Jak sprawdzić termostat układu chłodzenia?
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli temperatura naszego silnika zbliża się do wartości krytycznej, oznacza to poważne zagrożenie dla jednostki napędowej. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn, z których może wynikać takie zachowanie samochodu, a jedną z nich jest uszkodzony termostat. Przed diagnozą powinniśmy sprawdzić wszelkie inne, możliwe źródła problemu. Jeśli jesteśmy pewni, że układ jest szczelny a płyn z niego nie wycieka, powinniśmy sprawdzić termostat.
REKLAMA
Demontaż
Aby zdiagnozować zepsuty termostat, powinniśmy go najpierw zdemontować. Będzie on połączony z chłodnicą za pomocą przewodu i na nim umieszczony. Należy go wykręcić, oczywiście po uprzednim schłodzeniu układu. Gdy już to zrobimy, możemy zanieść termostat do domu
Zobacz również: Dlaczego silnik ma za wysoką temperaturę i jak to naprawić?
Diagnoza
Diagnoza będzie prosta. Wkładamy urządzenie do garnka z wodą, wkładamy tam również termometr kuchenny (taki, który na skali ma co najmniej 100 stopni Celsjusza lub 200 stopni Farenheita). Wodę wraz z termostatem i termometrem podgrzewamy na palniku niemal niczym zupę. Gdy cała zawartość garnka osiągnie około 90 stopni Celsjusza (i odpowiednio około 195 stopni Farenheita), termostat powinien się otworzyć. Jeśli tak się nie stanie, najpewniej jest uszkodzony. Jeśli otwiera się z trudnością, wyczuwamy lub obserwujemy opór, również warto go wymienić.
Wszelkie naprawy i każdą diagnozę układu chłodzenia przeprowadzamy po jego absolutnym schłodzeniu.
Zobacz również: Jak zlokalizować wyciek płynu z układu chłodzenia?
REKLAMA
REKLAMA