Mercedes W202: kontrola i wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
REKLAMA
REKLAMA
Naszą pracę zaczniemy od ogólnych oględzin skrzyni biegów. Pozwoli to nam to zlokalizować ewentualne wycieki przed wymianą oleju. Pierwszy krok, jaki wykonamy to podniesienie naszego auta oraz prawidłowe zabezpieczenie. Można to zrobić za pomocą platformy warsztatowej, standardowego podnośnika wraz z kobyłkami lub korzystamy z kanału. Do przeprowadzenia prawidłowej kontroli będzie nam potrzebna dobra lampa lub mocna latarka.
REKLAMA
Przystępujemy do sprawdzenia szczelności skrzyni biegów. Jest kilka miejsc, które zdecydowanie możemy podejrzewać o wycieki. Przede wszystkim miejsce łączenia silnika ze skrzynią biegów czy korek wlewu oleju. Metoda kontroli jest bardzo łatwa. Na początku myjemy obudowę skrzyni biegów, posypujemy kredą miejsca podejrzane o nieszczelność, opuszczamy samochód i udajemy się na jazdę próbną.
Zobacz też: Mercedes W202: kontrola układu chłodzącego – silniki Diesla
REKLAMA
Duże wycieki będą widoczne bez użycia kredy. Po przejechaniu ok. 30 kilometrów wracamy, unosimy auto i sprawdzamy czy są widoczne jakieś ślady. W przypadku braku wycieków sprawdzamy poziom oleju w przekładni. Kiedy upewnimy się, że nie ma żadnej nieszczelności możemy przystąpić do wymiany oleju. Jak w każdej automatycznej skrzyni biegów, odpowiedni stan oleju jest bardzo ważny. Przekłada się to na poprawne działanie skrzyni biegów.
Bagnet do kontroli poziomu oleju znajduje się pod przednią maską. Przez niego również uzupełnia się olej w skrzyni biegów. Podczas wykonania kontroli należy stosować się do pewnych wytycznych. Przede wszystkim należy wiedzieć, że pomiaru można dokonywać na zimnym jak i rozgrzanym silniku. Najważniejsze, żeby samochód znajdował się na równej powierzchni od tego zależy wiarygodność pomiaru.
Uruchamiamy silnik i pozwalamy mu pracować przez około dwie minuty. Ustawiamy dźwignię zmiany biegów w pozycję „P” i zaciągamy hamulec awaryjny. Pamiętajmy, że podczas wykonywania kontroli silnik musi pracować. Warto przysłuchać się pracy pompy. Jeżeli stan oleju jest niski to pompa oleju będzie zasysać powietrze. Doprowadzi to do pienienia się oleju. Efekt może być taki, że wskazanie będzie nieprawidłowe.
REKLAMA
Jeżeli przytrafi nam się taka sytuacja to należy wyłączyć silnik i odczekać około trzy minuty i dolać trochę oleju. Wyjmujemy bagnet, wycieramy go szmatką niepozostawiającą włókien i ponownie wsadzamy. Wyciągamy i sprawdzamy poziom oleju. Prawidłowy stan powinien zawierać się pomiędzy znacznikiem MIN a MAX. Oczywiście patrzymy tylko na tą część wskaźnika, która odpowiada temperaturze naszej przekładni.
Pamiętajmy, że zbyt duża lub mała ilość oleju wpływa negatywnie na prace przekładni. Warto powąchać i sprawdzić jaki zapach ma olej. Jeżeli jest wyczuwalny zapach spalenizny to oznacza to, że nastąpiło przegrzanie okładzin ciernych. Jeżeli olej jest zanieczyszczony to może to powodować zakłócenie w pracy przekładni. W przypadku kiedy nasza przekładanie będzie wymagać dolewki, wykonujemy to tylko i wyłącznie przez lejek.
Możemy stosować oleje ATF zalecane przez firmę Mercedes. Po uzupełnieniu do prawidłowego stanu, wciskamy pedał hamulca i przesuwamy dźwignię zmiany biegów w każde możliwe położenie. Sprawdzamy poziom oleju w skrzyni, jeżeli jest odpowiedni to wkładamy bagnet, zatrzaskujemy go i opuszczamy maskę.
Przechodzimy do wymiany oleju. Producent przewiduje wymianę co 60 000 kilometrów. Przebieg ten jest skrócony o połowę w momencie kiedy auto jest eksploatowane w trudnych warunkach drogowych. Razem z olejem zaleca się wymianę filtra. Cały proces nie jest trudny i bez problemu poradzimy sobie z jego wykonaniem. Na początku ustawiamy dźwignię zmiany biegów w położenie „P”.
Teraz konieczne będzie uniesienie samochodu. Możemy to zrobić za pomocą tradycyjnego lewarka lub platformy warsztatowej. W przypadku lewarka będą nam potrzebne 4 podstawki. Ważne, żeby samochód był w poziomie. Teraz podsuwamy pod skrzynię biegów puste naczynie w celu zlania oleju. Odkręcamy korek spustowy i czekamy aż spłynie cały olej. Zaczynamy obracać kołem pasowym za pomocą klucza do momentu aż korek na przekładni hydrokinetycznej będzie widoczny w otworze kratki wentylacyjnej.
Odkręcamy go i czekamy aż spłynie cała ilość. Następnie zdejmujemy miskę olejową i demontujemy zużyty filtr oleju. Montujemy nowy filtr i dokładnie czyścimy miskę olejową. Przed montażem należy zamontować nową uszczelkę. Montujemy miskę olejową i dokręcamy odkręcone wcześniej korki spustowe. Pamiętajmy o użyciu nowych uszczelek. Opuszczamy samochód i przystępujemy do napełniania przekładni.
Zobacz też: Mercedes W202: wymiana oleju silnikowego, jednostki Diesla
Zaciągamy hamulec awaryjny, wyjmujemy bagnet ze skrzyni biegów i nalewamy około 4 litrów oleju. Uruchamiamy silnik i pozostawiamy go na biegu jałowym. W zależności od rodzaju silnika będzie nam potrzebne około 5.5 litra (silnik 4 cylindrowy) lub 6 litrów (silnik 6 cylindrowy). Dolewamy brakującą ilość i przełączamy dźwignię we wszystkie możliwe położenia. Wsuwamy bagnet i udajemy się na jazdę próbną. Po powrocie ponownie sprawdzamy poziom oleju.
REKLAMA
REKLAMA