REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Astra H/Zafira B: odpowietrzanie układu hamulcowego

Robert Kuśpiel
Opel Astra H/Zafira B odpowietrzanie układu hamulcowego
Opel Astra H/Zafira B odpowietrzanie układu hamulcowego

REKLAMA

REKLAMA

Większość prac przy układzie hamulcowym wymaga odpowietrzenia układu. Poniżej znajduje się opis odpowietrzenia układu hamulcowego w modelu Zafira B i Astra H.

Wykonując większe naprawy przy układzie hamulcowym nie tylko w Oplu Astra, czy Oplu Zafira musimy pamiętać o odpowietrzeniu całego układu. Pominięcie tej czynności doprowadzi do obniżenia sprawności układu hamulcowego co się przeniesie na skuteczność hamowania. Wszelkie czynności związane z płynem hamulcowym wymagają od nas szczególnej ostrożności. Przede wszystkim należy pamiętać, że jest on bardzo żrący. Jakikolwiek kontakt z lakierem może doprowadzić do jego uszkodzenia. Jeżeli dojdzie do takiego kontaktu to wskazane jest spłukanie tego miejsca dużą ilością wody.

REKLAMA

Zobacz też: Opel Astra H i Zafira B: kontrola układu kierowniczego i zawieszenia przedniego

Warto wiedzieć, że płyn hamulcowy ma skłonności do wchłaniania wilgoci z powietrza. Jego ponowne użycie nie jest wskazane. Decydując się na odpowietrzanie we własnym zakresie musimy również zadbać o prawidłową utylizację płynu. Nie można go wylewać w dowolne miejsce. Odpowietrzanie przeprowadzamy gdy mamy pewność, że cały układ jest szczelny. Jeżeli po kilkukrotnym naciśnięciu pedału hamulca stawia on coraz większy opór to znak, że w układzie jest powietrze.

Kolejność odpowietrzania:

  • Prawy tył
  • Lewy tył
  • Prawy przód
  • Lewy przód

REKLAMA

Pierwszy krok to uniesienie samochodu. Robimy to za pomocą tradycyjnego lewarka razem z podstawkami. Jeśli mamy możliwość skorzystania z platformy warsztatowej to jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Odkręcamy korek zbiorniczka płynu hamulcowego i nalewamy na max płyn hamulcowy. Teraz wykręcamy odpowietrzniki i nasadzamy na ich końce gumową rurkę. Drugi koniec wsadzamy do butelki wypełnionej do połowy płynem hamulcowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoba będąca w samochodzie pompuje pedałem hamulca aż do wyczucia oporu. My odkręcamy zawór odpowietrzający o pół obrotu i zakręcamy jak opór pod pedałem zmniejszy się. Powtarzamy tą czynność do momentu aż wypływający płyn będzie pozbawiony pęcherzyków powietrza. Teraz możemy zdjąć przewód z zaworu odpowietrzającego i dokręcić go. Zakładamy kapturek i przechodzimy do kolejnego koła.

Zobacz też: Opel Astra H i Zafira B: kontrola skrzyni biegów

Zasada postępowania jest taka sama. W podobny sposób przebiega wymiana płynu hamulcowego. Podczas wykonywania tych operacji należy pamiętać, żeby nie dopuścić do całkowitego opróżnienia zbiorniczka. Wówczas będziemy musieli udać się do serwisu na odpowietrzenie układu. Do obu operacji powinno wystarczyć około 2 litrów płynu hamulcowego. Zalecamy oryginalny GM.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA