REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy odszkodowanie za prywatny samochód jest przychodem firmy?

fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Warto mieć świadomość, że wykorzystywanie majątku prywatnego do działalności gospodarczej może w określonych sytuacjach powodować powstanie przychodu z tytułu np. odszkodowania.

Rozbity samochód z towarem

REKLAMA

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą, rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych używał do tej działalności prywatny samochód. Samochód nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych ale faktycznie służył do transportu towarów przedsiębiorcy prowadzącego sprzedaż obwoźną.

Wskutek wypadku drogowego samochód uległ uszkodzeniu, a następnie przedsiębiorca otrzymał odszkodowanie z tego tytułu. Jednak odszkodowania tego nie ujął w ewidencji przychodów, co zakwestionował urząd skarbowy podczas kontroli.

REKLAMA

Organ podatkowy uznał zatem, że kwota odszkodowania powinna zostać wykazana jako przychód z działalności gospodarczej, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o PIT w związku z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, który stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej.

Zdaniem naczelnika urzędu skarbowego niewprowadzenie środka trwałego do wykazu nie oznacza, ze środek ten nie istnieje, ponieważ o tym czy dany składnik majątkowy jest środkiem trwałym wymagającym wpisu do ewidencji decydują przepisy prawa podatkowego. Nieujęcie go w wykazie środków trwałych , nie może prowadzić do uwolnienia się od skutków podatkowych wynikających z faktu otrzymania odszkodowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatnik odwołał się do Dyrektora Izby Skarbowej, a następnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Bezskutecznie jednak.

Sąd zgadza się z fiskusem

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z 02 lipca 2010 r. (sygn. I SA/Lu 177/10) uznał, że organ podatkowy słusznie zastosował w tej sprawie art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o PIT w związku z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, zgodnie z którym przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Zobacz również: Jak zlikwidować szkodę po stłuczce?

Zdaniem Sądu związek samochodu podatnika z wykonywaną przez niego działalnością gospodarczą był bezpośredni i oczywisty.

REKLAMA

Świadczy o tym choćby to, że w momencie wypadku w uszkodzonym samochodzie znajdował się towar zakupiony przez podatnika do dalszej sprzedaży. Niezbędność samochodu dla wykonywanej przez nią działalności podatnik potwierdził argumentacją, iż na skutek zniszczenia samochodu w wypadku, zmuszony był wynajmować samochód z kierowcą.

Sąd zgodził się z tezą fiskusa, że niewprowadzenie przez podatnika samochodu do ewidencji środków trwałych nie ma znaczenia dla zaistnienia obowiązku zaliczenia otrzymanego odszkodowania w poczet przychodów z działalności, wynikającego z treści art. 14 ust. 2 pkt. 12 pdf.

Zatem otrzymanie odszkodowania za samochód, nie będący środkiem trwałym, z racji jego wykorzystywania w prowadzonej działalności, stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zasadnie więc organy podatkowe wartość niezaewidencjonowanego przychodu określiły w oparciu o zebrany w sprawie materiał dowodowy, a nie zakwestionowaną ewidencję.

Prawidłowo też (zdaniem Sądu), w stosunku do niezaewidencjonowanego odszkodowania zastosowano pięciokrotność stawki przewidzianej art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku.

Polecamy: Koszty użytkowania samochodu w firmie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

Polskie Porsche 911. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz

Wiedzieliście o tym, że Polacy tworzą unikalne Porsche 911? Zajmuje się tym firma Indecent. Jej nowe auto o oznaczeniu 005 powstało na bazie generacji 991. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

REKLAMA

Przegląd roweru na wiosnę. Co trzeba sprawdzić i jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to czas, w którym z garaży i piwnic kierowcy wyprowadzają rowery. Przed rozpoczęciem eksploatacji jednośladu warto jednak upewnić się, że jest on gotowy na sezon. Co trzeba sprawdzić w rowerze na wiosnę? Oto opis przeglądu krok po kroku.

Nowa Dacia Spring to elektryk i jedno z najtańszych aut na rynku w Polsce!

Marka zaprezentowała cennik nowej Dacii Spring. Ten startuje od 76 900 zł. Przy tej cenie Spring jest nie tylko najtańszym elektrykiem w Polsce. To także jeden z najtańszych fabrycznie nowych samochodów w kraju.

Nawet 100 tys. zł za każdego pasażera na gapę. Tyle kosztuje przewóz nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii

Nawet 50 tys. zł za każdego nielegalnego imigranta. Tyle zapłaci zarówno kierowca, jak i jego pracodawca. Co gorsze, drakońską karę może zapłacić także ten przewoźnik, który przewiezie "pasażera" nieświadomie. Choć jest sposób na zmniejszenie kary.

Umowa leasingu tylko na piśmie? To już przeszłość. No może prawie... Czy zmieni się też kwestia wykupu auta?

Umowę leasingu musi być spisana na piśmie. Pod rygorem nieważności. Takie przepisy obowiązują od 24 lat. I teraz mogą się zmienić. Pojawił się projekt ustawy, który zezwoli na elektroniczne zawieranie takich umów. To oznacza sporo większą wygodę transakcji.

REKLAMA

Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach?

Polskie przepisy przewidują przypadki, w których pieszy wcale nie ma pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Dziś je zatem omówimy. Wskażemy także, jaki pieszy może dostać mandat za wymuszenie pierwszeństwa na pasach.

REKLAMA