REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak obliczyć średnie zużycie paliwa na 100 kilometrów?

Ilość paliwa, którego potrzebuje samochód na pokonanie danego dystansu, jest jednym z najważniejszych kryteriów przy ocenie opłacalności eksploatacji danego pojazdu.

Jak odsiarczyć akumulator?

Choć dziś akumulatory są łatwo dostępne, a ich ceny nie są wygórowane, to warto troszczyć się o ich stan, choćby tylko po to, aby uniknąć przykrych niespodzianek podczas porannego uruchamiania silnika. Podpowiadamy, jak odsiarczyć akumulator?

Jak wstępnie rozpoznać nadmierne zużycie elementów zawieszenia?


Zużycie i powstające w jego efekcie awarie elementów zawieszenia kół pojazdu są bardzo częstymi powodami wielu poważnych wypadków drogowych i katastrof.

Korki w czasie podróży: jak je omijać?

Jedną z przyczyn tworzenia się korków na drogach, poza różnymi zawalidrogami w rodzaju źle zaprogramowanych cykli sygnalizacji świetlnej, czy dziwnej topografii dróg w rejonie skrzyżowań i rozjazdów oraz robót drogowych, są także nawyki kierowców i różnego rodzaju urządzenia nawigacji GPS.

REKLAMA

Jak rozpoznać nadmierne zużycie tłoków i cylindrów w silniku?

Oto jak rozpoznać nadmierne zużycie tłoków i cylindrów w silniku.

Jak zachowywać się wobec autobusów miejskich?

Autobusy, zwłaszcza jeżdżące w komunikacji miejskiej, to pojazdy szczególne. Przewożą jednorazowo nawet ponad 100 pasażerów, z których wielu spieszy się do pracy lub do innych zajęć. Dlatego są one traktowane ze szczególnymi przywilejami.

Jak usunąć nieprzyjemne zapachy z wnętrza samochodu?


Mimo dużej troski, jaką właściciele samochodów zwykle otaczają wnętrza swoich pojazdów, nie sposób uniknąć przykrych zapachów, które z różnych powodów pojawiają się i nie znikają samoistnie. Walka z nimi przypomina nieraz syzyfowe prace.

Jak rozpoznać zbliżającą się poważną awarię silnika?

Wiele awarii silnika samochodu można przewidzieć, choć nie wszystkie. Awarie mogą być spowodowane przez różnorodne czynniki. Najczęstsze przyczyny powodujące usterki silnika omówimy w tym artykule.

REKLAMA

Jak omijać przeszkody na drodze wielopasmowej?

Wypadek, awaria pojazdu lub roboty drogowe powodują, że na pewien czas zostaje wyłączony co najmniej jeden z pasów jezdni wielopasmowej. Taka przeszkoda powoduje najczęściej powstanie gigantycznego korka.

Masz nadmiernie zużyte opony? Zobacz najczęstsze przyczyny

Opony to ta część pojazdu, która mając duże znaczenia dla naszego bezpieczeństwa, zużywa się dość szybko. To jak długo możemy używać jednego kompletu zależy od wielu czynników. Nawet przy naprawdę oszczędnej jeździe ciężko przekroczyć 100 000 km.

Jak rozpoznać przyczyny nadmiernego zużycia opon?

W stosunku do innych elementów samochodu opony zużywają się bardzo szybko. Ich okres eksploatacji zależy od bardzo wielu czynników i rzadko przekracza 100 000 km, nawet przy bardzo oszczędnej jeździe.

Jak jeździć autostradami, drogami ekspresowymi itp?

Jazda autostradą i drogą ekspresową teoretycznie należy do najłatwiejszych zadań, jakie oczekują na kierowcę. Zwykle kojarzy się z bezmyślnym naciskaniem na pedał gazu i patrzeniem w lusterka, czy nie dogania patrol policji.

Jak określić stan sprzęgła?

W samochodach powszechnie są stosowane sprzęgła suche, jednotarczowe. Przenoszą one, za pomocą sporych rozmiarów tarcz ciernych, obrotowy ruch wału korbowego silnika na wałek sprzęgłowy skrzyni biegów. Nadmierne zużycie sprzęgła może unieruchomić auto, w jaki więc sposób określić jego stan?

Jak jeździć ekonomicznie?

Koncerny naftowe, akcyza i inne podatki wciąż podnoszą cenę paliwa. Do czasu, kiedy alternatywne technologie napędzania pojazdów nie zostaną wprowadzone do użytku na szeroką skalę, musimy na co dzień liczyć się ze sporym wydatkiem na paliwo, jeśli chcemy jeździć samochodem. Jak zatem jeździć ekonomicznie?

Wymiana klocków hamulcowych

Najszybciej zużywającymi się elementami układu hamulcowego są klocki hamulcowe i okładziny. Podpowiadamy, jak samodzielnie wymienić klocki hamulcowe.

Fiat na Salonie w Paryżu


Podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Paryżu, Fiat prezentuje zarówno światowe premiery, jak i znane już modele aut. Motyw przewodni, jakim kierowali się styliści projektujący tegoroczną ekspozycję Fiata, to „świat marzeń" widziany oczami dziecka.

Alfa Romeo na Salonie Samochodowym w Paryżu


Na stoisku włoskiego producenta zostały zaprezentowane auta wzbogacone o nowe silniki, skrzynię biegów i pakiety wyposażenia. Poniżej opis nowości i galerie zaprezentowanych samochodów.

HR1 - Koncepcyjny Peugeot

Peugeot HR1 to miejski pojazd koncepcyjny, który łączy cechy samochodów z różnych segmentów (auta typowo miejskiego, coupé oraz klasy SUV). Pojazd jest przeznaczony dla młodych i aktywnych mieszkańców miast. Przyciągnąć ma ich nowoczesny design oraz nowatorskie rozwiązania technologiczne.

Jak wygląda racjonalna eksploatacja skrzyni biegów i elementów napędzających koła?

Skrzynie biegów i mechanizmy różnicowe zabudowane w tylnych mostach pojazdów zużywają się znacznie wolniej, niż silniki.

Jak przygotować auto terenowe do wyjazdu w teren?

Na rynku zostało niewiele nowych aut, które są w stanie pokonywać bagna czy leśne ostępy. Może Land Rover Defender, Discovery czy japońskie pikapy mogą wjechać w poważny teren. I z niego wyjechać...

Najtańsze kombi w Polsce


W ofercie Tata Motors znajduje się model Indigo SW, który w podstawowej wersji kosztuje 29 950 zł. Jest to najtańszy pojazd z nadwoziem typu kombi w naszym kraju.

Jak eksploatować silnik samochodowy?

Pojazdy samochodowe są tak konstruowane i wykonywane, aby uzyskać jak największą ich trwałość i niezawodność. Nie oznacza to jednak, że są wieczne.

Jak zaparkować „w kopertę”?


Gdy ubiegamy się o prawo jazdy, umiejętność parkowania równoległego nie musi być konieczna – wszystko zależy od manewrów, których wykonanie będzie niezbędne podczas egzaminu. Gdy zaczynamy jeździć po mieście, ta umiejętność zaczyna być potrzebna. Podpowiadamy, jak sobie z tym radzić.

Dlaczego rozładowywuje się akumulator?

Akumulator zainstalowany w samochodzie, może podczas postoju pojazdu tracić swój ładunek elektryczny.

Jak obronić się przed przemocą na drodze?

Korki, nieprzewidziane sytuacje, zmęczenie i irytacja często prowadzą do przemocy. Oto kilka porad, jak poradzić sobie w sytuacji, kiedy zostaniemy zaatakowani przez innego kierowcę.

Czy wiesz jak często zmieniać rozrząd w silniku?

Zastanawiasz się jak często należy zmieniać rozrząd w silniku twojego samochodu? Masz odpowiedź.

Czy wiesz jak korzystać z myjni samochodowej?

Oto kilka wskazówek jaka myjnia będzie najbezpieczniejsza dla twojego samochodu.

Pierwsza Skoda na baterie

Skoda wprowadza ekologiczny model Octavii. Będzie to pierwszy zasilany elektrycznie pojazd tej marki. Zasięg napędzanego elektrycznie auta ma wynosić 140 kilometrów.

Czy wiesz jak sprawdzić numer pojazdu?

Znajomość historii auta jest bardzo ważna przy zakupie używanego samochodu. Sprawdzisz ją dzięki numerowi VIN. Jak go zdobyć w najprostszy sposób? Wyjaśniam poniżej.

Czy wiesz jak optymalnie korzystać z nawiewów i klimy w samochodzie?

Klimatyzacja i nawiewy czasami nie do końca spełniają swoje zadanie, a wszystko przez nieumiejętne jej używanie. Oto kilka wskazówek, jak optymalnie korzystać z klimatyzacji w samochodzie.

Jak postępować z cięgłem, które zacięło się w pancerzu?

Zdarza się czasem, na szczęście dość rzadko, że ważne cięgło zaczyna się blokować, pracuje z coraz większym oporem, aż w końcu zacina się na dobre.

Czy wiesz jak zwiększyć widoczność auta na drodze?

Zaczyna się jesienna szarówka i gorsza widoczność na drodze. Nieodpowiednio przygotowany samochód stanowi potencjalne niebezpieczeństwo dla innych kierowców i pieszych. Możesz w kilka chwil sprawić, że twój samochód będzie bardziej widoczny na drodze.

Czy wiesz jak prawidłowo zmienić filtr paliwa?

Filtry paliwa powinno się wymieniać co drugą wymianę oleju. Jak to prawidłowo zrobić?

Jak dbać o hak holowniczy?


Hak holowniczy, a raczej – stan, w jakim on się znajduje – ma istotny wpływ na bezpieczeństwo holowania przyczepy.

Nowy VW Passat

Podczas rozpoczętego dziś w Paryżu Mundial de l’Automobile, Volkswagen przedstawił zupełnie nowego Passata w wersjach Limousine i Variant.

Jak zawrócić z przyczepą na wąskiej drodze?

Zawracanie z przyczepą jest manewrem bardzo trudnym. Należy do kategorii najtrudniejszych, jeżeli ma być wykonane na bardzo wąskiej drodze. Zawracanie z przyczepą na górskiej drodze jest niewykonalne.

Jak jeździć drogami wewnętrznymi (osiedlowymi itp.)?


Drogi wewnętrzne (osiedlowe, prywatne itd.) są miejscem, gdzie bardzo często dochodzi do wielu wypadków.

Jak nocą w trasie wykonywać różne prace przy samochodzie?


Awarie i usterki mają to do siebie, ze zdarzają się zawsze, bez względu na porę dnia i pogodę, zwykle w najmniej oczekiwanym momencie.

Caddy po faceliftingu


Aby upodobnić model Caddy do innych modeli marki, Volkswagen przeprowadził niedawno jego facelifting. Zmiany dotyczą wyglądu zewnętrznego i wyposażenia wnętrza. Produkcja tego vana rozpoczęła się właśnie w poznańskich zakładach koncernu VW.

Jak zapobiec zamarzaniu wody w przewodach paliwowych?

Czyszczenie zbiornika i przewodów paliwowych z wody można przeprowadzić ławo, wykorzystując wiedzę, że jej ciężar właściwy jest większy, niż ciężar powszechnie stosowanych paliw silnikowych. Podpowiadamy jak zapobiec zamarzaniu wody w układzie paliwowym.

Sharan nowej generacji już w salonach


VW Sharan nowej generacji został właśnie wprowadzony do sprzedaży na polskim rynku. Najtańsza wersja Trendline kosztuje 99 990 zł. Model ten wyposażony jest w silnik z serii TSI BlueMotion Technology, jego pojemność wynosi 1,4 litra, a moc 150 KM.

Nowe turbodiesle w Jeepie

Pod maską Jeepa pojawiły się nowe silniki aby zwiększyć sprzedać w Europie.

Elektryczne Infiniti w 2013

Infiniti planuje wprowadzić na rynek pierwsze auto o napędzie wyłącznie elektrycznym w 2013 roku.

Czy wiesz jak sprawdzić stan ogumienia w aucie?

Stan ogumienia samochodu należy sprawdzać co najmniej raz na 2 tygodnie i koniecznie przed każdą dłuższą podróżą. Jazda z uszkodzonym oponami jest niezgodna z przepisami kodeksu drogowego i niebezpieczna. Jak należy sprawdzić stan ogumienia w aucie?

Przepisy drogowe w Chorwacji

Przepisy drogowe w Chorwacji są zbliżone do przepisów obowiązujących w krajach Unii Europejskiej. W poniższym poradniku przedstawiamy m.in. jak wysokie mandaty grożą nam za wybrane przewinienia.

Jak zdiagnozować różne niepokojące objawy w zachowaniu samochodu?

Kierując samochodem niejednokrotnie mamy uczucie, że zachowuje się on dziwnie. Po stwierdzeniu, że przyczyny tego nie leżą po stronie jakości drogi, oraz po stronie przyrody, usterek należy szukać w samochodzie.

Cięgło zacięło się w pancerzu. Co zrobić?

Blokowanie się cięgieł jest spowodowane dwiema przyczynami: korozją i przecieraniem się drutów w lince, stanowiącej owo cięgło.

Jak ratować się po przypadkowym wjechaniu na miękkie pobocze?

W opowieściach kierowców w przydrożnych barach pojawia się czasem motyw „załapania pobocza” i ściągnięcia samochodu z jezdni do rowu lub w pole.

Jak usprawnić standardowy alarm samochodowy?

Firmy ubezpieczeniowe wymagają, aby jednym z zabezpieczeń przed kradzieżą samochodu był uznawany przez nie system alarmowy. Nie biorą przy tym pod uwagę, że ułatwiają w ten sposób zadanie złodziejom.

Jak ratować się z opresji po awarii hamulców?


Poważne awarie hamulców, objawiające się tym, że przestają ona działać, są na szczęście niesłychanie rzadkie. Mogą być spowodowane albo zerwaniem przewodów hamulcowych o jakiś wystający ponad drogę przedmiot.

REKLAMA