powinien być traktowany jako parkujący, czy raczej jako ten, który zatrzymał się na chwilę lub z powodu awarii. Służby pilnujące porządku na drogach interpretują parkowanie w różny, zwykle niekorzystny dla kierowcy sposób.
Rodzaje parkowania:
- Parkowanie na skos, tyłem do krawędzi jezdni
- Parkowanie na skos, przodem do krawędzi jezdni
- Parkowanie tyłem prostopadle do krawędzi jezdni
- Parkowanie przodem prostopadle do krawędzi jezdni
- Parkowanie równoległe tyłem
- Parkowanie równoległe przodem
Zobacz też: BLIS
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.