REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mercedes W202: przegląd hamulca postojowego

Robert Kuśpiel
Regularne przeglądy hamulca postojowego w Mercedesie W202 zapewnią nam jego prawidłowe działanie
Regularne przeglądy hamulca postojowego w Mercedesie W202 zapewnią nam jego prawidłowe działanie

REKLAMA

REKLAMA

Regularne przeglądy hamulca postojowego zapewnią nam jego prawidłowe działanie. W poradniku tym pokażemy jak wymienić szczęki hamulca postojowego (zwanego też ręcznym) i dokonać jego regulacji.

W Mercedesie W202 – nazwa hamulec ręczny nie odzwierciedla autentycznego położenia i zastosowań tego urządzenia. Zastosowany został specjalny pedał po lewej stronie, który naciskamy chcąc aktywować hamulec. Najlepszym określeniem jakie możemy zastosować dla takiego rozwiązania to hamulec postojowy. Na początku pokażemy jak prawidłowo wymienić szczęki hamulca postojowego.

REKLAMA

Zobacz też: Mercedes W202: kontrola i wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

REKLAMA

Pierwszy krok jaki musimy wykonać to demontaż tarczy hamulcowej. Do przeprowadzenia tej operacji wystarczy nam tradycyjny lewarek razem z podstawkami. Luzujemy śruby koła i unosimy samochód. Zdejmujemy koło i mamy dostęp do tarczy hamulcowej. Na początku odkręcamy śruby korpusu zacisku. Następnie podwieszamy go do sprężyny zawieszenia tak, żeby nie wisiał na przewodach hamulcowych.

Nie ma potrzeby rozpinania przewodów. Kolejny krok to odkręcenie śrub trzymających tarczę. Robimy to za pomocą klucza imbusowego. Zdejmujemy tarczę i odkładamy ją na bok. Teraz należy zdemontować tylną kanapę. W tym celu naciskamy dwie dźwignię odblokowujące i unosimy siedzenie. Następnie wyjmujemy je zwracając uwagę na zapięcia pasów bezpieczeństwa. Pozostaje nam wykręcić śruby mocujące po obu stronach oraz na samym środku. Unosimy do góry oparcie i wyjmujemy z auta.

W tym momencie należy napiąć pokrętło odpowiedzialne za regulacje długości linki. Robimy to za pomocą klucza imbusowego. Wkładamy go w trzpień zapadkowy i przekręcamy go w prawo. Jednocześnie należy przesuwać go do tyłu w widocznym rowku. Robimy to do momentu aż nie usłyszymy, że zatrzasnął się w klamrze sprężystej. Następnie obracamy kołnierz półosi do momentu aż otwór gwintowany znajdzie się bezpośrednio nad sprężyną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Teraz należy docisnąć delikatnie sprężynę dociskową po czym obrócić o około ¼ obrotu a następnie odczepić. W identyczny sposób demontujemy sprężynę dociskową w drugiej szczęce. Za pomocą śrubokręta odczepiamy sprężynę powrotną. Odciągamy szczęki i zdejmujemy je poprzez kołnierz półosi. Odczepiamy sprężynę powrotną ze szczęki i wyjmujemy cały mechanizm regulacyjny. Wciskamy sworzeń, który znajduje się na rozpieraczu i zdejmujemy go z linki hamulcowej.

Przechodzimy do montażu. W przypadku kiedy okładziny były mocno zużyte należy wymienić sprężynę powrotną szczęk. Na początku smarujemy wszystkie elementy, które się poruszają za pomocą smaru odpornego na wysokie temperatury. Na rynku jest duży wybór takich preparatów, więc nie będzie problemu z zakupem. Następnie mocujemy linkę hamulcową na rozpieraczu i dociskamy go do pierścienia ochronnego.

Sam mechanizm regulacyjny również warto nasmarować. Chodzi tutaj dokładnie o gwint elementu dociskowego oraz o elementy kółka nastawnego. Możemy wykorzystać taki sam smar, co ostatnio – odporny na wysokie temperatury. Montujemy element dociskowy a następnie wkręcamy w kółko nastawcze. Teraz możemy całość zamontować w tulejce. Mechanizm instalujemy pomiędzy szczękami. Musi być zamontowany w ten sposób, żeby kółko nastawcze było skierowane do kierunku jazdy.

Kolejnym krokiem jest zamocowanie górnych sprężyn powrotnych w szczękach. Następnie odciągamy od siebie obie szczeki hamulca w ten sposób, żeby można było je założyć poprzez kołnierz półosi i zamocować w rozpieraczki. Montujemy sprężynę dociskową poprzez otwór gwintowany w szczęce. Instalujemy sprężynę dociskową drugiej szczęki i sprawdzamy czy zostały dobrze się trzyma.

Teraz zakładamy dolne ucho (krótkie) sprężyny powrotnej na przedniej szczęce. Większe ucho mocujemy na tylnej szczęce za pomocą śrubokręta. Odkręcamy pokrętło regulacji długości linki. Chcąc to zrobić należy odbezpieczyć klamrę sprężystą. Doprowadzi to do automatycznego ustawienia pokrętła. Zakładamy pokrywę ochronną pokrętła regulacji długości linki i montujemy tylną kanapę. Pozostaje nam zamontować tylne tarcze a następnie przykręcić koła.

Zobacz też: Mercedes W202: wymiana żarówek

Przechodzimy do regulacji hamulca postojowego. Unosimy tył auta i zdejmujemy koła. Następnie obracamy koło tak, żeby otwór śruby był skierowany do góry i odchylony do tyłu o kąt 45˚. Wkładamy śrubokręt w otwór gwintowany i zaczynamy obracać koło. Jednocześnie obracamy kółko nastawcze. Robimy tak do momentu aż koło się zablokuje. W przypadku koła prawego, wykonujemy ruch od góry do dołu. W kole lewym – z dołu do góry.

Teraz przekręcamy koło nastawcze w odwrotnym kierunku tak, żeby dało się poruszyć ręcznie koło samochodu. Wykonujemy to do momentu aż szczęki przestaną ocierać o bęben.

Następnie zaciągamy kilka razy hamulec postojowy i zwalniamy go. Na końcu sprawdzamy czy koła samochodu obracają się swobodnie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA