REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mercedes W202: kontrola i wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

Robert Kuśpiel
Automatyczna skrzynia biegów wymaga regularnych przeglądów
Automatyczna skrzynia biegów wymaga regularnych przeglądów

REKLAMA

REKLAMA

Automatyczna skrzynia biegów wymaga regularnych przeglądów. W poradniku tym pokażemy jak przeprowadzić serwis automatycznej skrzyni biegów.

Naszą pracę zaczniemy od ogólnych oględzin skrzyni biegów. Pozwoli to nam to zlokalizować ewentualne wycieki przed wymianą oleju. Pierwszy krok, jaki wykonamy to podniesienie naszego auta oraz prawidłowe zabezpieczenie. Można to zrobić za pomocą platformy warsztatowej, standardowego podnośnika wraz z kobyłkami lub korzystamy z kanału. Do przeprowadzenia prawidłowej kontroli będzie nam potrzebna dobra lampa lub mocna latarka.

REKLAMA

Przystępujemy do sprawdzenia szczelności skrzyni biegów. Jest kilka miejsc, które zdecydowanie możemy podejrzewać o wycieki. Przede wszystkim miejsce łączenia silnika ze skrzynią biegów czy korek wlewu oleju. Metoda kontroli jest bardzo łatwa. Na początku myjemy obudowę skrzyni biegów, posypujemy kredą miejsca podejrzane o nieszczelność, opuszczamy samochód i udajemy się na jazdę próbną.

Zobacz też: Mercedes W202: kontrola układu chłodzącego – silniki Diesla

REKLAMA

Duże wycieki będą widoczne bez użycia kredy. Po przejechaniu ok. 30 kilometrów wracamy, unosimy auto i sprawdzamy czy są widoczne jakieś ślady. W przypadku braku wycieków sprawdzamy poziom oleju w przekładni. Kiedy upewnimy się, że nie ma żadnej nieszczelności możemy przystąpić do wymiany oleju. Jak w każdej automatycznej skrzyni biegów, odpowiedni stan oleju jest bardzo ważny. Przekłada się to na poprawne działanie skrzyni biegów.

Bagnet do kontroli poziomu oleju znajduje się pod przednią maską. Przez niego również uzupełnia się olej w skrzyni biegów. Podczas wykonania kontroli należy stosować się do pewnych wytycznych. Przede wszystkim należy wiedzieć, że pomiaru można dokonywać na zimnym jak i rozgrzanym silniku. Najważniejsze, żeby samochód znajdował się na równej powierzchni od tego zależy wiarygodność pomiaru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uruchamiamy silnik i pozwalamy mu pracować przez około dwie minuty. Ustawiamy dźwignię zmiany biegów w pozycję „P” i zaciągamy hamulec awaryjny. Pamiętajmy, że podczas wykonywania kontroli silnik musi pracować. Warto przysłuchać się pracy pompy. Jeżeli stan oleju jest niski to pompa oleju będzie zasysać powietrze. Doprowadzi to do pienienia się oleju. Efekt może być taki, że wskazanie będzie nieprawidłowe.

REKLAMA

Jeżeli przytrafi nam się taka sytuacja to należy wyłączyć silnik i odczekać około trzy minuty i dolać trochę oleju. Wyjmujemy bagnet, wycieramy go szmatką niepozostawiającą włókien i ponownie wsadzamy. Wyciągamy i sprawdzamy poziom oleju. Prawidłowy stan powinien zawierać się pomiędzy znacznikiem MIN a MAX. Oczywiście patrzymy tylko na tą część wskaźnika, która odpowiada temperaturze naszej przekładni.

Pamiętajmy, że zbyt duża lub mała ilość oleju wpływa negatywnie na prace przekładni. Warto powąchać i sprawdzić jaki zapach ma olej. Jeżeli jest wyczuwalny zapach spalenizny to oznacza to, że nastąpiło przegrzanie okładzin ciernych. Jeżeli olej jest zanieczyszczony to może to powodować zakłócenie w pracy przekładni. W przypadku kiedy nasza przekładanie będzie wymagać dolewki, wykonujemy to tylko i wyłącznie przez lejek.

Możemy stosować oleje ATF zalecane przez firmę Mercedes. Po uzupełnieniu do prawidłowego stanu, wciskamy pedał hamulca i przesuwamy dźwignię zmiany biegów w każde możliwe położenie. Sprawdzamy poziom oleju w skrzyni, jeżeli jest odpowiedni to wkładamy bagnet, zatrzaskujemy go i opuszczamy maskę.

Przechodzimy do wymiany oleju. Producent przewiduje wymianę co 60 000 kilometrów. Przebieg ten jest skrócony o połowę w momencie kiedy auto jest eksploatowane w trudnych warunkach drogowych. Razem z olejem zaleca się wymianę filtra. Cały proces nie jest trudny i bez problemu poradzimy sobie z jego wykonaniem. Na początku ustawiamy dźwignię zmiany biegów w położenie „P”.

Teraz konieczne będzie uniesienie samochodu. Możemy to zrobić za pomocą tradycyjnego lewarka lub platformy warsztatowej. W przypadku lewarka będą nam potrzebne 4 podstawki. Ważne, żeby samochód był w poziomie. Teraz podsuwamy pod skrzynię biegów puste naczynie w celu zlania oleju. Odkręcamy korek spustowy i czekamy aż spłynie cały olej. Zaczynamy obracać kołem pasowym za pomocą klucza do momentu aż korek na przekładni hydrokinetycznej będzie widoczny w otworze kratki wentylacyjnej.

Odkręcamy go i czekamy aż spłynie cała ilość. Następnie zdejmujemy miskę olejową i demontujemy zużyty filtr oleju. Montujemy nowy filtr i dokładnie czyścimy miskę olejową. Przed montażem należy zamontować nową uszczelkę. Montujemy miskę olejową i dokręcamy odkręcone wcześniej korki spustowe. Pamiętajmy o użyciu nowych uszczelek. Opuszczamy samochód i przystępujemy do napełniania przekładni.

Zobacz też: Mercedes W202: wymiana oleju silnikowego, jednostki Diesla

Zaciągamy hamulec awaryjny, wyjmujemy bagnet ze skrzyni biegów i nalewamy około 4 litrów oleju. Uruchamiamy silnik i pozostawiamy go na biegu jałowym. W zależności od rodzaju silnika będzie nam potrzebne około 5.5 litra (silnik 4 cylindrowy) lub 6 litrów (silnik 6 cylindrowy). Dolewamy brakującą ilość i przełączamy dźwignię we wszystkie możliwe położenia. Wsuwamy bagnet i udajemy się na jazdę próbną. Po powrocie ponownie sprawdzamy poziom oleju.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA