REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Astra H/Zafira B: wymiana klocków i tarcz hamulcowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Kuśpiel
Opel Astra H/Zafira B wymiana klocków i tarcz hamulcowych
Opel Astra H/Zafira B wymiana klocków i tarcz hamulcowych

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana klocków i tarcz hamulcowych gwarantuje skuteczność działania hamulców. W poradniku tym pokażemy jak wymienić klocki i tarcze hamulcowe w modelu Astra H i Zafira B.

Największym problemem może okazać się odpowiedni dobór tarcz i klocków. Warto zapoznać się z opiniami na temat danego produktu. Decydując się na zakup nowych tarcz należy pamiętać o konieczności wymiany klocków hamulcowych. Wymiany dokonujemy tylko i wyłącznie parami - na całej osi (4 klocki lub 2 tarcze). Zaczniemy od przedniej osi naszego auta.

REKLAMA

Polecamy materiały eksploatacyjne znanych producentów. Tanie zamienniki pozwolą zaoszczędzić jednak ich zachowanie podczas hamowania z dużymi prędkościami może być nieprzewidywalne. Warto rozpatrzeć zakup całego kompletu (tarcze + klocki). Zazwyczaj taki zestaw wyniesie nas znacznie taniej niż w przypadku zakupu tych części pojedynczo.

Zobacz też: Jak wymienić klocki hamulcowe?

REKLAMA

Za pomocą podnośnika unosimy przód auta i podpieramy na podstawkach. Zalecamy szczególną ostrożność podczas wykonywania tej czynności. Zdejmujemy koło i mamy dostęp do wszystkich elementów. Na początku demontujemy czujnik zużycia klocków (jeśli występuje). Wykonujemy to za pomocą śrubokręta. Następnie również za pomocą śrubokręta podważamy sprężynę znajdującą się na zacisku hamulcowym.

Zaglądamy od tyłu zacisku i lokalizujemy zatyczki ochronne prowadników zacisku hamulcowego. Wyjmujemy je i odkręcamy mocowania za pomocą klucza imbusowego. Następnie demontujemy zacisk i podwieszamy go do nadwozia. Nie można dopuścić, żeby zwisał on swobodnie na przewodach hamulcowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W takim przypadku będziemy musieli odciągnąć klocki, żeby umożliwić sobie jakikolwiek manewr. Przed tym zabiegiem zalecamy odkręcić korek od zbiorniczka z płynem hamulcowym. Na początku wyjmujemy zewnętrzny klocek a następnie wewnętrzny razem ze sprężyną rozpierającą. W tym momencie nie można naciskać pedał hamulca gdyż tłok zostanie wypchnięty z zacisku.

Przed montażem nowych klocków w zacisku należy dokładnie go wyczyścić. Robimy to delikatnie za pomocą szczotki drucianej oraz szmatki namoczonej w spirytusie. Czyścimy dokładnie dwa prowadniki i sprawdzamy dokładnie wszystkie osłony gumowe. Jeżeli stwierdzimy, że któraś z nich jest uszkodzona to należy niezwłocznie ją wymienić. Zbyt szybkie zużywanie się klocków hamulcowych może świadczyć o zatartym tłoczku.

Zobacz też: Nowa Astra GTC z Gliwic

REKLAMA

Przechodzimy do wymiany klocków. Na początku odkręcamy zbiorniczek z płynem hamulcowym. Zalecamy odpompować trochę płynu hamulcowego, żeby nie zaczął się wydostawać na zewnątrz podczas wciskania tłoczka. W serwisach do wciskania tłoczka (aby zrobić miejsce dla nowego klocka hamulcowego) służy do tego specjalne narzędzie, my wykorzystamy do tego drewniany trzonek młotka. Całą czynność wykonujemy bardzo ostrożnie, żeby nie dopuścić do ukośnego ustawienia się tłoka. Należy uważać również na gumowe osłony przeciwpyłowe - jeśli są uszkodzone, należy je wymienić (zestaw naprawczy do zacisku hamulcowego).

Na początku montujemy wewnętrzny klocek a następnie zewnętrzny w korpusie zacisku. Zwróćmy uwagę, żeby były poprawnie zamocowane. Teraz montujemy zacisk razem z wkładkami tak, by przewód hamulcowy nie był poskręcany. Wkręcamy prowadniki i zabezpieczamy je kapturkami ochronnymi. Zakładamy sprężynę na zacisk i instalujemy czujnik zużycia na swoje miejsce (jeśli występuje).

Zakładamy koło i opuszczamy samochód, po drugiej stronie auta postępujemy w taki sam sposób. Przechodzimy do tylnych klocków.  W tym przypadku cała operacja różni się w kilku czynnościach. Na początku musimy poluzować naciąg linki hamulca ręcznego. W tym celu odkręcamy nakrętkę regulacyjną, która mieści się przy dźwigni hamulca ręcznego pod jego osłoną.

Zobacz też: Wymiana przewodów hamulcowych - na co zwrócić uwagę?

Luzujemy śruby koła i podnosimy samochód. Podpieramy go na podstawkach i zdejmujemy całkowicie koło. Następnie naciskamy do dołu dźwignię hamulca i odłączamy linkę hamulca ręcznego. Teraz podważamy za pomocą śrubokręta podkładkę zabezpieczającą przy wsporniku i wyjmujemy linkę hamulca ze wspornika zacisku. Odkręcamy dolną śrubę zacisku przytrzymując prowadnik za pomocą klucza płaskiego.

Możemy teraz odchylić do góry zacisk hamulcowy tak, żeby nie rozciągać zbytnio przewodów hamulcowych. Odkręcamy zbiorniczek z płynem hamulcowym i odciągnąć trochę płynu za pomocą strzykawki. Teraz wkręcamy tłoczek. W serwisach stosuje się do tego specjalny przyrząd. My postaramy się zrobić to za pomocą zacisku lub innego narzędzie pozwalającego na jednoczesne ściśnięcie i obrót.

Chcąc wyjąć klocki musimy odłączyć zacisk od korpusu. Odkręcamy górną śrubę w taki sam sposób jak dolną i wyjmujemy go z korpusu. Zalecamy powiesić go do nadwozia za pomocą drutu tak, żeby nie zwisał na przewodzie hamulcowym. Przed zamontowaniem klocków zalecamy oczyścić dokładnie zacisk i wszystkie powierzchnie stykowe. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Pamiętajmy o zamocowaniu linki hamulca ręcznego.

Po wymianie klocków hamulcowych należy wcisnąć kilkukrotnie pedał hamulca. Następnie sprawdzamy poziom płynu hamulcowego w zbiorniczku. Jeżeli jest go za mało to dolewamy świeżego. W ostateczności można zalać tym, który wcześniej został odciągnięty ze zbiorniczka. Przez pierwsze 200 – 300 kilometrów musimy unikać gwałtownego hamowania. Należy pozwolić na swobodne dotarcie się klocka do tarczy.

Zobacz też: Opel Astra H/Zafira B: wymiana płynu chłodzącego i kontrola układu chłodzenia

Wymiana tarcz hamulcowych

Jeżeli podczas wymiany klocków stwierdzimy, że tarcza hamulcowa również wymaga wymiany nie należy z tym czekać. Montując nowe klocki oraz tarcze unikniemy podwójnego wydatku jakim jest zakup klocków hamulcowych. Nie można pozwolić na zamontowanie nowej tarczy i starych klocków. Wymieniając jednocześnie tarcze i klocki wykonamy w ten sposób jedną pracę.

Początek jest taki sam jak w przypadku wymiany klocków hamulcowych. Podnosimy samochód po tej stronie gdzie będzie prowadzona wymiana. W przypadku przedniej tarczy należy wyjąć giętki przewód hamulcowy z mocowania na kolumnie zawieszenia. Jeśli chodzi o tylne tarcze należy wymontować klocki. Opis został przedstawiony powyżej. Dla przedniej tarczy nie ma takiej potrzeby.

Podwieszamy cały korpus zacisku do nadwozia tak, żeby nie wisiał na przewodzie hamulcowym. Teraz odkręcamy śrubę zabezpieczającą tarczę i zdejmujemy ją z piasty koła. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Na początku należy dokładnie wyczyścić powierzchnie styku tarczy z piastą. Wszelkie zanieczyszczenia mogą negatywnie wpłynąć na pracę tarczy.

Czyszczenie przeprowadzamy za pomocą szczotki drucianej. Po zamontowaniu tarczy należy ją odtłuścić. Najlepiej zrobić to za pomocą spirytusu. Stosowanie innych preparatów może przyczynić się do spadku skuteczności hamowania. Montując wszystkie części należy zwrócić uwagę czy wszystkie mocowania są prawidłowo dokręcone. Wszelkie niedociągnięcia w montażu mogą być tragiczne w skutkach podczas jazdy. Warto również skontrolować poziom płynu hamulcowego. Nadmiar odciągamy za pomocą strzykawki. Brakującą ilość dolewamy, kierując się wskazaniami na zbiorniczku wyrównawczym.

Po wymianie kompletu, czyli tarcze przednie i tylne należy wcisnąć kilka razy pedał hamulca. Trzeba mieć tą świadomość, że przez pierwsze kilka kilometrów skuteczność hamowania będzie bardzo mała.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

REKLAMA

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

SEAT Arona: ekologia w nieznanym wymiarze. Ryż zamiast na wysypiska trafia na taśmę montażową

SEAT rozpoczyna produkcję modelu SEAT Arona z dwoma elementami wykonanymi z oryzytu – odnawialnego materiału pochodzenia naturalnego, powstającego z produktów ubocznych ryżu. Każdy egzemplarz zawiera 60 gramów ryżu, co przekłada się na roczne zużycie 5 ton surowca, który w innym przypadku trafiłby na wysypiska.

Co Polacy sądzą o Strefach Czystego Transportu?

Zdania na temat SCT są podzielone. Z danych raportu "Ekologiczna motoryzacja w Polsce – wyzwania i kierunki rozwój". wynika, że chociaż ponad 50 proc. Polaków uważa, że Strefy Czystego Powietrza przyczynią się do poprawy zdrowia mieszkańców dużych aglomeracji, to 63 proc. obawia się ich negatywnego wpływu na lokalną gospodarkę.

REKLAMA

Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

REKLAMA