REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Omega B/B FL: wymiana paska klinowego

Robert Kuśpiel
Opel Omega B/B FL: wymiana paska klinowego
Opel Omega B/B FL: wymiana paska klinowego

REKLAMA

REKLAMA

Uszkodzony pasek klinowy wymaga wymiany. W poradniku tym pokażemy jak dokonać wymiany paska klinowego w Oplu Omega B i B FL.

Pasek klinowy odpowiedzialny jest za napędzanie alternatora, sprężarki klimatyzacji i układu wspomagania. Dodatkowo w silnikach Diesla jest jeszcze jeden pasek, oddzielny dla sprężarki klimatyzacji. Pasek regulowany jest za pomocą napinacza (automatyczny). Wymianę przeprowadzamy w przypadku uszkodzenia mechanicznego paska, głośnej pracy lub zerwania.

REKLAMA

Do każdej wersji silnikowej przewidziany jest inny pasek. Podczas dokonywania zakupu należy poinformować sprzedawcę o naszej wersji silnikowej i roczniku. Wymianę zaczniemy od silników benzynowych. Na początku będzie to jednostka 2.0 i 2.2. Pierwszy krok to obrócenie rolki napinającej za pomocą klucza w kierunku ruchu wskazówek zegara. W ten sposób luzujemy pasek klinowy. Wyjmujemy go i przystępujemy do montażu nowego. Na początku obracamy napinacz w prawo i układamy pasek klinowy. Zwalniamy napinacz i sprawdzamy czy pasek nie odstaje od prowadnic kół pasowych.

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: wymiana termostatu

REKLAMA

Kolejnym silnikiem są jednostki V6. Tutaj cała operacja jest znacznie trudniejsza. W silnikach 2.5 i 3.0 na początku rozpinamy połączenia przewodów elastycznych, które znajdują się na metalowej rurce. Na końcu odkręcamy mocowanie rurki, żeby ułatwić sobie dostęp do paska klinowego.

Następnie obracamy rolkę napinacza w prawo i luzujemy pasek klinowy. Napinacz znajduje się w górnej części silnika po lewej stronie. Na początku zdejmujemy pasek z koła pompy cieczy chłodzącej, znajduje się ona nad kołem pasowym wału korbowego. Potem po kolei z każdego koła. Wyjmujemy stary pasek i zaczynamy montować nowy. Przekręcamy Rolke napinacza w prawo i układamy pasek na każdym z kół. Na samym końcu nakładamy go na koło pasowe pompy cieczy chłodzącej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: wymiana pompy paliwa w silniku benzynowym

Dodatkowo podczas montażu w silnikach 2.5 i 3.0 należy pamiętać o montażu metalowej rurki. Łączymy ją z przewodami elastycznymi za pomocą opasek zaciskowych. Na końcu dokręcamy rurkę do silnika. Przechodzimy do silników wysokoprężnych. Jako pierwszy zaprezentujemy silnik 2.5. Na początku demontujemy dolną osłonę silnika. Jeżeli nasze auto wyposażone jest w klimatyzację to zwalniamy pasek sprężarki klimatyzacji.

REKLAMA

Teraz demontujemy górną osłonę silnika razem z przewodem powietrza doładowującego. Wkładamy solidny śrubokręt pod amortyzator napinacza i przesuwamy go do dołu tak, żeby dało się poluzować pasek. Pasek przeciągamy pomiędzy wentylatorem chłodnicy a obudową wentylatora. Montaż przebiega w odwrotnej kolejności.

W silniku 2.0 i 2.2 jest znacznie łatwiej. Wystarczy zdjąć dolną osłonę silnika i obrócić napinacz w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Wyjmujemy stary pasek i instalujemy nowy w odwrotnej kolejności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

REKLAMA

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

16-latek urządził sobie tor wyścigowy na parkingu przed marketem

16-letni drifter urządzał sobie tor wyścigowy na parkingu przed jednym z piaseczyńskich marketów. Został złapany na gorącym uczynku. Sprawą zajmie się sąd rodzinny.

KGP: 99 237 interwencji, 415 wypadków drogowych, 31 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 237 interwencji.

15-latek zabrał na przejażdżkę starszych kolegów swoim samochodem. Auto dachowało

15-latek kupił samochód i zabrał dwóch starszych kolegów na przejażdżkę. Chłopak stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do dachowania. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. 

REKLAMA

Jechał tak pijany na skuterze, że gdy się wywrócił to zasnął

O takim zdarzeniu policjanci dawno nie słyszeli. 31-letni kierowca skutera jechał tak pijany, że gdy stracił panowanie nad pojazdem i wywrócił się - zasnął. 

Pijany motocyklista uciekał przed policją, do aresztu trafił... jego pasażer

33-letni motocyklista nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Podczas ucieczki spowodował kolizję. Okazało się, że był pijany, a jego pasażer poszukiwany do odbycia kary. 

REKLAMA