Jak odwołać się od decyzji likwidatora szkody?
REKLAMA
REKLAMA
Nieprawidłowa wycena
Jeśli wycena naprawy szkody budzi nasze wątpliwości i zauważymy oczywiste błędy, powinniśmy napisać odwołanie do ubezpieczyciela, który jest zobowiązany zlikwidować szkodę. Możemy wyszczególnić wszystkie kwestie, które nam się nie podobają.
REKLAMA
Zobacz również: Co powinna zawierać umowa ubezpieczenia AC?
Warto wcześniej przeprowadzić własne śledztwo, czyli np. wycenić naprawę w zaufanym warsztacie, dowiedzieć się o ceny części zamiennych i dostępność zamienników. Takim dochodzeniem możemy poprzeć nasze odwołanie od decyzji rzeczoznawcy i likwidatora.
Niezależny rzeczoznawca
REKLAMA
Jeśli mamy wątpliwości, a nasze odwołanie nie poskutkowało, możemy powołać niezależnego rzeczoznawcę. Najlepiej byłoby, gdyby to była osoba zrzeszona w Polskim Związku Motorowym. Jego opinia będzie niepodważalna. Jedynym problemem jest fakt, że takie oględziny wraz z wyceną będą kosztowały około 600 złotych. Jest to bardzo dużo.
Jeżeli rzeczoznawca z PZM wykaże rozbieżności na naszą korzyść, powinniśmy przedstawić jego wycenę ubezpieczycielowi wraz z fakturą za tą usługę. Wtedy ubezpieczyciel nie będzie miał wyboru i będzie musiał zwrócić nam zarówno różnicę w tych dwóch wycenach, jak i koszt opinii niezależnego rzeczoznawcy. Jeśli jednak różnic nie będzie, to stracimy owe 600 zł.
Zobacz również: Szkoda całkowita z OC sprawcy – jak to działa
Systemy, których używają eksperci do wyceny naprawy szkód w naszym samochodzie, nie są doskonałe. Czasem nie da się obliczyć realnej wartości naprawy, rzeczoznawca może pominąć niektóre niezbędne elementy lub po prostu zaniżyć wartość ich naprawy. Nie jesteśmy jednak bezbronni i powinniśmy korzystać ze swoich praw.
REKLAMA
REKLAMA