REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wymiana progów w samochodzie. Jak wymienić? Za ile?

Krzysztof Bednarz
Wymienić progi w samochodzie możemy sami
Wymienić progi w samochodzie możemy sami

REKLAMA

REKLAMA

Co zrobić, jeżeli w naszym samochodzie pojawia się rdza na progach? Dlaczego progi w samochodzie rdzewieją? Przyczyny zniszczeń oraz ceny i technologię wymiany progów omówimy w poniższym artykule.

Progi samochodu są narażone na rdzewienie z co najmniej kilku powodów. Najbardziej prozaicznymi mogą być wgniecenia spowodowane podnoszeniem samochodu. Progi są też obijane przez kamienie, jeżeli np. poruszamy się szutrowymi drogami. Od grudnia do marca są też nieustannie „omywane” przez chlorek sodu, którym drogowcy walczą ze śniegiem. Niepozorne ubytki lakieru mogą po zimie okazać się już ogniskami korozji, a w przypadku braku interwencji, po następnym sezonie może nas zaskoczyć dziura, która nagle pojawiła się pod drzwiami.

REKLAMA

Zobacz galerię: Muscle Cary wczoraj i dziś

Jednak często najbardziej podstępnym problemem jest powolne korodowanie samochodu od wewnątrz. Powody mogą być różne. Być może samochód, który posiadamy jest powypadkowy, a podczas naprawy nie zakonserwowano dostatecznie powierzchni zamkniętych i łączeń. Czasem jednak sama konstrukcja samochodu sprawia, że próg jest jego tzw. „słabym punktem”. Woda z nadkoli dostaje się w okolice zgrzewów podłogi i progów oraz reaguje z tlenem i stalą, szerząc niewidoczne z zewnątrz zniszczenia. Kiedy odkrywamy, że nasz próg rdzewieje, może to być tak naprawdę tylko początek wydatków.

Jak wymienić progi w samochodzie?

Wymiana progów będzie wymagała od nas wiedzy w zakresie spawania migomatem, a wcześniej demontażu wielu elementów z samochodu. Niezbędne będzie wyjęcie foteli, wykładziny podłogowej, odkręcenia drzwi, błotnika przedniego. Następnie po zabezpieczeniu karoserii przystępujemy do wycięcia progu zewnętrznego. W miejscach, które są zgrzewane, używamy wiertarki. W zależności od konstrukcji samochodu, trudność tej operacji może znacznie się różnić. Na problemy z demontażem progów wskazują na przykład użytkownicy BMW. Kiedy zdejmiemy zewnętrzny próg, zobaczymy jaka skala zniszczeń ma miejsce wewnątrz.

Zobacz też: Jak naprawić ogrzewanie szyby?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli korozja postępowała od zewnątrz i nie była mocno zaawansowana, może czekać nas jedynie czyszczenie wewnętrznego progu, a następnie konserwacja środkami antykorozyjnymi. Jeżeli jednak pod naszym progiem wilgoć poczyniła poważniejsze szkody, niezbędne będą także naprawy reparaturkami. Pamiętajmy jednak, że podłoga to element nośny samochodu stanowiący o naszym bezpieczeństwie podczas zderzenia. Jeżeli okaże się, że podłoga jest bardzo zniszczona, powinniśmy zastanowić się nad zaniechaniem napraw.

Zobacz też: Jak pozbyć się rdzy?

Pamiętaj o konserwacji progu

REKLAMA

Zanim założymy nowy próg do samochodu, pomyślmy także o pomalowaniu jego wewnętrznej strony środkiem antykorozyjnym, co wydłuży jego życie. Wstępne pomalowanie przez producenta naszego zamiennika może okazać się niewystarczające. Wspawywanie nowych progów powinno odbywać się punktowo, aby zapobiec przykurczeniu blachy poprzez jej przegrzanie. Jeżeli wstępnie ułożymy już próg. Zagęszczamy ilość spawów. Spawy należy jeszcze oczyścić i wyrównać, a następnie zabezpieczyć przed rdzą. Dalsze czynności to lakierowanie i konserwacja profili zamkniętych przez otwory technologiczne. Nie jest więc to prosta operacja.

Wymiana progów to czasochłonna procedura. Stawki robocizny mechaników są w tym przypadku bardzo zróżnicowane. Za wymianę jednego progu możemy zapłacić od 300 do nawet 1000 zł. Cena usługi będzie zależeć także od wielkości zniszczeń pod progiem zewnętrznym. Rozmawiając z mechanikiem o cenie zapytajmy o technologię naprawy, którą stosuje.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA