Mercedes W202: przegląd hamulca postojowego
REKLAMA
REKLAMA
W Mercedesie W202 – nazwa hamulec ręczny nie odzwierciedla autentycznego położenia i zastosowań tego urządzenia. Zastosowany został specjalny pedał po lewej stronie, który naciskamy chcąc aktywować hamulec. Najlepszym określeniem jakie możemy zastosować dla takiego rozwiązania to hamulec postojowy. Na początku pokażemy jak prawidłowo wymienić szczęki hamulca postojowego.
REKLAMA
Zobacz też: Mercedes W202: kontrola i wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
REKLAMA
Pierwszy krok jaki musimy wykonać to demontaż tarczy hamulcowej. Do przeprowadzenia tej operacji wystarczy nam tradycyjny lewarek razem z podstawkami. Luzujemy śruby koła i unosimy samochód. Zdejmujemy koło i mamy dostęp do tarczy hamulcowej. Na początku odkręcamy śruby korpusu zacisku. Następnie podwieszamy go do sprężyny zawieszenia tak, żeby nie wisiał na przewodach hamulcowych.
Nie ma potrzeby rozpinania przewodów. Kolejny krok to odkręcenie śrub trzymających tarczę. Robimy to za pomocą klucza imbusowego. Zdejmujemy tarczę i odkładamy ją na bok. Teraz należy zdemontować tylną kanapę. W tym celu naciskamy dwie dźwignię odblokowujące i unosimy siedzenie. Następnie wyjmujemy je zwracając uwagę na zapięcia pasów bezpieczeństwa. Pozostaje nam wykręcić śruby mocujące po obu stronach oraz na samym środku. Unosimy do góry oparcie i wyjmujemy z auta.
W tym momencie należy napiąć pokrętło odpowiedzialne za regulacje długości linki. Robimy to za pomocą klucza imbusowego. Wkładamy go w trzpień zapadkowy i przekręcamy go w prawo. Jednocześnie należy przesuwać go do tyłu w widocznym rowku. Robimy to do momentu aż nie usłyszymy, że zatrzasnął się w klamrze sprężystej. Następnie obracamy kołnierz półosi do momentu aż otwór gwintowany znajdzie się bezpośrednio nad sprężyną.
REKLAMA
Teraz należy docisnąć delikatnie sprężynę dociskową po czym obrócić o około ¼ obrotu a następnie odczepić. W identyczny sposób demontujemy sprężynę dociskową w drugiej szczęce. Za pomocą śrubokręta odczepiamy sprężynę powrotną. Odciągamy szczęki i zdejmujemy je poprzez kołnierz półosi. Odczepiamy sprężynę powrotną ze szczęki i wyjmujemy cały mechanizm regulacyjny. Wciskamy sworzeń, który znajduje się na rozpieraczu i zdejmujemy go z linki hamulcowej.
Przechodzimy do montażu. W przypadku kiedy okładziny były mocno zużyte należy wymienić sprężynę powrotną szczęk. Na początku smarujemy wszystkie elementy, które się poruszają za pomocą smaru odpornego na wysokie temperatury. Na rynku jest duży wybór takich preparatów, więc nie będzie problemu z zakupem. Następnie mocujemy linkę hamulcową na rozpieraczu i dociskamy go do pierścienia ochronnego.
Sam mechanizm regulacyjny również warto nasmarować. Chodzi tutaj dokładnie o gwint elementu dociskowego oraz o elementy kółka nastawnego. Możemy wykorzystać taki sam smar, co ostatnio – odporny na wysokie temperatury. Montujemy element dociskowy a następnie wkręcamy w kółko nastawcze. Teraz możemy całość zamontować w tulejce. Mechanizm instalujemy pomiędzy szczękami. Musi być zamontowany w ten sposób, żeby kółko nastawcze było skierowane do kierunku jazdy.
Kolejnym krokiem jest zamocowanie górnych sprężyn powrotnych w szczękach. Następnie odciągamy od siebie obie szczeki hamulca w ten sposób, żeby można było je założyć poprzez kołnierz półosi i zamocować w rozpieraczki. Montujemy sprężynę dociskową poprzez otwór gwintowany w szczęce. Instalujemy sprężynę dociskową drugiej szczęki i sprawdzamy czy zostały dobrze się trzyma.
Teraz zakładamy dolne ucho (krótkie) sprężyny powrotnej na przedniej szczęce. Większe ucho mocujemy na tylnej szczęce za pomocą śrubokręta. Odkręcamy pokrętło regulacji długości linki. Chcąc to zrobić należy odbezpieczyć klamrę sprężystą. Doprowadzi to do automatycznego ustawienia pokrętła. Zakładamy pokrywę ochronną pokrętła regulacji długości linki i montujemy tylną kanapę. Pozostaje nam zamontować tylne tarcze a następnie przykręcić koła.
Zobacz też: Mercedes W202: wymiana żarówek
Przechodzimy do regulacji hamulca postojowego. Unosimy tył auta i zdejmujemy koła. Następnie obracamy koło tak, żeby otwór śruby był skierowany do góry i odchylony do tyłu o kąt 45˚. Wkładamy śrubokręt w otwór gwintowany i zaczynamy obracać koło. Jednocześnie obracamy kółko nastawcze. Robimy tak do momentu aż koło się zablokuje. W przypadku koła prawego, wykonujemy ruch od góry do dołu. W kole lewym – z dołu do góry.
Teraz przekręcamy koło nastawcze w odwrotnym kierunku tak, żeby dało się poruszyć ręcznie koło samochodu. Wykonujemy to do momentu aż szczęki przestaną ocierać o bęben.
Następnie zaciągamy kilka razy hamulec postojowy i zwalniamy go. Na końcu sprawdzamy czy koła samochodu obracają się swobodnie.
REKLAMA
REKLAMA