REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mercedes W202: wymiana płynu hamulcowego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Kuśpiel
W Mercedesie W202 wymianę płynu hamulcowego należy wykonywać co 2 lata
W Mercedesie W202 wymianę płynu hamulcowego należy wykonywać co 2 lata

REKLAMA

REKLAMA

Regularna wymiana płynu hamulcowego zapewnia nam odpowiednią pracę hamulców. W poradniku tym pokażemy jak dokonać wymiany płynu hamulcowego w Mercedesie C kasy W202.

Wymianę płynu hamulcowego należy wykonywać co 2 lata. Jest to czas, po którym traci on swoje główne właściwości i wymaga wymiany. W modelach wyposażonych w układ ASR (roczniki od czerwca 1993 do maja 1994) wymagane jest specjalne urządzenie do wymiany płynu hamulcowego. Na początku należy skompletować wszystkie potrzebne narzędzia i materiały eksploatacyjne.

REKLAMA

  • Klucz oczkowy do odpowietrznika
  • Puste naczynie
  • Około 0.5 – 1L nowego płynu hamulcowego
  • Szmatki

Zobacz też: BMW 5 E39 czy Mercedes E-klasse W210?

Przebieg całej operacji jest podobny do procesu odpowietrzania hamulców.

REKLAMA

Zaczynamy od odessania płynu hamulcowego ze zbiorniczka wyrównawczego. Najlepiej zrobić to za pomocą strzykawki. Odciągamy taką ilość, żeby zostało około 10mm płynu. Zlewamy go do butelki lub pustego naczynia, które zostanie oddane do punktu utylizacji. Pamiętajmy, żeby nie opróżnić całego zbiornika.

Teraz wlewamy świeżego płynu aż do poziomu MAX. W tym momencie można unieść samochód, będzie nam o wiele łatwiej wykonać całą pracę. Oczywiście nie jest to konieczne i można próbować bez podnoszenia. Nasuwamy przewód na zawór odpowietrzający tylnego lewego zacisku i podstawiamy puste naczynie. W tym momencie przyda nam się pomoc drugiej osoby. Pompuje ona pedałem do momentu aż będzie wyczuwalny opór.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

My odkręcamy zawór i czekamy aż spłynie płyn. Zakręcamy go i dopiero w tym momencie druga osoba może puścić pedał hamulca. Całą operację powtarzamy do momentu aż wypływający płyn będzie jasnego koloru (nowy płyn). Podczas tej operacji należy regularnie kontrolować poziom płynu w zbiorniczku. Zakręcamy zawór odpowietrzający i uzupełniamy płyn w zbiorniczku wyrównawczym.

Zobacz też: Historia motoryzacji: Mercedes - legenda niemieckiej motoryzacji

W identyczny sposób postępujemy z pozostałymi zaciskami zwracając uwagę, żeby wypływający płyn był czysty i pozbawiony pęcherzyków powietrza. Stary płyn oddajemy do punktu utylizacji.

Wszelkie naprawy związane z rozłączeniem przewodów hamulcowych wiążą się z koniecznością odpowietrzenia układu. Pomijając ten punkt przyczyniamy się do obniżenia skuteczności hamowania naszego auta. Po wymianie klocków hamulcowych również warto sprawdzić poziom płynu, najprawdopodobniej podniesie się. Nadmiar należy odciągnąć za pomocą strzykawki.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA