REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem na Jersey

fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Jersey jest to jedna z wysp normandzkich, na którą możemy dostać się samolotem lub promem. Wybierając tę drugą możliwość zyskamy szansę przemierzenia tej uroczej wyspy i poznania jej specyfiki.

Wyspy posiadają na swoim terytorium wpływy francuskie i brytyjskie co daje ciekawą mozaikę kulturową. Na ich terytorium możemy przypłynąć za okazaniem dowodu osobistego, mimo, iż formalnie wyspy normandzkie nie należą do Unii Europejskiej. Jersey jest jedną z wysp normandzkich, która częściowo zarządzana jest przez Wielką Brytanię. Jednak większość kompetencji leży w ręku miejscowych władz, co zapewnia jej dużą autonomię. Na Jersey widoczne są wpływy brytyjskie i francuskie. Łącznie wyspy te mają one powierzchnię 200 kilometrów kwadratowych i są zamieszkiwane są przez około 150 000 ludzi. Aby dostać się do wysp normandzkich są dwie możliwe drogi – powietrzna i morska. Samolotem dolecimy tam z każdego rejonu świata. Droga morska możliwa jest z St. Malo we Francji lub z Poole i Portsmouth w Wielkiej Brytanii. Z tych lokalizacji odpływają promy przystosowane do przewożenia samochodów czy też autokarów. Natomiast promy osobowe odpływają z Granville, Portbail i Carteret.

REKLAMA

Zobacz również: Samochodem na weekend: Pojezierze Drawskie cz. I

Wypożyczalnie samochodów

Podróżowanie samochodem po wyspach normandzkich jest możliwe z wyjątkiem wysp – Sark i Herm. Bez problemu możemy wypożyczyć każdy samochód i jego koszty często nie są zbyt wysokie. Wówczas mamy wygodę bo po zwiedzeniu danej z wysp i oddaniu wypożyczonego samochodu możemy wrócić do kraju samolotem bądź promem osobowym i nie martwić się o transport naszego pojazdu. Jeśli podróżowanie samochodem się nam znudzi, zawsze możemy wybrać się na wycieczkę rowerem. Jednak podróżowanie samochodem po wyspie jest przyjemne, ponieważ panuje tam mniejszy ruch niż na kontynencie i z tego względu nie powstają tam tak często korki uliczne. Jersey to malownicze wyspa oferująca dużą liczbę atrakcji tj. Jersey Zoo, w którym można zobaczyć wiele ciekawych gatunków zwierząt. Na Jersey warto odwiedzić stolicę – St. Helier. Ponadto do miejsc , które musimy odwiedzić będąc na wyspie zaliczają się zamki Mont Orgueil Castle i Elizabeth Castle.

Zobacz również: Wyjazd samochodem na Węgry

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wyrobić jerseyskie prawo jazdy?

Coraz więcej Polaków decyduje się na pobyt na stałe na wyspie Jersey bądź na innej z wysp normandzkich. Jeśli jesteśmy tam na stałe to musimy wymienić nasze prawo jazdy na tamtejsze. W siedzibie urzędu gminnego musimy wypełnić „Application for a Driving Licence” – czyli aplikacje lub wniosek o otrzymanie prawa jazdy. Do podania należy dołączyć dwa kolorowe zdjęcia paszportowe ( 45mm x 35mm) oraz uiścić opłatę w wysokości 5 funtów. Jeśli wymieniamy tylko a nie robimy prawa jazdy na wyspie, wówczas opłata wynosi 25 funty.

Jeśli ktoś nie posiada nowego prawa jazdy to niestety nie ma możliwości wymiany polskiego prawa jazdy na jerseyskie.

Z racji, iż panuje tam ruch lewostronny możemy wziąć dodatkowe lekcję z instruktorem, aby przestawić się na zupełnie inny system prowadzenia samochodu. Adresy firm specjalizujących się w takich usługach znajdziemy na stronie www.jerseytrader.com

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

REKLAMA

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

REKLAMA