REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto porady

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mazda – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

W poradniku tym przedstawimy zestawienie żarówek do najpopularniejszych modeli Mazdy. Warto wiedzieć jakie typy żarówek są zmontowane w naszym aucie.

Ford – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

W poradniku tym przedstawimy zestawienie żarówek do najpopularniejszych modeli Forda. Warto wiedzieć jakie typy żarówek są zmontowane w naszym aucie.

Renault – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

W poradniku tym przedstawimy zestawienie żarówek do najpopularniejszych modeli Renault. Warto wiedzieć jakie typy żarówek są zmontowane w naszym aucie.

Mercedes – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

W poradniku tym przedstawimy zestawienie żarówek do najpopularniejszych modeli Mercedesa. Warto wiedzieć jakie typy żarówek są zmontowane w naszym aucie.

REKLAMA

Skoda – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

W poradniku tym przedstawimy zestawienie żarówek do najpopularniejszych modeli Skody. Warto wiedzieć jakie typy żarówek są zmontowane w naszym aucie.

Seat – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

W poradniku tym przedstawimy zestawienie żarówek do najpopularniejszych modeli Seata. Warto wiedzieć jakie typy żarówek są zmontowane w naszym aucie.

Mercedes W202: wymiana płynu hamulcowego

Regularna wymiana płynu hamulcowego zapewnia nam odpowiednią pracę hamulców. W poradniku tym pokażemy jak dokonać wymiany płynu hamulcowego w Mercedesie C kasy W202.

Volkswagen – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

W poradniku tym przedstawimy zestawienie żarówek do najpopularniejszych modeli Volkswagena. Warto wiedzieć jakie typy żarówek są zmontowane w naszym aucie.

REKLAMA

Audi – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

W poradniku tym przedstawimy zestawienie żarówek do najpopularniejszych modeli Audi. Warto wiedzieć jakie typy żarówek są zmontowane w naszym aucie.

Nissan – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

W poradniku tym przedstawimy zestawienie żarówek do najpopularniejszych modeli Nissana. Warto wiedzieć jakie typy żarówek są zmontowane w naszym aucie.

Honda – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

W poradniku tym przedstawimy zestawienie żarówek do najpopularniejszych modeli Hondy. Warto wiedzieć jakie typy żarówek są zmontowane w naszym aucie.

Jak zamontować/przykleić reklamę lub naklejkę na samochodzie?

W jaki sposób okleić firmowy samochód? Gdzie znajdę usługi naklejania reklam na samochodzie? Ile to kosztuje? Poniżej przedstawiamy różne techniki montażu reklamy na samochodzie oraz przybliżone ceny wykonania takiej usługi.

Czym są aktywne zagłówki? Jak działają?

W opisie niektórych samochodów widnieje opcja w postaci aktywnych zagłówków lub aktywnego przeciwdziałania urazom okolic szyi podczas kolizji, oznaczone jako „anti-whiplash”. Co to jest? Jak działają systemy aktywnych zagłówków? Czy zagłówki w moim samochodzie są aktywne?

Mercedes W202: wymiana filtru powietrza, przeciwpyłkowego i paliwa w silniku Diesla

Regularna wymiana filtrów jest bardzo ważna. Poniżej znajduje się opis wymiany filtru paliwa, przeciwpyłkowego i powietrza w Mercedesie C klasy W202 z silnikiem wysokoprężnym.

Mercedes W202: kontrola układu chłodzącego – silniki Diesla

Kontrola układu chłodzącego jest bardzo ważna w eksploatacji auta. W poradniku tym dokonamy przeglądu układu chłodzenia w Mercedesie klasy C W202 z silnikiem Diesla.

Mercedes W202: wymiana oleju silnikowego, jednostki Diesla

Wymiana oleju to jedna z podstawowych czynności, które należy wykonywać regularnie. W poradniku tym pokażemy jak wymienić olej silnikowy w Mercedesie klasy C W202.

Opel Astra H/Zafira B: przegląd układu wydechowego

Dobry stan układu wydechowego zapewnia nam komfortową jazdę oraz prawidłowe odprowadzanie spalin. Poniżej przedstawiamy jak dokonać przeglądu układu wydechowego w Oplu Astra H.

Wymiana progów w samochodzie. Jak wymienić? Za ile?

Co zrobić, jeżeli w naszym samochodzie pojawia się rdza na progach? Dlaczego progi w samochodzie rdzewieją? Przyczyny zniszczeń oraz ceny i technologię wymiany progów omówimy w poniższym artykule.

Opel Astra H/Zafira B: wymiana pompy paliwa

Uszkodzona pompa paliwa wymaga natychmiastowej wymiany. W poradniku tym przedstawimy wymianę pompy paliwa w modelu Astra H i Zafira B.

Opel Astra H/Zafira B: wymiana płynu chłodzącego i kontrola układu chłodzenia

Regularna wymiana płynu chłodzącego i kontrola całego układu to jedna z podstawowych czynności. W Poradniku tym pokażemy jak dokonać przeglądu układu chłodzenia oraz przeprowadzimy wymianę płynu chłodniczego w modelu Astra H i Zafira B.

Opel Astra H/Zafira B: ustawianie hamulca ręcznego

Prawidłowe działanie hamulca ręcznego jest uzależnione od jego odpowiedniej regulacji. W poradniku tym pokażemy jak samemu wyregulować hamulec ręczny w modelu Zafira B i Astra H.

Opel Astra H/Zafira B: wymiana klocków i tarcz hamulcowych

Wymiana klocków i tarcz hamulcowych gwarantuje skuteczność działania hamulców. W poradniku tym pokażemy jak wymienić klocki i tarcze hamulcowe w modelu Astra H i Zafira B.

Opel Astra H/Zafira B: wymiana amortyzatorów i sprężyn

Uszkodzone amortyzatory mają negatywny wpływ na prowadzenie auta. W poradniku tym pokażemy jak wymienić amortyzatory i sprężyny w modelu Opel Astra H i Zafira B.

Zardzewiały, zaśniedziały odbłyśnik reflektora. Czy warto regenerować?

Gdy po kilku latach użytkowania samochodu zauważamy spadek mocy świecenia reflektorów naszego samochodu, zastanawiamy się, jakie kroki podjąć, by reflektory znów świeciły jaśniej. Czasem myślimy o regeneracji reflektorów i zastanawiamy się, czy warto.

Wilgoć w samochodzie. Którędy dostaje się woda do mojego samochodu?

W samochodzie pod dywanikiem pojawia się wilgoć? Po umyciu auta w bagażniku jest kałuża? Albo w czasie jazdy na zakręcie na nogi zaczyna wypływać strumień wody? To może oznaczać, że nasz samochód jest nieszczelny. Pytanie tylko, gdzie?

Jak wymienić olej w układzie wspomagania kierownicy? Czy warto?

W hydraulicznym układzie wspomagania kierownicy olej stale przemieszcza się pomiędzy pompą wspomagania, zbiorniczkiem wyrównawczym, a cylindrem ciśnieniowym w przekładni kierowniczej. Producenci zalecają kontrolę jego stanu, ale o wymianie nie wspominają.

Opel Astra H/Zafira B wymiana rozrusznika

Jeżeli silnik nie chce się uruchomić a podczas przekręcania kluczyka słychać tylko charakterystyczne pykanie to znak, że rozrusznik jest do wymiany. Poniżej znajduje się opis wymiany rozrusznika w modelu Zafira B i Astra H.

Opel Astra H/Zafira B: wymiana alternatora

Świecąca się kontrolka ładowania podczas jazdy może oznaczać awarię alternatora. Nie należy jej bagatelizować. Poniżej znajduje się opis wymiany alternatora w modelu Astra H i Zafira B.

Opel Astra H/Zafira B: wymiana żarówek

W poradniku tym pokażemy jak wymienić żarówki w samochodzie Opel Astra H i Zafira B.

Czy wiesz jak prawidłowo wymieniać amortyzatory?

Wymiana amortyzatorów to pozornie dość łatwa czynność. Podczas wykonywania tej naprawy należy jednak pamiętać o szeregu zasad. Gwarantują one prawidłowe działanie układu zawieszenia i dłuższą żywotność amortyzatorów.

Czy wiesz jak wyeliminować drgania kierownicy?

Drgania kierownicy są męczące podczas jazdy i uszkadzają zawieszenie. Istnieją jednak sposoby na zredukowanie drgań kierownicy, które utrudniają nam podróż.

Czy wiesz co robić, gdy samochód „ściąga”?

Zdarza się, że podczas jazdy nasze auto nie utrzymuje kierunku do jazdy tylko "ściąga" na pobocze. Powodów takiej sytuacji może być kilka. Jest to jedna kilka nas sygnał, że wystąpiła usterka w podwoziu. Co możemy zrobić ? Oto kilka przydatnych rad.

Czy wiesz jak samodzielnie odpowietrzyć hamulce?

Jeśli należysz do tych, którzy lubią sami zaglądać pod "maskę samochodu," podpowiem ci jak odpowietrzyć hamulce. Oczywiście układ hamulcowy nie wymaga odpowietrzenia, jeśli przy wyłączonym silniku, wciskając pedał hamulca, natrafisz na opór. Do zapowietrzenia może dojść , kiedy np. wymieniasz klocki hamulcowe.

Opel Astra H/Zafira B: odpowietrzanie układu hamulcowego

Większość prac przy układzie hamulcowym wymaga odpowietrzenia układu. Poniżej znajduje się opis odpowietrzenia układu hamulcowego w modelu Zafira B i Astra H.

Volkswagen Golf V/Jetta/Touran: wymiana głośników

Dobre nagłośnienie sprawia, że słuchanie muzyki w samochodzie jest dużą przyjemnością. Oto opis przedstawiający wymianę głośników w samochodzie Volkswagen Golf V.

Wykaz żarówek w najpopularniejszych markach aut w Polsce

Przedstawiamy zestawienie typów żarówek w najpopularniejszych markach aut w Polsce. W tym momencie dostępne są listy żarówek dla: Fiat, Suzuki, Toyota, Volvo, Alfa Romeo, Daewoo, Opel.

Jak się zachowywać podczas kontroli drogowej w Słowenii?

Wybierając się samochodem do Słowenii warto wiedzieć jak zachować się przy spotkaniu z lokalną policja. To o tyle istotne, że Słowenia wielu Polakom kojarzy się nam z bałkańską fantazją, a na drogach obowiązuje tu raczej austriacki porządek!

Volkswagen Golf V/Jetta/Touran: wymiana alternatora

Uszkodzony alternator w Golfie V, lub Touranie pozbawia akumulator stałego doładowania. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić alternator w Volkswagenie Golf V, Jetta i Touran.

Volkswagen Golf V/Jetta/Touran: wymiana tylnych klocków i tarcz

W poradniku tym pokażemy jak dokonać wymiany tylnych tarcz i klocków w Golfie V, Jetta i Touran.

Volkswagen Golf V/Jetta/Touran: wymiana przednich klocków i tarcz

Wymiana przednich klocków i tarcz hamulcowych w modelu Golf V, Jetta i Touran nie jest skomplikowana. W poniższym poradniku opisaliśmy wymianą krok po korku.

Volkswagen Golf V/Jetta/Touran: wymiana amortyzatorów i sprężyn

Uszkodzone amortyzatory i sprężyny negatywnie wpływają na prowadzenie auta. Oto opis wymiany sprężyn i amortyzatorów w modelu Golf V, Jetta i Touran.

Volkswagen Golf V/Jetta/Touran: wymiana rozrusznika

Uszkodzony rozrusznik może nam przysporzyć wiele problemów. W poradniku tym przeprowadzimy wymianę rozrusznika w Volkswagenie Golf V, Jetta, Touran.

Volkswagen Golf V/Jetta/Touran: wymiana płynu hamulcowego

Regularna wymiana płynu hamulcowego zapewnia bardzo dobrą skuteczność hamowania. W poradniku tym pokażemy jak dokonać wymiany płynu hamulcowego w Volkswagenach" Golf V, Jetta i Touran.

Volkswagen Golf V/Jetta/Touran: kontrola układu hamulcowego

Sprawny układ hamulcowy pozwala na bezpieczne podróżowanie. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać kontroli układu hamulcowego w Volkswagenie Golf V, Jetta i Touran.

Volkswagen Golf V/Jetta/Touran: wymiana oleju i filtra w skrzyni DSG

Jazdą ze skrzynią DSG jest bardzo przyjemna jednak, aby tak pozostało należy pamiętać o regularnym serwisie. W poradniku tym przedstawimy wymianę oleju i filtra w automatycznej skrzyni DSG.

Opel Vectra B: kontrola układu chłodzenia

Układ chłodzenia jest bardzo ważny w każdym samochodzie. Wszelkie usterki wpływają ujemnie na prawidłową pracę silnika. W poradniku tym pokażemy jak dokonać przeglądu układu chłodzenia w Oplu Vectra B.

Hamowanie

Hamowaniem nazywamy czynności i reakcji układów pojazdu w celu zmniejszenia jego prędkości lub nawet doprowadzenia do jego zatrzymania się szybciej, niż wynikałoby to z oporów toczenia i układu napędowego oraz oporu powietrza, przeciwstawiających się jego inercji.

Historia motoryzacji: rywalizacja dwóch niemieckich inżynierów

Mniej więcej w tym samym czasie co Austriak Siegfried Marcus, nad podobnymi konstrukcjami pracowali niezależnie dwaj niemieccy inżynierowie, Gottlieb Daimler i Carl Benz. Aż trudno uwierzyć, że ich prymitywne pojazdy nieprzypominające samochodów dały początek jednej z najbardziej znanych światowych marek. Ale na to przyszło poczekać kilka dziesięcioleci. Tymczasem w 1885 roku Benz wyjechał swoim trójkołowym wehikułem poza swoje podwórko i przejechał nim aż 24 km.

Historia motoryzacji: Mercedes - legenda niemieckiej motoryzacji

Gdy w drugiej połowie dziewiątego dziesięciolecia XIX wieku dwaj niemieccy konstruktorzy całkowicie niezależnie od siebie stworzyli dwa podobne silniki spalinowe, zapewne nie przypuszczali, że już wkrótce ich nazwiska znajdą się obok siebie w nazwie jednego z najbardziej znanych i zarazem największych koncernów samochodowych. Zanim to nastąpiło, obaj prowadzili konkurujące ze sobą firmy. Carl Benz był w swoich działaniach szybszy o kilka lat od konkurenta. Jego firma, Benz & Cie powstała już w październiku 1883 roku. Konkurent, Gottlieb Daimler powołał do życia firmę DMG, czyli Daimler-Motoren-Gesellschaft dopiero w listopadzie 1890 roku.

Historia motoryzacji: legendy niemieckiej motoryzacji

Wśród wielkich pionierów światowej motoryzacji niemieccy konstruktorzy i producenci aut zajmują jedną z najwyższych pozycji. Ich pomysłowości i umiejętności twórczego myślenia zawdzięczamy w dużej mierze obecny obraz motoryzacji. Do dziś niemieckie samochody cieszą się uznaniem na całym świecie a niemieccy producenci aut dzięki swojej renomie przetrwali wiele kryzysów ekonomicznych i koniunkturalnych.

REKLAMA