REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Peugeot 205: kontrola skrzyni biegów

Robert Kuśpiel
Kontrola skrzyni biegów w Peugeocie 205. Fot.Newspress
Kontrola skrzyni biegów w Peugeocie 205. Fot.Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Celem tego poradnika będzie sprawdzenie manualnej i automatycznej skrzyni biegów w samochodzie Peugeot 205. Dodatkową czynnością będzie wymiana oleju w automatycznej skrzyni Peugeota 205.

Kontrolę skrzyni biegów w Peugeocie 205 należy przeprowadzać co roku wraz z innymi przeglądami np. układu chłodzenia lub ogrzewania. Do przeprowadzenia kontroli będziemy potrzebować podnośnika samochodowego, warsztatowego lub kanału. Nie są wymagane żadne specjalne narzędzia.

REKLAMA

Na początku znacząca uwaga dla właścicieli modelu 205 z silnikami o kodach XV, XW i XY ( 5, 50, 60, 60 KM bez katalizatora). W skrzyniach które zostały biegów tam zamontowane używany jest taki sam olej dla silnika i skrzynki przekładniowej.  Do sprawdzenia poziomu oleju w mechanicznej skrzynce przekładniowej przy silnikach TU i XU będziemy potrzebować:

  • Klucz nasadowy 8
  • Olej do skrzyni biegów

Nie ma potrzeby wymieniania oleju w manualnej skrzyni biegów. W regularnych odstępach czasu musimy jednak kontrolować jej szczelność i poziom oleju. Niski stan oleju znacznie skraca żywotność przekładni. Wymagane jest, aby olej sięgał do dolnej krawędzi otworu śruby wlewowej. W przypadku, kiedy nie widać z zewnątrz nieszczelności trzeba tylko kontrolować poziom oleju.

Zobacz też: Peugeot 205: przegląd układu kierowniczego

Rozpoczynamy od podniesienia i podparcia samochodu. Odkręcamy śrubę wlewową ze skrzyni przekładniowej. Umiejscowiona jest ona w obudowie obok pokrywy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przyglądając się dokładnie skrzyni zobaczymy dwie śruby spustowe oleju śruby. Znajdują się one na dole obudowy. Odkręcane one są tylko podczas naprawy skrzynki przekładniowej. Aby całkowicie wypełnić skrzynię biegów i przekładnie główną przy silnikach XU i TU potrzebujemy dwa litry oleju. Pamiętajmy o oddaniu zużytego oleju do punktu utylizacji. Jest absolutny zakaz wylewania takich płynów w dowolne miejsce.

W przypadku stwierdzenia ubytku musimy dolać odpowiednią ilość oleju przekładniowego. Poniżej znajdują się wytyczne dotyczące płynu eksploatacyjnego skrzyni biegów. Musi być on o lepkości SAE 75W – 80W zawierającym oznaczenie API – GL 5. Zalecane oleje przez firmę PEUGEOT: ”ESSO Gear Oil BV 75 W – 80 W” bądź ”SHELL SF 5288 75 W – 80 W”. Do wlewania niezbędna jest olejarka wraz z pompką albo wężykiem. Nie zaleca się wprowadzania jednorazowo zbyt dużej ilości. Na koniec przykręcamy śrubę wlewową przy pomocy momentu 50 Nm i opuszczamy na dół samochód.

Automatyczna skrzynia biegów

Zobacz też: Peugeot 205: kontrola układu hamulcowego

REKLAMA

Przechodzimy do sprawdzania poziomu i wymianie oleju w przekładni automatycznej. Zaczniemy od sprawdzenia poziomu oleju. Bardzo ważne jest, aby utrzymywać go w odpowiednim stanie. Co za tym idzie kontrola powinna być wykonywana co 10 000 km jednak nie rzadziej niż raz do roku jak to zostało zaznaczone na początku poradnika.

Pod przednią maską znajduje się bagnet służący do kontroli poziomu oleju w przekładni automatycznej, wypełniona jest ona olejem ATF ( Automatic Transmission Fluid ). Jeśli silnik i przekładnia są nagrzane przystępujemy do pracy. Prawidłowa temperatura oleju przekładniowego to około 80C. Ustawiamy auto na poziomej powierzchni. Nie wyłączamy silnika przez ok. 2 minuty. Pracuje on na luzie w celu zapełnienia przekładni hydrokinetycznej. Pozostawiamy dźwignię wybieraka w pozycji ”P” i zaciągamy hamulec ręczny. W trakcie tych czynności silnik nadal pracuje na biegu jałowym.

Teraz wyciągamy miernik prętowy i wycieramy go czystą szmatką, która nie zostawia włókien, polecam irchę. Potem wkładamy miernik do oporu i po wyciągnięciu odczytujemy poziom oleju. Po nagrzaniu silnika temperatura oleju powinna wynosić +80°C a jego poziom musi znajdować się pomiędzy oznaczeniami ”Min” i ”Max”. Jeśli poziom oleju jest za mały pompa zasysa powietrze, co jest słyszalne. Dlatego olej się pieni i możliwy jest błędny odczyt. Wtedy trzeba zatrzymać silnik i po upływie około dwóch minut dolać trochę oleju oraz kolejny raz skontrolować poziom oleju podczas pracy silnika. Olej uzupełniamy przez rurę wlewową po wyjęci bagnetu.

Zobacz też: Peugeot 205: wymiana oleju silnikowego

Przechodzimy do wymiany oleju. Ważne żeby był dedykowany do przekładni automatycznej. Wszystkie oleje, które są dopuszczone przez firmę Peugeot mogą być ze sobą mieszane. Na rynku jest dużo produktów, które mają za zadanie zmniejszenie tarcia. Odradzamy ich stosowanie, mogą doprowadzić do pogorszenia właściwości oleju a najgorszym przypadku do uszkodzenia przekładni.

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów przewidziana jest co 40 000km. Podobnie jak w przypadku oleju silnikowego, skrzynia biegów musi być odpowiednio rozgrzana przed wymianą oleju. Następnie unosimy samochód lub wjeżdżamy na kanał i odkręcamy korek spustowy na dole miski olejowej i przekładni głównej.

Wkręcamy je używając nowych pierścieni uszczelniających. Nowy olej wlewamy przez rurę po wyjęciu bagnetu oleju. Za pierwszym razem należy wlać ok. 2.3L oleju. Uruchamiamy silnik i pozostawiamy go na kulka minut. Po chwili sprawdzamy ponownie stan oleju. Jeżeli jest zbyt niski, wyłączamy silnik i dolewamy brakującą ilość. Pomiędzy oznaczeniem MIN a MAX jest 0.3L różnicy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA